اکنون از مشخصات HDMI 2.1a چیزهای بیشتری می‌دانیم!

HDMI 2.1a

انجمن HDMI، نهادی که مسئول صدور و صدور مجوز استانداردهای HDMI است، HDMI 2.1a را در CES ۲۰۲۲ معرفی خواهد کرد. HDMI 2.1a نسخه بعدی از جدیدترین استاندارد HDMI 2.1 در حال حاضر موجود است و نقشه‌برداری تون مبتنی بر منبع یا SBTM را به همراه خواهد داشت.

به گفته The Verge، ظاهرا SBTM نگاشت آهنگ محتوای HDR را در دستگاه منبع به جای نمایشگر فعال می‌کند. این بدان معناست که اگر یک پخش کننده Blu-ray به تلویزیون وصل کرده‌اید و محتوای HDR را پخش می‌کنید، نگاشت آهنگ برای محتوای HDR به جای تلویزیون در پخش کننده Blu-ray انجام می‌شود.

در حالی که مقاله جزئیات بیشتری ارائه نمی‌کند، SBTM به طرز قابل توجهی شبیه به نگاشت آهنگ توسط تلویزیون یا پخش کننده پشتیبانی شده توسط Dolby Vision است. نگاشت آهنگ به رهبری تلویزیون معمولا گزینه پیش‌فرض است زیرا به تلویزیون یا نمایشگر اجازه می‌دهد سیگنال دریافتی را با ویژگی‌های نمایشگر ترسیم کند و در نتیجه بهترین کیفیت تصویر را به دست آورد.

اچ‌دی‌ام‌آی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

با این حال، برخی از دستگاه‌ها و مدل‌های تلویزیون، به‌ویژه کنسول‌های سری Xbox و تلویزیون‌های قدیمی‌تر سونی، از نقشه‌برداری صدای پخش‌کننده برای Dolby Vision پشتیبانی می‌کنند، که نقشه‌برداری تن را در دستگاه مبدأ در تلاش برای کاهش تأخیر و تأخیر ورودی انجام می‌دهد، اما عموما کیفیت تصویر پایین ارائه می‌کند.

به نظر می‌رسد SBTM در HDMI 2.1a به طور مشابه کار می‌کند و احتمالا نتیجه مشابهی خواهد داشت. با تبدیل شدن به بخشی از مشخصات HDMI، باید برای تمام استانداردهای HDR، از جمله HDR10 و +HDR10 بدون تکیه بر پیاده‌سازی اختصاصی Dolby Vision، قابل دسترسی باشد. با این حال، باید دید که آیا این ویژگی نسبت به تکنیک نگاشت تون مبتنی بر نمایشگر، مزایای قابل توجهی دارد یا خیر.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید