کیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

کیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟کیف پول‌های دیجیتال مانند PayPal، بیش از دو دهه است که وجود دارند اما تنها در چند سال گذشته است که خودشان را به رسمیت شناخته‌اند. امروزه، ده‌ها کیف پول دیجیتال، از Venmo گرفته تا Stripe و اسامی دیگری نیز وجود دارد.

کیف پول دیجیتال چیست؟

کیف پول‌های دیجیتال که به عنوان کیف پول موبایل نیز شناخته می‌شوند، در واقع نوعی از خدمات پرداخت آنلاین هستند، در گذشته، شما از طریق یک مرورگر وب به آن‌ها دسترسی داشتید ولی امروزه اکثر کیف پول‌های دیجیتال، به جای مرورگر وب از یک اپلیکیشن گوشی هوشمند استفاده می‌کنند.

در هر صورت، آن‌ها بسیار شبیه یک کیف پول فیزیکی عمل می‌کنند، شما می‌توانید پول خود را در داخل آن نگه دارید و تنها فردی هستید که به آن دسترسی دارید.

محبوبیت کیف‌های دیجیتال عمدتاً به دلیل رشد در کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است و مردم در بسیاری از کشورها به راحتی به بانک دسترسی ندارند اما با یک کیف پول دیجیتال، همه می‌توانند پرداختی‌های آنلاین را انجام دهند. شما حتی می‌توانید به خارج از کشور پول ارسال کنید، اگرچه کارمزد تراکنش‌های خارجی به طور معمول اعمال خواهد شد.

کیف پول‌های دیجیتال به شما امکان انتقال وجه به انواع حساب‌های دیگر را می‌دهند و در بیشتر موارد، می‌توانید از کارت اعتباری یا کارت نقدی برای بارگیری وجوه استفاده کنید. همچنین می‌توانید وجوه را به حساب‌های جاری و دوباره از آن حساب به حسابی دیگر انتقال دهید.

در مورد ارز دیجیتال، کیف پول دیجیتال تنها گزینه انتخابی شماست و از آنجایی که شما با ارز دیجیتال سر و کار دارید، راهی برای انتقال آن به دنیای واقعی وجود ندارد. پرداخت ارزهای دیجیتال کاملاً متفاوت است و خارج از محدوده این مقاله است.

کیف پول دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

امروزه، اکثر کیف پول‌های دیجیتال به شکل یک اپلیکیشن گوشی هوشمند عرضه می‌شوند. با این حال، به برخی از آن‌ها می‌توان از طریق وب دسترسی پیدا کرد. اکثر آن‌ها به احراز هویت دو مرحله‌ای و برخی دیگر به یک قفل بیومتریک نیاز دارند. در مورد برخی از کیف پول‌های رمزنگاری، شما باید یک فوب فیزیکی USB مانند یک کلید فیزیکی که وارد درب می‌‌شود، تهیه کنید.

کیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟ - digital wallets lede wikimedia 1بسیاری از خرده‌فروش‌های بزرگ در حال حاضر پرداختی‌ها را از برخی کیف‌پول‌های دیجیتال می‌پذیرند. سرویس‌هایی مانند Google Pay، از ارتباطات میدانی نزدیک (NFC) استفاده می‌کنند تا بتوانید برای پرداخت به تلفن خود رجوع کنید و برخی دیگر مانند PayPal حتی یک کارت اعتباری فیزیکی برای شما صادر می‌کنند که تقریباً در هر نقطه فروش (کارت‌خوان یا POS) می‌توانید از آن استفاده کنید.

هر کارت‌خوانی با هر برنامه‌ای سازگار نخواهد شد، به عنوان مثال، یک تاجر ممکن است Apple Pay را بپذیرد اما برنامه Cash را نه و یا بالعکس.

همین امر در مورد برداشت پول از خودپردازها نیز صدق می‌کند؛ همه دستگاه‌های خودپرداز از همه کیف پول‌ها پشتیبانی نمی‌کنند و نه تنها این، بلکه همان قوانینی که در مورد برداشت با کارت فیزیکی انجام می‌شود، در مورد برداشت‌های خودپرداز نیز اعمال می‌شود.

آیا کیف پول‌های دیجیتال ایمن هستند؟

به‌طور قطع به یقین نمی‌توان در مورد ایمنی هر پلتفرم پرداخت دیجیتال اظهار نظری کلی ارائه کرد. با این حال، دلایلی وجود دارد که چرا اکثر کیف پول‌های دیجیتال ایمن در نظر گرفته می‌شوند.

کیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟ - images.jpeg ۱ 1

اول و مهم‌تر از همه، “ایمن” یک اصطلاح نسبی است. کیف پول‌های سنتی هیچ ویژگی امنیتی ندارند. اگر در جیب شما نباشند، هر کسی می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

ثانیاً، تراکنش‌های کیف پول دیجیتال همیشه رمزگذاری می‌شوند؛ این امر حمله هکرها را دشوار می‌کند زیرا هر داده رهگیری‌شده رمزگذاری می‌شود.

در نهایت، اکثر پردازنده‌های مالی بزرگ برنامه‌های صدور گواهینامه سخت‌گیرانه‌ای دارند و بدون این گواهی‌ها، پلتفرم‌های دیجیتال راهی برای انتقال پول شما به دیگر حساب‌ها را ندارند.

چرا از کیف پول دیجیتال استفاده کنیم؟

در مقایسه با یک کارت واقعی، کیف‌پول‌های دیجیتال چندین مزیت را ارائه می‌کنند؛ اولین مزیت، امکان پرداخت آسان از دستگاه تلفن همراه شما را فراهم می‌کنند که یک ویژگی ضروری برای بسیاری از افراد مدرن است.کیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟ - digital wallet qr code 1

آن‌ها همچنین به سرعت در حال تبدیل شدن به استاندارد طلایی برای خریدهای آنلاین هستند. اگر قصد گسترش کسب و کار خود را دارید و یا اگر می‌خواهید کسب و کار خود را به صورت آنلاین پیش ببرید، پذیرش پرداخت دیجیتال گام مهمی است.

در نهایت، بسیاری از برنامه‌های کیف پول دیجیتال مزایایی را برای کاربران بلندمدت یا با حجم بالا فراهم می‌کنند. اغلب، این‌ها با کارت‌های پاداش باعث محبوبیت می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید