آیا اپل قصد خرید دیزنی یا نتفلیکس را دارد؟

هرازگاهی شایعاتی را در مورد برنامه‌ریزی اپل برای خرید شرکت‌های مهمی مانند دیزنی، نتفلیکس، تسلا یا حتی پلوتن می‌شنویم. در حالی که برخی از این شرکت‌ها دوست دارند بخشی از با ارزش‌ترین شرکت جهان باشند، اما آخرین خرید بزرگی که توسط اپل صورت گرفت به تقریباً یک دهه پیش برمی‌گردد و مربوط به شرکت Beats به مبلغ ۳ میلیارد دلار بود. اما سرمایه‌گذاران اپل در مورد این رویکرد محافظه‌کارانه چه فکری می‌کنند و چرا این شرکت از ۱۶۵ میلیارد دلار اندوخته نقدی خود استفاده نمی‌کند؟ در این مطلب به برخی از احتمالات موجود در این باره می‌پردازیم.

اول از همه، اپل خریدهای بزرگی انجام نمی‌دهد زیرا باعث می‌شود اتهامات ضد انحصار علیه این شرکت ایجاد شود. تصور کنید که اپل شرکت‌های Spotify ،Sonos یا پلوتن را بخرد. در این صورت احتمالاً مانند آمازون و مایکروسافت، این شرکت کوپرتینویی نیز تحت نظارت قانونگذاران قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، مایکروسافت در حال تلاش برای بستن قرارداد خرید Activision Blizzard به ارزش ۶۹ میلیارد دلار است. قانون‌گذاران و دولت‌ها فکر می‌کنند که این خرید می‌تواند یک مشکل بزرگ برای رقابت در زمینه بازی‌های ویدیویی ایجاد کند.

در حالی که این شرکت‌ها بر این باورند معاملات بزرگ رویکرد بهتری را برای آنها ایجاد می‌کند، اما اپل روی خرید استارت‌آپ‌های کوچک شرط می‌بندد تا فشار داخلی خود را به سمت بازارهای جدید افزایش دهد. همانطور که بلومبرگ گزارش می‌دهد، این شرکت کوپرتینویی همچنان ترجیح می‌دهد بسیاری از وجوه نقد اضافی خود را از طریق بازخرید سهام و سود سهام به سهامداران برگرداند.

گرگ آبلا، مدیر اجرایی شرکت Investment Partners Asset Management که سهام خود را در اختیار بلومبرگ قرار داده، می‌گوید: «انجام ندادن معاملات بزرگ بر آنها تأثیری نداشته، و اگر چیزی مشکل نداشته باشد، شما آن را تعمیر نمی‌کنید. من خوشحالم که اپل نظم و انضباط زیادی در این زمینه دارد.»

لوگان پورک، تحلیلگر Edward Jones نیز همین دیدگاه را دارد: «اگر اپل سعی می‌کرد معامله‌ای بزرگ انجام دهد که خارج از حوزه تخصص آن محسوب می‌شود – حتی مکمل آن هم نباشد و واقعاً روند کاری آن را تغییر دهد – من را نگران می‌کرد. این امر به قدری خارج از مسیر عادی این شرکت محسوب می‌شود که باید دلیل آن را از آنها جویا شوید.»

نتفلیکس

آیا اپل دیگر خرید بزرگی انجام نخواهد داد؟

از آنجایی که اپل در حال حاضر در رابطه با اپ استور تحت نظارت قرار گرفته، بعید است که خود را در معرض خطر یک ادغام بزرگ قرار دهد که می‌تواند مشکلات بیشتری هم با تنظیم‌کننده‌ها برای آن ایجاد کند.

گفتنی است که اگر این فرصت بوجود بیاید، نمی‌توانیم بگوییم که اپل از آن استفاده نخواهد کرد. اما عملکرد اپل در چند سال اخیر نشان‌دهنده این است که این شرکت ترجیح می‌دهد خریدهای کوچکی انجام دهد تا اینکه با بازیکنان بزرگ سر و کار داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید