چگونه با گوگل مپ، فاصله نقاط را اندازه‌گیری کنیم؟

می‌توان به جرات گفت که گوگل مپ یکی از کاربردی‌ترین ابزارها برای انسان دنیای مدرن می‌باشد. کمپانی گوگل با ایجاد این سرویس به مردم برای یافتن مسیرهای خود، مکان‌های مختلف و جلوگیری از گم شدن‌های احتمالی در مکان‌های جدید در سال‌های طولانی کمک شایانی کرده است. تفاوتی ندارد که گوشی هوشمند شما یک گوشی اندرویدی است یا یکی از سری‌های آیفون، وجود این ابزار بر روی دستگاه شما در دنیای امروز بسیار ضروری و کاربردی می‌باشد. اگرچه بسیاری از افراد از گوگل مپ برای یافتن مسیرها و مکان‌های خاص خود استفاده می‌کنند، اما این ابزار قابلیت‌های کاربردی و جذاب دیگری نیز دارد. محاسبه فاصله میان دو مکان یکی از ویژگی‌های این ابزار می‌باشد.

امروزه این ویژگی جذاب برای هر دو نسخه دسکتاپ و گوشی‌های هوشمند در دسترس کاربران می‌باشد و اگر شما نیز به دنبال راهی برای محاسبه دقیق فاصله دو نقطه بر روی نقشه خود هستید، می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

ابزار گوگل مپ جدا از این، هربار که یک مقصد را انتخاب می‌کنید به طور تقریبی فاصله مبدا و مقصد انتخاب شده توسط شما را محاسبه کرده و بر روی نقشه نمایش می‌دهد. اما باید در نظر داشته باشید که این فاصله، به صورت یک خط راست محاسبه نشده است. درواقع گوگل مپ در چنین مواردی سریع‌ترین مسیر را برای شما نشان داده و فاصله آن را اندازه گیری می‌کند که به ندرت به شکل یک خط راست می‌باشد. درواقع قابلیتی که امروز درباره آن بحث می‌کنیم، فاصله دقیق و واقعی دو نقطه را به صورت یک خط مستقیم محاسبه می‌کند.

نحوه اندازه گیری فاصله با گوگل مپ در آیفون و اندروید

گوگل مپ

این ابزار اندازه گیری در صفحه اصلی گوگل مپ وجود ندارد و برای دسترسی به آن باید یک سری مراحل را طی کنیم. در ادامه نحوه یافتن و استفاده از این ابزار را برای گوشی‌های اندرویدی و آیفون، قدم به قدم توضیح خواهیم داد.

  • ابتدا در مرحله اول، بر روی اولین نقطه مد نظر خود ضربه بزنید و انگشت خود را نگه‌دارید، پس از این کار یک نقطه قرمز رنگ بر روی آن قرار می‌گیرد. سپس از طریق نوار پایین صفحه، بر روی نام مکان انتخاب شده ضربه بزنید و صفحه را بالا بکشید. در این مرحله می‌توانید گزینه Measure distance را ببینید، آن را انتخاب کنید.
  • در مرحله دوم باید نقشه را به سمت مکان یا مکان‌هایی که قصد دارید فاصله آن‌ها را از مبدا اندازه گیری نمایید حرکت دهید. پس از این کار نقطه مبدا شما داخل یک دایره سیاه رنگ قرار می‌گیرد. برای اتصال چند نقطه به هم و اندازه گیری فواصل میان آن‌ها، از قسمت پایین راست صفحه خود بر روی علامت + و یا گزینه Add point به منظور ایجاد نقاط جدید ضربه بزنید.
  • در این مرحله فاصله میان نقاط انتخابی بر روی نقشه به طور خودکار محاسبه شده و می‌توانید اعداد به دست آمده را، در قسمت پایین صفحه گوشی هوشمند خود تماشا کنید.
  • اگر بنا بر دلایلی قصد دارید یکی از نقاط انتخابی را حذف نمایید، باید بر روی علامت فلش خمیده که در قسمت بالای صفحه سمت راست قرار گرفته است ضربه بزنید. اگر هم قصد دارید تمام نقاط انتخاب شده را پاک نمایید و نقاط جدیدی را اندازه‌ گیری کنید، می‌توانید با ضربه زدن بر روی علامت سه نقطه و انتخاب گزینه Clear به مرحله اول بازگردید.

نحوه اندازه گیری فاصله با گوگل مپ در دسکتاپ

گوگل مپ

همانطور که در ابتدا گفته بودیم، ابزار اندازه گیری فاصله میان دو نقطه گوگل مپ علاوه‌بر گوشی‌های هوشمند، در نسخه وب و دسکتاپ آن نیز وجود دارد. البته لازم به ذکر است که این ویژگی در نسخه دسکتاپ، کمی با نسخه موبایلی آن تفاوت دارد و به گونه‌ای پنهانی‌تر است.

برای اندازه گیری فاصله میان دو نقطه در نسخه دسکتاپ برنامه گوگل مپ، مراحل زیر را قدم به قدم طی کنید:

  • در مرحله اول، بر روی نقطه‌ای که قرار است مبدا شما باشد راست کلیک کنید. با انجام این کار یک منوی کوچک بر روی آن ظاهر می‌شود.
  • در مرحله دوم، باید در منوی ظاهر شده و میان گزینه‌های موجود در آن، به دنبال گزینه Measure distance بگردید. این گزینه را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.
  • پس از مشخص کردن نقطه مبدا، نقطه دوم را بر روی نقشه پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. همچنین در نسخه وب نیز همانند نسخه موبایلی، می‌توانید با کلیک بر روی سایر نقاط، چندین مکان را برای اندازه گیری فواصل میان آن‌ها انتخاب کنید.
  • همچنین برای جابه‌جایی نقاط انتخابی خود، می‌توانید آن‌ها به سمت مکان مورد نظر خود بکشید و یا Drag کنید. برای حذف نقاط نیز تنها کافیست بار دیگر بر روی آن‌ها کلیک کنید.
  • پس از اتمام این مراحل، می‌توانید فاصله میان نقاط خود را به صورت مایل و کیلومتر در پایین صفحه دسکتاپ خود ببینید.
  • و در آخر برای برگشتن به مرحله اول نیز، می‌توانید بر روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه Clear measurement را انتخاب کنید.

با این که این ابزار جذاب، فواصل نقاط مختلف را به شکل بسیار دقیقی محاسبه کند، اما به نظر نمی‌رسد که برای برنامه ریزی سفرها مناسب باشد. با این حال، به دلیل دقت بالای این ابزار، می‌توان در آینده از آن برای مباحث علمی و کاربردهایی در این حوزه استفاده نمود.

منبع: bgr

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید