چرا Elon Musk به هیئت مدیره توییتر ملحق نشد؟

Elon Musk

خبر پیوستن Elon Musk به هیئت مدیره توییتر احساسات شدیدی را در همه طرفداران و منتقدان برانگیخت. طرفداران ماسک هیجان زده بودند. اما منتقدان او خیلی شوکه شده بودند. معلوم شد که Elon Musk بالاخره به هیئت مدیره توییتر نمی‌پیوندد.

پس چه اتفاقی افتاد؟ ماسک به طور ناگهانی از عضویت در هیئت مدیره توییتر خودداری کرد. در اوایل آوریل، متوجه شدیم که ماسک ۹.۲ درصد از سهام توییتر را خریداری کرده است. این میزان Elon Musk را به جایگاه یکی از بزرگترین سهامداران توییتر رساند. همچنین به ماسک یک کرسی در هیئت مدیره توییتر داد، زیرا توییتر به ماسک پیشنهاد ملحق شدن به هیت مدیره را داده بود. گفتگوها بین هر دو طرف آغاز شد و به نظر می‌رسید که ماسک در مسیر پیوستن رسمی به هیئت مدیره است.

اما قرار نبود اینگونه پیش برود. روز دوشنبه، ۱۱ آوریل، پاراگ آگراوال، مدیرعامل توییتر، در توییتی نوشت که Elon Musk از پیوستن به هیئت مدیره آنها خودداری کرده است. متن طولانی، پرتنش بود و به درام احتمالی پشت صحنه اشاره می‌کرد.

چرا ماسک جایگاهش را در هیئت مدیره رد کرد؟

توییت‌های جنجالی Elon Musk اشتیاق او را برای تعامل در توییتر نشان می‌دهد. با این نوع ثروتی که دارد، شاید خودش هم آرزوی داشتن چنین اپلیکیشنی را دارد؟ اما ساختن یک اپلیکیشن رسانه اجتماعی سخت است، همانطور که از تلاش دونالد ترامپ برای راه اندازی نسخه شخصی خود از توییتر مشاهده می‌شود.

حرکت هوشمندانه برای معتاد ثروتمند توئیتر مانند ماسک این است که فقط آن را بخرد یا روی آن تأثیر بگذارد. حضور در هیئت مدیره اولین گام استراتژیک بود. پس چرا Elon Musk انصراف داد؟ به هر کجا که نگاه کنید، سرنخ هایی وجود دارد. در اینجا دلایل احتمالی وجود دارد که ما فکر می‌کنیم ماسک را از پیوستن به هیئت مدیره منصرف کرد.

۱. ماسک گزینه‌های خود را باز نگه می‌دارد

Elon Musk won't join Twitter's board after all - The Verge

به گفته بلومبرگ، قبل از اینکه توییتر به Elon Musk اجازه حضور در هیئت مدیره خود را بدهد، او باید با محدود کردن سهام خود به حداکثر ۱۴.۹ درصد موافقت می‌کرد. با دور ماندن از هیئت مدیره، ماسک در صورت تصمیم گیری، آزاد است تا جایی که می‌تواند از توییتر خریداری کند. اما فقط حرف ما یا بلومبرگ برای این موضوع قبول نکنید. ماسک به دولت ایالات متحده اطلاع داده است که در آینده می‌خواهد گزینه خرید یا فروش سهام خود را باز نگه دارد، همانطور که در یک بیانیه حقوقی فاش شده است.

۲. ماسک و توییتر بر سر شرایط به توافق نرسیدند

چرا Elon Musk به هیئت مدیره توییتر ملحق نشد؟ - Twitter 3D logo

طبق توئیت آگراوال، ماسک به عنوان یک عضو هیئت مدیره و امانتدار باید در راستای منافع شرکت و سهامداران عمل کند و سابقه بررسی را انجام دهد. با توجه به اینکه توییت‌های ماسک قبلا بر ارزش سهام تسلا تأثیر گذاشته است، این بدان معناست که او احتمالا اجازه نخواهد داشت چیزهایی را که ارزش سهام توییتر را کاهش می‌دهد، توییت کند. اینکه آیا بررسی پیشینه نقش مستقیمی در رد پیشنهاد داشته است یا خیر مشخص نیست. اما در سلسله اتفاقات به آن اشاره شد.

۳. Elon Musk قانون را نقض کرد

همانطور که توسط واشنگتن پست گزارش شده است، قانون سرمایه گذاران را ملزم می‌کند تا زمانی که مالکیت آنها بر یک شرکت از ۵% فراتر رفت، افشا کنند. سهام ماسک در توییتر در ۱۴ مارس از ۵ درصد گذشت، اما او تا سه هفته بعد، زمانی که تقریباً ۱۰ درصد بود، فرم افشا را ارسال نکرد.

هنگامی که ماسک سرانجام این افشاگری را انجام داد، قیمت سهام توییتر ۳۰ درصد افزایش یافت و ماسک سود اضافی ۱۵۶ میلیون دلاری را به دست آورد. اگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار تحقیقاتی را در مورد این موضوع آغاز کند، ماسک ممکن است مجازات شود.

۴. واکنش کاربران توییتر

Does Elon Musk now own twitter?

Elon Musk به خاطر اصرار بر آزادی بیان مشهور است. به همین دلیل، کاربران توییتر می‌ترسیدند که ماسک از قدرت خود در هیئت مدیره برای بازگرداندن حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، که به دلیل نقض دستورالعمل‌های اجتماعی توییتر ممنوع شده بود، استفاده کند.

در حالی که ماسک حامیان زیادی نیز داشت که او را تشویق می‌کردند، مخالفت پر سر و صدا هزاران کاربر توییتر مطمئناً دلگرم کننده نبود.

۵. ماسک خیلی مشغول است

Elon Musk turns down Twitter | Financial Times

Elon Musk ثروتمندترین مرد جهان است زیرا او دو شرکت از خلاقانه ترین شرکت های جهان یعنی تسلا و اسپیس ایکس را اداره می‌کند. او همچنین بر سرمایه گذاری‌های دیگر در شرکت‌هایی مانند The Boring Company، Neuralink، Solar City و بسیاری دیگر نظارت دارد. ماسک مرد شلوغی است. شاید پیوستن به هیئت مدیره توییتر برای او اولویت زیادی نباشد.

مراقب توییتر باشید، ماسک جایی نمی‌رود

سهام ۹.۲ درصدی ماسک در توییتر یک تعهد بسیار جدی است. این سهام همچنین نشانه‌ای است که او برنامه‌های بزرگی برای توییتر دارد. این برنامه‌ها در حال حاضر یک راز هستند. اما با ماسک، هیچ چیز از جدول خارج نمی‌شود. هیئت مدیره توییتر احتمالا این را درک می‌کنند. هر کاری که ماسک تصمیم بگیرد انجام دهد، احتمالا از طریق یک توییت در مورد آن خواهیم فهمید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید