تکنولوژی خنک کننده شیائومی با نام Loop Liquidcool معرفی شد

تکنولوژی خنک کننده شیائومیطبق اعلام رسمی، جدیدترین تکنولوژی خنک کننده شیائومی برای گوشی‌های هوشمند به نام Loop Liquidcool به تازگی معرفی شده و ظاهرا قرار است تا در آینده نزدیک مورد استفاده قرار بگیرد. این سیستم جدید در واقع می‌تواند تا دوبرابر میزان خنک کردن چیپ را نسبت به ویپر چمبر (Vapor Chamber) ارتقا دهد، اما آیا با نحوه کارکرد آن آشنایی دارید؟

به نقل از GSM Arena، هر ساله شاهد سریع‌تر شدن و پیشرفت در زمین سرعت پردازنده‌های چند نانونتری گوشی‌های هوشمند هستیم، با این حال نکته قابل توجه اینجاست که هرچه این سرعت بالاتر می‌رود، چیپ مورد نظر هم زودتر داغ می‌کند! این یعنی همیشه به یک سیستم خنک کننده خوب نیاز است تا بتوانید از محصول به صورت ایمن و بدون ترس از منفجر شدن استفاده کنید! با این حال طی سالیان اخیر سیستم‌های خنک کننده متعددی معرفی شده‌اند که بهترین آن‌ها برای گوشی‌های هوشمند شاید همان ویپر چمبر باشد. اما بالا بردن سرعت قاعدتا باعث داغ تر شدن می‌شود و در نتیجه، باید راه چاره دیگری برای سال‌های آینده پیدا کرد.

به همین ترتیب، اخیرا شیائومی به یک تکنولوژی جدید به نام Loop Liquidcool دست یافته که می‌تواند تا دوبرابر قدرت خنک‌کردن بیشتر را نسبت به ویپر چمبر حاضر داشته باشد. این سیستم جدید در گوشی‌های شیائومی که در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ عرضه می‌شوند مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما برای اینکه بدانیم مکانیزم این نمونه جدید چطور کار می‌کند، بهتر است جزئیات مربوط به آن را مطالعه کنیم.

نحوه کارکرد جدیدترین سیستم و تکنولوژی خنک کننده شیائومی

تکنولوژی خنک کننده شیائومیهمانطور که در تصویر فوق می‌بینید، ابتدا حرارت چیپ باعث می‌شود تا مایع داخل این سیستم جدید بخار شود، سپس به جای اینکه در همان محفظه تا خنک شدن آن زمان اضافه داده شود و چیپ داغ‌تر شود، این بخار به قسمت پایین ارسال می‌شود که توسط یک سینک خنک شده و دوباره به صورت در می‌آید. حال این مایع خنک دوباره به سمت بالا و در کنار چیپ قرار می‌گیرد. این چرخه همچنان ادامه خواهد داشت تا حرارت با مایع دفع شود و دوباره گاز بخار آن به مایع تبدیل شود.

با این حساب، تفاوت اصلی بین این سیستم و دیگر خنک‌کننده‌ها، داشتن یک مکانیزم تازه با جدا کردن مکان قرار گرفتن گاز و مایع است؛ به نحوی که دیگر این دو در یک محفظه خاص نگه داشته نمی‌شوند و هرکدام مکان جدا خواهند داشت. همچنین در این تکنولوژی خنک کننده شیائومی اینبار از والف‌های تسلا استفاده شده که در هدایت مایع به مسیری خاص کمک خواهند کرد.

تکنولوژی خنک کننده شیائومیحال این صرفا تئوری اصلی این سیستم جدید و تکنولوژی خنک کننده شیائومی است، اما بد نیست اطلاعات یک آزمایش انجام شده با آن را هم مرور کنیم. در واقع شیائومی هنوز هیچ دستگاه خاصی را برای استفاده از این سیستم در آن انتخاب نکرده، اما در یک تست کلی، روی گوشی Mix 4 این سیستم سوار شد تا نتیجه آن بررسی شود.

چنان که پیداست، پس از ۳۰ دقیقه تجربه بازی Genshin Impact که یک عنوان سبک جهان‌باز با گرافیک فوق‌العاده است، در بهترین سطح کیفیت و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه، گرمای دستگاه تنعا ۴۷ درجه سیلسیوس بود. این یعنی دستگاه دارای این سیستم جدید حداقل ۵ درجه از سایر محصولات عملکرد بهتری داشته و توانسته بازی را در همان نرخ فریم ثابت نگه دارد تا به دلیل گرما عملکرد تضعیف نشود.

طبق اعلام شیائومی، شکل این سیستم خنک کننده به حالت‌های مربع مانند، دایره‌ای و … قابل تغییر است. در نتیجه، سازندگان می‌توان برای قرار دادن آن در مکان‌های مختلف به صورتی جلوی سایر اجزا و باتری را نگیرد راحت‌تر تصمیم بگیرند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید