چگونه از هک از راه دور گوشی‌تان جلوگیری کنید

هک از راه دور

ما تقریباً برای همه چیز از پرداخت قبض گرفته تا ارسال ایمیل از گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کنیم. بنابراین گوشی ما حاوی اطلاعات بسیار حساسی در مورد زندگی ما است و اگر این داده‌ها به دست افراد اشتباه بیفتد، می‌تواند عواقب بسیار فاجعه باری به همراه داشته باشد. در اینجا هک از راه دور گوشی‌تان و نحوه انجام این کار آورده شده‌، بنابراین با ما همراه باشید تا بتوانید از این مسئله جلوگیری کنید.

هک از راه دور گوشی چگونه است؟

این راز نیست که هکرها برای سرقت اطلاعات شخصی شما نیازی به دردست داشتن تلفن شما ندارند. آنها می‌توانند هر یک از داده‌های ذخیره شده در گوشی را از راه دور هدف قرار دهند. گذرواژه‌ها ، SSN ها، جزئیات حساب بانکی، پیام‌های متنی و عکس‌ها از این دسته هستند. اگر دقت کافی نداشته‌ باشید و از محافظت کافی برخوردار نباشید، تقریباً همه چیز می‌تواند به دست افراد شرور بیوفتد و با آن هک از راه دور انجام دهند.

مجرمان اینترنتی راه‌های منحصر به فردی برای دسترسی به تلفن های هوشمند و نظارت بر آنها ارائه می‌دهند. معمولاً هکرها به دنبال نقاط ضعف سیستم عامل گوشی برای هک آن یا فریب مردم برای بارگیری نرم افزار مخرب بر روی دستگاه‌های خود هستند.

ترسناک‌ترین قسمت در همه این موارد این است که با پیشرفت مداوم فناوری، روند هک از راه‌ دور گوشی شخصی آسان‌تر می‌شود. برنامه‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید فقط با یک شماره تلفن به تلفن هوشمند دیگران دسترسی پیدا کنید. متاسفانه حتی می‌توان دوربین گوشی را نیز هک کرد.

برخی دیگر از راه‌های ورود هکرها به تلفن شما عبارتند از:

از طریق شبکه‌های Wi-Fi عمومی: مجرمان اینترنتی شبکه‌های Wi-Fi جعلی ایجاد می‌کنند و وقتی با تلفن به آن متصل می‌شوید، شما را به سایت‌های مخرب هدایت می‌کنند.

مبادله سیم کارت: هکرها شماره تلفن شما را به دستگاه خود منتقل کرده و به حساب شما دسترسی پیدا می‌کنند.

ایمیل‌ها یا متن‌های فیشینگ: هکرها برای شما ایمیل با پیوند مخرب ارسال می‌کنند و سعی می‌کنند شما را فریب دهند تا روی آن کلیک کنید. این‌گونه ایمیل‌ها یا متن‌ها ممکن است بسیار واقعی به نظر برسند و گاهی اوقات ممکن است تشخیص بین یک سایت مخرب و یک سایت قانونی پیچیده باشد.

هکرها

چگونه بفهمید گوشی‌ شما هک شده‌است؟

چه یک گوشی هوشمند آیفون داشته‌ باشید و چه اندروید، نشانه هایی وجود دارد که می تواند هک از راه دور دستگاه شما را نشان دهد. اگر چنین مواردی را در تلفن هوشمند خود مشاهده کنید، ممکن است یک مجرم اینترنتی شما را هدف قرار داده‌باشد:

 •  استفاده غیرمعمول از داده‌ها
 • تمام شدن سریع و زیاد باتری
 •  راه اندازی کند برنامه‌ها
 •  راه اندازی دوباره سیستم عامل بدون دلیل
 • پاپ آپ‌های عجیب و غریب
 • صدای زمینه
 • برنامه‌هایی که نصب آنها را به خاطر نمی‌آورید
 • تماس‌های تلفنی عجیب
 • فعالیت غیرمعمول در حساب‌های متصل به تلفن شما

با این حال، نیازی به وحشت نیست. همه موارد از این قبیل با هک از راه دور ارتباط ندارند. به عنوان مثال، اگر بارگیری برنامه‌ها طولانی مدت طول می‌کشد، ممکن است فقط مشکلی در عملکرد گوشی وجود داشته ‌باشد یا نسخه قدیمی‌تری از برنامه را اجرا می‌کنید و باید آن را ارتقا دهید.

اما اگر در حساب بانکی خود یا هر حساب دیگری که از طریق تلفن به آن دسترسی دارید، متوجه فعالیت عجیبی شدید، این احتمال وجود دارد که به یک قربانی جرایم اینترنتی تبدیل شوید.

روش دیگری که می‌توانید بفهمید دستگاه شما هک شده یا خیر، استفاده از نرم افزار آنتی ویروس برای اجرای اسکن امنیتی بر روی تلفن شما است. اگر مورد مشکوکی وجود داشته باشد، آن را تشخیص می‌دهد.

هک کردن گوشی

چگونه از دست هکرها خلاص شویم؟

آیا دلیلی دارید که باور کنید گوشی هوشمند شما هک شده‌است؟ پس اولین کاری که باید انجام دهید این است که دستگاه خود را دوباره راه‌اندازی کنید. اگر هرگز این کار را نکرده‌اید، حتماً راهنمای‌ها را بررسی کنید تا در مورد نحوه تنظیم مجدد دستگاه به تنظیمات کارخانه در Android و نحوه تنظیم مجدد تنظیمات کارخانه در iPhone آگاه شوید. اما به خاطر داشته باشید که این کار به شما کمک می‌کند تا از شر هکر خلاص شوید اما همه پرونده‌های ذخیره شده در دستگاه را نیز حذف می‌کند.

اگر نمی خواهید تنظیمات مجدد کارخانه را در تلفن هوشمند خود فعال کنید، موارد دیگری وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید:

 • از شر برنامه‌های مشکوک خلاص شوید. برنامه‌هایی را که خودتان روی تلفن نصب نکرده‌اید، جستجو کنید و آنها را حذف کنید. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که این امر حتما کمک خواهد کرد.
 • یک برنامه ضد ویروس نصب کنید. این برنامه می‌تواند هرگونه نرم افزار یا فرآیند مخربی را در دستگاه شما شناسایی کرده و به شما کمک کند از تلفن هوشمند خود در برابر حملات احتمالی هکرها و هک از راه دور در آینده محافظت کنید.
 • به مخاطبین خود بگویید که هک شده‌اید. بهتر است به آنها بگویید که نباید هیچ پیام مشکوکی را که از شماره تلفن شما می‌آید باز کنند تا مشکلی برای شما پیش نیاید.
 • پس از انجام هر کاری که می‌توانید برای حذف هکرها از تلفن خود انجام دهید، توصیه می‌شود رمزهای عبور حساب خود، مانند رمز عبور دستگاه، همه رسانه‌های اجتماعی، Apple ID یا حساب Google ، ایمیل و بانکداری اینترنتی را تغییر دهید. اطمینان حاصل کنید که رمزهای عبور قوی برای حساب‌های خود انتخاب کرده‌اید.

چگونه می‌توان از ورود هکرها به تلفن شما جلوگیری کرد

چند اقدام وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از تلفن هوشمند خود و سواستفاده از هرگونه اطلاعات شخصی ذخیره شده در آن از طریق هکرها انجام دهید. کارهایی که می‌توانید انجام دهید:

 • تلفن هوشمند خود را قفل کنید. یک رمز عبور قوی برای قفل کردن صفحه دستگاه خود ایجاد کنید. اگر تلفن شما از ویژگی هایی مانند Touch ID یا Face ID نیز برخوردار است، آن را نیز تنظیم کنید.
 • داده تلفن همراه یا Wi-Fi را روشن نکنید، مگر اینکه نیاز به استفاده از آن داشته باشید. این مسئله می‌تواند استفاده نرم افزارهای مخرب از داده های شما را محدود کند.
 • هات اسپات خود را در مکان‌های شلوغ خاموش کنید. این کار دسترسی هکرها به دستگاه شما را آسان می‌کند.  اگر از این ویژگی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که یک رمز عبور قوی دارید.
 • هر از چند گاهی، لیست برنامه‌های نصب شده در تلفن هوشمند خود را بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه برنامه مشکوک، سریعا آنها را حذف کنید.
 • هرگز روی پیوندهای مشکوک کلیک نکنید. اگر پیام متنی عجیبی از دوست خود دریافت کرده‌اید که به شما می‌گوید برای باز کردن یک سایت تصادفی روی پیوند کلیک کنید، قبل از انجام این کار، دوباره فکر کنید. ممکن است بدافزار مخفی در آنها وجود داشته‌باشد.
 • مطمئن شوید دستگاه و برنامه‌های نصب شده روی آن به روز هستند.
 • تلفن خود را جیل بریک نکنید. این مسئله  می‌تواند بعداً احتمال هک شدن تلفن هوشمند شما را افزایش دهد.
 • از احراز هویت دو عاملی استفاده کنید. لایه امنیتی بیشتر برای برنامه‌های شما اطمینان حاصل می‌کند که تنها شما هستید که می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

البته نصب یک برنامه آنتی ویروس همیشه گزینه خوبی است. اما استفاده از آن و به خاطر سپردن نکاتی که در بالا ذکر شد می‌تواند به حفاظت بیشتر آیفون یا اندروید شما در مقابل هک از راه دور کمک کند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید