7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان

ویرایش سریع

ویرایش عکس‌هایی که پس از هر جلسه ثبت می‌کنید، می‌تواند یک کابوس به تمام معنا باشد! انتخاب بهترین تصاویر آن هم از میان صدها عکس شوخی نیست. اما مشکل تنها انتخاب آنها نیست. بلکه ساعت‌ها زمان نیاز است تا بتوان تصاویر انتخابی را ویرایش کرد. بنابراین بهتر است تا می‌شود فرآیند را کوتاه کرد تا هم سبب خستگی و دل‌زدگی نشود و هم کار با سرعت بیشتری انجام گردد.

جلسه عکاسی شما چه در خانه باشد؛ چه در استودیو و چه در فضای باز، احتمالا با یکی دو کارت حافظه پر از عکس بازخواهید گشت. اینجاست که دچار تشویش و سردرگمی خواهید شد. زیرا از دیدگاه یک عکاس، تمام آن تصاویر ارزشمند هستند و می‌توان از آنها استفاده کرد؛ اما در حقیقت باید انتخاب کنید که تعدادی از آنها را حذف کنید و تنها بهترین‌ها را نگاه دارید. اما راه‌های بهتر دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند بیش از این در وقت شما صرفه‌جویی کند.

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - photodune 11468957 tired photographer working at his workplace s 750x480 1

عکس بیشتر، دردسر بیشتر

آشکار است که اگر عکس‌های کمتری برای ویرایش داشته باشید؛ زمان کمتری نیز پشت سیستم خواهید بود. گرچه درصد بالایی از عکاسان تلاش می‌کنند مقدار زیادی نمونه کار داشته باشند؛ اما بدون شک عکس‌های تکراری نمی‌تواند نمونه کار مناسبی برای شما باشد. بنابراین شاید زمان آن رسیده که با یک خانه تکانی اساسی در هارد دیسک خود، عکس‌های تکراری و اضافی را پاک کنید.

پاکسازی‌های دوره‌ای، مزایای بسیاری به همراه دارد. نخست اینکه فضای بیشتری برای ذخیره تصاویر جدید خواهید داشت. فایده دیگر این است که نبود عکس‌های زیاد و تکراری شما را به تکاپو برای ثبت عکس‌های متفاوت‌تر وا می‌دارد. این نکته را فراموش نکنید که راز ماندگاری و موفقیت یک هنرمند، تنوع در کارهایش است.

گرچه توصیه نمی‌شود هنگام عکاسی خساست به خرج دهید و عکس‌های کمتری بگیرید (به ویژه زمانی که امکان تکرار جلسه عکاسی نیست) اما شدیدا توصیه می‌کنیم که اشتباهات خود را حین عکاسی به کمترین مقدار برسانید. بدون شک به کمک تجربه‌ای که داشتید؛ آموختید که تنظیمات مناسب هر زمان و مکان چیست! افزون بر این می‌توانید تغییر تنظیمات را حین اجرا از نمایشگر دوربین خود مشاهده کنید. بنابراین در ابتدا تنظیمات نوردهی را کامل کنید و سپس کادر ببندید و عکس بگیرید.

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - f0213440 800px wm

 

بزرگترین دشمن هر عکاس،‌ بی‌توجهی است. اینکه ندانید دقیقا چه کاری می‌خواهید انجام دهید؛ جز سرافکندگی چیزی برای شما به همراه نخواهد داشت. پیش از جلسه عکاسی، مکان و زمان را به دقت بررسی کنید. سبکی که می‌خواهید برپایه آن عکاسی کنید را انتخاب کنید. اتودها را در ذهن خود ترسیم کرده و قدری نیز آزمون و خطا کنید. اشتباه در خلوت بهتر از خطا در مقابل کارفرمایان است.

به عکس‌های خود امتیاز دهید

اگر از نرم‌افزار لایت‌روم برای ویرایش تصاویر خود استفاده کرده باشید؛ میدانید که می‌توانید عکس‌های خود را رتبه‌بندی کنید. امتیاز دادن به تصاویر سرعت دسترسی به آنها را بیشتر و البته ساده‌تر خواهد کرد. بدین ترتیب هر زمان که نیاز به یکی از عکس‌های خود داشته باشید؛ می‌توانید با توجه به دسته‌بندی‌هایی که انجام داده‌اید؛ در کمترین زمان، بهترین را انتخاب کنید و هارد دیسک شما همانند بازار شام نخواهد بود!

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - voting hand rating stars service feedback vector 16455592 1

رتبه‌بندی و فیلتر کردن تصاویر با این روش در پاکسازی نیز به شما کمک خواهد کرد. زیرا دل کندن و پاک کردن تصاویری که رتبه کمتری دارد به مراتب ساده‌تر از تصاویر امتیاز بالا است. پیشرفت خود را نیز می‌توانید به کمک همین امتیاز دادن محاسبه کنید. تصاویر گذشته خود را با تازه‌ترها مقایسه کنید و ببینید در طول زمان چه اندازه پیشرفت داشته‌اید.

استفاده از میانبرها در ویرایش عکس

زمان برای یک عکاس حرفه‌ای حکم طلا را دارد. برای همین است که در عکاسی چیزی به اسم تخفیف وجود ندارد و اگر کسی این کار را انجام دهد لایق سرزنش است. اگر هر عکس میانگین ۲ ساعت زمان برای ویرایش نیاز داشته باشد؛ ویرایش ۱۰ عکس ۲۰ ساعت خواهد شد. بنابراین دلیلی وجود ندارد که کارفرمایی به دلیل بالا بودن تعداد عکس‌های درخواستی‌اش، از شما تقاضای تخفیف کند. به هیچ وجه این کار را نکنید! زیرا سرانجام بازنده خود شما خواهید بود. برای زمان و انرژی خود ارزش قایل باشید!

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - 10 lightroom classic shortcuts you need to know 01

استفاده از کلیدهای میانبر در برنامه ویرایش عکس ممکن است از دیدگاه یک آماتور مسخره و بیهوده باشد. اما یک حرفه‌ای که برای هر دقیقه از ساعت کاری خود برنامه‌ریزی کرده‌؛ اجازه نمی‌دهد حتی یک حرکت اضافی هنگام ویرایش، زمانش را هدر دهد. استفاده از کلیدهای میانبر را بیاموزید زیرا می‌تواند شما را از انجام کارهای کلافه‌کننده نحات دهد و در مجموع نیز وقت بیشتری برایتان به ارمغان خواهد آورد.

لوازم جانبی مناسب ویرایش عکس

سخت‌افزار

اگر عکاسی شغل شماست و از آن کسب درآمد می‌کنید؛ بنابراین باید در این زمینه سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهید. انتظار نداشته باشید که بدون سرمایه‌گذاری مناسب بتوانید در این مسیر موفق شوید. هر شغلی نیازمنده سرمایه خاص خودش است. این تفکر را هم کنار بگذارید که با خرید یک دوربین تمام آنچه می‌خواهید دارید! خیر، داشتن دوربین تازه ابتدای کار است.

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - wdevctgfvieim7579eeg

در نوشتارهای پیشین اشاره کردیم که داشتن تجهیزات مناسب برای ویرایش بسیار مهم‌تر از لنز و دوربین است. دوربین و لنز را می‌توان کرایه کرد؛ اما رایانه قدرتمند برای ویرایش را خیر! افزون‌بر این، زمانی که یک عکاس برای ویرایش تصاویر پشت سیستم می‌گذراند به مراتب بیشتر از جلسه عکاسی است. بنابراین اولویت شما باید داشتن یک سیستم قدرتمند باشد.

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - Adobe CC Foto Abo

نرم‌افزار

بهترین سخت‌افزارها نیز در اجرای نرم‌افزاری نامناسب و کند، نمی‌توانند توانایی‌های خود را بروز دهند! داشتن نرم‌افزار (برنامه) خوب از ارکان مهم دیگری است که می‌تواند در زمانی که برای ویرایش تصاویر صرف می‌کنید؛ تاثیر فراوانی داشته باشد. اگر نسخه برنامه‌هایی که برای ویرایش استفاده می‌کنید؛ قدیمی است؛ آنها را به روز کنید. سخت‌افزار قدرتمند تا بازه زمانی مشخصی قدرتمند است. پس از مدتی قدرت خود را از دست می‌دهد! بنابراین تا می‌توانید هنگامی که سیستم شما کانفیگ بالایی دارد؛ از آن استفاده کنید.

ارگونومی

شاید در نگاه نخست در نظر گرفتن یک مکان مناسب برای قرار دادن سیستم و تجهیزات ویرایشی، کار بیهوده‌ای به نظر برسد؛‌ اما باور داشته باشید که چنین نیست! ویرایش عکس، فرآیندی فرسایشی است که می‌توان آن‌را دوست داشتنی کرد. بنابراین انتخاب محل کار مناسب را فراموش نکنید. مکانی که بتوان بدون دغدغه در آن کار کرد؛ حتی اگر گوشه‌ای از یک اتاق باشد. بنابراین در گام نخست به دنبال مکان مناسب باشید. بهتر است این مکان ساده، با رنگ‌های خنثی، دارای دمای متعادل و نسبتا روشن باشد. در این صورت می‌توانید بدون حواس‌پرتی و اتلاف وقت،‌ به کار خود برسید.

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - 99D60E365C7A2C6122

در گام بعد و برای کاهش سردرگمی هنگام کار،‌ بهتر است میزی مناسب و ارگونومیک داشته باشید. میز ارگونومیک، به میزی می‌گویند که اندازه مناسب داشته باشد و استفاده از آن راحت باشد. به این معنا که به هرچه نیاز داشتید در کمترین زمان ممکن بیابید. بسیاری از طراحان برای ارگونومیک کردن میزهای خود، آنها را دو طبقه می‌سازند یا روی آنها پورت‌های گوناگونی تعبیه می‌کنند. باتوجه به مکانی که انتخاب کرده‌اید و باتوجه به نیاز خود، می‌توانید بهترین انتخاب را از میان انبوه گزینه‌ها داشته باشید.

انضباط را سرلوحه کار خود قرار دهید

انضباط و منظم بودن از مهمترین مواردی است که باید رعایت کنید. عکاسی کاری است که در آن انضباط حرف اول را می‌زند. چه در جلسه عکاسی، چه هنگام ویرایش و چه هنگام مرتب کردن و حذف فایل‌های اضافی. بنابراین، اگر منظم نیستید؛ تلاش کنید انضباط را بیاموزید و سرلوحه کار خود قرار دهید. عکاس بی‌نظم، بدون شک فقیرترین عکاس دنیا خواهد بود.

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - dbe1128a 1cbc 4777 9d98 00b62f84d479

منظم بودن، از شما دیسیپلین و کاریزمای مناسبی می‌سازد که می‌تواند در آیند به‌شدت به کمک شما بیاید. اعتماد کارفرمایان به نظم شخصی شما بستگی دارد. هیچ کارفرمایی علاقه ندارد با عکاسی شلخته کار کند.

مراحل ویرایش خود را ذخیره کنید

می‌توانید در برنامه‌هایی مانند لایت‌روم، در صورت نیاز مراحل ویرایش خود را در قالب یک فیلتر شخصی ذخیره کنید. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای با این کار در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنند. برخی حتی فیلترهای خود را برای فروش می‌گذارند و از این راه نیز درآمد کسب می‌کنند. ذخیره این فیلترها به شما کمک می‌کند در سبک‌های مشابه از آنها استفاده کنید و زمان خود را بیهوده هدر ندهید.

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - Screen Shot 2020 04 17 at 23.50.09

ایجاد این پیش تنظیم‌ها در لایت‌روم کار دشواری نیست. در فتوشاپ نیز می‌توانید اکشن‌هایی تنظیم کنید تا زمان را از دست ندهید.

هنگام عکاسی بهترین تنظیمات را اجرا کنید

هیچ‌گاه بدون اطمینان از تنظیمات و کادربندی خود، شاتر را نفشارید! باید پیش از ثبت هر عکس به این نتیجه برسید که عکس شما در بهترین حالت خود ثبت می‌شود. بنابراین هم تعداد عکس‌های شما کمتر خواهد شد و هم هنگام ویرایش با اشکالات فاحش روبرو نخواهید شد. البته که عمر دوربین عکاسی شما نیز افزایش خواهد یافت.

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - 2015 07 06 10 46 40 photographing the northern lights

نورپردازی خوب، ترکیب‌بندی هدفمند، و بیان داستانی عالی، تمام چیزی است که نیاز دارید و تصویر شما را درخور توجه می‌کند. حال که چنین استانداردهایی را رعایت کردید؛ کار ویرایش را با لذت دوچندان و البته بسیار ساده انجام خواهید داد. به‌خاطر داشته باشید که به عنوان هنرمند عکاس، باید از کار خود نهایت لذت را ببرید! آنقدر که گذر ساعت‌ها را حس نکنید! چه هنگام عکاسی و چه پشت سیستم هنگام ویرایش. بنابراین هیچ عکسی را بدون هدف نگیرید!

7 نکته برای ویرایش عکس در کمترین زمان - Clay Cook Jennifer Lawrence Foundation Behind The Scenes

هفت نکته‌ای که بیان شد؛ به شما کمک می‌کند زمان کمتری را برای ویرایش تصاویر خود صرف کنید. بیشتر این نکات به جلسه عکاسی مربوط می‌شود که نشانگر اهمیت توجه به جزییات است. در پایان، گرچه کوتاه شدن زمان ویرایش تصاویر می‌تواند به شما در انجام بسیاری از کارهای دیگرتان کمک کند؛ اما مهم‌تر از همه این است که زمانی را که صرف می‌کنید (چه هنگام عکاسی و چه هنگام ویرایش) برایتان لذت‌بخش باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید