حالت هواپیما (Airplane Mode) چیست و چگونه کار می‌کند؟

حالت هواپیما (Airplane Mode)

اگر تلفن اندرویدی، آیفون، آیپد یا حتی رایانه شخصی با ویندوز ۱۰ داشته‌باشید، حالت هواپیما (Airplane Mode) را در منوهای میانبر مختلف آن مشاهده خواهیدکرد. اما حالت هواپیما چیست و در واقع چه کاری انجام می‌دهد؟ چگونه می‌توان از آن به نفع خودمان در تلفن یا رایانه شخصی استفاده کنیم؟

حالت هواپیما (Airplane Mode) چیست؟

حالت هواپیما (Airplane Mode)، که گاهی اوقات یا حالت پرواز نیز نامیده می‌شود، تنظیماتی است که تقریبا در همه گوشی‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها و دستگاه‌های مشابه در دسترس است. وقتی حالت هواپیما را فعال کنید، انتقال سیگنال از دستگاه شما متوقف می‌شود. با روشن شدن این ویژگی یک نماد هواپیما، در قسمت بالایی گوشی خود مشاهده خواهیدکرد.

این ویژگی به عنوان حالت هواپیما یا Airplane Mode شناخته می‌شود زیرا بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی دستگاه‌های بی سیم را در هواپیماهای خود ممنوع می‌کنند، به ویژه هنگام پرواز و فرود. در مورد اینکه آیا  گوشی‌ها واقعا می‌توانند در تجهیزات رادیویی هواپیما تداخل ایجاد کنند، بحث‌هایی وجود دارد اما اکثر متخصصان فکر می‌کنند، بهتر است در این مورد احتیاط کنیم.

کاربرد Airplane Mode چیست؟

حالت هواپیما تمام عملکردهای بی سیم گوشی یا لپ تاپ شما را غیرفعال می‌کند، از جمله:

اتصال تلفن همراه: نمی‌توانید تماس بگیرید، پیام متنی ارسال کنید یا از داده تلفن همراه استفاده کنید.
Wi-Fi: دستگاه شما از اتصال Wi-Fi موجود جدا خواهد شد و به اتصال جدید متصل نخواهد شد.
بلوتوث: بلوتوث یک اتصال کوتاه است که به شما امکان می‌دهد تلفن خود را به بلندگوها، هدفون‌ها و موارد دیگر متصل کنید. حالت هواپیما این کار را غیرفعال می‌کند.
پس از فعال کردن حالت هواپیما، می‌توانید Wi-Fi یا بلوتوث را به صورت دستی دوباره روشن کنید، در حالی که حالت هواپیما همچنان فعال باشد تا سیگنال‌های cell را مسدود کند.

نسخه‌های مدرن iOS و Android نیز کارایی راحتی را برای حالت هواپیما ایجاد کرده‌اند. در گوشی‌های مدرن، اگر هنگام اتصال به دستگاه بلوتوث Airplane Mode را روشن کنید، اتصال بلوتوث قطع نمی‌شود. اگر دوست دارید می‌توانید بلوتوث را به صورت دستی خاموش کنید.

GPS کمی متفاوت است. Airplane Mode هیچ موج رادیویی منتقل نمی‌کند. عملکرد GPS گوشی وابسته به سیگنال‌های ماهواره‌ای است که GPS را دریافت می‌کند. بسته به دستگاه، حالت هواپیما ممکن است GPS را خاموش کند یا خیر.

برنامه‌های نقشه آفلاین بدون اتصال به اینترنت کار می‌کنند بنابراین ویژگی‌های کلی آن کار خواهد کرد. از آنجا که شما هیچ ارتباطی با اینترنت ندارید، ویژگی‌هایی مانند ترافیک زنده در حالت هواپیما کار نمی‌کند.

نحوه تغییر حالت هواپیما در اندروید

برای فعال کردن حالت هواپیما در دستگاه اندروید خود، این مراحل را دنبال کنید:

برای باز کردن صفحه تنظیمات سریع،  نوار کرکره‌ای بالای گوشی خود به پایین بکشید.
به دنبال شکل هواپیما باشید. اگر آن را نمی‌بینید، ممکن است لازم باشد برای دسترسی به نمادهای بیشتر، صفحه را به سمت پایین بکشید.
روی آن ضربه بزنید و گوشی شما وارد حالت هواپیما می‌شود. نماد هواپیما را در نوار بالای گوشی خود مشاهده خواهید کرد.

حالت هواپیما (Airplane Mode) چیست و چگونه کار می‌کند؟ - 01a Android Enable Airplane Mode Toggleحالت هواپیما (Airplane Mode) چیست و چگونه کار می‌کند؟ - 01b Android Network Settings Airplane Mode

برای غیرفعال کردن حالت هواپیما، این مراحل را تکرار کنید. توجه داشته باشید که ممکن است پس از خارج شدن از حالت هواپیما، اتصال تلفن شما به Wi-Fi و بلوتوث چند لحظه طول بکشد.

اگر به دلایلی تلفن شما این میانبر را ندارد ، می توانید حالت هواپیما را در تSettings > Network & internet > Airplane mode. تغییر دهید.

آیا حالت هواپیما باتری را ذخیره می کند؟

بله، حالت هواپیما قطعا به دستگاه شما کمک می‌کند تا باتری را حفظ کند. گرفتن سیگنال‌های مختلف در گوشی، قدرت زیادی از شارژ می‌گیرد. آنها به طور مرتب اعلان‌های برنامه را از طریق Wi-Fi بررسی می‌کنند، با دستگاه‌های بلوتوث و برج های سلولی ارتباط برقرار می‌کنند و مکان شما را بررسی می‌کنند. لغو همه اینها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی زیادی می‌شود، بنابراین غیرفعال کردن همه آنها به یک باره راهی عالی برای زنده نگه داشتن گوشی برای مدت طولانی‌تری است. از آنجا که گوشی در حالت هواپیما کار چندانی انجام نمی‌دهد، سریعتر نیز شارژ می‌شود.

آیا می توانید از Wi-Fi در حالت هواپیما استفاده کنید؟

این مورد به دستگاه شما بستگی دارد، اما اکثر  گوشی‌های مدرن به شما امکان می‌دهند از Wi-Fi حتی در airplane mode نیز استفاده کنید. وقتی حالت هواپیما را فعال می‌کنید، Wi-Fi خاموش می‌شود، اما می‌توانید دوباره آن را به صورت دستی فعال کنید.

در دستگاه اندروید، از بالای صفحه نوار اعلان را به پایین بکشید تا دوباره تنظیمات سریع باز شود، سپس روی Wi-Fi ضربه بزنید. چند ثانیه به آن فرصت دهید تا Wi-Fi را روشن و متصل شود. (اگر گوشی شما این اجازه را می‌دهد)

اکنون بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی Wi-Fi  در پرواز ارائه می‌دهند، بنابراین در صورت لزوم می‌توانید Wi-Fi را در airplane mode فعال کنید. اگر مطمئن نیستید، قبل از اتصال باید با مهماندار مشورت کنید. هواپیماها به طور معمول Wi-Fi را فقط در هنگامی که بیش از ۱۰،۰۰۰ فوت باشند، مجاز می‌دانند، بنابراین مراقب باشید Wi-Fi را هنگام پرواز و فرود خاموش نگه دارید.

airplane-mode – بایت گیت

آیا بلوتوث در حالت هواپیما کار می‌کند؟

این سناریو مشابه سناریو WIFI است. فعال کردن حالت هواپیما بلوتوث را غیرفعال می‌کند (به استثنای مواردی که قبلا ذکر شد)، اما در اکثر  گوشی‌ها و لپ تاپ‌ها می‌توانید با میانبر آن را دوباره روشن کنید. شرکت‌های هواپیمایی معمولا زیاد به بلوتوث اهمیت نمی‌دهند، زیرا برد آن بسیار کوتاه است. (در بیشتر موارد حدود ۳۰ فوت)

فعال کردن بلوتوث به شما امکان می‌دهد تا هدفون بلوتوث، صفحه کلید یا دستگاه‌های مشابه خود را با گوشی جفت کنید. حتی هنگامی که در هواپیما نیستید، می‌توانید هنگام صرف گوش دادن به موسیقی آفلاین از طریق هدفون بلوتوث، حالت هواپیما را برای صرفه جویی در مصرف باتری فعال کنید.

کلام آخر

ما به برخی از سوالات متداول در مورد حالت هواپیما در گوشی یا لپ تاپ شما پاسخ داده‌ایم. به طور خلاصه، این ویژگی امکان می‌دهد تمام فعالیتهای بی‌سیم را در دستگاه خود خاموش کنید، این مورد در برخی پروازها ضروری است اما حتی روی زمین نیز مفید است. اگر هنوز می‌خواهید به برخی از اتصالات اجازه دهید تا روشن باشند، می‌توانید حالت هواپیما را با روشن کردن دستی Wi-Fi یا بلوتوث تغییر دهید.

اگر یک پرواز طولانی دارید، توصیه می‌کنیم رسانه خود را در گوشی بارگیری کنید تا به اتصال به اینترنت متکی نباشید. به این ترتیب، بدون پرداخت هزینه Wi-Fi خطوط هوایی، می‌توانید لذت کافی را ببرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید