کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی

کارآفرینی خلاقانه

آیا به فکر تبدیل علاقه و هنر خود به تجارت هستید؟ اگر به کارآفرینی خلاقانه در زمینه‌های هنری می‌اندیشید؛ نکاتی که در ادامه بیان می‌شود می‌تواند کمک شایانی به شما در شروع این فرآیند بکند.

اگر مدتی است که در مسیری هنری و خلاقانه فعالیت می‌کنید؛ می‌توانید کسب و کار خود را برپایه این خلاقیت بنا کنید. به لطف اینترنت و فناوری‌های نوین که امروزه در اختیار همه وجود دارد؛ ایجاد مسیری برای خودتان بسیار ساده شده‌است. البته که چالش‌های خود را نیز دارد ولی از این چالش‌ها نیز می‌توان سربلند و پیروز بیرون آمد.

تمام چیزی که برای رسیدن به موفقیت به آن نیاز دارید؛ پشتکار و پایبندی است. صد البته برخورداری از ویژگی‌ها و امکانات مناسب نیز ضروری می‌نماید و شما را در رسیدن به اهداف‌تان یاری خواهد کرد. با این حال اگر قدری سردرگم شده‌اید؛ در ادامه نکاتی بیان شده که می‌تواند راه‌گشای شما باشد.

کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی - bigstock 170903093

۱. کارآفرینی خلاقانه نیازمند تجربه است

ممکن است با دیدن افراد ماهر در این زمینه مانند کسانی که در یوتیوب به عنوان عکاس فعالیت می‌کنند به کارآفرینی در زمینه عکاسی تمایل پیدا کرده باشید. اما اطمینان داشته باشید که با این روش به هیچ وجه اعتبار و درآمد کافی را به‌دست نخواهید آورد. شما تنها ظاهر داستان را می‌بینید. استودیویی بزرگ با امکانات فراوان! گرچه درآمد این مسیر می‌تواند برای شما چنین امکاناتی را فرآهم آورد اما به‌یاد داشته باشید که مهم‌ترین عامل از درون سرچشمه می‌گیرد.

عکاسی یک هنر است و عکاس هنرمند! بنابراین پیش از اینکه به درآمد در این زمینه و شغل بیاندیشید؛ به شالوده هنری این کار فکر کنید. به‌عنوان یک هنرمند عکاس باید عاشق و دیوانه کارتان باشید. باید دیوانه‌وار به‌دنبال سوژه‌ها باشید. باید برای خودتان چالش ایجاد کنید و آن‌را برطرف کنید. عکاسی باید زندگی شما باشد. البته نه به معنای فدا کردن همه چیز! اما دست کم باید دیوانه‌وار عاشق کارتان باشید.

داشتن علاقه تنها راه برای برتری در هر بخشی از زندگی و پدید آورنده احساس رضایت است. این عشق و علاقه به شما انگیزه می‌دهد تا در روزهای سخت و کسالت‌آور باز هم انگیزه داشته باشید؛ از خواب برخیزید؛ به یادگیری بپردازید و همانند یک رهبر خستگی ناپذیر به کارتان ادامه دهید.

بهترین کار برای پیشگیری از شکست این است که پیش از شروع جدی کارتان، مدتی (چند ماه تا چند سال) به صورت سرگرمی آن‌را ادامه دهید تا از علاقه خود به‌آن اطمینان پیدا کنید. این علاقه می‌تواند ضامن پشتکار شما در آینده نیز باشد. بنابراین اگر نمی‌خواهید بی‌گدار به آب بزنید (که بهتر است این‌کار را نکنید) مدتی به صورت پاره‌وقت عکاسی کنید و در صورت اطمینان از علاقه خود، به صورت جدی وارد این حرفه شوید

کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی - What Is Active Learning

۲. تشنه یادگیری باشید

اگر تنها یک عامل برای موفقیت در هر کاری لازم باشد؛ یادگیری است. البته یادگیر نیز در گروی داشتن علاقه به آن کار است. از اهمیت علاقه صحبت کردیم و دیگر نیازی نیست دوباره مطرح شود. یادگیری که از همان علاقه ناشی می‌شود؛ پایداری شما را در این زمینه تضمین می‌کند. اگر می‌خواهید طولانی‌مدت یا برای همیشه در این شغل بمانید؛ باید یادگیری را سرلوحه کار خود کنید.

منظور از یادگیری این است که روزانه زمانی را برای یادگیری مهارت‌های تازه صرف کنید. در این صورت می‌توانید به کارآفرینی موفق تبدیل شوید. از آنجایی که عکاسی بستری میان بین هنر و صنعت است؛ بایستی ضمن افزایش اطلاعات فلسفی و هنری‌تان، دانش فنی خود را نیز تقویت کنید. اگر با یادگیری و پیشرفت خود سازگاری نداشته باشید؛ رکود را تجربه خواهید کرد و سرانجام از کنار گذاشته می‌شوید.

کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی - SpringVoice image800x425 LearningFatigue

۳. صبر

فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی ارتباط را ساده‌تر کرده است. بسیاری از این ساده‌تر شدن ارتباط برای ایجاد و پرورش مهارت‌های خود استفاده می‌کنند. البته امکان دارد در دام حسادت نسبت به زندگی و موفقیت دیگران نیز گرفتار شوید. دراین گونه موارد بهتر است به خودتان گوشزد کنید که هرکس راه و روش و زندگی خودش را دارد و هیچ دلیل مشخصی بر بهتر بودن زندگی افراد موفق در فضای مجازی نیست. ممکن است آنها برای رسیدن به جایگاهی که دارند همه چیز را فدا کرده و تنها به هدف خود پرداخته باشند. کاری که از نظر بسیاری اشتباه است.

در کل مقایسه خود با افرادی که سال‌ها در این زمینه تجربه دارند و توانسته‌اند به موفقیت برسند؛ همانند حاصل ضرب در صفر است. هیچ نتیجه‌ای به دنبال ندارد! وقتی سفر کارآفرینی خلاقانه خود را در عکاسی آغاز می‌کنید؛ باید بپذیرید که موفقیت در این راه زمان می‌برد و عجله فایده‌ای ندارد. احتمالا در دو سال نخست در مقابل مقدار قابل توجهی که کار می‌کنید؛ دستاورد نخواهید داشت اما با گذشت زمان شرایط بهتر می‌شود.

ماندگاری دست کم سه سال در این زمینه و تعیین اهداف کوچک تا بزرگ، می‌تواند شما را روبه جلو هدایت کند. بهتر است در این زمان نیز با افزایش سطح اطلاعات خود همواره به‌روز باشید.

کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی - b75983c4c68b77daa3dced9dae967903

۴. تعدادی از مشکلات و چالش‌را برطرف کنید

همان‌گونه که بیان شد؛ داشتن علاقه به شما انگیزه بیشتری در رسیدن به اهدافتان می دهد. اما تنها رشد فردی نیست که ضامن موفقیت شما خواهد بود. بهتر است در این مسیر دست کم چند چالش و مشکل کوچک را برای مخاطبان خود برطرف کنید. از آنجایی که بیشتر مخاطبان شما را علاقه‌مندان به عکس و عکاسی تشکیل می‌دهند؛ می‌توانید با برخی آموزش‌های کوتاه مشکلاتی که برای عکاسی با تلفن همراه خود دارند را برطرف کنید.

این استراتژی شما را در قامت منبعی نیکوکار به تصویر خواهد کشید که مخاطبان بسیاری را به سوی‌تان می‌کشد. درصدی از این مخاطبین هم اگر صاحبان کسب و کار باشند؛ بنابراین شما به صورت رایگان کارتان را مقابل یکی از بهترین و مناسب‌ترین افراد تبلیغ کرده‌اید. البته حل مشکلات را صادقانه و بدون چشم‌داشت انجام دهید؛ با این‌حال امکان جذب مشتری مناسب نیز وجود دارد.

کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی - 20190620121815 Examples of Photography Business Ideas Bigstock 4000pxW X 2670pxH copy

۵. تجهیزات خوب داشته باشید

ابتدای کار کارآفرینی خلاق در عکاسی، خلاقیت و مهارت مهم‌ترین ابزاری است که باید داشته باشید. اما رفته‌رفته تجهیزات مناسب به شما کمک می‌کند حرفه‌ای‌تر به نظر برسید. فراموش نکنید که ویترین خوب همواره بهترین مشتریان را به‌خود جذب می‌کند. این تفکرات کهنه را نیز دور بریزید که افراد در هر حالتی سراغ شما خواهند آمد! خیر! کسی شیفته و دلباخته شما نیست که در هر حالتی شما را انتخاب کند.

تلاش کنید همانند یک حرفه‌ای مسلط باشید و این حرفه‌ای بودن را به مخاطب خود القا کنید. برای مثال در زمینه عکاسی شاید نیازی به داشتن بهترین دوربین موجود در بازار نداشته باشید. اما آنچه که دارید باید دست کم بتواند تصاویر بسیار خوبی بگیرد و در عین حال استفاده از آن نیز راحت باشد. همچنین نیازمند کیت نوری مناسب برای رسیدن به نتایج مطلوب خواهید بود.

درواقع هر شغلی به تجهیزات خاص خود احتیاج دارد. اگر می‌خواهید در زمینه تولید و انتشار پادکست فعالیت کنید؛ باید روی میکروفونی باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید. اگر تمایل به ولاگری و انتشار فیلم در یوتیوب دارید؛ کیفیت دوربین فیلم‌برداری و دیگر تجهیزات مشابه می‌تواند شما را در ارائه خلاقیت‌تان یاری دهد.

بی‌شک هیچ‌کس از داشتن تجهیزات مدرن و حرفه‌ای بیزار نیست! اما کمبود منابع مالی، بزرگترین مانع در رسیدن به این هدف است. برای تامین مالی این موضوع می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • تجهیزات قدیمی خود را بفروشید تا سرمایه آزاد کنید.
  • در حالی که در حال ساختن کسب و کار خود هستید، کار آزاد دیگری انجام دهید.
  • اگر هنوز در شغل پیشین خود هستید؛ مقداری از درآمدتان را در پس‌انداز کنید. البته در شرایط تورم ایران بهتر است تجهیزات را به صورت اقساطی خرید کنید و سپس قسط آن‌را پرداخت کنید.
  • وسایلی که در خانه بدون استفاده مانده را بفروشید.

کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی - 1080x720 Goals board header

۶. اهدفتان را ثبت و همواره پیش چشمانتان داشته باشید

کارآفرینی در زمینه‌های خلاقانه مانند عکاسی، نیازمند تعیین اهداف و رسیدن به آنهاست. بنابراین ضمن تعیین اهداف کوچک، همواره آنها را به خود یادآوری کنید. ابزار رسیدن به آنها را بشناسید و فرا بگیرید. مدام اهدافتان را به خود گوشزد و رسیدن به آنها را در ذهن‌تان مرور کنید.

اگر برای این موضوع سیستمی پیاده کنید؛ بدون شک در مسیر بهتر گام خواهید برداشت. به این فکر کنید که قصد دارید سال آینده در کجا باشید؟ همان نقطه را قله اهداف خود قرار دهید و برای رسیدن به آن قله‌های کوچک‌تر تعیین کنید. در این صورت دیگر سردرگم نخواهید بود. می‌دانید که صبح‌ها به چه دلیل از خواب برمی‌خیزید و می‌خواهید چکار کنید.

همان‌گونه که بیان شد؛ فراگیری فناوری‌هایی که می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند؛ اهمیت فراوان دارد. به عنوان یک عکاس، باید نرم‌افزارهایی مانند Adobe Lightroom را کامل یاد بگیرید و از آن در رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. البته این موضوع یک بار برای همیشه نیست! با پیشرفت سیستم‌ها و ابزار و تجهیزاتی که دارید؛ اهدافتان نیز ممکن است تغییر کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود دست کم سه ماه یکبار اهداف بزرگ و کوچک خود را بررسی و در صورت نیاز آنها را اصلاح کنید.

کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی - image asset 1

۷. مهارت‌های گوناگون بیاموزید

یک کارآفرین خلاق بایستی لباس‌های فراوانی به‌تن کند. بدین معنی که مهارت‌های گوناگونی داشته باشد تا هنگام نیاز یا از آنها استفاده کند یا به کمک آن دانش و مهارت، بهترین و مناسب‌ترین متخصص را به‌کار گیرد. البته داشتن مهارت‌های بی‎ربط نمی‎تواند کمکی به شما بکند. پس بایستی نکات اداره یک کسب و کار را نیز فرا بگیرید.

موفقیت در کارآفرینی خلاق نیازمند داشتن مهارت‌های فراوانی است که در ادامه برخی را بیان می‌کنیم:

  • شیوه تولید محتوای مفید و کارآمد برای رسانه‌های اجتماعی
  • شیوه تولید محصول مناسب و باکیفیت
  • راه‌اندازی و پشتیبانی سایت، دست کم در حد ابتدایی
  • شیوه تعامل با دیگران و ساختن روابط مفید

اگر تا پیش از این، هیچ‌گاه کسب‌وکاری نداشته‌اید و تجربه کافی را نیز ندارید؛ برای مدتی فریلنسری را تجربه کنید تا افزون‌بر یادگیری اصول مالکیت کسب و کار، شبکه‌ای حرفه‌ای از  افراد مناسب را نیز در کنار خود گرد آورید.

کارآفرینی خلاقانه و ۷ ویژگی مورد نیاز کارآفرینی در عکاسی - creative entrepreneur

کارآفرینی در زمینه‌های خلاقانه، سفری هیجان‌انگیز است

اگر پشتکار داشته باشید و طولانی مدت به کارآفرینی خلاقانه خود پایبند باشید؛ این مسیر می‌تواند یکی از زیباترین و جذاب‌ترین راه‌های زندگی شما باشد. اما همانند پیاده‌روی در پارک نیست و باید مهارت‌های گوناگونی را در این مسیر بیاموزید و به‌کار ببندید. نکات بیان شده می‌تواند آغاز مفیدی برای شما باشد اما تا زمانی که شروع نکنید؛ همه چیز روی کاغذ خوب است. بنابراین قدم بردارید و چالش‌ها را یکی پس از دیگری برطرف کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید