هوش مصنوعی چیست؟

یکی از جذاب‌ترین اتفاقات دنیای تکنولوژی هوش مصنوعی یا همون AI هست که توی این چند سال اخیر خیلی تونسته سر صدا کنه و توجه افراد معروف رو هم به خودش جلب کند.

هوش مصنوعی در عین کاربردی بودن بسیار برای مشاغل مختلف خطرناک هستند و به همین دلیل در کنار طرفداران، هیترهای زیادی هم دارند. به طور مثال اکنون شما می‌توانید یک برنامه را که نیاز به برنامه نویسی دارد، توسط یک هوش مصنوعی بنویسد و فقط با پرداخت حدود 30 دلار (ایرانی کارت اکانت 1.5 میلیون گذاشته) ، دیگر نیازی به صرف کردن زمان برای یادگیری برنامه نویسی ندارید.

هوش‌های مصنوعی می‌توانند مشکلات را متوجه شوند، بهترین راه حل‌ها را پیدا کنند و همچنین مشکلات را برطرف کنند. از این طرف افراد بسیار زیادی به استفاده از این فناوری‌ها روی آوردند اما این هوش زیاد، هوش مصنوعی می‌تواند برای انسان در دسر ساز باشد، آیا می‌تواند دنیا را به مانند فیلم I Robot (2004) یک هوش مصنوعی زندگی بشریت را به خطر بیندازد.

تا به امروز هوش‌های مصنوعی اقدامات جالبی انجام داده‌اند، دقیقا مثل تصاویر منتشر شده از پاپ که پاپ را در حالتی به تصویر می‌کشند که حتی در تصورات یک انسان نمی‌گنجد که این شخصی چنین لباس‌هایی داشته باشد یا چنین کارهایی انجام دهد.

به هر حال در کنار جذابیت این موضوع می‌توانید به بخش ترسناک این قضیه هم توجه کنید که می‌توان با استفاده از هوش مصنوعی سوء استفاده‌های زیادی انجام داد. فعلا مشخص نیست که از این تکنولوژی در آینده چقدر استفاده خواهیم کرد یا اینکه به چه نحوی از این فناوری استفاده خواهیم کرد؟

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در واقع چیست؟

هوش مصنوعی همانند یک ماشین عمل می‌کند، اما اینقدر واقعی نیست، در واقع خیلی باهوش است که طبق برنامه ریزی‌های انجام شده می‌تواند تمام احتمالات و همچنین بهترین پاسخ یا راه‌کار را ارائه دهد. بطور مثال چندی پیش در تست خلبانی که گرفته شده بود هوش مصنوعی توانست در مدت زمان (اگر اشتباه نکنم ده دقیقه) یک خلبان حرفه‌ای را شکست دهد؛ چراکه این هوش مصنوعی توانسته تمام اقدامات احتمالی خلبان را در نظر بگیرد و بهترین راهکار را برای شکست دادن انتخاب کند.

این فناوری به نوعی بی پایان است و هیچ وقت نمی‌توان گفت که این تکنولوژی از مد افتاده یا دیگر جای پیشرفت ندارد؛ چراکه با پیشرفت انسان این فناوری هم رشد می‌کند. افرادی مثل ایلان ماسک به فکر استفاده از این فناوری در ماه هستند و به راحتی این تکنولوژی می‌تواند سریع‌تر مشکلات را از بین ببرد یا شاید باید گفت سریع‌تر زندگی را در ماه (یا مریخ) ممکن سازد.

هوش مصنوعی چیست؟ - ai 1 jpeg
3d rendering ai robot think or compute

هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

در ابتدا باید برای اینکه یک هوش مصنوعی به درستی کار کند باید حتما درک خوبی از مسئله داشته باشد. به همین دلیل از دو پارامتر به نام‌های الگوریتم و داده (دیتا) استفاده می‌کند. الگوریتم‌ها توسط برنامه نویسان به این هوش مصنوعی اضافه می‌شود که نحوه پردازش یا به نوعی درک را در این هوش مصنوعی جای می‌دهد.

مورد بعدی یعنی دیتا‌ها توسط این هوش مصنوعی جذب می‌شوند و به کمک الگوریتم یک فهمی از مسئله را برای خود ایجاد می‌کند.

پردازش زبان طبیعی هوش مصنوعی

پردازش زبان طبیعی در واقع نوعی هوش مصنوعی دیگر برای پردازش و درک زبان یک انسان است. این هوش مصنوعی یا فناوری، چندان جدید نیست و سال‌هاست که ما در حال استفاده از آن به روش‌های مختلف مانند سرچ در گوگل یا ارتباط گرفتن با Siri هستیم.

این فناوری به دستگاه، هوش مصنوعی یا دستیار صوتی این اجازه را می‌دهد تا صحبت‌های انسان را درک کند متوجه منظور وی از یک زمین بزرگ سبز مستطیل شکل (زمین فوتبال) بشود.

نکات منفی هوش مصنوعی

این فناوری به صورت هم‌زمان می‌تواند برای کاربران مضر باشد و برای آن‌ها ویژگی‌های جالب را ارائه ندهد. یک فرآیندی در زبان برنامه نویسی‌های مختلف ( به جز وب) وجود دارد که برای مثال پایتون را مثال می‌زنیم. این فرآیند Debug نامیده می‌شود که می‌توان با استفاده از آن مشکلات برنامه‌های نرم افزاری را پیدا کرد، اما این فناوری به اندازه‌ی هوش مصنوعی دقیق است؟

در ابتدا اشاره کردیم که هوش مصنوعی می‌تواند به راحتی یک برنامه را بنوسید، در نتیجه با کد‌های برنامه نویسی آشنایی دارد و می‌تواند باگ‌ها مختلف را شناسایی کند و در نهایت مسیر نفوذ به حریم شخصی کاربران (به صورت آنلاین) را در اختیار هکرها یا افرادی که علاقه به هک دارند، بگذارد.

علاوه بر این موضوع بیش از حد هوشمند هوش مصنوعی می‌توان باعی شود تا در جنگ‌ها نیز از آن استفاده شود و این موضوع اگر اجرایی شود (شاید هم اجرایی شده، اخبارش منتشر نشده) می‌تواند یکی از بزرگ ترین اشتباهات بشر باشد.

چراکه چنین هوش مصنوعی که می‌تواند یک پاپ را با ظاهری نامناسب طراحی کند، اگر بیش از حد هوشمند شود و قدرتی را در دست بگیرد، برای انسان خطرناک باشد و تنها با وصل شدن به یک ماهواره (مثل استارلینک) کل دنیا را کنترل کند، چراکه به قدری باهوش است که تمامی راه‌های نفوذ به تمامی برنامه‌ها و وب سایت‌ها را می‌داند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید