فیسبوک دلیل قطعی واتس اپ و اینستاگرام را توضیح داد

قطعی واتس اپ

دوشنبه گذشته خبر قطعی واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک دنیا را تکان داد. حال فیسبوک رسما علت این موضوع را توضیح داده است. همچنین شایعاتی در مورد اتفاقاتی که قبل از این قطعی گسترده رخ داده است، وجود دارد که در ادامه با شما در میان می‌گذاریم.

قطعی واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک به علت مشکلات فنی

Santosh Janardhan، نائب رئیس بخش زیرساخت فیسبوک در یک پست وبلاگ دلیل قطعی واتس اپ و اینستاگرام در دوشنبه گذشته را مربوط به تغییر پیکربندی در ردیف روترهایی دانست که ترافیک شبکه را بین مراکز داده‌های فیسبوک هماهنگ می‌کنند. وی همچنین نوشت:

سرویس‌های ما هم‌اکنون دوباره آنلاین هستند و به‌صورت فعال درحال کار برای بازگشت کامل آن‌ها به وضعیت عادی هستیم. ما می‌خواهیم شفاف‌سازی کنیم که هیچ فعالیت خرابکارانه‌ای پشت پرده این اتفاق وجود ندارد. ریشه قطعی اخیر اشتباهی در تغییر پیکربندی زیرساخت سرویس‌هایمان بود. همچنین هیچ مدرکی درباره به خطر افتادن داده‌های کاربران در طی این رخداد وجود ندارد.

فیسبوک دلیل قطعی واتس اپ و اینستاگرام را توضیح داد - 106951997 16333840072021 10 04t212233z 2054611444 rc293q9um681 rtrmadp 0 facebook outages

روز دوشنبه در پی قطعی سرویس‌های زیرمجموعه فیسبوک، ماجراهای بسیاری براین شرکت گذشت. قطعی واتس اپ، اینستاگرام، فیسبوک و Oculus VR همگی صبح دوشنبه درپی گزارش‌هایی درباره آفلاین شدن آن‌ها، از دسترس خارج شدند. به نظر می‌رسد مشکل سرویس‌های مذکور هم‌اکنون حل شده است.

حساب توییتر Facebook دوازدهم مهر نوشت:

آگاه هستیم که بسیاری از کاربران برای دسترسی به اپلیکیشن‌ها و محصولات ما دچار مشکل هستند. ما در حال کار برای بازگشت هرچه سریعتر به شرایط عادی هستیم و برای تمام موانع پیش آمده عذرخواهی می‌کنیم.

عذرخواهی فیسبوک

Mike Schroepfer مدیر فناوری فیسبوک نیز در دوازدهم مهر نوشت:

ما از تمام کسانی که تحت تاثیر از کار افتادن خدمات تحت نظر فیسبوک قرار گرفتند، صمیمانه عذرخواهی می‌کنیم. ما مشکلات شبکه را تجربه کردیم و در حال تلاش برای حل مشکل و بازیابی هستیم.

فیسبوک دلیل قطعی واتس اپ و اینستاگرام را توضیح داد - AE34HX2VSJK67OIDGT3LXBFY6M scaled

مشاجراتی که قبل از اختلال وجود داشت

اما زمان این اتفاق خیلی عجیب بود. هفته گذشته ریاست بخش امنیت فیسبوک به صورت مجازی در جلسه استماع کنگره ایالات متحده شرکت نمود. در این نشست نمایندگان کنگره نگرانی‌های خود را درباره ((سلامت روان کاربران و امنیت فیسبوک)) مطرح کردند.

یکشنبه گذشته مصاحبه طولانی ۶۰ دقیقه‌ای درباره فیسبوک منتشر شد. این مصاحبه مشخصات یک افشاگر فیسبوک، که کارمند سابق این شرکت بوده است را فاش می‌کند. این فرد سه‌شنبه آینده در کنگره حاضر می‌شود تا درباره عملکرد فیسبوک و عدم شفافیت در مورد محتوای نفرت‌انگیز و انتشار اطلاعات غلط شهادت دهد.

این افشاگر که Frances Haugen نام دارد، پیش از این در بخش Civic Integrity شرکت فیسبوک مشغول بوده است. این بخش وظیفه مبارزه با انتشار اخبار کذب و نفرت‌پراکنی در زمان انتخابات گذشته ایالات متحده را برعهده داشت. اما رویدادهایی که متعاقبا رخ داد باعث شد که Frances Haugen برخی اطلاعات داخلی این شرکت را افشا کند. او می‌گوید:

آنها گفتند که ما Civic Integrity را منحل می‌کنیم. آنها تاکید کردند که کار در زمان انتخابات به خوبی انجام شده و شورشی در کار نبوده است. حالا وقتش رسیده تا از شر Civic Integrity خلاص شویم.

فیسبوک دلیل قطعی واتس اپ و اینستاگرام را توضیح داد - 13246587 122

او ادامه می‌دهد:

با گذشت ۲ ماه با اغتشاشاتی در سطح کشور روبرو شدیم. ولی آنها دیگر از دست Civic Integrity خلاص شده بودند. این لحظه‌ای بود که من دریافتم، فیسبوک درباره آنچه که این نرم آفزار را از خطرناک بودن دور می‌کند جدیتی ندارد و در این مورد سرمایه‌گذاری  نمی‌کند.

تا زمان نگارش این خبر، اکثر سرویس‌های فیسبوک به حالت عادی بازگشته‌اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید