چگونه از زرد شدن قاب گوشی خود پیشگیری کنیم؟

زرد شدن قاب گوشی

در بین انواع قاب گوشی، قاب‌های شفاف بسیار محبوب هستند. افزون بر قیمت مناسب و برش دقیق پورت‌ها، زیبایی تلفن‌های همراه را نیز بیشتر نمایش می‌دهند.اما زرد شدن قاب گوشی شفاف تلفن همراه، مشکلی آزاردهنده است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. آیا می‌توان زرد شدن قاب گوشی را منتفی کرد؟

استفاده از قاب‌های شفاف ژله‌ای، یکی از بهترین و کارآمدترین و البته ساده‌ترین روش‌های محافظت از تلفن همراه است. بسیاری از کمپانی‌ها یک قاب شفاف ساخت خود کمپانی را همراه تلفن همراه درون جعبه قرار می‌دهند که می‌تواند تا مدتی نیاز کاربر را به تهیه یک قاب جدید برطرف کند. این قاب اورجینال معمولا بهترین گزینه‌ای است که برای تلفن همراه شما وجود دارد. پورت‌ها با دقت تمام برش خورده و بسیار خوش‌دست و زیباست.

کسانی که طرفدار سادگی هستند؛ عموما قاب‌های شفاف را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند. اما همان‌گونه که در ابتدا بیان شد؛ مشکل بزرگی این قاب‌ها را تهدید می‌کند و آن نیز زرد شدن آنهاست! آیا می‌توان این مشکل را برطرف کرد؟ برای این موضوع باید ابتدا دلایل این مشکل را بررسی کنیم. در ادامه افزون‌بر بیان دلایل زرد شدن قاب‌های شفاف، راهکارهایی برای کنترل و کند کردن این روند بیان می‌شود. همچنین مواری جایگزین برای قاب‌های شفاف گوشی نیز معرفی خواهد شد تا در صورت تمایل از آنها استفاده کنید.

چرا قاب گوشی زرد می‌شود؟

چگونه از زرد شدن قاب گوشی خود پیشگیری کنیم؟ - 1 2

پیش از اینکه به دنبال حل یک مشکل باشید؛ باید دلیل آن‌را بیابید. بهتر است با این حقیقت روبه‌رو شویم که قاب‌های ژله‌ای شفاف، در حقیقت شفاف نیستند! مواد اولیه‌ای این قاب‌ها، زرد رنگ است و تولید کنندگان برای دست‌یابی به ماده‌ای شفاف، به آن قدری رنگ آبی اضافه می‌کنند! دانستن این حقیقت می‌تواند تکلیف ما را به کل مشخص کند. چه بخواهیم و چه نخواهیم، دیر یا زود، این قاب‌ها زرد می‌شوند. زیرا ماندگاری آن رنگ آبی چندان زیاد نیست. البته بسته به کیفیت قاب، کیفیت رنگ استفاده شده نیز متفاوت است.

درحال حاضر، بیشتر قاب‌های شفاف گوشی از موادی مانند سیلیکون، اکریلیک یا پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) ساخته می‌شوند. این مواد در طول زمان با دریافت نور خورشید و فرابنفش موجود در آن، گرم شدن که ممکن است با قرار گرفتن در مکانی گرم یا به دلیل گرم شدن گوشی هنگام شارژ رخ بدهد؛ جذب تعریق دست و رطوبت موجود در فضا رفته رفته به رنگ آبی خود را از دست داده و زرد می‌شوند.

به همین دلایل و در کمتر از سه ماه (در صورت استفاده مداوم) متوجه خواهید شد که قاب شفاف تلفن همراه شما رنگ زردی به خود گرفته است. بنابراین این حقیقت را بپذیرید که این قاب‌ها در استفاده طولانی مدت، زیبایی خود را از دست می‌دهند! راه حلی برای برطرف کردن این موضوع وجود ندارد. بلکه تنها می‌توانید این روند را به تاخیر اندازید. در ادامه چند روش ساده بیان می‌شود که می‌تواند تا اندازه‌ای راه‌گشا باشد.

چگونه از زرد شدن قاب گوشی پیشگیری کنیم؟

همان‌گونه که بیان شد؛ هنگامی‌که قاب شفاف تلفن همراه شما زرد شد؛ غیرممکن است که به حالت پیشین خود بازگردد. توصیه‌های تبلیغاتی که فراوانی برای جبران این خسارت دیده و شنیده می‌شود؛ اما تا کنون نتوانسته از نظر علمی راهی به جایی ببرد. زیرا رنگ از بین رفته را که برنمی‌گرداند؛ تنها ممکن است دیگر جرم‌ها را پاک کند و قدری شفافیت را به زرد شدن قاب گوشی ببخشد.

بنابراین بهتر است پیش از رخ دادن زرد شدن قاب گوشی، با مراقبت بیشتر از قاب شفاف تلفن همراه خود، کیفیت آن‌را تا می‌توانید حفظ کنید. در صورت زرد شدن نیز خیلی ناراحت نشوید. بهرحال این اتفاق یک روزی روی می‌داد. با این حال راه‌کارهای زیر می‌تواند در این پیشگیری شما را یاری کند.

قاب گوشی را به طور مرتب تمیز کنید

چگونه از زرد شدن قاب گوشی خود پیشگیری کنیم؟ - 4 2

آخرین باری که تلفن خود را تمیز کرده‌اید کی بوده‌است؟ احتمالا وضعیت قاب تلفن همراه‌تان بسیار وخیم‌تر باشد! تمیز کردن لایه بیرونی قاب‌هاش شفاف به تنهایی نمی‌تواند از زرد شدن آنها پیشگیری کند. باید تمام قسمت‌های آن را به خوبی تمیز کنید. در صورت فراموشی می‌توانید یک آلارم برای آن تهیه کنید که هر روز یا دست کم دو روز یک بار به شما یادآوری کند که تلفن همراه و قاب آن را تمیز کنید. برای این کار نیز یک دستمال مرطوب پارچه‌ای کافی است تا از زرد شدن قاب گوشی جلوگیری کند.

در این بازه زمانی که ویروس کرونا و مشکلات ناشی از ابتلا به آن زندگی تمام مردم دنیا را دگرگون کرده؛ تا می‌توانید بهداشت وسایل شخصی خود را رعایت کنید. دست کم هر هفته تلفن خود را از داخل قاب بیرون بیاورید و با پد ضدعفونی کننده (در صورت آسیب نرسیدن به گوشی) آن را تمیز کنید. قاب تلفن همراه خود را نیز با آب و صابون ملایم بشویید و با پارچه‌ای نرم رطوبت آن را بگیرید. سپس در مسیر هوای آزاد بگذارید تا کاملا خشک شود. فراموش نکنید که نور خورشید و گرما و فرابنفش ناشی از آن می‌تواند نتیجه بدتری به همراه داشته باشد.

قاب گوشی هوشمند خود را دور از گرما نگه دارید

هنگامی که قاب گوشی خود را تمیز می‌کنید یا می‌شویید، برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک شدن، از دستگاه‌های مولد گرما مانند سشوار استفاده نکنید. همان‌گونه که بیان شد در معرض نور خورشید نیز قرار ندهید. نه تنها نور مستقیم بلکه نور غیر مستقیم که از شیشه پنجره عبور می‌کند نیز می‌تواند قاب شفاف را کم‌کم زرد کند.

استفاده از مایعات سوزاننده مانند آب داغ برای ضد عفونی کردن یا از بین بردن جرم‌ها، تنها نتیجه عکس به بار خواهد داشت. زردی قاب به دلیل کثیف شدن آن نیست که آب داغ بتواند آن را از بین ببرد. استفاده از مایعات داغ تنها سبب افزایش زیان شما خواهد شد. کیس خود استفاده نکنید.

متاسفانه نگهداری قاب‌های شفاف ژله‌ای قدری دشوار و میزان خرابی آن‌ها بیشتر است. البته این موضوع با توجه به هزینه کمتری که نسبت به دیگر محصولات می‌پردازید؛ چندان عجیب نیست! بهرحال هیچ ارزانی بی حکمت نیست. بنابراین اگر تمایل به استفاده از قاب‌های شفاف دارید؛ بهتر است با پرداخت هزینه بیشتر، از قاب‌های شفاف طلقی استفاده کنید. زیرا عمر بیشتری نسبت به قاب‌های ژله‌ای دارند و زرد شدن قاب گوشی نیز در آنها دیرتر روی می‌دهد.

آیا می توان قاب زرد شده را دوباره شفاف کرد؟

بسیاری از ما پس از زرد شدن قاب گوشی تلفن همراهمان و البته به توصیه برخی افراد، تصمیم به شفاف سازی دوباره آن می‌گیریم. استفاده از سفید کننده لباس، جوش شیرین، خمیردندان، مایع ظرف‌شویی به همراه سرکه سیب و توصیه‌هایی از این قبیل تنها اتلاف وقت بیهوده است! شاید یکی دو درجه قاب شما روشن‌تر شود اما بدون شک زردی ایجاد شده از بین نخواهد رفت. بنابراین بهتر است از ترکیب مواد شوینده پرهیز کنید. زیرا ممکن است باعث واکنش‌های خطرناکی شود و سلامت شما را به خطر اندازد.

گزینه‌های جایگزین برای قاب گوشی زرد شده

چگونه از زرد شدن قاب گوشی خود پیشگیری کنیم؟ - MUO in article image 1200px by 600px 21 ratio 6

از آنجایی که شما تنها می‌توانید روند زرد شدن قاب گوشی تلفن همراه خود را کندتر کنید؛ زرد شدن سرنوشت محتوم این مدل از قاب‌هاست. بنابراین بهتر است نیم نگاهی به گزینه‌های جایگزین داشته باشید. گرچه قاب‌های شفاف در بازه قیمتی متفاوت و گسترده‌ای وجود دارد؛ اما خرید ارزان‌ترین آنها نیز برای چندبار آن‌هم در مدتی کوتاه، بیش‌از خرید قابی باکیفیت اما قدری گران برایتان تمام خواهد شد. بنابراین بهتر است برخی از جایگزین‌ها را نیز مد نظر داشته باشید که می‌تواند شما را از دچار شدن به این دردسر رها کند.

استفاده دوباره از همان قاب شفاف اما با ایجاد تغییر روی آن

در ابتدا این گزینه را به عنوان آخرین گزینه جایگزین قرار دادیم؛ اما با توجه به بحران محیط زیست و نیاز به تولید و استفاده کمتر از مواد تجزیه ناپذیر، نخستین گزینه به این موضوع اختصاص داده شد. پس از زرد شدن قاب گوشی ، ابتدا باید بپذیرید که دیگر کاری از شما برنمی‌آید. سپس به این فکر کنید که حال می‌خواهید با قاب زرد شده خود چه کنید؟ بدون شک استفاده‌اش به همان شکلی که هست، چهره خوشایندی نخواهد داشت و نقطه ضعف بزرگی در استایل شما به شمار می‌آید.

اگر هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید؛ راحتی استفاده از آن و البته موضوع محیط زیست برای شما مهم نیست؛ می‌توانید پس زرد شدن قاب گوشی، آن را به سطل بازیافتی‌ها بسپارید. البته این بازیافت همانند نوشابه رژیمی، مشکلات و دردسرهای خودش را دارد. با این حال اگر دوست دارید در هزینه خود صرفه‌جویی کنید و کمکی هم به زمین کرده باشید؛ می‌توانید دست به کار شوید و در یک روز تعطیل، خود و خانواده‌تان را با انجام کارهای هنری و خلاقانه سرگرم کنید.

می‌توانید پس زرد شدن قاب گوشی آن را رنگ‌آمیزی کنید و از آنها دوباره استفاده کنید. می‌توانید آنها را با طرح‌ها و شکل‌های گوناگون نقاشی کنید. اگر در این زمینه خلاقیت زیادی ندارید و سردرگم هستید؛ می‌توانید از ویدیوهای آموزشی که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید. بدون شک پس از انجام آن حس بهتری خواهید داشت.

خرید قاب های شفاف ساخته شده از پلی کربنات

چگونه از زرد شدن قاب گوشی خود پیشگیری کنیم؟ - man choosing smartphone case from rack feature

موادی مانند سیلیکون، TPU یا اکریلیک که بیشترین استفاده را در ساخت قاب‌های شفاف تلفن همراه دارند؛ فارغ از تمام ادعاهای فروشندگان لوازم جانبی، زرد خواهند شد. هرچه قاب ارزان‌تر باشد، سریع‌تر نیز زرد می‌شود.

اگر مایل به پرداخت هزینه بیشتر اما داشتن کیفیت بالاتر و محصولی بهتر هستید؛ می‌توانید قاب شفاف ساخته شده از پلی کربنات را امتحان کنید. این ماده نسبت به مواد یاد شده در بالا مقاومت بیشتری دارد و طول عمر آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود. Ringke Fusion و SupCase برندهایی هستند که قاب‌های شفاف پلی کربناتی تولید و عرضه می‌کنند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که قاب‌های پلی کربناتی نیز بلاخره روزی تغییر رنگ خواهند داد. اما بهرحال از این بابت اطمینان خواهید داشت که در ازای پرداخت هزینه بیشتر، محصولی به مراتب بهتر تهیه کرده‌اید.

قاب‌های دیگر را امتحان کنید

چگونه از زرد شدن قاب گوشی خود پیشگیری کنیم؟ - MUO in article image 1200px by 600px 21 ratio 7

تعویض مکرر قاب تلفن همراه هزینه‌بر و کلافه کننده است. افزون‌بر این سبب ایجاد زباله‌های تهدید کننده محیط زیست نیز می‌شود و در این وانفسای زیست محیطی بهتر است آسیب کمتری به زمین برسانیم. بنابراین بهتر است قاب‌های شفاف را تنها گزینه و بهترین انتخاب در نظر نگیریم.

برای اینکه از زرد شدن قالب‌های شفاف تلفن همراهتان شگفت زده نشوید (زیرا اتفاقی حتمی است) بهتر است دل به دریا بزنید و دیگر مدل‌ها را نیز امتحان کنید. مدل‌ها، سبک‌ها و رنگ‌های گوناگونی وجود دارد که می‌تواند سلیقه شما را نیز پوشش دهد. بنابراین تنها به یک مدل شفاف ژله‌ای دل نبندید.

حتی می‌توانید از قاب‌های سازگار با محیط زیست استفاده کنید. این مدل از قاب‌ها از مواد تجزیه پذیری ساخته شده‌اند که آسیب کمتری به زمین می‌رساند. با خرید آنها می‌توانید در بهداشت و حفظ زیست بوم گام مفیدی بردارید. با صرف مقداری وقت و البته حوصله، بدون شک گزینه‌ای مطابق سلیقه خود خواهید یافت.

البته خرید قاب برای تلفن همراه تنها به دلیل محافظت از آن نیست! بسیاری از ما دوست داریم خاص بودن شخصیت و تفکرات خودمان رابا خاص بودن طرح و مدل قاب تلفن همراهمان نشان دهیم. به همین دلیل بسیاری از کاربران از قاب‌های سفارشی یا خاص و لوکس استفاده می‌کنند که ملزم به پرداخت هزینه بالایی خواهد بود. ضمن احترام به سلیقه این کاربران، توصیه می‌شود زیبایی را با سادگی تجربه کنید. تغییر سبک و رنگ قاب گوشی (به عنوان پرکاربردترین وسیله امروزی) می‌تواند باعث ایجاد تنوع و تغییر مثبت روحیه شما نیز شود. هزینه کمتری نیز در مجموع خواهید پرداخت.

آیا می توانید قاب گوشی را تمیز کرد؟

عوامل روزمره باعث زرد شدن قاب شفاف تلفن همراه شما خواهد شد. شما با تمیز کردن مداوم قاب و دور نگه داشتن آن از نور خورشید و گرما می‌توانید این روند را کاهش دهید. بازهم می‌گوییم که متأسفانه، هیچ راه قطعی و درستی برای پاک کردن قاب شفاف تلفن همراه شما پس از زرد شدن وجود ندارد. بنابراین نه زمان خود را هدر دهید و نه سلامتی خود را با امتحان کردن مواد گوناگون شیمیایی به خطر اندازید.

در کل اگر از صرف زمان برای مراقبت از قاب‌های شفاف تلفن همراه خود خسته شدید؛ مدل‌هایی را انتخاب کنید که نگهداری آنها ساده‌تر است و دردسر کم‌تری برای شما خواهد داشت. بنابراین زرد شدن قاب گوشی دیگر دغدغه شما نخواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید