آموزش تست سلامت باتری موبایل | 4 روش کاربردی آزمودن باتری گوشی اندرویدی

آموزش تست سلامت باتری گوشی

مهم‎‌ترین قطعه مصرفی در گوشی موبایل، باتری است. هر بار شارژ و خالی شدن باتری باگذشت زمان کارایی آن را کمتر می‌کند. خرابی باتری یکی از بدترین اتفاقاتی است که می­تواند بیفتد آن‌هم زمانی که به موبایلتان نیاز دارید. به همین دلیل انجام تست سلامت باتری موبایل هرچند وقت یک‌بار ضروری است؛ اما کاربرد تست سلامت باتری به همین‌جا ختم نمی‌شود. فرض کنید می‌خواهید موبایل دست‌دوم بخرید؛ بررسی سالم بودن باتری موبایل یکی از اولین کارهایی است که باید در زمان خرید موبایل دست‌دوم انجام دهید.

برخلاف موبایل‌هایی با سیستم ios، بررسی تست باتری گوشی اندرویدی راحت نیست! اما در ادامه ما 4 روش کاملاً کاربردی را برای بررسی سالم بودن باتری موبایل به شما معرفی می‌کنیم.

1. رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون!

اولین روش تست سلامت باتری، بررسی ظاهری آن است. اگر باتری موبایل شما قابلیت جدا شدن را دارد، با بیرون آوردن آن می‌توان تا حدودی به سالم بودن باتری پی برد. باتری‌ای که باد کرده باشد یا شکل معمول خودش را از دست داده باشد‌‌، مشخصاً سالم نیست!

اما در گوشی‌های هوشمند امروزی کمتر مدلی پیدا می‌شود که بتوان باتری آن را بیرون آورد. پس چاره چیست؟ در این موبایل‌ها برای بررسی سالم بودن باتری موبایل، قاب پشتی گوشی را چک کنید. اگر برآمدگی می‌بینید یا موبایل شما بیش‌ازحد داغ می‌شود، باتری شما معیوب است.

البته باتری خراب علامت‌های دیگری هم دارد.

 • اگر موبایل هوشمند نسل جدید دارید ولی موبایلتان دیگر قابلیت فست شارژینگ ندارد، یکی از دلایل آن می‌تواند خرابی باتری باشد.
 • اگر موبایل شما ناگهان بدون انجام کار خاصی خاموش می‌شود. در اکثر مواقع مشکل از باتری شماست.
 • اگر موبایلتان روشن نمی‌شود یا به‌سختی و بعد از چند بار تلاش روشن می‌شود، احتمال زیاد باتری شما خراب است.
 • اگر باتری‌تان خیلی زود خالی می‌شود هم معیوب است.

اولین روش تست سلامت باتری بررسی ظاهر آن است

 

2. چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید!

تقریباً هر اطلاعاتی درباره موبایلتان بخواهید، در تنظیمات آن پیدا می‌کنید. اگرچه منو و دسترسی‌های هر گوشی با دیگری تفاوت دارد، اما اطلاعات کلی و روند کار عموماً شبیه به هم است.

برای بررسی سالم بودن باتری موبایل به روش زیر عمل کنید:

 1. وارد تنظیمات شوید.
 2. از منوی بازشده گزینه باتری یا Battery را بازکنید. (اگر این گزینه را پیدا نکردید آن را در قسمت جستجو بنویسید. یا مشابه همان را می‌بینید یا گزینه Battery usage نمایش داده می‌شود.)
 3. یک لیست به شما نشان داده می‌شود. در این لیست برنامه‌هایی که بیشترین مصرف باتری را در 24 ساعت گذشته داشتند می‌بینید. با بررسی مصرف باتری‌تان در 24 ساعت گذشته می‌توانید تا حدودی به‌سلامت آن پی ببرید.
 4. در این بخش به شما دسترسی خاصی داده نمی‌شود اما می‌توانید برنامه‌های پرمصرف را محدود کنید یا غیرفعال کنید. با این کار باتری شما در طولانی‌مدت عملکرد بهتری دارد و دیرتر خراب می‌شود.

3. دود از کنده بلند می‌شود!

اگرچه هرروز قابلیت‌های جدیدتر و بهتری به موبایل‌های هوشمند اضافه می‌شود؛ اما هنوز هم کدهای مخابراتی قدیمی کارایی‌های زیادی دارند! برای تست سلامت باتری هم می‌توانید از این کدها استفاده کنید.

کدهای Ussd که به‌راحتی و با هر گوشی موبایلی چه هوشمند نسل جدید و چه قدیمی قابل‌دسترسی هستند؛ مزایای زیادی دارند. برای تست باتری گوشی اندرویدی هم کد مخصوصی وجود دارد. بسته به نوع تلفن همراه شما ممکن است یکی از کدهای زیر برای شما کار کند.

 1. *#*#4636#*#*
 2. *#0228#

روش تست سلامت باتری موبایل با کدها:

ابتدا یکی از 2 کد گفته‌شده در بالا را شماره‌گیری کنید. سپس بعد از برقراری اتصال با آن کد، اگر بخش Battery information را دیدید؛ می‌توانید با استفاده از آن به بررسی سالم بودن باتری موبایل‌ بپردازید.

در صفحه بازشده اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می‌گیرد. در ادامه گزینه Quick start را می‌بینید. پیشنهاد می‌کنم این گزینه را انتخاب نکنید! با انتخاب این گزینه پیغام زیر مشاهده می‌شود:

fuelgauge will be reset,causing battery capacity to be inaccureate. do not use it unless it is written in your test procedure

این یک هشدار است که ظرفیت باتری شما را بازبینی می‌کند و عدد نمایشگر آن را ریست می‌کند.

4. گر تو بهتر می‌زنی بستان بزن!

تا اینجا روش‌هایی را برای تست سلامت باتری موبایل بررسی کردیم که نیاز به برنامه جانبی نداشت و با امکانات اصلی تلفت همراه قابل انجام بود.

در عصر تکنولوژی، برنامه‌نویسی پرسرعت‌ترین دانش در حال رشد است. برنامه‌های بسیار زیاد و متنوعی برای همه نوع کاری ساخته شده‌است. تست باتری گوشی اندرویدی هم از این قائله مستثنی نیست!

برنامه AccuBattery یک برنامه بسیار کاربردی در این زمینه است. این برنامه را می‌توانید از لینک زیر دانلود و نصب کنید. توجه کنید این برنامه برای گوشی‌هایی که روت نشده باشند کاربرد دارد.

دانلود برنامه تست سلامت باتری موبایل

درواقع این برنامه برای کمک به کاهش تعداد چرخه‌های شارژ و دشارژ باتری طراحی شده است. هر باتری تا تعداد مشخصی توانایی تکرار سیکل شارژ و دشارژ را دارد. بعدازآن کارایی باتری کم می‌شود و وارد فرایند فرسودگی می‌شود!

سیکل شارژ و دشارژ چیست؟

هر بار که باتری از 0 تا 100 شارژ شود یک سیکل شارژ و هر بار که باتری موبایل از 100 به 0 برسد یک سیکل دشارژ محسوب می‌شود؛ اما این اعداد قطعی نیستند! یعنی اگر باتری شما از 100 به 60 برسد و دوباره آن را به شارژ بزنید و تا یک عدد بالاتر مثلاً 80 یا 90 شارژ شود، یک سیکل کامل طی می‌شود.

برای افزایش بهره باتری این برنامه به شما پیشنهاد می‌دهد که گوشی‌تان را فقط در صورت اتمام شارژ به شارژ بزنید و تا 80 درصد آن را شارژ کنید. با این کار تعداد سیکل‌های شارژ و دشارژ شما کاهش می‌یابد. درنتیجه عمر مفید باتری افزایش می‌یابد.

این برنامه قابلیت‌های جالبی برای افزایش طول عمر باتری ارائه می‌دهد.

چطور از برنامه AccuBattery برای تست سلامت باتری استفاده کنیم؟

همان‌طور که گفتیم برای بررسی سالم بودن باتری موبایل می‌توانیم از برنامه‌های جانبی استفاده کنیم. برنامه AccuBattery تب‌های گوناگونی دارد.

در این برنامه یک تب با عنوان Health وجود دارد. در این تب باتری شما ازنظر ظرفیت با باتری نو کارخانه مقایسه می‌شود؛ یعنی درواقع نشان می‌دهد که باتری با یک‌بار شارژ نسبت به باتری نو چقدر شارژ نگه می‌دارد.

نمودار Battery wear اطلاعات بیشتری درباره باتری به شما می‌دهد. این نمودار ظرفیت باتری و میزان فشار وارده بر باتری در طول روز را به شما نشان می‌‌‌دهد.

تب History اطلاعات مربوط به روزهای قبلی را به شما نشان می‌دهد. تب Discharging نشان می‌دهد ظرفیت باتری شما برای چه‌کاری و چه مقداری استفاده شده است.

قابلیت دیگر این برنامه آلارم شارژ 80 درصد است؛ که بعد از 80 درصد شارژ شدن به شما هشدار می‌دهد تا موبایل را از برق بکشید. همچنین مدت‌زمان شارژ شدن باتری را نشان می‌دهد.

چطور بیشترین بهره را از این برنامه ببریم؟

برای اینکه تست سلامت باتری موبایل دقیق‌تری داشته باشید. به برنامه حدود یک الی دو هفته فرصت دهید. بعدازآن برنامه اطلاعات جامعی در مورد نحوه استفاده شما و باتری شما جمع می‌کند و تست باتری گوشی اندرویدی شما دقیق‌تر می‌شود. اطلاعات جامع‌تر به شما کمک می‌کند روش‌های بهینه‌تری برای افزایش طول عمر باتری به کار ببرید.

بهترین روش تست باتری گوشی اندرویدی چیست؟

از هر یک از روش‌های بالا می‌توانید برای بررسی سالم بودن باتری موبایل استفاده کنید؛ اما پیشنهاد من این است که در ابتدا برنامه معرفی شده را نصب کنید تا بتوانید از خرابی‌های احتمالی آینده پیشگیری کنید.

برای تست باتری موبایل خیلی حساسیت به خرج ندهید. اکثر باتری‌های معمولی عمر چندساله دارند و به‌خوبی کار می‌کنند. پس نیازی نیست زیاد فکر خود را آن مشغول کنید.

چطور از خرابی باتری جلوگیری کنیم؟

علاوه بر انجام تست سلامت باتری باید از خرابی آن‌هم جلوگیری کنیم.

 • اولین کار این است که عادات شارژ کردن گوشی‌تان را اصلاح کنید؛ یعنی اجازه ندهید شارژ باتری به کمتر از 15 درصد برسد یا 0 شود. برای از شارژ کشیدن هم بیشتر از 80 درصد گوشی‌تان را شارژ نکنید.
 • برنامه معرفی‌شده به شما کمک می‌کند سطح باتری‌تان را بین 40 تا 80 درصد حفظ کنید تا در بهینه‌ترین حالت ممکن باشد.
 • تا حد امکان از داغ شدن باتری در هنگام شارژ جلوگیری کنید. هرچه بتوانید باتری را خنک‌تر نگه‌دارید، طول عمر بیشتری خواهد داشت.
 • از شارژر و کابل اورجینال موبایلتان استفاده کنید تا به باتری آسیبی نرسد.
 • اگر می‌خواهید با باتری‌تان خداحافظی کنید، موبایلتان را شب تا صبح به شارژ بزنید.

با نکات گفته‌شده می‌توانید هرچند وقت یک‌بار تست باتری گوشی اندرویدی‌تان را انجام دهید. آن را بهینه کنید و بیشترین بهره را آن ببرید، اگر شما راه‌های دیگری را امتحان کرده‌اید در بخش دیدگاه عنوان کنید، هم‌چنین برای آشنایی با دیگر ترفندها و آمورش‌های موبایل می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید