کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام (آسان‌ترین راهکارها)

کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام

شما هم به دنبال راه‌حلی برای کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام هستید؟ اگر چنین است، با مطالعه این مقاله همراه ما باشید.

حتماً شما نیز متوجه حجم زیاد اینترنت مصرفی برنامه اینستاگرام شده‌اید؛ به‌ویژه با گران‌تر شدن قیمت خرید بسته‌های اینترنتی همراه!! چند ماه پیش با یکی از دوستانم که دارای کسب‌وکار مجازی در این فضای مجازی است، صحبت می‌کردیم.

از او درباره سختی‌های کسب‌وکارش پرسیدم. از اولین گلایه‌های او، سرعت تمام شدن حجم بسته اینترنتش بود. حال آن که جز برای این شبکه اجتماعی از حجم خود استفاده‌ای نمی‌کرد.

برای او مشاهده پست‌های دیگران اهمیت چندانی نداشت. در حالی که بیشتر حجم اینترنت در این شبکه مجازی برای پیش بارگذاری عکس‌ها و ویدئوها دیگر کاربران است!!

به همین دلیل، به او استفاده از گزینه Use Less Data را در قسمت تنظیمات این برنامه معرفی کردم. با فعال‌کردن این گزینه، پیش بارگذاری محتواها مگر با میل شما انجام نمی‌شود.

با ادامه این مقاله، با ساده‌ترین روش‌های کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام، آشنا شوید.

مصرف داده کم‌تر

نقش گزینه Use Less Data در اینستاگرام چیست؟

«مصرف داده کم‌تر»، معنای عبارت Use Less Data است. شما برای کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام، باید این گزینه را در قسمت تنظیمات این شبکه اجتماعی فعال کنید.

در حالت عادی، هنگام مشاهده پست‌های افرادی که دنبال کرده‌اید (Followings) در صفحه اصلی، عکس‌ها و فیلم‌ها به‌صورت خودکار برایتان پیش بارگذاری می‌شوند. یعنی قبل از این که شما به آن‌ها برسید. بر اساس توضیحات سازندگان این شبکه اجتماعی، این ویژگی برای رضایت هرچه بیشتر کاربران از سرعت بالای این فضای مجازی است!

علی‌رغم استقبال خیلی از افراد از این ویژگی، خیلی‌ها نیز رضایت چندانی از این قضیه ندارند. زیرا این ویژگی باعث مصرف حجم زیادی از اینترنت می‌شود. معمولاً در صورت استفاده از wifi، این امر چندان مهم نیست. اما اگر شما نیز از اینترنت سیم‌کارت (Data) استفاده می‌کنید، حتماً نگرانی‌هایی دارید.

راه‌حل کمپانی اینستاگرام برای این مشکل شما، گزینه Use Less Data است. با انتخاب این گزینه، عکس‌ها و تصویرها از پیش برای شما بارگذاری نمی‌شوند. بارگذاری آن‌ها تنها در صورت مراجعه خودتان (همچنان به‌صورت خودکار)، انجام می‌شود.

برای اطلاع از چگونگی فعال‌کردن گزینه Use Less Data، برای کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام، با ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

آموزش فعال‌کردن گزینه Use Less Data در اینستاگرام

برای فعال‌کردن این گزینه و کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. پس از ورود به این برنامه در قسمت پایین سمت راست، منوی این برنامه (نماد یک آدمک) را انتخاب و وارد بخش پروفایل شوید.
 2. در این بخش در قسمت بالا و سمت راست صفحه، آیکون چرخ‌دنده (Setting) را انتخاب کنید. (ممکن است ابتدا ۳ خط افقی روی هم را ببینید؛ پس از انتخاب آن گزینه تنظیمات و دیگر گزینه‌ها نمایش داده می‌شوند)
 3. در بخش تنظیمات، گزینه Cellular Data Use را لمس کنید.
 4. در این بخش نیز گزینه Use Less Data را انتخاب و فعال کنید.

فعال‌کردن گزینه Use Less Data در اینستاگرام

علاوه بر روشی که اکنون با آن آشنا شدید، روش زیر نیز برای کنترل حجم مصرفی اینترنت سیم‌کارتتان وجود دارد. برای آموزش این روش، با مطالعه ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

آموزش کاهش حجم مصرفی اینترنت دیتا در تنظیمات گوشی اندروید

علاوه بر تنظیمات اینستاگرام، تنظیمات گوشی‌تان نیز برای کنترل و کاهش حجم مصرفی اینترنت سیم‌کارت شما کاربرد دارد. در این بخش، شما با دادن یا لغو اجازه دسترسی به اطلاعات به برنامه‌های مختلف، مقدار مصرف بسته اینترنتی سیم‌کارتتان را کنترل می‌کنید.

برای این کار، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. وارد بخش تنظیمات (settings) گوشی خود شوید. (امکان این کار هم با پایین کشیدن صفحه نوارابزار اصلی و هم با رفتن به صفحه برنامه‌ها، وجود دارد)
 2. گزینه برنامه‌ها (apps) را انتخاب کنید. (همچنین در صفحه برنامه‌ها، با فشردن چند ثانیه‌ای آیکون برنامه، گزینه تنظیمات آن به شما نشان داده می‌شود)
 3. در صفحه جدید در قسمت بالا سمت راست صفحه، سه‌نقطه را لمس و سپس گزینه Configure apps را انتخاب کنید.
 4. در صفحه باز شده، گزینه app permissions (مجوزهای برنامه) را لمس کنید.
 5. در این قسمت با انتخاب هر اپلیکیشن، مجوزهای دسترسی آن را می‌بینید. هرکدام از این دسترسی‌ها را به انتخاب خودتان لغو یا فعال کنید.

کاهش حجم مصرفی اینترنت دیتا در تنظیمات گوشی اندروید

در ادامه روش کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام را برای کاربران اندروید ۱۱ توضیح می‌دهیم.

کاهش میزان مصرف دیتا در اندروید ۱۱

برای کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام اگر از اندروید ۱۱ استفاده می‌کنید، روش‌های زیر نیز برایتان مناسب هستند:

روش اول: غیرفعال‌سازی رزولوشن بالا

 1. به قسمت پروفایل این برنامه بروید.
 2. ابتدا منو را انتخاب و سپس گزینه تنظیمات (Settings) را لمس کنید.
 3. در این قسمت ابتدا گزینه Account را انتخاب و سپس Cellular Data Use (یا Mobile Data Use) را لمس کنید.
 4. از میان گزینه‌‌هایی که در پایین Data Saver قرار دارند، شما گزینه High-resolution media را لمس کنید.

غیرفعال‌سازی رزولوشن بالا

دز این صورت، تصاویر و ویدئوها دیگر با بهترین کیفیت برایتان نمایش داده نمی‌شوند. درنتیجه میزان مصرف اینترنت سیم‌کارت شما نیز کم می‌شود.

نکته: برای استفاده از این راه‌حل، باید قبل‌تر گزینه Use Less Data را فعال کرده باشید! (مراحل این کار را در قسمت‌های قبلی برایتان توضیح دادیم)

روش دوم: فعال‌سازی حالت Data Saver

Data Saver، قابلیتی است که هم برای کاربران اندروید و هم کاربران آیفون در دسترس است. امکان صرفه‌جویی کلی در مصرف دیتا را برایتان فراهم می‌کند. با فعال‌کردن این قابلیت، فعالیت برنامه‌های پس‌زمینه محدود می‌شود. بدین معنی که رسانه اینستاگرام و سایر برنامه‌ها، چیزی را از قبل به‌صورت خودکار بارگذاری نمی‌کنند.

برای فعال‌کردن Data Saver  در گوشی‌های اندروید، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. وارد بخش تنظیمات (Settings) گوشی خود شوید.
 2. گزینه Network and Internet را انتخاب و قابلیت Data Saver را فعال کنید. (در صورت فعال‌سازی، آیکون آن در بالای صفحه گوشی‌تان نشان داده می‌شود.)

فعال‌سازی حالت Data Saver

روش سوم: برای میزان استفاده خود از اینستاگرام محدودیت قرار دهید!

این ویژگی اکنون در اندروید ۱۱ و بالاتر «Set Data Usage Limit» نامیده می‌شود. این قابلیت به شما امکان تنظیم محدودیت استفاده از داده را در مدت مشخصی (معمولاً یک ماه)، می‌دهد. در این مدت مشخص، درصورتی‌که بیشتر از حد تعیین شده از دیتا استفاده کنید، به شما هشدار می‌دهد.

برای فعال‌سازی این ویژگی مراحل زیر را انجام دهید:

 1. صفحه نوارابزار اصلی (Notification bar) را پایین بکشید، سپس گزینه data usage را انتخاب کنید.
 2. در این قسمت اینترنت دیتا برای سیم‌کارت‌های مختلفتان و همچنین گزینه Set Data Limit (تنظیم محدودیت داده) را مشاهده می‌کنید.
 3. با انتخاب گزینه تنظیم محدودیت داده، محدودیت معقولی را برای مصرف هفتگی خود تعیین کنید.
 4. همچنین امکان انتخاب هشدار دادن و یا خاموش‌کردن خودکار دیتا نیز برایتان وجود دارد.

تنظیم محدودیت داده

نکات پایانی راهکارهای کاهش مصرف اینترنت سیم‌کارت

تا به اینجا با دو راهکار برای کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام آشنا شدید. معمولاً روش اول (استفاده از تنظیمات اینستاگرام)، کاربرد بیشتری دارد.

ما در گیگ‌تک برای استفاده هرچه راحت‌تر شما عزیزان از برنامه اینستاگرام، دو مقاله زیر را نیز آماده کرده‌ایم:

(برای مطالعه این مقالات، بر روی نام آن‌ها کلیک کنید).

به نظر شما برای کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام، چه راهکار دیگری وجود دارد؟ حتماً پیشنهاد خود را در قسمت کامنت‌ها برای ما و دیگران بنویسید تا از آن استفاده کنیم. اگر دوستانتان هم از مصرف زیاد اینترنت دیتا خود ناراضی‌اند، این مقاله کاهش مصرف اینترنت سیم کارت در اینستاگرام را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید