نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS

تهیه نسخه بکاپ از پیام‌های متنی، یکی از مواردی است که شاید کمتر کسی به آن توجه کند. درحالی که امروزه بیشتر مکالمات ما در قالب پیام‌های متنی، در بستر پیام‌رسان‌هایی مانند واتساپ و تلگرام انجام می‌شود، اما با این حال همچنان بسیاری از افراد از SMS و پیامک برای ارتباط با اطرافیان خود استفاده می‌کنند. با این که این پیامک‌ها در بیشتر اوقات حاوی پیام‌های روزمره و مکالمات عادی می‌باشند، اما گاهی اوقات نیز ممکن است برخی افراد از این سرویس برای ارسال اطلاعات و داده‌های مهم استفاده کنند و از دست دادن این داده‌ها، در صورت خراب شدن و یا گم شدن تلفن همراه برای چنین افرادی ناخوشایند خواهد بود.

بکاپ پیام‌های متنی

خوشبختانه، درحال حاضر راه و روش‌هایی وجود دارد که کاربران گوشی‌های هوشمند، در سیستم عامل‌های اندروید و ios، می‌توانند با استفاده از آن‌ها از پیام‌های متنی خود بکاپ یا نسخه پشتیبان تهیه کنند تا در صورت بروز مشکلات احتمالی، اطلاعات مهم آن‌ها در جای امن محفوظ باشد. در ادامه راه‌های بکاپ گیری پیام‌های متنی در ios و اندروید را بررسی خواهیم کرد.

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در دستگاه‌های اندروید

برای تهیه نسخه پشتیبان از پیام‌های متنی در دستگاه‌های اندرویدی، چندین روش متفاوت وجود دارد که با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

 1. بکاپ گیری از پیام‌های متنی در گوگل درایو Google Drive

خبری خوب برای کاربران گوشی‌های هوشمند اندرویدی، به احتمال زیاد تا به امروز از پیام‌های متنی شما نسخه پشتیبان تهیه شده است. به طور کلی در صورت ورود به حساب کاربری گوگل در گوشی‌های اندرویدی، اطلاعاتی همچون مخاطبین، داده‌های برنامه‌ها، تنظیمات و پیام‌های متنی SMS به طور خودکار در سرویس گوگل درایو ذخیره می‌شوند. درحقیقت اگر هم اکنون در گوشی هوشمند اندرویدی خود، حساب کاربری گوگل خود را وارد کرده باشید و سرویس گوگل درایو شما از فضای کافی برای ذخیره سازی اطلاعات بهره‌مند باشد، به احتمال زیاد اطلاعات پیام‌های متنی شما در حال حاضر محفوظ بوده و در مکان امنی قرار دارند.

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - Android Google Backup Menu 302w 675h.jpgنحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - Android Google Menu Backup Highlighted 302w 675h.jpg بکاپ

چگونه از وجود نسخه پشتیبان پیام‌های متنی خود در Google Drive مطلع شویم؟

 • برای پی بردن به این موضوع که آیا هم اکنون نسخه پشتیبان از پیام‌های متنی شما در گوگل درایو ایجاد شده است یا خیر، ابتدا باید برنامه Settings گوشی هوشمند اندرویدی خود را باز کنید.
 • سپس صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید و پس از انتخاب گزینه Google، در صفحه باز شده بر روی Backup ضربه بزنید.
 • حال در این قسمت با گزینه‌ای به عنوان Backup by Google One روبه‌رو خواهید شد. در صورت فعال بودن این گزینه، از داده‌های تلفن همراه شما از جمله پیام‌های متنی، به صورت پیوسته در گوگل درایو نسخه پشتیبان تهیه می‌شود. همچنین در زیر آن و در قسمت Backup details می‌توانید گزینه‌ای با عنوان SMS and MMS messages را بیابید که در آن پیام‌های متنی که نسخه بکاپ از آن‌ها تهیه شده است را خواهید دید.
 • علاوه‌بر تمامی این موارد، اگر قصد دارید تلفن همراه خود را عوض کنید و یا همچنان از داده‌های شما نسخه پشتیبان تهیه نشده است، می‌توانید با انتخاب گزینه Back up now در همان لحظه نسخه بکاپ خود را دریافت کنید.

با این که این قابلیت بسیار مفید است اما به اندازه کافی کامل نیست. به عنوان مثال، این قابلیت از تمامی داده‌های شما نسخه پشیبان تهیه می‌کند و درواقع برای تهیه بکاپ از پیام‌های متنی خود، باید از تمامی اطلاعات موجود در دستگاه اندرویدی خود بکاپ بگیرید. علاوه‌بر این، این قابلیت تنها برای کاربرانی که قصد دارند اطلاعات دستگاه خود را بازنشانی کنند و یا به دستگاه دیگری انتقال دهند مفید می‌باشد. به همین منظور، راه‌های ساده‌تر دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 1. از اپلیکیشن‌های بکاپ گیری استفاده کنید

علاوه‌بر سرویس گوگل درایو، برنامه‌های شخص ثالث دیگری نیز وجود دارند که فضایی را برای بکاپ گیری از اطلاعات کاربران فراهم می‌کنند و درواقع، افراد مختلف می‌توانند با استفاده از این برنامه‌ها اطلاعات حساس و مهم خود را ذخیره سازی کنند. به همین منظور برای دستگاه‌های اندروید برنامه‌هایی وجود دارند که پیام‌های متنی کاربران را در خود ذخیره کرده و از آن‌ها نسخه بکاپ تهیه می‌کنند. یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها در این زمینه SMS Backup & Restore می‌باشد که کاربران اندروید می‌توانند آن را به صورت رایگان از فروشگاه گوگل پلی دانلود و نصب کنند.

بکاپ نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - SMS Backup and Restore App on Play Store 302w 675h.jpgنحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - SMS Backup Search on Google Play Store 302w 675h.jpg

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی با اپلیکیشن SMS Backup & Restore در اندروید

 • برای این کار ابتدا برنامه فروشگاه گوگل پلی را بر روی دستگاه اندرویدی خود باز کرده و در قسمت جستجو نام SMS Backup & Restore را وارد کنید. با جستجوی این عبارت، لیستی از برنامه‌های مشابه و از این دسته برای شما نمایش داده می‌شود، اما پیشنهاد ما به شما این است که از همان نسخه اصلی SMS Backup & Restore برای بکاپ گیری از پیام‌های متنی خود استفاده نمایید.
 • پس از اتمام مراحل دانلود برنامه SMS Backup & Restore، آن را نصب کرده و وارد شوید.

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - SMS Backup and Restore What to Back Up 302w 675h.jpgنحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - SMS Backup and Restore Setup a Backup 302w 675h.jpgبکاپ

پس از ورود به برنامه، بر روی گزینه GET STARTED کلیک کنید و به برنامه اجازه دهید که به اطلاعات موجود در دستگاه اندرویدی شما، جهت تهیه نسخه پشتیبان از آن‌ها دسترسی داشته باشد.

 • در مرحله بعد، بر روی گزینه SET UP A BACKUP ضربه بزنید و در صفحه باز شده، بخش Messages را فعال نمایید، سپس دکمه NEXT را فشار دهید.
 • پس از اتمام مراحل، اکنون کافی است محل ذخیره‌سازی پیام‌های متنی خود را انتخاب کنید. شما برای این کار می‌توانید از حساب‌های کاربری خود در سرویس‌های Google Drive و یا Dropbox استفاده کنید.
 1. اسکرین شات بگیرید!

تا به این جا دو راه برای ذخیره‌سازی و بکاپ گیری از پیام‌های متنی در دستگاه‌های اندرویدی را بررسی کردیم، با این که روش‌های گفته شده بسیار کاربردی و مفید می‌باشند، اما ممکن است برخی افراد علاقه‌ای به ذخیره‌سازی انبوه پیام‌های متنی خود نداشته باشند یا ترجیح دهند برای این کار از سرویس‌های ابری مانند Google Drive استفاده نکنند. همچنین ممکن است که شما تنها قصد ذخیره کردن یک پیام متنی به خصوص را داشته باشید و بر همین اساس، باید راهی را انتخاب کنید که نیازی به بکاپ گیری از کل پیام‌ها و داده‌های شما نباشد.

در چنین مواردی، اسکرین شات یا گرفتن عکس از صفحه نمایش دستگاه می‌تواند بسیار مفید باشد. همچنین علاوه‌بر قابلیت اسکرین شات، شما می‌توانید پیام‌های متنی مورد نظر خود را برای اشخاص دیگر ارسال کنید تا بتوانید در صورت ایجاد مشکل برای گوشی هوشمند خود، بر روی دستگاه دیگر به این پیام‌ها دسترسی داشته باشید.

چگونه از پیام متنی خود در یک دستگاه اندرویدی اسکرین شات بگیریم؟

 • اسکرین شات گرفتن از پیام‌های متنی مهم، ساده‌ترین راه ممکن برای بکاپ گرفتن از محتوای این پیام‌ها است. برای این کار ابتدا گفتگو مورد نظر را از برنامه پیامرسان دستگاه اندرویدی خود باز کنید.
 • اکنون برای تهیه عکس از صفحه نمایش خود، باید دکمه Power و دکمه کم کردن صدا را به طور همزمان با یکدیگر فشار دهید.

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - Google Photos Library Screenshots Highlighted 302w 675h.jpgنحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - Google Photos Library Highlighted 302w 675h.jpgپیام‌های متنی

 • پس از انجام این کار یک عکس از صفحه نمایش دستگاه اندرویدی شما تهیه می‌شود و در گالری ذخیره خواهد شد. برای دستیابی به این تصویر گرفته شده، تنها کافیست برنامه گالری دستگاه خود را باز کنید و به پوشه Screenshots بروید. تمامی اسکرین شات‌ها و تصاویر ضبط شده از صفحه نمایش دستگاه اندرویدی شما، در این پوشه ذخیره می‌شوند.
 • حال برای محفوظ نگه داشتن پیام‌های متنی خود، می‌توانید تصویر گرفته شده از آن‌ها را برای شخص دیگری ارسال کنید، از آن پرینت بگیرید، به کامپیوتر خود انتقال دهید و یا کارهایی از این قبیل را انجام دهید.

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در دستگاه‌های آیفون

روش‌هایی که برای بکاپ گرفتن از پیام‌های متنی در گوشی‌های هوشمند آیفون وجود دارد، بسیار شبیه به روش‌های تهیه نسخه پشتیبان برای دستگاه‌های اندرویدی است. در ادامه سه مورد از این روش‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 1. بکاپ گیری از پیام‌های متنی در آی کلود iCloud

تهیه نسخه پشتیبان از پیام‌های متنی در آی کلود برای دستگاه‌های آیفون، مشابه بکاپ گیری از این پیام‌ها در گوگل درایو برای دستگاه‌های اندرویدی است. همانند دستگاه‌های اندرویدی، این سرویس نیز در آیفون بدون نیاز به دخالت برنامه‌های ثالث و تنها از طریق تنظیمات خود دستگاه انجام می‌شود.

با این حال آی کلود و گوگل درایو تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. به عنوان مثال آی کلود تنها 5 گیگ فضای ذخیره سازی رایگان برای کاربران ios فراهم می‌کند درحالی که این عدد در گوگل درایو 15 گیگابایت می‌باشد. بر همین اساس، اگر مواردی که قصد دارید در آیفون خود از آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید تنها مربوط به پیام‌های متنی می‌شود، می‌توانید از 5 گیگ فضای رایگان آی کلود استفاده کنید، اما برای ذخیره سازی فایل‌های بزرگ‌تر به فضای بیشتری نیاز دارید و می‌توانید با پرداخت ماهیانه 1 دلار، به 50 گیگابایت فضای ذخیره سازی دسترسی داشته باشید.

ممکن است درحال حاضری قابلیت بکاپ گیری آی کلود دستگاه شما به طور پیش فرض فعال باشد، با این حال اگر فعال نیست و قصد دارید آن را فعال کنید، مراحل زیر را قدم به قدم طی کنید.

پیام‌های متنی

 • در مرحله اول برنامه Settings آیفون خود را باز کنید.
 • سپس وارد قسمت iCloud شده و بر روی گزینه backup ضربه بزنید.
 • در این بخش باید اطمینان حاصل کنید که وضعیت گزینه iCloud backup بر روی On قرار داشته باشد. سپس با وارد شدن به این قسمت و فشار دادن گزینه Back up now، می‌توانید از تمامی داده‌ها در دستگاه آیفون خود یک نسخه پشتیبان بر روی آی کلود تهیه کنید تا در صورت بروز مشکلات احتمالی، بتوانید این اطلاعات را به راحتی بازیابی کنید.

این روش همانند روش بکاپ گیری با گوگل درایو در دستگاه‌های اندرویدی، می‌تواند برای انتقال اطلاعاتی مانند پیام‌های متنی به دستگاه‌های دیگر و یا راه‌اندازی مجدد دستگاه خود بدون از دست دادن داده‌های مهم مفید باشد.

 1. تهیه نسخه پشتیبان در آی تونز iTunes

اگر از طرفداران ios باشید، حتما به خوبی می‌دانید که آی تونز تنها یک پلتفرم برای پخش موسیقی نیست، از این سرویس برای انتقال فایل‌های مختلف از دستگاه‌های آیفون و آی پد، به رایانه و لپ تاپ نیز استفاده می‌شود و درواقع پلی میان دستگاه‌های ios و کامپیوترهای شخصی است. کاربران دستگاه‌های آیفون می‌توانند از این سرویس برای تهیه نسخه پشیبان از داده‌ها و پیام‌های متنی خود و انتقال آن به لپ تاپ شخصی استفاده کنند و دیگر نیازی به سرویس‌های ابری مانند آی کلود نخواهند داشت.

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی با آی تونز

پیام‌های متنی

 • در مرحله اول با استفاده از یک کابل لایتینگ، دستگاه آیفون خود را به کامپیوتر و یا لپ تاپ متصل کنید.
 • در مرحله بعد زمانی که آی تونز دستگاه شما را شناسایی کرد، بر روی آیکون آن ضربه زده و گزینه Summary را فشار دهید.
 • حال صفحه را به سمت پایین اسکرول کرده و به قسمت Backup بروید.
 • اکنون در این بخش دو انتخاب دارید که می‌توانید یک یا هردوی آن‌ها را انجام دهید. اول این که شما می‌توانید با قرار دادن گزینه Automatically Back up بر روی This computer، روند بکاپ گیری اتوماتیک از داده‌های دستگاه آیفون مورد نظر و انتقال آن به کامپیوتری که به آن متصل است را آغاز کنید. در انتخاب دوم، با انتخاب گزینه Back Up Now که در زیر عنوان Manually Back Up and Restore قرار گرفته است در همان لحظه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات گوشی هوشمند شما تهیه خواهد شد.
 1. اسکرین شات بگیرید!

بله، شما در دستگاه‌های آیفون نیز همانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های اندرویدی، می‌توانید با تهیه عکس از صفحه نمایشگر دستگاه خود، از اطلاعات مهم مانند پیام‌های متنی یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

چگونه از پیام متنی خود در دستگاه‌های آیفون اسکرین شات بگیریم؟

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - how to take a screenshot on iPhone 6 7 8

 • نحوه گرفتن اسکرین شات در مدل‌های مختلف آیفون کمی با یکدیگر متفاوت است. در آیفون‌های قدیمی، درواقع آیفون‌هایی با مدلی پایین‌تر از آیفون ایکس و 11، یک دکمه به عنوان هوم باتن Home Botton در قسمت پایینی دستگاه تعبیه شده است. کاربران این مدل از دستگاه‌های آیفون برای گرفتن عکس از صفحه نمایشگر خود، باید دکمه هوم باتن و دکمه پاور Power گوشی که در بغل دستگاه قرار گرفته است را به طور همزمان با یکدیگر فشار دهند.

نحوه بکاپ گیری از پیام‌های متنی در اندروید و iOS - how to take a screenshot on iPhone X xr xs iPhone 11 1

 • در کنار آن، در مدل‌های بالاتر از ایکس و 11 که شامل خود ایکس و 11 هم می‌شود، طراحی گوشی‌های هوشمند آیفون به گونه‌ای است که دیگر دکمه‌ای به عنوان هوم باتن در آن‌ها وجود ندارد. درواقع کاربران مدل‌های جدید آیفون برای تهیه اسکرین شات از صفحه نمایشگر خود باید دکمه پاور و دکمه افزایش صدا که در اطراف دستگاه تعبیه شده‌اند را به طور همزمان با یکدیگر فشار دهند.
 • همانند کاربران اندروید، استفاده‌کنندگان دستگاه‌های آیفون نیز می‌توانند پس از تهیه اسکرین شات از پیام‌های متنی مهم خود، آن را در پوشه Screenshots گالری دستگاه پیدا کنند و برای اطمینان آن را بر اشخاص دیگری ارسال کرده و یا با تهیه یک پرینت از آن، اطلاعات مهم خود را حفظ کنند.

ذخیره سازی پیام‌های متنی از آن دسته از مواردی است که شاید کمتر کسی به آن توجه نکند، اما ممکن در برخی از موقعیت‌های احتمالی دسترسی به محتوای یک سری از این پیام‌ها حیاتی و مهم باشد، پس مهم است که بتوانیم از پیام‌های متنی با اهمیت خود یک بکاپ یا نسخه پشتیبان تهیه کنیم تا در صورت لزوم بتوانیم از آن‌ها استفاده نماییم. در این مقاله تلاش کردیم راه و روش‌های کاربردی برای تهیه بکاپ از پیام‌های متنی در دستگاه‌های ios و اندروید جمع آوری کنیم، امیدواریم برای شما همراهان مفید واقع شده باشند.

منبع: androidauthority

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید