شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول)

عکاسی

عکاسی فعالیتی سرگرم کننده، جذاب و البته درآمدزا ست. امروزه ساده‌تر از هر زمان دیگری می‌توان در راه عکاسی گام نهاد. روزهایی که داشتن تاریک‌خانه برای دیدن نتیجه نهایی ضروری بود یا ثبت یک عکس ساعت‌ها انتظار را می‌طلبید؛ گذشته است. اکنون می‌توانید با هزینه بسیار کم‌تر از گذشته وارد این عرصه شوید؛ علایق و سلایق خود را دنبال کنید

با توجه به این‌که موانع فنی در عکاسی به‌شدت کاهش یافته؛ زمان بیشتری برای تمرکز بر جنبه‌های دیگر آن وجود دارد و می‌توان عکس‌های بهتری گرفت. در نوشتار پیش رو، نکات مهم و ضروری در عکاسی برای مبتدیان و کسانی که قصد ورود به این رشته هنری را دارند؛ بدون زیاده‌گویی و پیچیدگی‌های بیهوده فرآهم آمده‌است. بنابراین اگر می‌خواهید آمادگی بیشتری هنگام ورود به این زمینه داشته باشید؛ این نکات را از دست ندهید.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - NAMA Cherry Blossom Photographer

در قامت عکاسی جدید، موارد بسیاری وجود دارد که باید فرا بگیرید و در آنها کسب تجربه کنید. برای پیش‌گیری از سردرگمی و کم کردن هدر رفت زمان، نوشتار پیش رو به ۵ دسته کلی تقسیم شده که می‌توانید با مراجعه به بخشی که نیاز بیشتری به آن دارید؛ در زمان خود صرفه‌جویی کنید. البته توصیه ما این است که تمام آن را دست کم یک‌بار بخوانید. زیرا درک ناشی از آن می‌تواند به تقویت مهارت‌های شما کمک کند.

نکات عکاسی سریع

قوانین را به‌خوبی بیاموزید تا بتوانید آنها را زیر پا بگذارید

دانستن قوانین عکاسی ضروری است زیرا ترفندهای پیشرفته و نکات مهم عکاسی که در آینده با آنها آشنا خواهید شد؛ برپایه‌ همین قوانین تنظیم شده‌اند. از دیگر سو، عکس‌های خلاقانه بیشتر مواقع با شکستن قوانین پایه ثبت می‌شوند. بنابراین ابتدا قوانین را به‌خوبی بیاموزید تا بتوانید در آینده با شکستن آنها خلاقیت را در تصاویرتان به نمایش بگذارید.

برای درک بهتر این موضوع، کار وکلا را تصور کنید. برخی از آنها با آگاهی کامل از قوانین حقوقی، به گونه‌ای تلاش می‌کنند این قوانین را دور بزنند و متهم را تبرعه کنند. این توانایی باید در شما نیز وجود داشته باشد.

به‌خاطر داشته باشید که فراگیری این قوانین نیازمند آزمون و خطاست. بنابراین تنها به خواندن آنها در این متن بسنده نکنید! دوربین خود را بردارید؛ هر قانونی که فراگرفتید را در عمل پیاده کنید و برپایه آن چندین عکس بگیرید. سپس نتیجه نهایی را با تصاویر پیشین خود مقایسه کنید. به مرور که قوانین را تکرار کنید؛ ملکه ذهن شما خواهد شد.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - Chris Gampat The Phoblographer Sigma 28mm f1.4 Art DG HSM Review product images 8 1 scaled

ابتدا تنظیمات فنی و سپس کادربندی

صحبت درباره اهمیت تنظیمات فنی مانند نوردهی و فوکوس در مقابل مواردی مانند کادر بندی، مکالمه بسیار بیهوده‌ای خواهد بود. هر دو مورد به یک اندازه اهمیت دارند و بایستی در تصاویر شما رعایت شده باشند. اما اولویت هریک متفاوت است. بدون شک در نگاه نخست به یک تصویر، روشنایی و شفافیت آن به چشم می‌آید. بنابراین عکس شما هرگز نباید بیش از اندازه تاریک یا روشن باشد. حواستان باشد که سوژه اصلی نیز باید بیشترین فوکوس را داشته باشد.

بنابراین در گام نخست نوردهی و فوکوس را تنظیم کنید. سپس با توجه به فضایی که می‌خواهید به نمایش بگذارید و سخنی را که می‌خواهید بگویید؛ کادر ببندید. بدون شک کادربندی بیش از آنچه فکر کنید اهمیت دارد؛ زیرا تمام حرف یک عکاس با کادری که می‌بندد بیان می‌شود. اما برای اینکه منظور سخن خود را به کسی برسانید؛ ابتدا باید حرف شما برای مخاطب قابل فهم باشد! بنابراین عکسی با نوردهی و فوکوس نامناسب، نمی‌تواند ارتباطی با مخاطب برقرار کند. سرانجام در رساندن پیام عکاس با شکست مواجه خواهد شد.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - در دوربین عکاسی

فوکوس روی چشم‌ها بهترین انتخاب در عکاسی پرتره

شاید شما نیز این جمله مشهور را شنیده باشید:

“چشم‌ها دریچه‌ای به روح هستند”

بدین معنی که روح و باطن هر جانداری را می‌توان از درون چشم‌هایش مشاهده کرد. بنابراین در عکاسی پرتره بهترین انتخاب برای فوکوس کردن، چشم‌ها هستند. اگر در کنار سوژه اصلی، عناصر دیگری نیز وجود داشته باشد چه باید کرد؟ در چنین شرایطی و بهترین راه برای نشان دادن ارتباط میان سوژه اصلی و عناصر فرعی، ایجاد ارتباط میان این عناصر است. برای شکل دادن چنین ارتباطی و البته افزایش احساس به تصویر، عناصر فرعی را در مسیر نگاه و چشم سوژه اصلی قرار دهید.

مقدار باز و بسته بودن دیافراگم که عمق میدان (عمقی که در تصویر واضح دیده می‌شود) را تعیین می‌کند؛ در عکاسی پرتره به کادر شما بستگی دارد. بهتر است ابتدا چشم‌ها را به عنوان نقطه اصلی انتخاب کنید و سپس تصمیم بگیرید که دیگر نقاط عکس نسبت به چشم‌ها چه مقدار تارتر باشند.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 484BEECC E29B 47E3 AA18 1E1B2979FFF5

اشتباهات زیادی مرتکب شوید، سپس از آنها درس بگیرید

هرچه به اشتباهات بیشتری دچار شوید، زودتر و بیشتر خواهید آموخت و مهارت‌های عکاسی در شما زودتر رشد می‌کند. تمام عکاسان حرفه‌ای دنیا، روزی بدون داشتن هیچ درکی از دوربین آغاز به‌کار کرده‌اند. اشتباه کردن، هزینه‌ای است که برای حرفه‌ای شدن در زمینه عکاسی باید و باید بپردازید.

بدون شک طبیعی است که در مسیر رشد به عنوان عکاسی نامدار، اشتباهات فراوانی دچار شوید. از آنها نترسید و خود را بابت‌شان سرزنش نکنید! بلکه تا می‌توانید از آنها درس بگیرید. اگر پیش از این سبکی را تجربه نکرده‌اید و از شکست خوردن و اشتباه کردن در آن می‌ترسید؛ شجاع باشید و آن را آغاز کنید. هر اشتباه یک درس به سوی موفقیت است.

نوردهی سه فاکتوری را بیاموزید

فاکتوری به‌نام مثلث نوردهی در عکاسی وجود دارد که مقدار نور را برای تمام تصاویری که می‌خواهید بگیرید؛ تنظیم می‌کند. سه ظلع این مثلث عبارتند از: سرعت شاتر، دیافراگم و ISO. با یادگیری تنظیم این سه گزینه و ارتباط آنها با یکدیگر، می‌توانید مقدار نور عکس خود را دقیق تنظیم کنید.

بسیاری از عکاسان مبتدی و یا کسانی که به تازگی دوربین به دست گرفته‌اند،؛ از حالت خودکار یا اولویت‌دارها استفاده می‌کنند. استفاده از این حالت‌ها تنها هنگامی که فرصت کافی برای تنظیم نوردهی وجود ندارد؛ توصیه می‌شود. مانند زمانی که در خیابان سوژه‌ای گذرا مشاهده کردید و می‌خواهید لحظه را شکار کنید. در غیر این صورت بدون هدر دادن زمان خود، به سراغ یادگیری مثلث نوردهی بروید و تا می‌توانید با آزمون و خطا، آن را بیاموزید.

در ادامه هر یک از این ابزارهای نوردهی به اختصار توضیح داده شده‌است.

ISO

این ابزار به صورت‌های گوناگونی تلفظ می‌شود که متداول‌ترین آن در جهان ((eye-so)) و در ایران ((ایزو)) است. ISO مخفف سازمان جهانی استاندارد بوده که در بسیاری از صنایع نیز گواهی‌های آن به چشم می‌خورد. این گزینه در دوربین‌های عکاسی نشان می‌دهد که حسگر یا سنسور چه اندازه به نور حساس است. به‌طور کلی هرچه عدد ISO بالاتر باشد؛ حسگر دوربین به نور حساس‌تر خواهد شد و نتیجه نهایی نیز روشنایی بیشتری دارد. البته به‌خاطر داشته باشید که ISO بالاتر همواره با نویز بیشتری نیز همراه خواهد بود.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 8547F650 19F6 4C4A 969B 1046C14D6157

دیافراگم

این گزینه باز و بسته بودن دهانه دیافراگم لنز را تنظیم می‌کند. هرچه دهانه دیافراگم بازتر، نور بیشتر و برعکس. تنظیم دیافراگم در ابتدا ممکن است قدری دشوار باشد اما پس از مدتی به آن عادت خواهید کرد. برخلاف ISO، عدد دیافراگم هرچه کم‌تر باشد، دهانه دیافراگم بازتر و نور ورودی نیز بیشتر خواهد بود. البته دیافراگم، عمق میدان فوکوس را نیز تنظیم می‌کند. به بیان بسیار ساده هرچه عدد دیافراگم کم‌تر، نور بیشتر اما عمق میدان کم‌تر خواهد بود. عمق میدان کم باعث تار شدن بیشتر پس زمینه سوژه می‌شود.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - D8F0D623 8957 4010 8E20 E2303EB9BFBB

سرعت شاتر

مدت زمانی که پرده شاتر باز و بسته می‌شود؛ سرعت شاتر نامیده می‌شود. هر چه سرعت شاتر کوتاه‌تر باشد؛ پرده شاتر بیشتر باز می‌ماند و سنسور نور بیشتری جذب می‌کند و برعکس. البته در نظر داشته باشید که استفاده از سرعت شاتر‌های کوتاه، هنگامی نتیجه خوبی خواهد داشت که دوربین شما روی سه پایه قرار داشته باشد. در غیر این صورت، لرزش ناشی از تکان دست، عکس را تار خواهد کرد.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - B4D10CC1 CCAE 43E0 B5E3 662722F6B92B

همیشه آماده باشید

برای دست‌یابی به موفقیت در عکاسی باید همواره همانند یک تکاور، آماده باشید. عکاسی شکار لحظه‌هاست. راه‌اندازی دوربین‌های دیجیتال امروزی در لحظه صورت می‌گیرد؛ بنابراین باید آمادگی به عنوان عکاس در شما وحود داشته باشد. افزون‌بر این، دوربین‌های امروزی مصرف باتری بسیار اندکی در حالت آماده‌باش دارند.

پیش از این که سوژه پرواز کند، رانندگی کند یا از محدوده شما خارج شود؛ دوربین را آماده کنید و تصویر را ثبت کنید. در این‌گونه مواقع می‌توانید از حالت‌های خودکار استفاده کنید اما بازهم تاکید می‌کنیم اگر فرصت دارید تنظیمات دستی را انتخاب کنید.

از دیافراگم بازتر برای پرتره استفاده کنید

پیش‌تر درباره رابطه مقداره گشودگی دیافراگم و تار شدن پس زمینه صحبت کردیم. تار شدن در هر سبکی مقدار خاص خود را دارد. البته قانونی ثبت شده و ثابت نیست؛ اما بهتر است اغراق صورت نگیرد. هنگامی که قصد دارید از خیابان و برای نشان دادن زندگی روزمره عکاسی کنید؛ تار شدن بیش از حد برخی عناصر می‌تواند منظور شما را تحریف کند. اما برای عکاسی پرتره می‌توانید محدوده f:2.8 تا f:5.6 را بسته به هدف خود رد نظر بگیرید و پس زمینه را تار کنید.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 5BDC46C8 3BA0 4A88 93BF 541C36DCFFE5

تنظیم سرعت شاتر باتوجه به لنز

دیگر موردی که هنگام تنظیم سرعت شاتر باید در نظر داشته باشید؛ فاصله کانونی لنز شماست. برای مثال، اگر از لنز ۵۰ میلی‌متری استفاده می‌کنید، باید سرعت شاتر را  ۱/۵۰ ثانیه یا بیشتر انتخاب کنید. در این صورت تصاویر شما به درستی واضح و شفاف خواهد بود. هرچه اندازه و وزن لنز بیشتر باشد؛ سرعت شاتر کم‌تری نیاز است. برای یک لنز ۲۰۰-۷۰ ‌استفاده از سرعت شاتر طولانی‌تر ۱/۲۰۰ ثانیه، خطر لرزش و تار شدن تصاویر وجود دارد.

هنگام ویرایش صاف کنید برش دهید

هنگام گرفتن یک عک‍‍س، باید با نگاهی دیدن در منظره یاب تا میتوانید کادری صاف ببندید. از ثبت تصاویر کج به بهانه هنری بودن پرهیز کنید. با این حال امکان دارد هنگام عکاسی قدری کادر کج شده باشد؛ زیرا منظره یاب یا صفحه نمایش دوربین ها در مقایسه با دیگر نمایشگرها (تلفن همراه تبلت لپ تاپ و رایانه) کوچک تر است.

بنابراین هنگام مشاهده عکس های خود در یک نمایشگر بزرگتر ممکن است به این نتیجه برسید که کادر شما نیاز به تنظیم مجدد دارد. بنابراین توصیه می شود هنگام ویرایش تصاویر خود در گام نخست کادر آنها را تنظیم و تصاویرتان را صاف کنید

از لرزش دوربین خودداری کنید

لرزش دوربین می تواند یک عکس را غیرقابل استفاده کند. لرزش معمولا در سرعت شاتر پایین روی می دهد و تاری ناشی از آن غیر قابل جبران است. افزایش ISO و گشوردن بیشتر دریچه دیافراگم باعث می شود بتوانید از سرعت شاتر سریع تری استفاده کنید. اما این گزینه همواره نمی تواند راه کار مناسبی باشد. اگر می‌خواهید کیفیت تصاویر خود را به صورت خاص و حرفه ای حفظ کنید؛ با یادگیری شیوه درست نگه داشتن دوربین شروع کنید.

بهترین حالت و استایل برای نگه داشتن دوربین این است که با یک دست بدنه و با دست دیگر نیز لنز را بگیرید. آرنج ها را جمع کنید و به به داخل بدن خود بکشید (جایی اطراف پهلوها یا در مقابل قفسه سینه) تا موقعیتی ایستا برای تمرکز داشته باشید. در لحظه آخر که می خواهید شاتر را بفشارید؛ نفس خود را حبس کنید. اگر دیوار، درخت، یا جسم بی‌جان و محکم دیگری در کنار شما بود؛ از آن برای ثابت نگه داشتن بدن خود استفاده کنید.می توانید بدن خود را تثبیت بیشتری کنید. برای نوردهی طولانی تر نیاز به استفاده از سه پایه دارید.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 1A41A3CF A888 4997 A3AB 06EAA20A2C93

هنگام نگاه کردن به منظره‌یاب، هر دو چشم را باز نگه دارید

باز بودن هر دو چشم هنگام کادربندی به وسیله منظره‌یاب بسیار سودمند است. هنگام عکاسی پرتره، سوژه‌های شما با دیدن یکی از چشمان‌تان ارتباط بهتری با شما برقرار خواهند کرد. در غیر این‌ صورت ممکن است کمی احساس ناراحتی در آنها پدید آید که برای ژانر پرتره خوشایند نیست.

افزون براین باز نگه داشتن هر دو چشم به شما این امکان را می دهد که هرآنچه خارج از کادر قرار دارد را نیز در کنترل داشته باشید. به این وسیله می‌توانید حرکات سوژه‌ را پیش‌بینی کنید. هنگام عکاسی از صحنه‌های ورزشی، حیات وحش و صحنه‌های اکشن نیز این روش می‌تواند به شما کمک شایانی کند.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 13034274 4775 4A6F 90AB FEA013F6D65E

استفاده از جبران نوردهی را به درستی یاد بگیرید

گاهی اوقات عکس‌هایی می‌گیرید که به درستی سوژه را نشان نمی‌دهند. خیلی روشن یا خیلی تاریک هستند. این اتفاق می‌تواند چندین علت داشته باشد. در ابتدا باید توجه داشته باشید دوربین شما چه مناطقی از صحنه را برای نوردهی اندازه‌گیری کرده است. برای هر سبکی از نوردهی مناسب آن سبک استفاده کنید. نوردهی گسترده و در اصطلاح واید برای عکاسی پرتره مناسب نیست.

دیگر گزینه مهم در این موضوع بررسی میزان روشنایی مناطق روشن و تاریک در صحنه شماست. این موضوع را به شدت در اولویت قرار دهید. قرار گرفتن مناطق بسیار تیره در کنار مناطق بسیار روشن، اگرچه کنتراست تصویر را بالا می‌برد اما مناسب هر ژانر و سبکی نیست! از دیگر سو، هنکام ویرایش تصویر، ایجاد تعادل میان این دو بخش کار بسیار دشواری است. بنابراین می‌توانید با استفاده از گزینه جبران نوردهی در دوربین، به نتیجه دلخواه برسید.

با عکاسی از علایق خود شروع کنید

تمرکز بر آنچه که دوست دارید؛ عکاسی را برای شما لذت بخش‎تر خواهد کرد. اگر به طبیعت، مردم، حیوانات خانگی یا هر موضوع دیگری علاقه دارید، با عکاسی از آن شروع کنید. این کار شما را به عکاسی و یادگیری و پیشرفت در آن علاقه‌مند می‌کند و این امکان را فرآهم می‌آورد که بدون خستگی به راه ادامه دهید.

البته در آینده (زمانی که سطح مهارت‌های شما بالاتر رفت) ممکن است برای عکاسی در سبک‌های دیگر پیشنهاداتی به شما داده شود. در این حالت می‌توانید با پذیرش آنها هم از نظر مالی خود را تامین کنید و هم در دیگر سبک‌ها کسب تجربه کنید.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - canon get inspired urban nature photography tips 1 1920x1080 tint

از بازتاب ها استفاده کنید

خلاقیت عموما از جایی آغاز می‌شود که کسی به آن توجهی نمی‌کند! هنگام روبه‌رو شدن با یک بنای زیبا، عموم مردم تلفن همراه خود را بیرون می‌آورند؛ رو به بنا می‌ایستند و با یک کادربندی نه چندان جالب، از بنا عکس می‌گیرند. داشتن دید عکاسی به شما اجازه می‌دهد در کنار بنا (به عنوان سوژه اصلی) عناصر دیگر را نیز در نظر بگیرید و از آنها استفاده کنید.

از مواردی که با توجه به آن می‌توانید خلاقیت را در تصاویر خود به نمایش بگذارید؛ بازتاب است. بازتاب تصویر سوژه در هر چیزی می‌تواند یک کادر خلاقانه باشد. تصور کنید گودالی در مقابل بنای یاد شده قرار دارد که با آب باران پر شده‌است. می‌توانید از بازتاب سوژه درون گودال استفاده کنید و تصویری سوژه را از درون آن چاله ثبت کنید. از بازتاب تصویر درون شیشه‌های مقابل سوژه نیز غافل نشوید که جذابیتی وهم‌انگیز دارد.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 9D98D2EB 7565 48D9 AED1 8E399247341C

نکاتی برای انواع متداول عکس ها

عکاسی در ساعت‌های طلایی را از دست ندهید

نورپردازی بسیار مهم است زیرا شکل، بافت، کنتراست و سایه‌های سوژه را در تصاویر شما نمایان می‌کند. ساعت طلایی عموما بازه زمانی یک ساعته پس از طلوع و پیش از غروب خورشید است.

سایه‌های ملایم، نورهای رنگارنگ و دمای رمانتیک نور در این ساعات دیده می‌شود. بسیاری از عکاسان منظره این ساعت را برای ثبت تصاویر خود انتخاب می‌کنند. از آنجایی که در این بازه‌ها نور پراکنده است؛ احتمال از بین رفتن جزئیات در سایه‌ها بسیار کمتر است.

البته این عکاسی در بازه زمانی باید هماهنگ با سبک مورد نظر شما باشد. به دلیل نور پراکنده و سایه‌های روشن، کنتراست تصاویر در این زمان‌ها کم است و نمی‌توان روی آن حساب کرد. اما در کل برای عکاسی منظره، حیات وحش، عکاسی خیابانی و البته عکاسی پرتره، انتخاب بسیار شایسته‌ای است.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 0BA10FAD 6099 4C48 A6F5 84C44B45F3AE

استفاده از یک بازتاب دهنده نور

خرید منبع نور مناسب ممکن است قیمت بسیار بالایی داشته باشد. به همین دلیل نمی‌توان در ابتدا کار روی خرید آنها حساب کرد. به ویژه اینکه هنوز در ابتدای کار نمی‌دانید که کدام سبک عکاسی مناسب شماست و می‌خواهید در آن پیشرفت کنید. بنابراین بهتر است با گزینه‌های ارزان‌تر شروع کنید. بازتاب دهندگان نور (رفلکتورها) می‌توانند شما را تا اندازه بسیاری در رسیدن به هدفتان یاری کنند. در هر صورت چه تازه‌کار باشید و چه حرفه‌ای، به بازتاب دهندگان نور نیاز دارید. بنابراین در ابتدا بهتر است برای خرید یک بازتاب‌دهنده قیمت مناسب هزینه کنید.

به کمک این ابزار دوست داشتنی می‌توانید نور و سایه‌ها را روی سوژه خود کنترل کنید. بازتاب‌دهندگان نور انواع گوناگونی دارند. حتی می‌توانید از فوم‌های تخته‌ای که در نوشت‌افزارها وجود دارد استفاده کنید. از پارچه‌های ساتن سفید و مشکی نیز می‌توانید برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید. با قدری خلاقیت و تمرین، می‌توانید نتایجی فرای تصور خود به‌دست آورید.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 5061D950 D2E5 4B20 A85F 45A881D1EE1C

عکاسی از صحنه‌های آتش‌بازی

آتش‌بازی یک منظره شگفت‌انگیز است. بدون شک می‌توان این صحنه زیبا را به کمک دوربین عکاسی ثبت کرد. البته برای داشتن عکس‌های مناسب از چنین صحنه‌هایی باید از پیش آماده باشید. برای داشتن آمادگی لازم، موارد زیر را گام به گام دنبال کنید:

محل آتش‌بازی را از پیش بررسی کنید تا بتوانید در بهترین نقطه بمانید. بیشتر نمایش‌های آتش‌بازی به دلیل رعایت نکات امنیتی، زیاد طول نمی‌کشند. بنابراین اگر بخواهید هنگام آتش‌بازی به دنبال مکان مناسب از این سو به آن سو حرکت کنید؛ امکان دارد آن را از دست بدهید!

دوربین را تا حد امکان بی‌حرکت نگه دارید. استفاده از سه پایه و اتصال بی‌سیم به تلفن همراه می‌تواند لرزش را از بین ببرد. اهمیت فراوانی دارد که در این صحنه‌ها تصاویر کاملا واضح و شفاف باشند.

ISO دوربین خود را روی ۱۰۰ تنظیم کنید تا نویز تصاویر به کمترین مقدار خود برسد. صحنه آتش‌بازی به اندازه کافی روشن است و می‌توانید روشن هستند، بنابراین می توانید از دیافراگم‌های بسته‌تر مانند 8 استفاده کنید.

از تکنیک‌های جذاب و البته معمول در عکاسی از آتش‌بازی، تکنیک نوردهی طولانی یا همان Long Exposure است که به کمک آن می‌توانید یک تصویر نرم و پویا از صحنه داشته باشید. فراموش نکنید که وجود سه‌پایه برای انجام این کار ضروری است.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 097BA5A4 177E 4F8C 9348 BD6EB0EE6156

نکاتی برای عکاسی پرتره

اگر به تازگی در مسیر عکاسی گام نهاده‌اید؛ به احتمال فراوان هنوز موفق به برپایی استودیو نشده‌اید. تجهیزات نورپردازی شما نیز چندان حرفه‌ای و گران قیمت نیستند. البته اصلا جای نا امیدی نیست. بیشتر عکاسان در ابتدای مسیر همین شرایط را داشته و دارند. بنابراین شما به عنوان یک عکاس باید بدانید که چگونه از نور طبیعی استفاده کنید تا به بهترین نتیجه ممکن برسید.

بهترین مکان برای استفاده از نور طبیعی، کنار  نور پنجره‌هاست. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای نیز حتی چنین کاری را انجام می‌دهند. برای بهتر شدن نتیجه، چراغ‌های اتاق را خاموش کنید و با یک دو لایه پرده نور ورودی را کنترل کنید. حتی می‌توانید چند شعاع باریک نیز نور نیز بر سوژه بتابانید و از رقص نور استفاده دو چندان داشته باشید.

کادر عمودی در این موقعیت کمک بیشتری به شما خواهد کرد و امکان می‌دهد که تمرکز بر سوژه بیشتر باشد. البته پویایی کادر افقی را نیز نمی‌توان به کلی نادیده گرفت. بنابراین باید برپایه داستان و سناریو خود کادر ببندید. هرگر فراموش نکنید که نورپردازی، کادربندی و حتی دمای رنگ و نور نیز به سوژه و داستانش بستگی دارد!

نکته مهم دیگری در عکاسی پرتره، استفاده از لنز مناسب برای این سبک است. بهترین انتخاب برای عکاسی پرتره لنزهای تله‌فوتو یا فواصل تله‌فوتو (فواصل بالاتر از نرمال) هستند. در دوربین‌های فول فریم، فاصله نرمال ۵۰ میلی‌متر در نظر گرفته شده است. برای دوربین‌های کراپ نیز لنزهای ۳۵ میلی‌متری نرمال هستند و فواصل بالاتر از آنها تله به شمار می‌رود. تفاوت تصاویر ثبت شده با انواع لنزها را در تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 7DCC47A6 E25B 406A A1CC 48DAF97F5CB1

نکات عکاسی از حیوانات خانگی

حیوانات خانگی پر از جزییات زیبا و دوست داشتنی هستند که می‌تواند تصاویر شما را سرشار از شادی و عشق کند. به‌خاطر داشته باشید که هر حیوان شخصیت ویژه خود را دارد که می‌توانید با نشان دادن جنبه‌های آن تصاویر بسیار زیبایی خلق کنید. البته برای ثبت این تصاویر باید حیوان خانگی خود را بشناسید و شخصیت آن را در نظر داشته باشید.

سگ‌ها تمایل فراوانی در بیان احساسات خود دارند و همچنین علاقه شدیدی به همراهی شما در بیان احساستان دارند؛ به گونه‌ای که آن را بازتاب می‌دهند. در عکاسی از آنها چالش کمتری خواهید داشت زیرا کنترل این موجودات دوست داشتنی از دیگر حیوانات ساده‌تر است.

برخی از حیوانات خانگی دیگر ممکن است بازیگوش و بسیار فعال باشند. بنابراین خواسته یا ناخواسته باید از تنظیماتی استفاده کنید که عکس شما را در لحظه ثبت کند. حالت تقدم شاتر در دوربین می‌تواند انتخاب مناسبی باشد؛ اما به‎خاطر داشته باشید که لنز شما نیز تاثیر مهمی دراین زمینه دارد.

استفاده از فواصل کانونی بلند مانند ۲۰۰ یا بالاتر، می‌تواند لرزش و کشیدگی بیشتری به تصاویر شما بدهد. استفاده از یک لنز تله‌فوتو کوتاه مانند ۷۰ یا ۸۵ انتخاب بهتری برای عکاسی از حیوانات خانگی است. سرعت شاتر را نیز بسته به حرکت و بازیگوشی سوژه، بین ۱۲۵/۱ تا ۵۰۰/۱ ثانیه نگه دارید. سرانجام همانند سوژه‌های انسانی، فوکوس را روی چشم‌ها نگه دارید و این بخش را به‌شدت شارپ کنید.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - Pet Photographer

نکات عکاسی منظره

معمولا در عکاسی منظره، فضاهای گسترده ثبت می‎شود. فراموش نکنید که عکاسی منظره یا Landscape  یک سبک است که شامل زیرشاخه‌های بسیاری است. عکاسی از طبیعت و عکاسی شهری مهمترین زیرشاخه‌های این سبک هستند. ممکن است عکاسی از منظره به‌نظر شما هیجان چندانی نداشته باشد. زیرا به تصویر کشیدن پدیده‌های ساکن و ایستا، پویایی خاصی ندارد و بیشتر بر حس آرامش تاکید می‌کنند. اما بی‌شمار تصاویر منظره می‌توان یافت که با انتخاب سوژه مناسب و روایت داستانی جذاب، هیجان را در مخاطب زنده می‌کنند.

برای این‌که بتوانید با داستانی جذاب، مخاطب را به هیجان و تفکر وادارید؛ ابتدا باید از تجهیزات و مهارت‌های خود اطمینان داشته باشید. ابتدا سوژه مورد نظر را بیابید؛ سپس داستانی که می‌خواهید بیان کنید را از اول تا آخر در ذهن خود ترسیم کنید. به‌خاطر داشته باشید که در بین مخاطبان شما افراد ناآشنا به عکاسی هم فراوان وجود دارد بنابراین تلاشی در پیچیدگی بیهوده نداشته باشید. در هنر هیچ چیز به اندازه سادگی زیبا و جذاب نیست. بنابراین در ساده‌ترین حالت ممکن سخن خود را بیان کنید.

عکاسی منظره از جمله سبک‌هایی است که لنزهایی با فواصل کانونی واید، نرمال و تله را می‌توان استفاده کرد. از لنزهای واید برای پوشاندن کامل یک منظره، از نرمان برای نمایش چند عنصر در کنار هم و از لنزهای تله برای عکاسی از یک سوژه در کنار دیگر عناصر فرعی استفاده کنید. داشتن لرزشگیر در لنزهای می‌تواند کمک بزرگی به شما در رسیدن به تصاویر شارپ و واضح کند.

گشودگی دیافراگم در این سبک نیز به لنز شما و البته فاصله کانونی آن بستگی دارد. اگر از فاصله کانونی واید استفاده می‌کنید می‌توانید دیافراگم خود را حتی در بازترین حالت ممکن نیز قرار دهید. زیرا در فواصلی مانند ۱۰، ۱۶، ۱۸، ۲۰ یا ۲۴ پدیده بوکه چندان اتفاق نمی‌افتد. به‌ویژه اینکه فوکوس شما روی حالت واید قرار داد و عناصر کم و بیش در سطحی یکسان دیده می‌شود. اما در فواصل کانونی بالاتر، برای اینکه همه‌چیز واضح و شارپ دیده شود؛ می‌توانید از گشودگی دیافراگم ۱۶ تا ۲۲ استفاده کنید.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - sun photo 162931341416x9 1

نکات عکاسی میهمانی

می‌توانید در میهمانی‌ها سرگرم عکاسی شوید و تمام شب را با دوربین خود بدون هیچ محدودیتی به تصویر بکشید. البته توصیه می‌شود که این‌کار را نکنید؛ مگر اینکه میهمانی خانواده‌تان باشد یا بابت آن هزینه‌ای دریافت کرده باشید. در غیر این صورت ممکن است به هنر و کار شما اهمیتی داده نشود و از شما در هر میهمانی استفاده ابزاری کنند.

بیشتر میهمانی‌ها در داخل خانه یا محیط‌هایی با نور کم برگزار می‌شوند. لنزهای زوم، حتی لنزهای کیت مانند ۱۲۰-۲۴یا ۱۰۵-۲۴ انتخاب مناسبی هستند. برای ثبت تصاویر جمعی از فواصل واید و تصاویر لحظه‌ای از تله‌فوتو استفاده کنید.

فلاش داخلی دوربین‌ها برای عکاسی از میهمانی توصیه نمی‌شود؛ بنابراین سعی کنید که از آن استفاده نکنید. زیرا سایه‌ها تند و خشن و هایلایت‌های بسیار روشن ایجاد می‌کند. اگر نیاز به نور بیشتری دارید یک فلاش خارجی یا سافت باکس می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. نور فلاش خارجی را به دیوار کنار سوژه‌ها یا سقف بتابانید تا نرم‌تر شود.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - از جشن تولد 2

بازی و نقاشی با نور

طراحی یا نقاشی با نور در عکاسی از سرگرم کننده‌ترین کارهایی است که می‌توان انجام داد. بدون شک دیگران هم از انجام آن لذت خواهند برد و می‌توانید در این کار روی کمک آنها حساب کنید.

برای این‌کار اتاقی تاریک بیابید یا تا غروب آفتاب صبر کنید. چراغ‌ها را خاموش کنید. به منبع قدرتمندی که نور تیزی داشته باشد (مانند چراغ قوه) نیاز دارید.

دوربین خود را روی کمترین مقدار ISO (۱۰۰ یا ۲۰۰) تنظیم کنید. دیافراگم را در صورت امکان روی ۲.۸ یا ۳.۵ قرار دهید. در غیر این صورت کمترین مقدار دیافراگم را استفاده کنید. سرعت شاتر بین ۵ تا ۱۵ ثانیه انتخاب مناسبی خواهد بود. دکمه شاتر را بفشارید و سپس چراغ قوه را روشن و شروع به کشیدن از این سو به آن سو کنید! سرعت جابه‌جایی شما بسته به هدفتان می‌تواند آرام یا سریع باشد. می‌توانید چراغ را در نقطه‌ای خاموش و در نقطه دیگر روشن کنید و جلوه‌ای زیبا به دست آورید.

شروع عکاسی و 44 نکته ضروری (قسمت اول) - 0CE88590 91DE 4A10 9271 E80885476108

مواردی که تا اینجا بیان شد؛ قسمت یکم از نکات و اصول عکاسی برای مبتدیان و کسانی است که تمایل دارند در این مسیر گام بردارند. در قسمت بعد، نکات تخصصی‌تر و مهم‌تر گفته خواهد شد که می‌تواند دیدگاه شما را به بسیاری از موارد در عکاسی تغییر دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید