10 ترفند اندروید که از آن بی‌خبرید!

ترفند اندروید

پس از مدت‌ها اصرار دوستم بالاخره پارسال تصمیم به خرید گوشی شیائومی گرفتم اما در چند روز اول به دلیل بی‌اطلاعی از روش کار با آن به‌قدری احساس پشیمانی می‌کردم که حتی تصمیم به فروش آن نیز گرفتم!

وقتی با دوستم این موضوع را در میان گذاشتم بسیار تعجب کرد! او تصمیم گرفت هر روز یک ترفند اندروید را به من یاد دهد! فکر می‌کنید نتیجه چه بود؟ با یادگیری این ترفندها من به یکی از شیفتگان گوشی‌های اندروید تبدیل شدم!

در واقع من بدون یادگیری این قابلیت‌های به‌ظاهر مخفی هرگز متوجه تفاوت گوشی‌های اندروید با سایر موبایل‌ها نمی‌شدم! مسلماً همه موبایل‌ها سیستم‌عامل و ترفندهای مخصوص به خود را دارند و موبایل‌های اندروید نیز از این قاعده مستثنی نیستند!

همه ما تابه‌حال پس از آشنایی با قابلیت‌هایی جدید از موبایل‌مان بسیار شگفت‌زده شده‌ایم. در این مقاله به اعماق گوشی‌های اندروید می‌رویم و از 10 ترفند اندروید صحبت می‌کنیم که تابه‌حال به سراغ‌شان نرفته‌اید.

معرفی 10 ترفند اندروید

10 ترفند کاربردی اندروید

گوشی‌های اندروید ترفندهای زیادی دارند اما ما در این قسمت از اصلی‌ترین ترفند اندروید برایتان نوشته‌ایم. با یادگیری آن‌ حتی کارهای روزمره نیز برایتان راحت‌تر از قبل خواهد شد!

1 . فعال کردن دوربین با دکمه پاور کاربردی‌ترین ترفند اندروید

اگر شما نیز مثل من به‌محض مشاهده هر چیز زیبایی (مثل طبیعت، حیوانات، غذا و …) خیلی سریع اقدام به عکاسی می‌کنید این ترفند اندروید برایتان بسیار ضروری است!

بارها برای من پیش آمده به ‌دلیل عدم موفقیت در یافتن به‌موقع دوربین موبایلم سوژه‌های عکاسی زیادی را از دست داده‌ام! این ترفند جادویی در این زمینه کمک بسیار زیادی به من کرده است!

با دو بار فشردن دکمه پاور خیلی راحت و سریع دوربین موبایل‌ باز شده و دیگر نیازی به یافتن آن از بین ده‌ها اپلیکیشن نیست.

2 . عدم نیاز به رمزگشایی موبایل در مکان‌های امن

چرا در خانه و جاهای امن که خطری داده‌های موبایل‌مان را تهدید نمی‌کند، هر بار برای استفاده باید قفل آن را باز کنیم؟ این سوال را من همیشه از خودم می‌پرسیدم!

شما با استفاده از این ترفند اندروید می‌توانید مکان‌های مشخصی را برای سیستم تعیین و در مواقع نیاز موبایل‌تان را به‌صورت خودکار و خیلی راحت باز کنید. برای فعال‌سازی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. به قسمت تنظیمات موبایل بروید.
 2. در این مرحله از بخش Lock Screen، به قسمت Smart Lock بروید.
 3. در این قسمت از 3 گزینه موجود، Trusted places را انتخاب کنید.
 4. حال مکان‌های امن موردنظرتان را با استفاده از گزینه مثبت به سیستم وارد کنید.

پس از انجام این مراحل تلفن شما در مکان‌های مشخص شده فقط یک‌بار به رمز نیاز دارد و به‌محض ترک آن مکان دوباره نیاز به رمزگشایی خواهید داشت!

علاوه بر Trusted places دو گزینه به نام‌های On-body detection و Trusted devices نیز در قسمت Smart Lock وجود دارند.

حتماً می‌دانید در مواقع پیاده‌روی و در حرکت، استفاده از موبایل و رمزگشایی هر باره آن کمی سخت است. با فعال‌سازی گزینه  On-body detection در زمان‌های حرکت دیگر نیازی به رمزگشایی موبایل‌تان ندارید!

گزینه Trusted devices مخصوص مواقعی است که موبایل خود را به سیستم‌های دیگر (مثل ضبط ماشین یا ساعت‌های بلوتوثی) وصل کرده‌اید. بدون فعال‌سازی این گزینه هر بار برای انتخاب آهنگ مورد نظرتان در ماشین باید قفل موبایل‌تان را باز کنید!

پس از فعال‌سازی این گزینه و شناسایی سیستم‌‌ها توسط موبایل‌تان دیگر نیازی به وارد کردن رمز ندارید.

3 . ضبط صدا در هنگام تماس تلفنی بهترین ترفند اندروید

این قابلیت در تمام گوشی‌های اندروید وجود نداشته و فقط بعضی از گوشی‌های اندروید از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. در صورت وجود این قابلیت در موبایل‌تان، خیلی راحت قادر به ضبط مکالمات خود هستید!

پس از برقراری تماس با مخاطب موردنظر گزینه‌ای به نام Record در صفحه نمایش داده می‌شود. در صورت تمایل با لمس این گزینه مکالمات خود را ضبط کنید.

4 . افزایش دقت حسگر اثر انگشت گوشی

این مورد یکی از بهترین ترفندهای مختلف اندروید است! گاهی اوقات به دلیل عدم تطابق زاویه انگشت‌مان با اثر انگشت شناسایی شده، حسگر با سرعت بسیار کمی کار می‌کند! با این ترفند حسگر می‌‌تواند با دقت بالا در هر زاویه‌ای اثر انگشت‌تان را شناسایی و این مشکل را حل کند. برای استفاده از این ترفند اندروید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

 1. ابتدا به تنظیمات و سپس به قسمت biometrics and security بروید.
 2. پس از آن به بخش Fingerprint مراجعه کرده و به قسمت Add fingerprint وارد شوید. در واقع این قسمت همان جایی است که بار اول اثر انگشت خود را وارد کرده‌اید.
 3. حال تمام زوایای انگشت‌تان را برای سیستم مشخص کنید.

پس از طی این مراحل دیگر نگران کندی حسگر موبایل‌تان نباشید! زیرا اسکنر با دقت و حساسیت بالایی به شناسایی انگشت‌تان پرداخته و آن را در هر زاویه‌ای تشخیص می‌دهد!

5 . زوم صفحه فقط با 3 ضربه

به یاد دارم پدربزرگم علاقه خیلی زیادی به گوشی‌های هوشمند داشت اما علی‌‌رغم علاقه بیش از حد به دلیل ضعیفی زیاد چشمانش از خرید موبایل صرف‌نظر می‌کرد!

به دلیل علاقه زیاد به پدربزرگم تصمیم به حل این مشکل گرفتم اما مدتی بعد پس از تحقیق و بررسی‌های زیاد، امیدم را از دست دادم. زیرا مطمعنا او  هیچ‌وقت قادر به کار با اپلیکیشن‌ها و حتی مطالعه فونت نوشته‌های موبایل‌ها نبود!

مدتی بعد دوستم پیشنهاد بسیار جالب و شگفت‌انگیزی به من داد! به نظرتان راهکار او چه بود؟ پیشنهاد او استفاده از یکی از ترفندهای مختلف و  فوق‌العاده گوشی‌های اندروید و مناسب افراد با بینایی ضعیف بود!

دقیقاً همان چیزی که من به دنبالش بودم! با این قابلیت فقط با 3 بار ضربه  اپلیکیشن یا صفحه موردنظر زوم شده و به‌وضوح قابل‌مشاهده است. برای فعال‌سازی این قابلیت مراحل زیر را قدم‌به‌قدم طی کنید.

 1. پس از ورود به تنظیمات به قسمت Accessibility بروید.
 2. حال بخش Visibility Enhancement را باز و آن را فعال کنید.
 3. از الان به بعد برای استفاده از این قابلیت فقط باید آدمک پایین صفحه نمایشگر را لمس کرده و 3 بار روی صفحه ضربه بزنید.

در انتها برای غیرفعال کردن زوم نیز دوباره همان آدمک را لمس کنید.

6 . راحتی سلفی بازها با تغییر جایگاه دکمه شاتر دوربین

این ترفند اندروید مخصوص سلفی بازان است! حتماً برایتان پیش آمده گاهی به دلیل جای دکمه شاتر دوربین، سلفی‌تان خراب از آب درآمده باشد!

این ترفند اندروید مشکل شما را حل می‌کند! البته بعضی از گوشی‌های شیائومی این قابلیت را ندارند. برای فعال‌سازی آن دوربین موبایل را باز کرده و به قسمت تنظیمات بروید.

سپس با کشیدن صفحه به سمت پایین گزینه Shooting Methods را یافته و آن را انتخاب و Floating Shutter Button را در صفحه بعد فعال کنید. حال می‌توانید به‌راحتی جای دکمه شاتر دوربین را تغییر داده و از عکاسی لذت ببرید.

7 . آسان‌ترین راه کپی متن یا عکس با یکی از ترفندهای مختلف اندروید

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای کپی عکس یا متن از گوگل از راه درگ و دراپ است. برای این کار ابتدا حالت دو پنجره را در موبایل خود فعال و سپس دو اپلیکیشن مدنظرتان (همان برنامه‌هایی که قصد کپی و پیست در آن‌ها دارید) را باز کنید.

حال بخشی از عکس یا متن را انتخاب کرده و با نگه‌داشتن انگشت، آن را به صفحه موردنظر بکشید و رها کنید. با این کار دیگر بدون نیاز به کپی، خیلی سریع و راحت متن و عکس انتخابی‌تان منتقل می‌شود.

8 . ارسال لایو لوکیشن بدون استفاده از واتس‌اپ

از نظر من لایو لوکیشن به دلایل زیادی یکی از قابلیت‌های ضروری گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود! با این ترفند اندروید شما می‌توانید موقعیت مکانی خود را به طور دقیق و زنده برای دوستان و آشنایان‌تان ارسال کنید.

این کار علاوه ‌بر افزایش سرعت در یافتن آدرس، گاهی اوقات امنیت شما را نیز تضمین می‌کند (مثلاً در تاکسی یا حتی مکانی که بار اول به آن‌جا می‌روید)! علاوه‌برآن اگر شما نیز مثل من حافظه ضعیفی در یادگیری آدرس‌ها دارید، استفاده از این ترفند اندروید از نان شب برایتان واجب‌تر است! با درخواست از دوستان‌تان به ارسال موقعیت مکانی‌شان خیلی راحت و بی‌دردسر آدرس آن‌ها را بیابید.

البته اکثر افراد از برنامه واتس‌اپ برای ارسال لایو لوکیشن‌شان استفاده می‌کنند اما شما می‌توانید خیلی راحت این کار را با گوگل‌مپ انجام دهید. در واقع در این روش آدرس شما به‌صورت یک لینک برای دیگران ارسال خواهد شد!

برای این کار پس از ورود به گوگل‌مپ روی عکس پروفایل خود در قسمت بالای صفحه کلیک و گزینه Location sharing را انتخاب کنید. حال شماره‌تلفن یا ایمیل شخص موردنظر را وارد کرده و سپس گزینه ارسال را انتخاب کنید.

حال فرد موردنظر با کلیک روی لینک، لحظه‌به‌لحظه از موقعیت مکانی شما مطلع خواهد شد.

9 . زمان‌بندی حالت سایلنت

این مورد یکی از پرکاربردترین قابلیت‌های موجود در گوشی‌های سامسونگ و شیائومی است. با این ترفند اندروید دیگر تماس‌ها و پیام‌های مهم خود را از دست نخواهید داد زیرا در صورت فراموشی، موبایل‌تان به‌ طور خودکار از حالت سایلنت خارج می‌شود!

برای فعال‌سازی این قابلیت در گوشی‌های شیائومی ابتدا باید یکی از دکمه‌های تغییر صدا در کنار موبایل را فشرده و سپس آیکن سه‌نقطه را در بالای قسمت sound bar انتخاب کنید.

حال با جابه‌جایی انگشت‌تان روی بخش Slide to set timer مدت‌زمان بی‌صدایی موبایل‌تان را وارد کنید. پس از گذشت این مدت‌زمان موبایل‌تان از حالت بی‌صدا به صدادار تبدیل خواهد شد!

روش فعال‌سازی این قابلیت در گوشی‌های سامسونگ متفاوت است! برای این کار در ابتدا با نگهداری انگشت خود روی Sound، گزینه Mute را انتخاب کنید.

پس از این مرحله بخشی به نام Temporary Mute پدیدار می‌شود با فعال‌سازی آن پس از مدت‌زمان مشخص شده موبایل‌تان از حالت سایلنت خارج می‌شود.

10 . تبدیل ویدئو به فایل صوتی بدون نیاز به اپلیکیشن خاصی

در این ترفند اندروید بدون نیاز به اپلیکیشن خاصی ویدئوهای خود را به فایل‌های صوتی تبدیل کنید. برای این کار مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

 1. در مرحله اول به فایل منیجر موبایل‌تان بروید.
 2. حال ویدئو موردنظرتان را انتخاب کرده و به بخش Rename آن بروید.
 3. در این مرحله با تغییر فرمت فایل از حالت MP4 به MP3 ویدئو شما به فایل صوتی تبدیل می‌شود.

اکنون می‌توانید فایل صوتی مدنظرتان را در اپلیکیشن‌های متفاوت پخش موسیقی اجرا کنید.

حال با 10 ترفند اندروید آشنا شدید.

ترفند‌های اندروید

در این مقاله با تعدادی از ترفندهای مختلف اندروید آشنا شدید. با استفاده از این قابلیت‌ها استفاده از موبایل را برای خود جذاب‌تر کنید! کدام یک از این ترفندها برایتان جالب‌تر بود؟

البته علاوه بر این ترفندهای مختلف اندروید قابلیت‌های بیشتری در موبایل‌های اندروید وجود دارد اما ما از پرکاربردترین آن‌‌ها برایتان نوشتیم. اگر مایل به یادگیری ترفندها و آموزش‌های دیگری هستید این لینک را دنبال کنید.

با ارسال این مقاله مفید و کاربردی برای دوستان‌تان آن‌ها را نیز از این ترفند‌های جادویی مطلع کنید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید