ذخیره کردن چت واتساپ به روش‌های گوناگون | راهنمای تصویری

آموزش ذخیره کردن چت در واتساپ

ازآنجایی‌که شبکه اجتماعی واتس‌اپ به عنوان یکی از پلتفرم‌های محبوب و بسیار کاربردی در میان کاربران به‌حساب می‌آید؛ بنابراین یکی از دغدغه‌های همیشگی ما ذخیره کردن چت واتساپ است. شما پس از تعویض موبایل خود و یا انجام تنظیمات ریست فکتوری دیگر توانایی دسترسی به چت‌های قدیمی خود در واتساپ را ندارید. در این شرایط دیگر اهمیت ذخیره کردن چت واتساپ چند برابر می‌شود.

آمار نشان داده است که روزانه بیش از 1.6 میلیارد نفر از واتس‌اپ برای انجام کارهای مختلفی (مانند ارتباط با دوستان، مباحث کاری و صحبت با خانواده و آشنایان) استفاده می‌کنند. حتی گاهی اوقات شما به ذخیره و بررسی دوباره بعضی از پیام‌های بسیار مهم نیاز دارید. به همین دلیل یادگیری نحوه ذخیره‌کردن پیام‌ها و چت‌های واتساپ امری کاملاً ضروری است.

خوشبختانه برنامه واتس‌اپ نیز این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده است و شما به‌راحتی می‌توانید از چت‌های مهم و ضروری خود یک فایل ذخیره تهیه کنید. برخی از افراد برای ذخیره کردن چت واتساپ از صفحه چت خود عکس می‌گیرند. اما این روش اصلاً صحیح نیست و امیدوارم که شما جزو این دسته از افراد نباشید.

یاد یکی از دوستان خودم افتادم. او نحوه ذخیره کردن چت واتساپ را بلد نبود و مدام از مکالمات مهم خود اسکرین‌شات می‌گرفت. در آخر هم تعداد عکس‌ها به‌اندازه‌ای زیاد شد که حجم گوشی او دیگر پاسخگو نبود و او مجبور شد تا بسیاری از فایل‌های ضروری خود را نیز پاک کند. شرایط واقعاً سخت و ضدحال بود. بعد از این اتفاق او سراغ یادگیری نحوه صحیح ذخیره مکالمات واتساپ رفت و الان دیگر به آن روزهای خود حسابی می‌خندد. به شما پیشنهاد می‌کنم تا شما روش صحیح ذخیره‌کردن پیام‌ها را یاد بگیرید تا با مشکل دوست من روبرو نشوید.

روند ذخیره کردن چت واتساپ بسیار ساده و راحت است. من یک آموزش تصویری از روند انجام این کار را در ادامه این مقاله از گیگ ‌تک برایتان آماده کرده‌ام. با من همراه باشید تا جواب این سؤال مهم خود را به دست آورید: «چگونه چت‌های واتس‌اپ را ذخیره کنیم؟»

روش ذخیره کردن چت واتساپ در مواقع ضروری چگونه است؟

همگی ما به یاد داریم که گزینه save messages در برنامه تلگرام قابلیت ذخیره‌سازی پیام‌های مهم را به کاربر می‌داد. اما با نبود این قابلیت در واتساپ، کاربران زیادی با مشکل مواجه می‌شدند. شاید شما هم کمبود این قابلیت را در برنامه واتس‌اپ احساس کرده باشید. اما دیگر نگران نباشید! زیرا از طریق روشی که در ادامه برایتان می‌گویم، به‌راحتی می‌توانید از چت‌های خود در برنامه واتساپ روی گوشی آیفون و اندروید فایل ذخیره تهیه و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

در حالت کلی در برنامه واتساپ دو روش متفاوت برای تهیه بک‌آپ از چت‌ها وجود دارد.

 • روش اول: در این روش شما از تمامی چت‌های واتساپ روی حساب کاربری گوگل خود یک فایل ذخیره تهیه می‌کنید. این فایل ذخیره نیز فقط قابل بازگردانی به واتساپ است و امکان خواندن آن‌ها در فضای دیگری وجود ندارد.
 • روش دوم: در این روش شما یک فایل ذخیره از تمامی چت‌ها در قالب فایل متنی تهیه می‌کنید. در این حالت دیگر فایل‌ها امکان بازگردانی به واتساپ را ندارند و فقط به‌صورت عادی قابل‌مطالعه هستند.

همچنین فرقی نمی‌کند که گوشی شما دارای سیستم‌عامل اندروید یا IOS باشد، ذخیره‌کردن پیام‌ها روی هر دو سیستم‌عامل امکان‌پذیر است. در ادامه این مقاله اول سراغ نحوه تهیه فایل بک‌آپ روی سیستم‌عامل اندروید و سپس سایتم عامل IOS می‌رویم. با من همراه باشید.

ذخیره کردن چت واتساپ در اکانت گوگل (سیستم‌عامل اندروید)

اگر موبایل شما دارای سیستم اندروید است و قصد بک‌آپ‌گیری روی اکانت گوگل خود دارید، باید به ترتیب زیر عمل کنید.

 • برنامه واتساپ را اجرا کنید.
 • روی علامت سه‌نقطه در بالای صفحه کلیک کرده و وارد بخش تنظیمات شوید.
 • روی گزینه chats و سپس گزینه chat backup کلیک کنید.

ذخیره کردن چت واتساپ به روش‌های گوناگون | راهنمای تصویری - save chatنحوه ذخیره کردن چت واتساپ در اکانت گوگل (سیستم‌عامل اندروید)

 

 • با انتخاب گزینه BACK UP در صفحه جدید، شما می‌توانید از چت واتس‌آپ خود به‌سرعت یک فایل ذخیره تهیه کنید. شما با انتخاب گزینه Back up to Google Drive مدت‌زمان موردنظر برای هر بار بک‌آپ‌گرفتن را مشخص می‌کنید.
 • در این مرحله باید حساب کاربری گوگل خود را برای ذخیره پیام‌های واتساپ وارد کنید. اگر حساب کاربری ندارید، با انتخاب گزینه Add account یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید.

ایجاد حساب کاربری گوگل برای ذخیره کردن چت‌های واتساپ

 • ازآنجایی‌که حجم پیام‌های واتساپ بسیار زیاد است، در مرحله آخر هنگام ذخیره آن‌ها گزینه اتصال به وای‌فای را از بخش Back up Over انتخاب کنید.

در این قسمت از مقاله با نحوه ذخیره کردن چت واتساپ روی حساب کاربری گوگل درایو برای سیستم‌عامل‌های اندروید آشنا شدید. در ادامه این مقاله روش تهیه فایل متنی از پیام‌های واتساپ برای سیستم‌عامل اندروید را یاد می‌گیرید.

تهیه فایل متنی از چت واتساپ (سیستم‌عامل اندروید)

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، شما می‌توانید یک فایل متنی از مکالمات دلخواه خود برای ذخیره تهیه کنید. روند انجام این کار بسیار ساده است. فقط کافی است تا انگشت خود را چند ثانیه روی یکی از مکالمات نگه‌دارید و سپس گزینه Email chat را از منوی بازشده انتخاب کنید.

آموزش تهیه فایل متنی از ذخیره کردن چت واتساپدر این حالت سؤالی با این مضمون از شما پرسیده می‌شود: «آیا تمایل به ذخیره فایل‌های تصویری و صوتی دارید؟». اگر گزینه WITHOUT MEDIA را انتخاب کنید، هیچ‌کدام از فایل‌های چندرسانه‌ای برای شما ذخیره نمی‌شود و با انتخاب گزینه INCLUDE MEDIA در نهایت تمامی مکالمات شما همراه با فایل‌های صوتی و تصویری ذخیره می‌شوند.

پس از آن باید آدرس ایمیل دریافت‌کننده فایل متنی را مشخص کنید. شما می‌توانید آدرس ایمیل خودتان یا هر شخص دیگری را وارد کنید. تبریک می‌گویم! شما با موفقیت چت‌های واتس‌اپ خود را ذخیره کردید.

به یاد داشته باشید که در زمان نصب مجدد واتساپ روی گوشی، در همان ابتدا واتساپ از شما سؤالی درمورد بازگردانی دوباره پیام‌های ذخیره‌شده می‌پرسد. اگر تمایل به بازگردانی تمام مکالمات قبلی خود دارید، باید گزینه Restore را انتخاب کنید. در این حالت برنامه واتس‌اپ تمام پیام‌های قبلی را از حساب کاربری گوگل شما بازگردانی می‌کند.

تا به اینجا با روش تهیه بک‌آپ از مکالمات واتساپ در سیستم‌عامل اندروید آشنا شدید. در ادامه مقاله نحوه ذخیره کردن چت واتساپ در سیستم‌عامل IOS را یاد می‌گیرید. پس اگر موبایل شما آیفون است، مطالعه این بخش از مقاله را از دست ندهید.

مراحل ذخیره کردن چت واتساپ در سیستم‌عامل IOS

یکی از خوبی‌های این سیستم‌عامل این است که با هر بار بک‌آپ‌گرفتن از اطلاعات موبایل خود، یک بک‌آپ از مکالمات واتساپ نیز به‌صورت خودکار تهیه می‌شود. اما در صورت نیاز به تهیه فایل بک‌آپ به‌صورت دستی مراحل زیر را طی کنید.

Settings > Chats > Chat Backup > Back Up Now

تمامی این بک‌آپ‌ها از مکالمات واتساپ در حساب کاربری iCloud شما ذخیره می‌شود و حتی شما قادر به تنظیم گزینه بک‌آپ‌گیری به‌صورت منظم و خودکار خواهید بود. برای مثال شما می‌توانید گزینه بک‌آپ‌گیری خودکار هفتگی یا ماهیانه را در این قسمت فعال کنید.

این یکی از روش‌های ذخیره‌سازی پیام‌های واتس‌اپ در سیستم‌عامل IOS به‌حساب می‌آید. در ادامه این مقاله به معرفی یک روش دیگر می‌پردازم.

ذخیره مکالمات واتس‌اپ در قالب فایل متنی (سیستم‌عامل IOS)

علاوه بر روش ذکرشده در بالا برای ذخیره کردن چت واتساپ در سیستم‌عامل IOS، شما می‌توانید یک فایل متنی نیز از پیام‌های واتس‌اپ خود تهیه کنید. برای تهیه این فایل فقط کافی است تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • صفحه مکالمه موردنظر خود را باز کنید.
 • روی نام شخص یا نام گروه موردنظر کلیک کنید.
 • به انتهای صفحه رفته و روی گزینه Export Chat کلیک کنید.
 • پس از این مرحله برای اضافه‌شدن فایل‌های چندرسانه‌ای باید گزینه Attach Media و در غیر این صورت گزینه Without Media را انتخاب کنید.
 • آدرس ایمیل موردنظر خود را وارد کنید و تمام!

حال شما به‌راحتی می‌توانید تمام مکالمات و اطلاعات موردنیاز خود را ذخیره و درصورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید. دیگر خیالتان از بابت حذف ناگهانی یا پریدن اطلاعات موبایلتان راحت است. همچنین برای مطالعه بیشتر و مطالعه مقاله معرفی قابلیت جدید Communities در واتساپ روی لینک کلیک کنید.

آموزش ذخیره کردن چت واتساپ در گوشی‌های مختلف

ذخیره پیام‌ها و اطلاعات واتساپ ضروری است؟!

در این مقاله به‌صورت تصویری و گام‌به‌گام مراحل ذخیره کردن چت واتساپ را برایتان شرح دادم. اگر شما تمایل به حفظ و نگهداری همیشگی پیام‌های کاری و یا حتی غیرکاری ارزشمند خود هستید، این راهنما برایتان بسیار کاربردی و مناسب است. تهیه بک‌آپ از پیام‌های شبکه اجتماعی پرکاربردی مانند واتساپ برای همه ما ضروری است. پس از این مقاله نهایت استفاده را ببرید.

همچنین این مقاله را با دوستان و اطرافیان خود به اشتراک بگذارید. شاید آن‌ها هم به‌دنبال روشی برای ذخیره کردن چت واتساپ خود هستند. به‌نظر شما تهیه بک‌آپ از اطلاعات شبکه‌های اجتماعی ضروری است؟ اگر نظرتان مثبت است، بازه زمانی مناسب برای آن چقدر است؟! نظرات شما برای ما ارزشمند است. نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین به ما بگویید چه آموزش‌های دیگری برای شما مفید و کاربردی است؟!

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید