یوتیوب چه زمانی شروع به کار کرد؟ مروری بر اولین ویدئو یوتیوب!

یوتیوب

اگر می‌خواهید یک ویدیو تماشا کنید، به احتمال زیاد به YouTube می‌روید. این برنامه میزبان فیلم‌ها، تریلرها، پخش زنده، وبلاگ‌ها، موزیک ویدیوها، اخبار و موارد دیگر است. یوتیوب مترادف با تماشای ویدیو و اشتراک گذاری است و اکنون میلیاردها درآمد سالانه برای مالکان گوگل به همراه می‌آورد.

البته، هیچ یک از سه سازنده آن نمی‌توانستند موفقیتی را که یوتیوب دیده، پیش بینی کنند. بنابراین، بیایید ریشه‌های شکل گیری YouTube را بررسی کنیم و اولین ویدیوی یوتیوب را هم با هم تماشا کنیم.

یوتیوب از چه زمانی شروع به کار کرد؟

یوتیوب چه زمانی شروع به کار کرد؟ مروری بر اولین ویدئو یوتیوب! - youtube 1

یوتیوب توسط استیو چن، چاد هرلی و جاوید کریم در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد. این سه نفر در حین کار در PayPal، شرکتی که پس از خرید توسط eBay به موفقیت دست یافت، با هم آشنا شدند. ظاهرا ایده یوتیوب به عنوان یک سرویس اشتراک‌گذاری ویدیو از جنجال Super Bowl شکل گرفت که یک کلیپ معروف بود و کریم نتوانست بود آن کلیپ را آنلاین پیدا کند.

به گفته هرلی و چن، مفهوم اصلی YouTube یک سرویس دوستیابی آنلاین بود. آنها به Craigslist رفتند تا از زنان بخواهند در ازای ۱۰۰ دلار، ویدیوهای خود را در یوتیوب آپلود کنند. آنها برای به دست آوردن ویدیوهای کافی تلاش زیادی کردند و برنامه‌های متفاوتی را مد نظر قرار دادند. همین امر باعث شد یوتیوب  برای پذیرش هر ویدیویی آماده و منعطف شود.

در همان سال، این سایت در نسخه بتا عمومی راه اندازی شد. کمی بعد، یک تبلیغ نایک با بازی رونالدینیو اولین بار بود که یک میلیون بازدید در این پلتفرم داشت. در دسامبر ۲۰۰۵، این سایت به طور رسمی راه اندازی شد و در آن زمان هشت میلیون بازدید روزانه داشت. تا جولای ۲۰۰۶، بیش از ۶۵۰۰۰ ویدیو هر روز آپلود در آن آپلود می‌شد.

تبدیل شدن به یوتوبر گیمر

YouTube اولین وب سایت به اشتراک گذاری ویدیو نبود (Vimeo در نوامبر ۲۰۰۴ راه اندازی شد)، اما مطمئنا اولین وب سایتی بود که آپلود و اشتراک گذاری آسان را رایج کرد. محبوبیت آن از طریق ویدیوهای کمدی وایرال، مانند ویدیوهای استعدادهای Smosh و آپلودهای غیرمجاز سریال Saturday Night Live’s The Lonely Island افزایش یافت.

در سال ۲۰۰۶، گوگل YouTube را به مبلغ ۱.۶۵ میلیارد دلار از سهام یوتیوب خریداری کرد. از آن زمان، یوتیوب به سرعت تغییر کرده است: چندین رابط جدید، پشتیبانی از ویدیوهای با وضوح بالاتر، تغییرات در مدیریت، افزایش درآمد و غیره. گفتنی است، از برخی جهات یوتیوب امروزی بسیار شبیه به نسخه سال ۲۰۰۵ است. ساختار اصلی بدون تغییر باقی مانده است. هر کسی می‌تواند ویدیوها را در کانال خود آپلود کند، روی ویدیوهای دیگر نظر دهد و آنها را با دوستانش به اشتراک بگذارد.

اولین ویدیوی یوتیوب چه بود؟

یوتیوب چه زمانی شروع به کار کرد؟ مروری بر اولین ویدئو یوتیوب! - youtube logo laptop 4692

اولین ویدیوی یوتیوب ((من در باغ وحش)) یا Me at the zoo است و در سال ۲۰۰۵ توسط یکی از بنیانگذاران جرد کریم هنگامی که او ۲۵ ساله بود، آپلود شد. این ویدئو کمتر از ۲۰ ثانیه طول می‌کشد و کریم را در مقابل چند فیل در باغ وحش سن دیگو نشان می‌دهد و در مورد اینکه چقدر خرطوم‌های بلند آنها باحال است، توضیح می‌دهد.

این ویدیو بیش از ۲۱۸ میلیون بازدید داشته و تنها ویدیو در کانال یوتیوب کریم است. «من در باغ‌وحش» چیز خاصی نیست. وضوح پایینی دارد و چیزهای بدیهی را در مورد فیل‌ها بیان می‌کند اما روندی را برای آپلودهای خانگی و بی‌اهمیت تعیین کرد که سال‌های اولیه YouTube را تعریف کردند. این کلیپ مال زمانی بود که آماتورها از این پلتفرم برای بیان خود استفاده می‌کردند، به جای اینکه برندها یا اینفلوئنسرها به دنبال پاداش مالی باشند، صرفا با میل به ایجاد و به اشتراک گذاری پیش می‌رفتند.

کریم در طول سال ها چندین بار توضیحات ویدیو را به روز کرده است تا گوگل را مورد نقد قرار دهد. در سال ۲۰۱۳، در پاسخ به ادغام یوتیوب با Google+‎، توضیحات این بود که «دیگر نمی‌توانم اینجا نظر بدهم، زیرا من حساب Google+‎ نمی‌خواهم». به طور مشابه، در نوامبر ۲۰۲۱، توضیح داد که چرا پنهان کردن دیسلاک‌ها در یوتیوب بد است.

قدم بعدی برای YouTube چیست؟

اکنون، میلیاردها نفر هر روز از یوتیوب استفاده می‌کنند، بدون هیچ نشانه ای از کاهش سرعت. با توجه به اینکه هیچ پلتفرمی به اشتراک گذاری ویدیو تاکنون به تسلط یوتیوب نزدیک نشده است، احتمالا برای مدت طولانی به همین شکل باقی خواهد ماند.

با این حال، سایت‌های ویدیویی دیگر همچنان وجود دارند (از جمله Vimeo!)، که برخی از افراد آن‌ها را به دلیل محدودیت‌های محتوایی ساده یا تمرکز بر جامعه، برتر از YouTube می‌دانند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید