راهنمای جامع: گوشی اندرویدی بخریم یا گوشی آیفون؟

iOS vs Android Apps: Which Should You Build Your Mobile App on First

این سؤالی هست که خیلی از خودتان یا از ما می‌پرسید: گوشی اندرویدی بخریم یا گوشی آیفون؟ اینجا به شما می‌گویم که کدام گوشی برای خرید مناسب‌تر است یک گوشی اندرویدی یا یک گوشی آیفون؟ برای اینکه به نتیجه مطلوب برسیم در هر بخشی گوشی‌های این دو سیستم‌عامل را با هم مقایسه می‌کنیم. با گیگ تک همراه باشید.

سخت‌افزار

گوشی آیفونمشخصاً تنوع سخت‌افزاری را که در گوشی‌های اندرویدی می‌بینیم در گوشی‌های آی‌اواس یعنی گوشی آیفون نمی‌بینیم. این تنوع سخت‌افزاری کمک می‌کند که بتوانید گوشی‌ای باب سلیقه خودتان پیدا کنید البته که از طرف دیگر می‌تواند سبب سردرگمی شما هم بشود به‌این‌علت که تنوع در گوشی‌های اندرویدی دیگر خیلی زیاد است.
از طرف دیگر سخت‌افزاری که در گوشی‌های آیفون می‌بینیم هماهنگی بسیار زیادی با نرم‌افزار این گوشی یعنی آی‌اواس دارند و در مقایسه برابر گوشی‌های آیفون با وجود سخت‌افزار پایین‌تر روی کاغذ بسیار قدرتمندتر از همتاهای اندرویدی خودشان هستند.

تصور کنید آیفون ۱۲ پرو مکس فقط ۶ گیگابایت حافظه رم دارد در حالی که گلکسی اس ۲۱ اولترا ۱۲ گیگابایت حافظه رم دارد یعنی ۲ برابر آیفون اما در باز و بسته کردن برنامه‌ها یا در سوییچ کردن بین برنامه آیفون ۱۲ پرو مکس نه تنها از گلکسی S21 Ultra چیزی کم ندارد بلکه در بسیاری موارد از آن بهتر هم هست. موضوع دیگر چیپ‌ها هستند؛ چیپی که اپل روی گوشی‌های آیفون استفاده می‌کند با نام A شناخته می‌شود که در تست‌های بنچمارکی از همتاهای کوآلکامی بسیار قدرتمندتر هستند.

Android vs. iOS: Which Smartphone Platform Is the Best? | Digital Trends

در عملکرد هم به همین منوال است. با یک مثال به شما در مورد این موضوع توضیح می‌دهم. بازی کالاف دیوتی موبایل روی گوشی آیفون ۱۲ پرو مکس با بالاترین کیفیت ممکن هم از نظر گرافیک و هم از نظر فریم ریت اجرا می‌شود و گلکسی اس ۲۱ اولترا هم با این سخت‌افزار بسیار قوی‌تر روی کاغذ این بازی را به همین صورت اجرا می‌کند.

در ضمن زمانی که بازی اجرا می‌شود و شروع به بازی کنید تازه متوجه تفاوت قدرت عملکرد آیفون با هر گوشی اندرویدی می‌شوید بازی کالاف دیوتی موبایل به شکلی بسیار عجیب نرم و روان روی آیفون ۱۲ پرو مکس اجرا می‌شود که روی هیچ گوشی اندرویدی نمی‌توانید این نرمی و روانی را درک کنید حتی با سخت‌افزارهای آن‌چنانی.
برنده: آیفون

سازگاری نرم‌افزاری

iphone vs Android? Pros, cons which one to choose

دنیای اندروید بسیار بزرگ شده و می‌بینیم که هر برندی از این سیستم‌عامل روی گوشی‌های خودش استفاده می‌کند و همین باعث شده تا بسیار تکه تکه باشد و زمان ارائه به‌روزرسانی‌ها می‌بینیم که برای گوشی‌های مختلف اندرویدی زمان زیادی طول می‌کشد تا آخرین آپدیت‌ها عرضه شود زیرا خود گوگل مسئول عرضه آپدیت‌ها برای گوشی‌های برندهای مختلف نیست و فقط گوشی‌های پیکسل در زمان بسیار سریعی این آپدیت‌ها را دریافت می‌کنند.

اما در گوشی‌ آیفون فقط اپل مسئول عرضه آپدیت است و به همین خاطر برای تمامی گوشی‌ آیفون در یک روز و حتی یک ساعت به‌روزرسانی عرضه می‌شود. در ضمن اینکه اپل به همین زودی پشتیبانی از گوشی‌های خود را کنار نمی‌گذارد و می‌بینیم که گوشی‌ آیفون که چندین سال از عمر آن ها می‌گذرد با همان گوشی‌های به‌روز اپل آپدیت را دریافت می‌کنند.
برنده: آیفون

یکپارچگی

Android oder iOS – welches ist besser und sicherer? | NordVPN

کل اکوسیستم اپل این‌قدر یکپارچه است که هر کاری را در هر کدام از دستگاه‌های اپلی خودتان انجام می‌دهید می‌توانید ادامه آن کار را در دستگاه دیگر خودتان ادامه دهید. به‌عنوان مثال، اگر روی MacBook یا iPad خود کار می‌کنید، می‌توانید مستقیماً از آن برای انتخاب تماس یا پاسخ دادن به پیام‌ها بدون بازگشت به iPhone خود استفاده کنید. در همین حال، تلفن‌های Android به دلایل مشخص – تولیدکنندگان مختلف – این ویژگی‌ها را ندارند. با این حال، اگر می‌خواهید از این ویژگی استفاده کنید راه‌حل‌هایی وجود دارد، اما راه ساده‌ای برای پیاده‌سازی آن وجود ندارد.

به طور خلاصه، اپل بر اکوسیستم خود تأکید می‌کند و سهولت را ارائه می‌دهد که باعث می‌شود بسیاری از کاربران iPhone را انتخاب کنند. اگر دستگاه Apple فعلی دارید یا قصد خرید آن را در مراحل بعدی دارید، سرمایه‌گذاری روی iPhone عاقلانه است.
برنده: آیفون

دوربین

Is iPhone Really Years Ahead of Android in Photography? Not Really! -  iGeeksBlog

دوربین یکی از دلایل اصلی خرید گوشی آیفون بین بسیاری از مردم است. اما این بدان معنا نیست که اندرویدی‌ها در این زمینه عقب‌ هستند. گوشی آیفون دارای بازتولید رنگ طبیعی با جزئیات فراوان هستند و این گوشی را تبدیل کرده به‌عنوان یک دوربین پیش‌فرض برای علاقه‌مندان و عکاسان عادی. علاوه بر این، فیلم‌برداری روی iPhone یکی از بهترین‌ها در صنعت تلفن‌های هوشمند است.

با این حال، بسیاری از تلفن Android دارای حالت Pro هستند که هنوز در iPhoneها دیده نمی‌شود. حالت Pro به شما امکان می‌دهد با ISO ، سرعت شاتر و سایر جنبه‌های دوربین بازی کنید. اگر اپل آن را در آینده به دوربین گوشی آیفون بیاورد، بدون شک شاهد تحولی در دوربین‌های آیفون هستیم. علاوه بر این، برخی از دستگاه‌های Android ویژگی‌های شگفت انگیزی را ارائه می‌دهند.

مانند S21 Ultra بزرگ‌نمایی تا 100X را ارائه می‌دهد، در گوشی‌های شیائومی حالت‌های مختلفی را برای فیلم‌برداری داریم و در کل منوی دوربین در گوشی‌های اندرویدی بسیار مجهزتر و جذاب‌تر است. اگر دو سه سال پیش بود می‌گفتم که در این بخش بدون شک گوشی آیفون برنده است اما امروز باید بگوییم که گوشی‌های اندرویدی پیشرفت بسیار زیادی در این بخش داشته‌اند و بهترین دوربین‌های موبایلی در اختیار این گوشی‌ها از برند هوآوی و شیائومی و سامسونگ است
برنده: اندروید

نصب نرم‌افزار

Android P vs. iPhone X navigation gestures | iMore

نصب نرم‌افزار روی هر دو سیستم‌عامل از روی بازارهای اپ‌استور و پلی‌استور امکان‌پذیر است اما روی گوشی‌های اندرویدی شما تعداد زیادی بازار به جز بازار اصلی پلی‌استور در اختیار دارید که اگر برنامه موردنظر خودتان را نتوانید آن جا پیدا کنید یا در بازارهای دیگر یا به طور مستقیم به‌راحتی می‌توانید روی گوشی اندرویدی خودتان نصب کنید و در طولانی‌مدت هم برای استفاده از آن برنامه مشخص مشکلی نداشته باشید.

به طور مثال اکنون تعداد زیادی از برنامه‌های مختلف ساخت توسعه دهندگان ایرانی است که در بازار پلی‌استور نمی‌توانید پیدا کنید اما در بازارهای دیگر در داخل کشور ما هستند در حالی که کاربران گوشی آیفون با مشکلاتی از جمله نصب نرم‌افزارهای ایرانی مواجه هستند.
برنده: اندروید

پیشتاز در عرضه فناوری

iOS vs. Android: Welches Handy-Betriebssystem ist besser? - Smartphones -  derStandard.at › Web

در این بخش دو حالت وجود دارد. حالت اول اینکه کدام برند زودتر از فناوری‌ها استفاده می‌کند و حالت دوم اینکه کدام یک بهتر آن فناوری را عرضه می‌کنند. بدون شک اندرویدی‌ها در عرضه فناوری‌ها در این سال‌های اخیر پیشتاز بوده‌اند و قابلیت‌هایی مانند شارژ سریع و کلی قابلیت دیگر را ابتدا در گوشی‌های اندرویدی دیده‌ایم اما داستان اینجاست که اپل سعی کرده قابلیت‌های مختلف را تا جای ممکن پیشرفته‌تر و بدون عیب‌ونقص تر عرضه می‌کند.
برنده: هر دو

امنیت

iPhone or Android? Which one should you buy? -

تولیدکننده‌های اندروید به‌اندازه اپل در این بخش سخت‌گیر نیستند. برنامه‌ریزی برای حمله بدافزاری روی گوشی‌های اندرویدی خیلی راحت‌تر از گوشی‌ آیفون است. در این بین اپ‌استور در گوشی آیفون خیلی بهتر از پلی‌استور عمل کرده است.

تعداد بدافزارهایی که در بازار پلی‌استور هستند خیلی بیشتر از آن‌هایی هستند که در اپ‌استور می‌بینیم. هر چند که برندهایی مانند سامسونگ با بخشی مانند ناکس توجه زیادی به بخش امنیتی گوشی‌های خودشان دارند اما به‌هرحال آن امنیتی که در iOS می‌بینیم در اندروید دیده نمی‌شود.
برنده: آیفون

حریم خصوصی

iPhone vs. Android: Which Is Better for You? | Reviews by Wirecutter

خب خیلی سخت نیست که اینجا حدس بزنیم کدام سیستم‌عامل برنده است. یکی از بزرگ‌ترین اولویت‌های همیشگی اپل این بوده که حریم خصوصی کاربران را حفظ کند و روی این بخش از گوشی آیفون هم خیلی مانور می‌دهد. شما با یک مرور کلی و آسان در گوشی‌ آیفون می‌توانید مشخص کنید که کدام برنامه فعالیت‌های شما را دنبال کند و کدام برنامه اجازه اینکار را نداشته باشد.

در اینجا برای کنترل برنامه‌ها در اندروید کار خیلی سخت‌تر است و احتمال اینکه برنامه‌ای در زیر دست شما رد شود خیلی زیاد است. در ضمن اینکه مدل بیزینس گوگل این است که داده‌های افراد را جمع‌آوری کند و همین امر سبب شده که گوگل با این چیزی که در گوشی‌های اپلی در حفظ حریم خصوصی می‌بینیم فاصله زیادی داشته باشد.
برنده: آیفون

قیمت

Apple vs Android: The War Gets Interesting, Tim Cook Admits Falling iPhone  Sales

خب مشخص است که در این بخش گوشی‌های اندرویدی برنده هستند تنوع قیمتی که در گوشی‌های اندرویدی می‌بینیم در گوشی‌ آیفون به‌هیچ‌عنوان به چشم نمی‌خورد در ضمن اینکه گوشی‌های اندروید در بخش گوشی‌های مقرون‌به‌صرفه هم قرار می‌گیرند.

هر چند اپل سعی کرده در این سال‌های اخیر با تولید و عرضه گوشی‌ای مانند گوشی آیفون SE با قیمت پایه ۳۹۹ دلار خودش را در بین گوشی‌های میان‌رده وارد کند اما این‌قدر این گوشی ضعف‌های بزرگی در کنار سخت‌افزار قوی خودش داشت که اپل به هیچ عنوان نتوانست آن چیزی که دنبالش بود را در این رنج قیمتی به دست بیاورد در ضمن بسیاری از گوشی‌های اندرویدی قیمتی زیر ۱۰۰ دلار دارند که همین باعث شده تا گوشی‌های آیفون به محصولاتی لوکس تبدیل شوند.
برنده: اندروید

افت قیمت

IOS vs. Android: Which Is Better for Business? - DEV Community

به طور مشخص افت قیمت گوشی‌ آیفون خیلی کمتر از گوشی‌های اندرویدی است. اگر شما یک پرچم‌دار اندرویدی بخرید سال بعد با ضرر زیادی باید آن را به فروش برسانید و آن هم به‌سختی اما در مورد گوشی آیفون این‌طور نیست.

اگر آخرین گوشی آیفون عرضه شده را بخرید بعد از یک سال نه تنها افت قیمتی کمی دارد بلکه فروشش هم بسیار آسان‌تر است و این موضوع مختص به ایران هم نیست و در تمام جهان صدق می‌کند. در تحقیقاتی که انجام شده این نتیجه به دست آمده که اگر شما یک آیفون و یک پرچم‌دار اندرویدی را با قیمت ۸۵۰ دلار بخرید سال بعد ارزش آیفون شما برابر ۶۵۱ دلار و ارزش پرچم‌دار اندرویدی شما ۴۶۶ دلار است.
برنده: آیفون

قابلیت شخصی‌سازی

Android vs iPhone: Welches ist das Beste für Sie? - Pocket-lint

اینجا اندروید با فاصله زیادی از گوشی آیفون قرار می‌گیرد. در این سال‌ها شاهد تلاش اپل برای نزدیک کردن گوشی‌های آیفون به گوشی‌های اندروید در بخش قابلیت‌های شخصی‌سازی بودیم مانند اضافه کردن ویجت‌ها به صفحه اصلی آیفون اما با آن چیزی که در گوشی‌های اندرویدی می‌بینیم فاصله زیادی وجود دارد.

نصب تم‌های مختلف، بازارهای جداگانه برای والپیپر و رینگتون و کلی قابلیت‌های مختلف برای دستکاری در بخش تسک بار و استفاده جذاب‌تر از ویجت‌ها و صفحه قفل و آلویز آن در گوشی‌های اندرویدی تنوع بخش نرم‌افزاری این سیستم‌عامل را بالا برده‌اند.
برنده: اندروید

راحتی استفاده

iPhone vs. Android: How to Make Email Look Great On Mobile - Litmus

کار کردن با سیستم‌عامل اندروید خیلی آسان‌تر است و پیچیدگی بسیار کمتری نسبت به گوشی آیفون دارد. در بخش تنظیمات دسترسی به بخش‌های مختلف خیلی آسان‌تر است و به‌خصوص برای افرادی که سن و سال بالاتری دارند یادگیری و دسترسی به بخش‌های مختلف گوشی‌های اندروید آسان‌تر است.

کار تا جایی پیش می‌رود که در بسیاری از گوشی‌های اندرویدی بخشی داریم که به نام ایزی مود شناخته می‌شود و به کمک آن می‌توان گوشی اندرویدی را برای کارکرد راحت‌تر افرادی با سن بالا بهینه کرد.
برنده: اندروید

نهایی

من تمام سعی خودم را کردم اینجا در مورد برتری‌های هر کدام از دو سیستم‌عامل و دو اکوسیستم برای شما توضیح دهم. این در نهایت خود شما هستید که باید با توجه به سلیقه خودتان و انتظاری که از گوشی دارید گزینه مناسب را انتخاب کنید. شما کدام یک را انتخاب می‌کنید گوشی آیفون یا گوشی اندروید؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید