گوشی شما همیشه مخفیانه در حال ضبط است: راه‌های جلوگیری از گوش دادن گوگل به اطلاعات

گوش دادن گوگل به اطلاعات

گوش دادن گوگل به اطلاعات تا چه حد جدی است؟در اینجا حقایق و چگونگی جلوگیری  گوش دادن گوگل به صحبت‌های شما بررسی می‌شود. آیا گوشی شما همیشه به شما گوش می‌دهد؟ آیا گوگل همه مواردی را که می‌گویید ثبت می‌کند؟ و اگر چنین است، در مورد آن چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

در عصری که هر دستگاهی میکروفون دارد و توسط شرکت‌هایی ساخته شده که دوست دارند کارهای شما را ردیابی کنند، این سوالات معتبر هستند. بیایید نگاهی به حقایق پشت پرده صداهای ضبط شده گوگل بیندازیم و نحوه جلوگیری از گوش دادن به گوشی شما را بررسی کنیم.

گوش دادن گوگل به اطلاعات در اندروید همیشگی است؟

قبل از ادامه، باید توضیح دهیم که گوگل دقیقا چه چیزی را از دستگاه اندروید شما ضبط می‌کند. در حالی که به طور خلاصه نحوه جلوگیری از گوش دادن گوگل به ایفون را بعدا توضیح خواهیم داد، اما در این مقاله به اندروید اهمیت بیشتری می‌دهیم.

اگر تنظیم خاصی را در تلفن خود فعال کرده باشید، گفتن “OK Google” یا “Hey Google” باعث می‌شود دستیار صوتی گوگل فعال شود. قبل از اینکه این عبارت را بگویید، گوشی شما به کلمات کلیدی گوش می‌دهد اما همه آنچه را که می‌گویید ضبط نمی‌کند و آن را در Google بارگذاری نمی‌کند.

درست مانند نگرانی در مورد Amazon Echo ، ضبط مداوم همه چیزهایی که دستگاه می‌شنود منجر به حجم عظیمی از داده های بی‌فایده می‌شود.

حتی اگر کلمه کلیدی “OK Google” را فعال نکنید، باز هم می‌توانید از دستورات صوتی استفاده کنید. با ضربه زدن روی نماد میکروفون در نوار جستجو  یا در غیر اینصورت بازکردن برنامه «Google Assistant»، هر دو بلافاصله درخواست صوتی شما را گوش می‌کنند.

آنچه گوگل ضبط می‌کند، دستورات صوتی است که شما به تلفن خود می‌گویید. اگر بگویید ((هی گوگل، جک بلک چند ساله است؟))، گوگل سوال و چند ثانیه صدای قبلی را نگه می‌دارد.

چگونه می‌توانم به Google Recordings خود گوش دهم؟

گوگل پورتالی را فراهم می‌کند تا تمام تعاملات را با خدماتش مشاهده کنید. این اطلاعات شامل ضبط صدا از تعاملات شما با «دستیار گوگل » است. این بخش را می‌توانید از طریق دسته Google در برنامه تنظیمات گوشی مشاهده کنید، اما در وب کمی راحت‌تر است:

به صفحه Google My Activity بروید. همه چیز را از فیلم‌های YouTube که مشاهده کرده‌اید گرفته تا برنامه هایی که در گوشی خود باز کرده‌اید، مشاهده خواهید کرد.
فیلتر را اعمال کنید تا فقط با کلیک روی فیلتر بر اساس تاریخ و محصول در بالای لیست، در زیر نوار جستجو، ضبط صدا را نشان دهد.
به پایین اسکرول کنید و فقط کادر صدا را انتخاب کنید. در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از قسمت Filter by date در بالا، یک بازه زمانی مانند ۳۰ روز گذشته را تنظیم کنید.
روی Apply کلیک کنید.

سپس یک جدول زمانی از همه صداهای ضبط شده Google از فعالیت صوتی خود را مشاهده خواهید کرد که از جدیدترین آنها شروع می‌شود. برای دیدن زمان وقوع، روی Details زیر ورودی کلیک کنید، سپس برای شنیدن آن View recording را انتخاب کنید.

به طور پیش فرض، این صفحه بسته رویدادها را با هم نگه‌داری می‌کند. روی یک بخش کلیک کنید تا در صورت لزوم اطلاعات بیشتری از آن ببینید یا Item view را در سمت چپ بالا انتخاب کنید تا همه آنها را به صورت جداگانه مشاهده کنید.

 

جلوگیری از گوش دادن گوگل به اطلاعات

می توانید ضبط صدای گوگل را در تنظیمات اندروید خود غیرفعال کنید. اگر دوست دارید، برای انجام این کار می‌توانید از دستورالعمل زیر پیروی کنید. در بعضی از گوشی‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد:

“OK Google” را در تلفن خود خاموش کنید

اولین مرحله خاموش کردن “OK Google” در گوشی است که می‌توانید با انجام موارد زیر انجام دهید:

تنظیمات را در گوشی خود باز کنید و وارد دسته Google شوید.
در بخش Services، بخش Account services را انتخاب کنید.
در مرحله بعدی، روی Search و Assistant & Voice ضربه بزنید.
Voice را در صفحه بزنید.
یک ورودی Voice Match خواهید دید. به آن ضربه بزنید.
برای غیرفعال کردن تشخیص “OK Google”، گزینه Hey Google را غیرفعال کنید.
اگر می‌خواهید نمایه صدای Google برای این ویژگی از دستگاه‌های دیگر پاک شود، روی نماد X کنار نام آنها در پایین ضربه بزنید یا برای پاک کردن همه آنها، حذف از دستگاه های واجد شرایط را انتخاب کنید.

پس از انجام این کار، دستیار Google به پاسخ “OK Google” در گوشی اندروید شما پاسخ نمی‌دهد. بنابراین گوشی شما دیگر برای کلمه کلیدی گوش به زنگ نخواهدبود.

“Ok Google” را در Google Maps و Android Auto خاموش کنید

اگر نمی‌خواهید Google هنگام استفاده از Google Maps و یا Android Auto به شما گوش دهد، باید تشخیص صدای Google Assistant را برای آن برنامه‌ها جداگانه غیرفعال کنید.

برای غیرفعال کردن “Hey Google” در Android Auto ، برنامه Android Auto را باز کنید. منوی سمت چپ را اسلاید کرده و تنظیمات را انتخاب کنید، سپس روی ورودی شناسایی “Hey Google” ضربه بزنید.

برای غیرفعال کردن آن از Google Maps ،روی Maps بزنید و روی عکس نمایه خود در بالا سمت راست ضربه بزنید. تSettings > Navigation Settings > Google Assistant settings > “Hey Google” را انتخاب کنید.

بخاطر داشته باشید که دسترسی بدون دست روش ایمن‌تری برای پخش موسیقی و دریافت مسیر هنگام رانندگی است، بنابراین ممکن است نخواهید “Hey Google” را برای این سناریوها غیرفعال کنید.

دسترسی به میکروفن را برای برنامه Google خاموش کنید

برای ادامه کار، می‌توانید اجازه برنامه Google برای دسترسی به میکروفون خود را نیز خاموش کنید:

تنظیمات را در تلفن خود باز کنید و Apps & notifications را انتخاب کنید.
برای دیدن لیست کامل، روی «See all X apps» ضربه بزنید.
به قسمت پایین و Google بروید و آن را انتخاب کنید.
روی Permissions ضربه بزنید و گزینه Microphone را انتخاب کنید.
Deny را انتخاب کنید. باید اعلانی را بپذیرید که ممکن است بعضی از قسمت‌های دستگاه شما طبق آنچه در نظر گرفته شده کار نکند، این طبیعی است.

چگونه دستیار Google را کاملاً غیرفعال کنیم

در صورت تمایل، می‌توانید دستیار Google را کاملا غیرفعال کنید:

تنظیمات را در تلفن خود باز کنید و وارد دسته Google شوید.
Account Services > Search, Assistant & Voice را انتخاب کنید.
روی «Google Assistant» ضربه بزنید.
به پایین لیست All Settings بروید و گزینه General را انتخاب کنید.
برای غیرفعال کردن اسلایدر Google Assistant ، آن را خاموش کنید. قبل از انجام این کار باید انتخاب خود را تأیید کنید.

چگونه از گوش دادن گوگل در iPhone خود جلوگیری کنیم

اگر از آیفون استفاده می‌کنید، قابل درک است که حضور گوگل در گوشی شما آنقدر فراگیر نیست. درiOS ، Google Assistant یک برنامه جداگانه است. نمی تواند برای کلمه کلیدی “Hey Google” به شما گوش کند، مگر اینکه برنامه را باز کنید، بنابراین گوش دادن گوگل به اطلاعات نباشید. اگر نگران دستیار Google هستید، کافی است، برنامه را حذف نصب کنید.

علاوه بر این، می‌توانید تشخیص “OK Google” را در برنامه اصلی Google برای iPhone نیز خاموش کنید. برنامه را باز کنید، روی عکس نمایه خود در بالا سمت راست ضربه بزنید و تنظیمات را انتخاب کنید. Voice and Assistant را انتخاب کنید، سپس کلمه کلیدی “OK Google” را غیرفعال کنید تا از شروع جستجو برنامه با استفاده از صدای شما جلوگیری شود.

برای ادامه کار، می‌توانید مجوزهای میکروفون را برای برنامه Google ببندید. برای این کار، تنظیمات را در iPhone باز کنید و به Privacy > Microphone بروید. بخش Google و یا دستیار Google غیرفعال کنید و این برنامه دیگر نمی‌توانند به میکروفون شما دسترسی داشته باشند.

نحوه خاموش کردن سابقه Google Voice

خاموش کردن “OK Google” یا “Google Assistant” در گوشی هیچ ارتباطی با دستگاه‌های دیگر شما مانند تبلت یا دستگاه Google Home ندارد. بعلاوه ، اگر جستجوی صوتی را در Chrome انجام دهید، Google همچنان می‌تواند داده‌های صوتی را حفظ کند.

برای از بین بردن سابقه صوتی برای کل حساب Google خود، مراحل زیر را انجام دهید:

به صفحه Activity Controls در Google بروید و در صورت لزوم وارد حساب خود شوید.
روی بخش Web & App Activity در بالای لیست موارد کلیک کنید.
برای جلوگیری از پیوند دادن فعالیت صوتی گوگل توسط حساب Google، علامت کادر audio recording را بردارید.

با این کار Google ذخیره ضبط صدا از عملکردهای صوتی حساب شما را محدود می‌کند، بنابراین گوش دادن گوگل به اطلاعات از بین خواهد رفت.

پس از انجام این کار، باید صداهای ضبط‌ شده گذشته را که Google نگه داشته نیز حذف کنید. توجه داشته باشید که با این کار تمام فعالیت‌های وب متصل به حساب Google شما، نه فقط ضبط‌های صوتی، حذف می‌شود. برای حذف فعالیت های گذشته:

به صفحه Google My Activity برگردید.
روی Delete activity در سمت چپ کلیک کنید.
برای حذف همه موارد All time یا محدوده سفارشی را برای تعیین دوره زمانی خود انتخاب کنید. برای پاک کردن همه مواردی که انتخاب کرده‌اید، روی Delete کلیک کنید.

پس از تعیین زمان، به طور خودکار تاریخچه Google را حذف کنید

Google به شما امکان می‌دهد بعد از گذشت زمان مشخصی فعالیت‌ها را به طور خودکار حذف کنید. با این کار میزان اطلاعاتی که شرکت درباره شما نگهداری می‌کند، کاهش می‌یابد، بدون اینکه مجبور باشید این کار را به صورت دستی انجام دهید.

در همان صفحه Google My Activity، دوباره روی Web & App Activity کلیک کنید. نزدیک پایین کادر، روی Auto-delete کلیک کنید. می‌توانید فعالیت Google خود را بعد از سه ماه، ۱۸ ماه ، ۳۶ ماه یا هرگز حذف کنید.

اگر داده صوتی را همانطور که در بالا گفته شد خاموش کرده‌باشید، این کار لازم نیست. اگر این ویژگی داده صوتی را فعال گذاشتید، به خاطر داشته باشید که با این کار همه فعالیت‌های وب، نه فقط ضبط‌های صوتی، از بین می‌روند.

Google با داده صوتی چه کاری انجام می‌دهد؟

توجه به این نکته مهم است که جدا از Google ، فقط شما می‌توانید به داده‌های صوتی ذخیره شده در حساب خود دسترسی پیدا کنید. البته، مگر اینکه مهاجمی بتواند این قوانین را نقض کند.

Google توضیح می‌دهد که از فعالیت صوتی برای کمک به دستیابی نتایج بهتر برای محصولات خود استفاده می‌کند، به روش‌های زیر:

  • یادگیری صدای شما
  • درک نحوه گفتن کلمات و عبارات
  • تشخیص هنگام گفتن “OK Google”
  • بهبود تشخیص گفتار در میان محصولات Google که از صدای شما استفاده می‌کند.

    این موارد مفید است اما با این وجود گفتن این مطالب از سوی یکی از بزرگترین شرکت‌های بزرگ در جهان نگران کننده است. یک الگوریتم می‌تواند به راحتی این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند تا براساس آنچه شما می ‌گویید، متوجه شود به چه چیزی علاقه دارید.

ما آنچه را که گوگل در گوشی اندروید شما گوش می‌دهد، نحوه حذف سابقه داده‌های صوتی و روش‌های متوقف کردن ضبط صدا را مرور کرده‌ایم. با غیرفعال کردن این ویژگی‌ها ممکن است کمی تغییرات در گوشی خود داشته باشید، اما دانستن اینکه Google گزارشی از آنچه شما می‌گویید، ندارد، ارزش خواهدداشت.

احتمال این که رایانه شما نیز میکروفون داشته باشد، وجود دارد. فراموش نکنید که این موضوع می‌تواند یک خطر حفظ حریم خصوصی نیز باشد.

 

مطلب قبلیبررسی مایکروسافت سرفیس دوئو (Microsoft Surface Duo)
مطلب بعدیسونی Xperia Ace 2 در ژاپن رونمایی شد: صفحه نمایش ۵.۵ اینچی و چیپست Helio P35

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید