چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟!

چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی ما کار نمی‌کند؟! اگر با Wi-Fi Calling (تماس Wi-Fi) در دستگاه Android خود مشکل دارید، در اینجا چند راه حل برای فعال کردن دوباره آن وجود دارد.

اگر یک شبکه ضعیف و نامطمئن در تلفن هوشمند خود دارید اما اتصال Wi-Fi قوی دارید، می‌توانید از مزایای تماس Wi-Fi استفاده کنید. با این کار، تماس‌های صوتی از طریق Wi-Fi به جای شبکه شرکت مخابراتی شما هدایت می‌شوند. مزیت استفاده از تماس Wi-Fi این است که به صورت حساب شما اضافه نمی‌کند و وضوح صدا را بهبود می‌بخشد.

با این حال، این ویژگی همیشه به خوبی عمل نمی‌کند. اگر تماس از طریق Wi-Fi در تلفن هوشمند اندرویدی شما عمل نمی‌کند، به راه‌حل‌های زیر نگاهی بیندازید که می‌توانند آن را دوباره فعال کنند.

تماس Wi-Fi چگونه عمل می‌کند؟

همانطور که از نام آن پیداست، تماس Wi-Fi از اتصال Wi-Fi برای برقراری تماس‌های تلفنی معمولی استفاده می‌کند و این به ویژه زمانی مفید است که شبکه تلفن همراه در خانه یا محل کار شما ضعیف باشد. این ویژگی در دستگاه‌های اندرویدی و همچنین آیفون در دسترس است.

از آنجایی که تماس تلفنی از طریق Wi-Fi انجام می‌شود، تا زمانی که در یک شبکه پایدار هستید، احتمال قطع تماس کمتر است. علاوه بر این، در اینجا چند راه حل وجود دارد که اگر تماس Wi-Fi در Android اجرا نشود، باید امتحان کنید. مانند بیشتر نکات اندرویدی، منوها و گزینه‌ها ممکن است بسته به دستگاه و نسخه سیستم عامل شما کمی متفاوت باشند.

۱. ببینید آیا تماس Wi-Fi در تنظیمات فعال است یا خیر؟!

اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که ویژگی تماس Wi-Fi روشن باشد. ممکن است هنوز این گزینه را فعال نکرده باشید یا به اشتباه آن را غیرفعال کرده باشید. اکثر تلفن‌ها این ویژگی را فعال نمی‌کنند زیرا می‌تواند هم وابسته به اپراتور و هم به دستگاه باشد.

برای بررسی فعال بودن تماس Wi-Fi، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برنامه Settings را در گوشی اندروید خود باز کنید.
 • از نوار جستجو برای جستجوی تماس Wi-Fi استفاده کنید و یا می‌توانید به Network & internet > Wi-Fi بروید.
 • گزینه  Wi-Fi Calling را در آنجا خواهید یافت.
 • برای فعال کردن این ویژگی، روی ضامن ضربه بزنید.

چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - wifi calling android toggleچرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - wifi calling settingچرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - wifi calling androidهنگام برقراری تماس، اکنون باید Wi-Fi را در کنار نماد شرکت مخابراتی در نوار وضعیت مشاهده کنید.

۲. روتر و گوشی خود را مجددا راه اندازی کنید

اگر گزینه تماس Wi-Fi روشن است اما به درستی عمل نمی‌کند، تلفن و روتر خود را مجددا راه‌اندازی کنید. زمانی که با مشکلات مربوط به تماس Wi-Fi مواجه می‌شوید یا با اشکالات موقتی در تلفن خود مواجه می‌شوید، همیشه روش خوبی است که این کار را انجام دهید و این یک واقعیت است که شما به راحتی می‌توانید اکثر مشکلات را با راه‌اندازی مجدد دستگاه خود حل کنید.

چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - restart android phoneبرای راه‌اندازی مجدد گوشی اندرویدی، دکمه روشن/خاموش را فشار داده و نگه دارید تا گزینه‌های روشن/خاموش ظاهر شوند، سپس روی Restart ضربه بزنید. این باید مشکلاتی مانند اتصال موقت وای فای کند را برطرف کند.

۳. به‌روزرسانی‌های‌ جدید نرم افزار را بررسی کنید

با هر مشکل گوشی، همیشه باید به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری جدید را بررسی کنید. اگر موارد موجود وجود داشته باشد، ممکن است مشکلی که با آن روبرو هستید را برطرف کنند، بنابراین باید آن‌ها را نصب کنید.

در اینجا نحوه بررسی به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری در دستگاهتان آمده است:

 • برنامه Settings را باز کنید.
 • به System (یا About phone در دستگاه‌های قدیمی‌تر) بروید.
 • به دنبال Updates یا System update باشید، که اغلب در منوی Advanced قرار دارد.
 • روی Check for updates ضربه بزنید و هر به‌روزرسانی جدیدی را که در دسترس است نصب کنید.چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - system update android

چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - check for update android

۴. بررسی کنید که آیا تلفن و شرکت مخابراتی شما امکان تماس Wi-Fi را دارند یا خیر؟!

اگر شرکت مخابراتی شما از تماس Wi-Fi پشتیبانی نمی‌کند، مشخصاً این ویژگی در تلفن Android شما کار نخواهد کرد. به طور مشابه، گوشی هوشمند شما نیز باید از این عملکرد پشتیبانی کند.

علاوه بر این، اگر ویژگی تماس Wi-Fi را در هیچ کجای برنامه تنظیمات مشاهده نمی‌کنید، همانطور که در شماره ۱ در بالا ذکر شد، احتمالاً دستگاه شما از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند.

همچنین باید به صورت آنلاین نگاه کنید یا با شرکت مخابراتی تلفن همراه خود تماس بگیرید تا دریابید که آیا تماس Wi-Fi در شبکه آن موجود است یا خیر. اگر شرکت مخابراتی شما آن را ارائه نمی‌دهد، بپرسید چه زمانی این قابلیت را فعال می‌کنند. اگر تماس Wi-Fi برای شما یک ویژگی ضروری است، می‌توانید به یک ارائه‌دهنده جدید Wi-Fi مراجعه کنید.

۵. مطمئن شوید که Wi-Fi فعال و کار می‌کند

تماس Wi-Fi به اتصال Wi-Fi پایدار نیاز دارد. مطمئن شوید که کلید Wi-Fi در تلفن شما فعال است و به درستی به شبکه خود متصل هستید و در محدوده قرار دارید.

می‌توانید Wi-Fi را از طریق پنل تنظیمات سریع (که با دو بار کشیدن از بالای صفحه به پایین قابل دسترسی است) یا با باز کردن برنامه Settings و رفتن به Network & internet > Wi-Fi روشن کنید.

برای آزمایش شبکه خود پس از اتصال، مرورگر خود را باز کنید و بررسی کنید که آیا وب سایت‌ها به درستی بارگیری می‌شوند یا ویدیوهای YouTube همانطور که انتظار دارید پخش می‌شوند یا خیر. اگر شبکه شما به درستی عمل نکرد، تماس Wi-Fi نیز کار نخواهد کرد. در این صورت ممکن است نیاز به عیب‌یابی اینترنت خانگی خود به طور گسترده‌تری داشته باشید.

چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - enable wifi android

چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - enable wifi settings android

۶. سیم کارت را خارج کنید و دوباره وارد کنید

اگر راه‌اندازی مجدد دستگاه عمل نمی‌کند، آن را به طور کامل خاموش کنید و سپس سیم کارت را از گوشی اندرویدی خود خارج کنید، تمیز کنید و دوباره وارد کنید. همچنین، قبل از بازگرداندن سیم کارت به دستگاه، حتماً از یک پارچه میکروفایبر تمیز برای تمیز کردن سیم کارت استفاده کنید.

هنگام قرار دادن مجدد سیم کارت، احتیاط بیشتری به خرج دهید زیرا فشار شدید می‌تواند به ناحیه تماس طلایی سیم کارت آسیب برساند. پس از انجام، شرکت مخابراتی ممکن است تنظیمات پیکربندی خاصی را برای دستگاه شما ارسال کند که باید آن‌ها را تأیید کنید.

۷. از حالت هواپیما برای برقراری تماس با Wi-Fi استفاده کنید

بسیاری از اپراتورها بیان می‌کنند که حتی با فعال بودن تماس Wi-Fi، اگر سیگنال به اندازه کافی قوی باشد، تلفن شما همچنان از شبکه تلفن همراه برای برقراری تماس استفاده می‌کند. اگر سیگنال تلفن همراه شما در خانه قوی است، به همین دلیل است که تماس‌ها از طریق تماس Wi-Fi انجام نمی‌شود.

چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - Airplane Mode In Android

برای رفع این مشکل ابتدا گوشی خود را در حالت هواپیما قرار دهید. با این کار همه رادیوهای بی‌سیم، از جمله اتصال تلفن شما به شبکه شرکت مخابراتی، غیرفعال می‌شود. در مرحله بعد، همانطور که در بالا ذکر شد، Wi-Fi را از پنل تنظیمات سریع فعال کنید که این به شما امکان می‌دهد در حالی که از شبکه تلفن همراه خود جدا هستید به Wi-Fi متصل شوید.

این یک راه‌ حل خوب برای زمانی است که نیاز به برقراری تماس خاصی با استفاده از تماس Wi-Fi دارید. فقط به یاد داشته باشید که هنگام بیرون رفتن، حالت هواپیما را غیرفعال کنید تا زمانی که از Wi-Fi دور هستید تماس‌ها و پیامک‌ها را از دست ندهید.

۸. یک شبکه وای فای متفاوت را امتحان کنید

ممکن است چیزی مانع تماس Wi-Fi مانند تنظیماتی در روتر شما، در شبکه خانگی شما شود. برای آزمایش این موضوع، باید سعی کنید به یک شبکه وای فای متفاوت مانند یکی در دفتر کار یا وای فای دوست خود متصل شوید تا ببینید آیا در آنجا کار می‌کند یا خیر.

اگر اینطور باشد، به احتمال زیاد مشکل مربوط به روتر شماست. باید پنل تنظیمات روتر خود را باز کنید و به دنبال گزینه‌ای بگردید که تماس Wi-Fi را مسدود می‌کند. ممکن است ارزش صحبت با ISP خود را در این مورد نیز داشته باشد.

۹. تنظیمات شبکه را بازنشانی کنید

اگر هنوز مشکل دارید، بازنشانی تنظیمات شبکه آخرین راه شماست و بدون شک اگر تماس Wi-Fi روی تلفن شما کار نکند، به شما کمک خواهد کرد.

با این کار هیچ داده‌ای از گوشی شما پاک نمی‌شود، فقط تنظیمات بی‌سیم، داده تلفن همراه و بلوتوث شما را بازنشانی می‌کند. به خاطر داشته باشید که پس از این باید دوباره به شبکه‌های Wi-Fi ذخیره‌شده متصل شوید، VPN ها را پیکربندی کنید و کارهای مشابه شبکه را دوباره انجام دهید.

برای بازنشانی تنظیمات شبکه تلفن خود، این مراحل را دنبال کنید:

 • به تنظیمات بروید و روی System > Advanced > Reset options ضربه بزنید.
 • در اینجا روی Reset network settings یا Reset Wi-Fi ،mobile ،Bluetooth ضربه بزنید.
 • عملیات را تایید کنید و پس از بازنشانی تنظیمات شبکه، دوباره به شبکه Wi-Fi خود متصل شوید، سپس ببینید آیا تماس Wi-Fi به درستی کار می‌کند یا خیر.

چرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - reset network settingsچرا تماس Wi-Fi در گوشی اندرویدی کار نمی‌کند؟! - reset network settings androidنکته: این ویژگی از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت است، بنابراین اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، ممکن است بخواهید «تنظیم مجدد تنظیمات شبکه» یا چیزی مشابه را از طریق گزینه جستجو در قسمت تنظیمات گوشی جستجو کنید.

هنگامی که تماس Wi-Fi در تلفن Android شما کار نمی‌کند، راه های زیادی برای رفع مشکل وجود دارد و اکنون می‌دانید که چگونه مطمئن شوید که اپراتور شما از این ویژگی پشتیبانی می‌کند، اشکالات موقتی را برطرف کرده و فعال بودن آن را تأیید کنید. اکنون می‌توانید از راحتی تماس از طریق Wi-Fi در اندروید لذت ببرید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید