آموزش جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12

آموزش جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12

شما جز کدام دسته‌اید: علاقه‌مندان به آپدیت خودکار یا آپدیت دستی نرم‌افزارها؟ تا حالا برای جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 خود اقدام کرده‌اید؟

ویژگی به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل گوشی‌ها معمولاً مزیت خوبی حساب می‌شود. بااین‌حال، عده‌ای از افراد ترجیح می‌دهند که خودشان در زمان دلخواهشان آپدیت‌ها را به‌صورت دستی انجام دهند.

خود من یکی از این افراد هستم. به‌خصوص که از این قابلیت ضربه سختی خورده‌ام. در زمان امتحان‌های ترم دانشگاه (امتحان‌ها به‌صورت آنلاین بودند)، من برای امتحان دادن از گوشی خود استفاده می‌کردم. تقریباً نصف زمان امتحان گذشته بود که گوشی من شروع به آپدیت خودکار سیستم‌عاملش کرد! آن هم با سرعت اینترنتی که ما داریم.

سرعت کار گوشی بسیار کم شد درحالی‌که در مقابل، سرعت گذر زمان بسیار زیاد بود. در آخر هم بعد از رفرش کردن صفحۀ امتحان، کاملاً از سایت خارج شدم و نمرۀ کاملی نگرفتم (البته خوشبختانه درس را به کمک میان‌ترم پاس کردم).

علاوه بر این، افراد به دلایل متعدد دیگری مایل به جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 هستند. در ادامه این مقاله، این دلایل و همچنین نحوه جلوگیری از به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل در اندروید 12 را برایتان می‌گوییم.

جلوگیری از به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل در اندروید 12

چرا بهتر است آپدیت خودکار گوشی را غیرفعال کنیم؟

شما به دلایل مختلفی می‌توانید تصمیم به جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 خود بگیرید. بعضی از این دلایل که در بین بیشتر ما مشترک است، عبارت است از:

باگ‌ها، اصلی‌ترین دلیل شما برای تلاش در جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 است. معمولاً نسخۀ جدید آپدیت‌ها با باگ‌هایی همراه است. به همین دلیل هم بیشتر کاربران پیش از به‌روزرسانی سیستم‌عامل خود، ترجیحاً تا زمان انتشار آپدیت‌های بعدی و مشاهده بازخورد دیگر کاربران منتظر می‌مانند. سپس اگر نسخۀ جدید نرم‌افزار باگ نداشت، سیستم‌عامل گوشی خود را به‌روزرسانی می‌کنند.

عدم سازگاری نسخۀ جدید آپدیت‌ها با گوشی هوشمند نیز از دیگر مشکلات به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل (یا اپلیکیشن‌ها) است. بعضی مواقع پس از آپدیت سیستم‌عامل، مشکلاتی در عملکرد تلفن همراه مانند سرعت پایین عملکرد، پیش می‌آید. درحالی‌که این مشکلات در نسخۀ قبلی سیستم‌عامل دیده نمی‌شد؛ بنابراین، شاید شما استفاده از نسخۀ قدیمی نرم‌افزار را ترجیح. بدهید

علاوه بر این‌ها، بسیاری از کاربران هنگام استفاده از گوشی خود تمایلی به استفاده از اینترنت ندارند.

در آخر نیز می‌توانیم مسئله آگاهی و انتخاب را نام ببریم. بیشتر ما پیش از انجام هرگونه به‌روزرسانی، ترجیح می‌دهیم تغییرات نسخۀ جدید سیستم‌عامل را بدانیم. سپس نسبت به آپدیت آن تصمیم بگیریم.

به همین دلیل هم سازندگان اندروید امکان جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 را برایتان ایجاد کرده‌اند. ما در ادامه، روش این کار را برایتان بیان می‌کنیم.

روش غیرفعال‌کردن آپدیت خودکار سیستم‌عامل اندروید 12

گوشی‌های مختلف بسته به کمپانی سازنده آن‌ها، تنظیمات متفاوتی دارند. بااین‌حال، روش جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 در بیشتر گوشی‌ها مشابه است. برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید:

1. گزینه Developeroptions را فعال کنید.

سازندگان گوشی‌های هوشمند این گزینه را به طور پیش‌فرض غیرفعال کرده‌اند (اگر این گزینه در تلفن همراهتان فعال است، به مرحله بعدی بروید).

لازم است به شما تذکر دهیم که با فعال‌سازی این گزینه، شما به آپشن‌های پیشرفته‌ای در گوشی خود دسترسی می‌یابید. اگر یکی از این آپشن‌ها را اشتباهی انتخاب، فعال و یا غیرفعال کنید، احتمالاً تغییرات نامطلوبی در عملکرد گوشی شما اتفاق بیفتد!

حالا (بادقت) به سراغ مراحل فعال‌کردن Developer options برویم:

 • به بخش تنظیمات (Settings) گوشی‌تان بروید. در پایین صفحه گزینه About phone را لمس کنید.
 • در قسمت پایین صفحه باز شده، گزینه Build number را پیدا کنید.
 • شما باید 7 مرتبه روی این گزینه ضربه بزنید تا یک پیام پاپ‌آپ به شما نشان داده شود.
 • در این جا باید پسورد، اثر انگشت و یا الگویی (Pattern) که برای گوشی‌تان گذاشته‌اید را وارد کنید.
 • اکنون مجدداً به بخش تنظیمات بروید و گزینه System را انتخاب کنید.
 • حال در قسمت پایین صفحه گزینه Developer options را می‌بینید.

گزینه Developer options را فعال کنید

2. آپدیت خودکار سیستم‌عامل گوشی را غیرفعال کنید.

 • گزینه Developer options را انتخاب کنید.
 • در قسمت پایین صفحۀ باز شده، گزینه Automatic system updates را لمس کنید.
 • باید این گزینه را غیرفعال کنید (اگر از قبل غیرفعال بود، در آن تغییری ایجاد نکنید).

آپدیت خودکار سیستم‌عامل گوشی را غیرفعال کنید

3. مجدداً گزینه Developer options را غیرفعال کنید.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، این گزینه آپشن‌های حرفه‌ای را شامل می‌شود که بهتر است به حال خودشان رها شوند! البته به جز برای استفاده‌های حرفه‌ای.

برای غیرفعال‌کردن Developer options مراحل زیر را انجام دهید:

 • به روشی که در بالا گفتیم، در تنظیمات گوشی‌تان گزینه Developer options را پیدا و انتخاب کنید.
 • در صفحه باز شده، اولین گزینه که یک دکمه در کنارش قرار دارد، Use developer options است. روی این دکمه ضربه بزنید تا رنگ آن خاکستری (غیرفعال) شود.
 • سپس مجدداً به قسمت تنظیمات بازگردید. اکنون این گزینه برایتان غیرفعال است.

مجدداًمجدداً گزینه Developer options را غیرفعال کنیدگزینه Developer options را غیرفعال کنید

به‌روزرسانی دستی سیستم‌عامل اندروید چگونه است؟

در ادامه جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12، اکنون باید خودتان به‌صورت دستی آپدیت‌ها را انجام دهید. این کار اصلاً سخت نیست؛ فقط باید مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا بخش تنظیمات (Settings) گوشی خود را باز و سپس گزینه System را انتخاب کنید.

در منوی باز شده روی گزینه System update ضربه بزنید.

در صفحه جدید باز شده، وضعیت سیستم تلفن همراهتان (از جمله ورژن فعلی سیستم‌عامل اندروید) به شما نشان داده می‌شود. اگر آپدیت جدیدی نیاز نباشد، پیام Your system is up to date را خواهید دید. همچنین برای چک کردن وضعیت آپدیت‌های جدید، دکمۀ آبی رنگی به نام Check for update را لمس کنید.

به‌روزرسانی دستی سیستم‌عامل اندروید چگونه است؟

روش مناسب جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم‌عامل اندروید کدام است؟

دلایل متفاوتی برای تمایل شما به جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 وجود دارد. با این که تنظیمات گوشی‌های سازندگان مختلف با هم تفاوت دارند، روش این کار در آن‌ها مشابه است.

این را هم بگوییم که از دستی کردن به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های گوشی ضرر نمی‌کنید. البته این کار را به کسانی که حال‌وحوصله آپدیت دستی برنامه‌ها یا سیستم‌عامل گوشی خود را ندارند، پیشنهاد نمی‌کنیم. خانم مصدق یکی از همکاران من مدتی از سرعت پایین گوشی‌اش معترض بود. گوشی او معمولاً در وسط اجرای برنامه‌ها هنگ می‌کرد. یک روز گوشی او را برای بررسی مشکل و کمک به او گرفتم. به نظرتان مشکل چه بود؟!

در گوگل استور او تعداد به‌روزرسانی‌های موجود، به طور غیرطبیعی زیاد بودند. بنا بر گفته خودش نزدیک به یک سال هیچ‌کدام از برنامه‌ها یا سیستم‌عاملش را آپدیت نکرده بود. خوشبختانه پس از انجام تمام آپدیت‌ها، سرعت کار گوشی او به‌مراتب بهتر شد.

امیدوارم از خواندن مقاله جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 اطلاعات کافی را کسب کرده باشید. ما در گیگ‌تک برای اطلاع‌رسانی و آگاهی هرچه بیشتر شما عزیزان، مقاله‌ای مربوط به اطلاعات آپدیت‌های سیستم‌عامل 12 اندروید در گوشی‌های مختلف را نوشته‌ایم. برای مطالعه این مقالات کافی است بر روی نام مقالات روبه‌رو کلیک کنید: «آپدیت اندروید 12 برای می 11 و سری آن بر پایه نسخه بتا MIUI 12.5 منتشر شد» و «گوشی Galaxy Xcover 5 به اندروید 12 مجهز شد».

به نظر شما چرا آپدیت دستی سیستم‌عامل گوشی بهتر است؟ حتماً تجربۀ خودتان در زمینه جلوگیری از آپدیت خودکار سیستم عامل در اندروید 12 را در قسمت کامنت‌ها برای ما و دیگران بنویسید تا ما نیز از آن آگاه شویم. اگر نمی‌خواهید دوستانتان هم برای آپدیت خودکار سیستم‌عامل تلفن همراهشان به دردسر بیفتند، این مطلب را برایشان بفرستید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید