مهم‌ترین نکته‌های افزایش کیفیت دوربین گوشی | 8 سر نخ‌ برای عکاسی حرفه‌ای با موبایل سامسونگ

افزایش کیفیت دوربین گوشی

شاید شما هم متوجه شده باشید بعضی از افراد با یک دوربین گوشی طوری عکس می‌گیرند که خیلی از افراد با ابزارهای مناسب‌تر نمی‌توانند همانند آن‌ها را بگیرند.

شاید پرسیده باشید چگونه می‌توانم مثل آن‌ها عکاسی کنم و نهایتاً به این مقاله در گوگل برخورد کرده باشید. امروزه دوربین بعضی از موبایل‌ها باکیفیت‌تر از بعضی دوربین‌های مخصوص عکاسی هستند و طبیعی است شما هم بخواهید عکس‌های خاصی بگیرید.

گوشی سامسونگ انواع مختلفی دارد اما مدل‌های جدیدش امکانات و دوربین‌های خیلی مناسبی در اختیارتان می‌گذارد. ما در این مقاله بسیار ساده، افزایش کیفیت دوربین گوشی را برایتان توضیح می‌دهیم. مطالب این مقاله برای افزایش کیفیت دوربین گوشی از جمله موبایل سامسونگ کارایی دارد.

قبل از یادگیری افزایش کیفیت دوربین گوشی باید بدانید …

باید بدانیم همه چیز کیفیت دوربین نیست. شما با آموختن کادربندی تصویر، روانشناسی رنگ‌ها و ازاین‌قبیل اطلاعات می‌توانید از حداکثر توان دوربین خود بهره ببرید.

شما برای یادگیری افزایش کیفیت دوربین گوشی، الزاماً نیاز به کلاس و دوره حضوری ندارید. ممکن است با سرچ کردن، دیدن ویدیوهای یوتیوب  خواندن مقالات می‌توانید به دانش نسبی مناسبی برسید و سپس به عمل و تمرین مشغول شوید.

مهم‌ترین نکته‌های افزایش کیفیت دوربین گوشی

1. یادگیری تنظیمات پیشرفته (More)

بسیاری از موبایل‌های امروزی علاوه بر حالت خودکار، حالت‌ تنظیم‌های پیشرفتی یا دستی را هم دارند؛ بنابراین شما می‌توانید کاربرد این موارد و گزینه‌ها را بپرسید یا سرچ کنید و از امکانات گوشی خودتان استفاده بیشتری کنید.

2. از فوکوس غافل نشوید

در گوشی‌های جدید شما هنگام عکاسی می‌توانید با لمس صفحه و قسمتی از کادر که می‌خواهید روی آن فوکوس شود، اطراف را تار کنید و آن موضوع عکس را واضح نگه دارید. یا ممکن است بخواهید موضوع تار و اطرافش واضح باشد.

همچنین اگر روی قسمت تاریک یا روشن صفحه فوکوس کنید، می‌توانید نورپردازی را بهتر کنید. این موارد نیاز به آزمودن دارد اما بسیار سریع خواهید آموخت. وقتی فردی به‌عکس شما نگاه می‌کند نورپردازی و فوکوس (اینکه کجای تصویر تار است؛ سوژه یا پس‌زمینه؟) اولین چیزهایی هستند که به او حس خوب یا بدی منتقل می‌کند.

برای تمرین می‌توانید یک کادر مشخص کرده و روی سوژه لمس کنید تا دوربین فوکوس شود. سپس روی قسمت‌های مختلف سوژه کیک کنید تا نورپردازی مناسب خودتان را بیابید.

فوکوس

3. انواع موقعیت‌ها را بشناسید

قطعاً اگر دقت کنیم خواهیم دید ما در موقعیت‌های متفاوتی مشغول عکاسی می‌شویم. به‌عنوان‌مثال: شب، روز، ماکرو (شی بزرگ)، میکرو (شی کوچک)، شی دور، شی نزدیک، شی پر نور، شی کم نور…

سعی کنیم تمام این موقعیت‌ها را بشناسیم و ابزار عکاسی برای هرکدام را در گوشی خود پیدا کرده و افزایش کیفیت دوربین گوشی را به‌خوبی تجربه کنیم. البته گاهی کار آن‌قدرها هم راحت نیست که با فعال‌کردن یک گزینه کارتان راه بیفتد. گاهی مجبور خواهید شد از تنظیمات دستی استفاده کنید که آن خودش نیازمند مطالعه یک مقاله دیگر درباره آموزش تنظیمات دستی دوربین گوشی است.

4. عکس شما برای چه بستری است؟!

اگر شما عکسی برای استوری اینستاگرام لازم دارید، پس بهتر است یک تصویر عمودی بگیرید (گوشی خود را عمودی بگیرید). همچنین اگر برای عکس پروفایل شبکه‌های اجتماعی نیاز به عکس دارید، باید عکسی واضح و نزدیک بگیرید.

این مسائل نیاز به تجربه دارند و البته شما باید هنگام عکس گرفتن این مسائل را به‌خاطر بیاورید. حضور ذهن درباره این موارد، یکی از تفاوت‌های عکاس حرفه‌ای با عادی است.

5. افقی یا عمودی؟!

در ادامه راهکار قبلی، باید بدانیم فارغ از مسئله موقعیت، دوربین‌های عکاسی معمولاً عکس‌های افقی می‌گیرند و این در خیلی از مواقع حالت استاندارد است. پس اگر موقعیت شما را مجبور به عکاسی عمودی نمی‌کند می‌توانید گوشی را بچرخانید و مثل دوربین‌های عکاسی، افقی عکس بگیرید.

6. تمیز بودن لنز دوربین را فراموش نکنید!

خیلی از ما زمان عکاسی فراموش می‌کنیم لنز را تمیز کنیم و چون گوشی‌هایی مثل موبایل سامسونگ S9 و از آن بهتر حتی در صورت لکه داشتن لنز هم عکس‌های جالبی می‌گیرند ممکن است به‌کلی تمیزکردن لنز را فراموش کنیم.

پس فراموش نکنید لنز را تمیز کنید؛ حتی اگر حس می‌کنید لکه ندارد. اگر این مورد را امتحان کنید قطعاً متوجه بهترشدن تصاویرتان خواهید شد.

حالت HDR

7. حالت HDR به کمکتان می‌آید

هرچند گفتیم چگونه نورپردازی، رنگ، و این موارد صحنه را باید تنظیم کرد، اما گاهی ساده‌تر است گزینه HDR را فعال کنید. این ابزار با ایجاد توازن بین نور و رنگِ محیط و سوژه، یک حالت استاندارد به وجود می‌آورد و باعث افزایش کیفیت دوربین گوشی و عکس‌هایتان می‌شود.

8. نور خورشید را بچسب؛ فلش را رها کن!

خود من تاکنون هیچ‌کدام از عکس‌های جذاب و باکیفیتم با نور فلش گرفته نشده. شاید شما هم دیده باشید عکاس‌ها مدام می‌گویند تا آفتاب هست عکاسی را تمام کنیم (کافی است یک دوست عکاس داشته باشید. آنگاه شما را مجبور می‌کند در روز و گرمای شدید تابستان، برای عکاسی بیرون بروید).

امتحان این موارد وقت زیادی نمی‌برد. اما به گیگ‌تک اعتماد کنید. فلش برای شما عمراً نون و آب شود! این ابزار را تا مجبور نشده‌اید استفاده نکنید.

چه زمانی مجبور به استفاده هستید؟ زمانی که در هوای تاریک اجزای سوژه مشخص نیست تنها دوراه دارید. یا یک نفر دیگر با موبایل سامسونگ یا هر موبایل دیگری نور روی سوژه و محیط بیندازد و یا خودتان فلش روشن کنید.

نور خورشید

چند نکته مهم اما کوتاه دیگر

به این چند مورد نیز حسابی توجه کنید!

  • نرم‌افزارهای عکاسی و ادیت به شما خیلی کمک خواهند کرد.
  • پایه گوشی و ابزارهای دیگر فراموش نشود.
  • کادربندی را بیاموزید.

از عکاسی خود لذت ببرید …

این یادگاری را برای افزایش کیفیت دوربین گوشی از گیگ‌تک به‌خاطر بسپارید. عکاسی یک هنر فنی است که مثل ادبیات از جان‌ودل می‌جوشد! پس تا جای ممکن در طبیعت مد نظرتان بچرخید و زیبایی‌ها را با خلاقیت خود ثبت کنید و یاد بگیرید … چه طبیعت شما طبیعت روز باشد چه شب. چه خیابان باشد چه جنگل و چه محصولات یک فروشگاه.

آیا این مقاله مهم‌ترین نکته‌های افزایش کیفیت دوربین گوشی برای شما مفید بود؟! لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید و موضوعات موردعلاقه خود را هم بگویید. ما کنار شما هستیم تا با زبانی ساده به بهترین لذت‌ها و مطالب دسترسی داشته باشید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید