چرا شارژ کردن گوشی در طول شب کار درستی نیست؟

شارژ کردن گوشی در طول شب

چگونه گوشی خود را شارژ می‌کنید؟ ممکن است فکر کنید کردن گوشی در طول شب به طورمنظم ضروری است، اما در واقع این کار به باتری شما آسیب می‌رساند و عمر آن را کاهش می‌دهد. این مقاله در مورد حقیقت نگهداری از باتری گوشی‌های هوشمند است و اینکه چرا شارژ کردن گوشی در طول شب کار درستی نیست.

طول عمر باتری چگونه تعیین می‌شود؟

هرکسی می‌خواهد گوشی‌اش تا مدت زمان طولانی قابل استفاده باشد. گارانتی‌ گوشی‌های هوشمند معمولا موارد اندکی را شامل می‌شوند و بسیاری از افراد نیز علاقه‌ای ندارند تا به از یک باتری جدید روی گوشی خود استفاده کنند. باتری‌های قابل شارژ با گذشت زمان به آرامی ظرفیت خود را از دست می‌دهند. (حتی اگر از آنها استفاده نکنید) بعد از اولین سال استفاده منظم، متوجه کاهش ظرفیت باتری خواهید شد. برای بسیاری افراد، گذراندن یک روز کامل با یک بار شارژ فراتر از دو سال اول خرید گوشی، غیرممکن است.

چرا شارژ کردن گوشی در طول شب کار درستی نیست؟ - Smartphone battery

تولیدکنندگان، وضعیت سلامت تلفن‌های هوشمند را از طریق چرخه شارژ باتری مشخص می‌کنند. چرخه شارژ زمانی است که شارژ باتری از ۰ تا ۱۰۰ درصد پرشده و سپس دوباره به ۰ درصد می‌رسد. تعداد چرخه‌های شارژ مورد انتظار به شما نشان می‌دهد که قبل از اینکه به طور محسوسی شروع به از دست دادن ظرفیت خود کند

باتری چقدر می‌تواند چرخه کامل را تحمل کند . این مقدار معمولا از قبل توسط شرکت‌ها پیش‌بینی می‌شود.

باتری‌های لیتیوم یون (Li-Ion) در اکثر فناوری‌های شارژی استفاده می‌شود. باتری لیتیوم یونی را می‌توانید در تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها ، تسلا‌ها و حتی اره برقی‌ها پیدا کنید.

مشهورترین عضو این خانواده، باتری Li-Ion 18650 است. این باتری می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دوره شارژ کامل طول بکشد تا اینکه تقریبا به ۷۵ درصد ظرفیت کاهش یابد. آن وقت است که نقص عمده در این باتری شروع به توسعه می‌کند.

چرا لیتیوم یون قابل شارژ تخریب می‌شود؟

تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها از نوعی باتری Li-Ion به نام Lithium-Ion Polymer (Li-Poly) استفاده می‌کنند. این نسخه، ایمن‌تر و کوچکتر است و سریع‌تر شارژ می‌شود. به جز این موارد، LiP-Poly نیز همانند هر باتری Li-Ion دیگری است.

باتری شما وقتی بگذارید به زیر ۲۰ درصد برسد و بعد مرتبا آن را ۸۰ درصد شارژ کنید، سریعتر تخریب می‌شود . دستگاه شما با شارژ ۵۰ درصد بهترین عملکرد را دارد. برای افزایش عمر باتری از شدت عمل خودداری کنید. اگر بگذارید گوشی شما کاملا شارژ خود را از دست بدهد و بعد آن را کامل شارژ کنید به عنوان یک چرخه کامل حساب می‌شود. با شارژ و تخلیه نسبی بین ۲۰ تا ۸۰ درصد، می‌‎توانید ۱۰۰۰ چرحه کامل بیشتر در عمر باتری خود داشته باشید. این عدد تقریبا معادل سه سال شارژ روزانه است. به همین علت باید شارژ کردن گوشی در طول شب را جدی بگیرید.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ این مسئله به دلیل عملکرد واقعی باتری است. این باتری‌ها از یک لایه اکسید کبالت لیتیوم و یک لایه گرافیت ساخته شده‌اند. یون‌های لیتیوم از گرافیت به اکسید لیتیم کبالت منتقل می‌شوند تا انرژی آزاد کنند. شارژ باتری این یون‌ها را به لایه گرافیت منتقل می‌‎کند.

به همین دلیل است که هر دو حالت شارژ کامل و تخلیه شارژ کامل به باتری آسیب می‌رساند: شما با این کار یکپارچگی سلول‌های باتری را به خطر می‌اندازید زیرا پر شدن بیش از حد لایه با لیتیوم باعث افزایش مقاومت داخلی می‌شود.

چگونه از باتری تلفن هوشمند خود مراقبت کنیم

حالا، چگونه از باتری دستگاه خود مراقبت کنیم؟ ممکن است قبلا هنگام شارژ تلفن خود به برخی از عادت‌های بد برخورد کرده باشید، مثلا شارژ کردن گوشی در طول شب یکی از این اخلاق‌های بد است. خوشبختانه برای اصلاح این روشها زمان و تلاش زیادی لازم نیست.

چرا شارژ کردن گوشی در طول شب کار درستی نیست؟

وقتی می‌خوابید گوشی خود را از برق بکشید و پس از بیدار شدن آن را شارژ کنید. این مسئله ممکن است روتین صبحگاهی شما شود، در حالی که در محل کار خود هستید یا وقتی شب‌ها تلویزیون تماشا می‌کنید گوشی خود را شارژ کنید. ممکن است یک ساعت طول بکشد تا دستگاه خود را شارژ کنید اما اگر وقتی خواب هستید آن را به برق وصل کنید به این معنی است که دستگاه برای مدت طولانی‌تری به شارژر متصل است.

باتری گوشی شما نمی‌تواند بیش از حد شارژ شود. تولیدکنندگان برای جلوگیری از این امر پادمان‌هایی را در نظر می‌گیرند. با این حال، وقتی گوشی شما ۱۰۰ درصد شارژ می‌شود، این شارژ قطره‌ای استفاده می‌شود، یعنی گوشی انرژی اضافی کافی برای جبران آنچه که دستگاه به طور پیش فرض استفاده می‌کند، نگه‌می‌دارد. حال زمانی که شارژ ۱۰۰ درصدی دارید و گوشی شما همچنان به برق متصل است، با استفاده بیش از حد از باتری، گوشی مجبور می‌شود در صورت لزوم انرژی مصرف کند. این مسئله علاوه بر این واقعیت است که اگر آن را یک شب به برق وصل کنید، مطمئنا از ۸۰ درصد شارژ توصیه شده بالاتر خواهید رفت.

شارژ طولانی مدت همچنین می‌تواند منجر به افزایش دما شود که به طور طبیعی باتری شما را خراب می‌کند. همچنین در مواردی نیز می‌تواند خطرناک باشد، به خصوص اگر تلفن خود را زیر بالش خود نگه دارید. اگر می‌توانید دستگاه خود را زیر بالش خود قرار ندهید. کمبود جریان هوا نه تنها به معنای آسیب احتمالی باتری است بلکه خطر آتش سوزی را نیز افزایش می‌دهد که از مضررات شارژ کردن گوشی در طول شب است.

شما باید از قرار دادن گوشی در معرض افراط و تفریط خودداری کنید. دمای زیر ۳۲ فارنهایت (۰ درجه سانتیگراد) و بالاتر از ۱۵۸ فارنهایت (۷۰ درجه سانتیگراد) باتری Li-Ion را سریع‌تر تخریب می‌کند.  گوشی خود را در کنار آفتاب نگذارید و آن را در یک روز گرم یا سرد در اتومبیل خود رها نکنید.

چرا شارژ کردن گوشی در طول شب کار درستی نیست؟ - Charge iPhone

آیا زمان شارژ شدن گوشی می‌توانیم از برنامه‌ها استفاده کنیم؟

هنگام شارژ کردن، نباید از دستگاه خود برای فعالیت‌های شدید استفاده کنید. اگر واقع بینانه نگاه کنیم، بسیاری از مردم این کار را می‌کنند. با این وجود، انجام منظم این کار می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به گوشی وارد کند.

این مسئله قابل مقایسه با اورکلاک پردازنده کامپیوتر شما است. تأثیر، داشتن برنامه‌های بسیار زیاد به طور همزمان را در نظر بگیرید، نه تنها گوشی شما داغ می‌شود بلکه ممکن است به باتری نیز آسیب برسد. ممکن است تماشای فیلم های YouTube یا رسیدن به سطح بعدی در بازی مورد علاقه‌تان در هنگام اتصال وسوسه انگیز باشد اما تأثیر منفی زیادی بر باتری شما دارد.

این مسئله البته به مدت زمانی که قصد استفاده از تلفن هوشمند خود را دارید، بستگی دارد. برخی از کاربران فقط تا زمان محدودی از گوشی خود استفاده می‌کنند و هر دو یا سه سال یک بار آن را عوض می‌کنند. استفاده منظم از برنامه‌ها هنگام شارژ باعث کند شدن سرعت به طور چشمگیری در سال دوم خرید گوشی می‌شود. اگر می‌خواهید گوشی خود را برای مدت طولانی نگه دارید، از برنامه‌ها در هنگام شارژ استفاده نکنید.

با این وجود، بررسی پیام‌ها یا ایمیل‌ها مشکلی ندارد. فقط کاری نکنید که انرژی زیادی مصرف کند.

آیا گوشی می‌تواند در ۸۰ درصد شارژ متوقف شود؟

شرکت‌ها به ندرت به شما اجازه می‌دهند از ظرفیت کامل باتری‌های آنها استفاده کنید. احمقانه است که یون‌های لیتیوم را به شدت در یک لایه تخلیه کنیم. با این وجود، صفحه نمایش شما وقتی به ظرفیت کامل مجاز خود برسد، انرژی زیادی مصرف می‌کند. یک روش بی خطر برای شارژ نکردن دستگاه بیش از ۸۰ درصد وجود دارد تا نیازی به شارژ کردن گوشی در طول شب نباشد.

برنامه، Accubattery برای اندروید نکاتی را برای بهبود باتری نشان می‌دهد و به شما امکان می‌دهد هشدارهای درصد ظرفیت را تنظیم کنید. گزینه های کمتری برای iOS وجود دارد اما شما  می‌توانید از FruitJuice حداقل برای افزایش عمر مک خود استفاده کنید.

برخی از لپ تاپ‌ها دارای تنظیمات BIOS هستند تا به شما امکان پیکربندی حداکثر درصد شارژ باتری را بدهند. به عنوان مثال، Lenovo با نرم افزار Lenovo Energy Management این کار را برای ویندوز راحت‌تر می کند. این برنامه را نصب کنید و گزینه Optimize for Battery Lifespan را انتخاب کنید، بنابراین شارژ باتری لپ تاپ شما در ۸۰ درصد متوقف می‌شود.

چگونه می‌توان تخلیه باتری را در دستگاه کاهش داد

فراتر از مشاهده دما و درصد شارژ دستگاه، می‌توانید با کاهش دفعات شارژ شدن باتری، عمر باتری را بیشتر کنید. شارژ کمتر به معنای چرخه کمتری است که منجر به طول عمر بیشتر دستگاه شما می‌شود. کاهش مدت زمان روشن ماندن صفحه و کاهش تنظیمات روشنایی بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

علاوه بر این، اکثر گوشی‌های هوشمند و برخی از لپ تاپ‌ها گزینه صرفه جویی در مصرف باتری دارند. این موارد به ندرت بر تجربه شما از دستگاه تأثیر منفی می‌گذارد. این موارد شامل Screen Time در iOS است که می‌تواند برای ترغیب به عادت‌های بهتر، زمان بندی و محدودیت برنامه را به شما ارائه دهد.

برخلاف تصور، اتصال به بلوتوث و Wi-Fi از باتری زیادی استفاده نمی‌کند. با این حال، غیرفعال کردن GPS و داده تلفن همراه می‌تواند باعث کاهش قابل توجه تخلیه باتری در اکثر دستگاه‌ها شود.

چگونه می‌توان باتری‌های گوشی‌های هوشمند را بهینه کرد

اگر قصد استفاده طولانی مدت از دستگاه خود را ندارید، باید مراقب باتری‌های خود باشید. این بدان معنی است  گوشی را در جای خنک‌تری نگهداری کنید: باتری‌ها با محیط‌های کمی سردتر بهتر از محیط‌های گرم کنار می‌آیند. اگر این امکان وجود ندارد، آنها را در دمای محیط نگه دارید.

قبل از خاموش کردن گوشی برای مدت طولانی، آن را صد در صد شارژ نکنید. به یاد داشته باشید که 50 درصد مطلوب است اما تخلیه شارژ آن بین ۴۰ تا ۶۰ درصد خوب است. فشار برای به روزرسانی دستگاه‌ها تأثیر واقعی بر محیط زیست دارد. با استفاده طولانی تر از فناوری، به نجات کره زمین نیز کمک می‌کنید.

چگونه می‌توان طول عمر باتری را افزایش داد

چگونه می‌توانید عمر باتری گوشی هوشمند خود را افزایش دهید؟ در اینجا چند نکته ساده آورده شده‌است:

  • از شارژ جزئی استفاده کنید تا باتری خود را بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.
  •   از شارژ کردن گوشی در طول شب اجتناب کنید، به این صورت مدت زمان نگه داشتن باتری در حالت ۱۰۰ درصد را کاهش دهید. این زمانی است که باتری سریع‌تر خراب می‌شود.
  • دستگاه خود را در دمای اتاق نگه دارید، در نتیجه از دمای شدید جلوگیری کنید.
  • با خاموش کردن خدمات غیرضروری، میزان مصرف باتری دستگاه را کاهش دهید. از صرفه جویی در مصرف باتری استفاده کنید تا از هر بار شارژ حتی بیشتر استفاده کنید.

در کوتاه مدت، ممکن است تفاوت زیادی مشاهده نکنید اما وقتی گوشی شما بعد از یک سال با یک بار شارژ هنوز یک روز کامل شارژ می‌ماند، خوشحال خواهید شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید