نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز 10 و 11

نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز 10 و 11وقتی فایل، پوشه یا برنامه‌ای را از اینترنت دانلود می‌کنید، رایانه ویندوزی شما آن‌ها را در مکانی ذخیره می‌کند که به‌طور پیش‌فرض توسط مایکروسافت تنظیم شده است، با این حال شما می‌توانید نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز ١٠ و ١١ را یاد گرفته و بر روی سیستم خود اعمال کنید.

اگر ترجیح می‌دهید فایل‌ها را در مکان دیگری ذخیره کنید، تنظیم آن آسان است. بنابراین، در اینجا نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز ١٠ و ١١ را بررسی می‌کنیم پس تا انتهای خبر همراه ما باشید.

نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز ١٠ و ١١

همانطور که تقریباً برای هر چیزی در ویندوز اتفاق می‌افتد، اگر می‌خواهید تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید، باید به تنظیمات ویندوز بروید. برای باز کردن برنامه تنظیمات، به نوار جستجوی منوی Start بروید، “settings” را تایپ کنید و بهترین مورد را انتخاب کنید. از طرف دیگر، میانبر Win + I را بزنید و از آنجا، به سادگی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به System رفته و Storage را انتخاب کنید.
 2. سپس روی Advanced storage settings کلیک کنید و Where new content is saved را انتخاب کنید.
 3. در پنجره بعدی، مکان‌های پیش‌فرض را می‌بینید که آیتم‌های مختلف رایانه شخصی اعم از یک فایل، پوشه، برنامه‌ها و غیره در آن ذخیره می‌شوند. از اینجا، می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید و مکانی را انتخاب کنید که برای ذخیره فایل‌های خود مناسب‌تر است.

نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز 10 و 11

حالا تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی منوی کشویی کنار یک مورد خاص کلیک کنید و یک مکان جدید را انتخاب کنید. به عنوان مثال، نحوه تغییر مکان پیش‌فرض اسناد جدید را به شما نشان می‌دهیم و از آنجا می‌توانید رویکرد مشابهی را برای موارد دیگر دنبال کنید:

 • روی منوی کشویی برای New document will save to کلیک کنید و یک درایو جدید انتخاب کنید.
 • روی Apply کلیک کنید.

از این پس، اسناد شما در مکان جدید ذخیره خواهند شد.

نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز 10 و 11

نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز  از طریق File Explorer

مشابه اسناد و برنامه خود، شما می‌توانید تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز را انجام دهید. با این حال، به جای برنامه تنظیمات، در این مورد باید به File Explorer مراجعه کنید. در اینجا نحوه اجرا این کار با فایل اکسپلورر را بررسی می‌کنیم:

 1. Quick Access را باز کرده و روی Downloads کلیک راست کنید.
 2. روی Properties کلیک کنید.
 3. اکنون تب Locations را از اینجا انتخاب کنید و با تایپ و کپی مکان جدیدی که می‌خواهید دانلودهای خود را در آن ذخیره کنید، مسیر دانلود را تغییر دهید.
 4. برای انتخاب مکان، روی Find Target کلیک کنید.
 5. در نهایت روی Apply کلیک کنید.

نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز 10 و 11

به محض انجام این کار، یک کادر محاوره ای جدید خواهید دید که از شما می پرسد آیا می‌خواهید فایل‌های قدیمی خود را نیز به مکان جدید ببرید.  با توجه به تجربه ما، ما معتقدیم که بهتر است این کار را انجام دهیم بنابراین روی Yes کلیک کنید. در نهایت پس از اتمام کپی کردن فایل‌ها توسط سیستم، بر روی OK کلیک کنید.

نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز  از طریق ویرایشگر رجیستری

نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز 10 و 11
شما می‌توانید برای این کار  از ویرایشگر رجیستری نیز استفاده کنید. ویرایشگر رجیستری یک ابزار رابط کاربری گرافیکی رایگان از مایکروسافت است که به شما امکان می‌دهد رجیستری ویندوز خود را ویرایش کنید و در واقع این ابزار، یک پایگاه داده سلسله مراتبی از تنظیمات سطح پایین سیستم عامل ویندوز شما می‌باشد.
 
 
در میان مجموعه ای از این تنظیمات، ویرایشگر رجیستری دارای تنظیماتی است که تعیین می‌کند فایل‌های شما کجا ذخیره شوند. با ویرایشگر رجیستری، می‌توانید این مکان دانلود پیش فرض را تغییر دهید که روش آن به صورت زیر است:
 • به نوار جستجوی منوی Start بروید، “run” را تایپ کنید و بهترین تطابق را انتخاب کنید.
 • در کادر محاوره‌ای Run، عبارت regedit.exe را تایپ کرده و روی OK کلیک کنید.
نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز 10 و 11
در ویرایشگر رجیستری به مسیر زیر بروید:
 • از آنجا، روی فایل با مقدار Data به عنوان “%USERPROFILE%\Downloads” کلیک کنید.
 • در قسمت Value data پنجره Edit String رایانه شخصی خود، مکان یا مسیر جدید را وارد کرده و بر روی OK کلیک کنید. تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز برای فایل‌های دانلودی شما از اینجا به بعد اعمال خواهد شد و برای این کار کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شوند.
 
بنابراین با راه‌های گفته شده، شما می‌توانید نحوه تغییر مکان ذخیره پیش فرض در ویندوز  خود را به راحتی انجام دهید چرا که سیستم عامل ویندوز دارای تنظیمات و پیکربندی های از پیش تعیین شده زیادی است.
 
با این حال، با گذشت زمان ممکن است بخواهید رایانه شخصی خود را به گونه‌ای پیکربندی و سفارشی کنید که با جریان کاری شما سازگارتر باشد. بنابراین از این کار غافل نشده و تمام راه‌های مختلف که با آنها می‌توانید تنظیمات پیش‌فرض ویندوز خود را تغییر دهید، بررسی کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید