تراشه M2 اپل می‌تواند سال آینده وارد بازار شود

تراشه M2تراشه M1 اپل توسط غول فناوری طراحی شده است تا بتواند جایگزین پردازنده‌های اینتل در مدل‌های خاصی از Mac شود. M1 که توسط TSMC با استفاده از گره پردازشی ۵ نانومتری ساخته شده، دارای ۱۶ میلیارد ترانزیستور در مقایسه با ۱۱.۸ بیلیون موجود در هر چیپست A14 Bionic است. M1 از معماری ARM استفاده می‌کند، مشابه SoC های سری A که در دستگاه‌هایی مانند iPhone و iPad استفاده می‌شود.

در حالی که نسخهای از M1 به نام M1X عملکرد بیشتری را برای دستگاه‌هایی مانند MacBook Pro 2021 ارائه می‌دهد، ظاهرا اپل در حال کار بر روی دنباله‌ای برای M1 است که تراشه M2 نامیده می‌شود. دومی توسط TSMC با استفاده از گره فرایند ۴ نانومتری تولید می‌شود. استفاده از گره پایین‌تر باید به این معنا باشد که M2 قدرتمندتر و کم مصرف‌تر از مدل قبلی خود خواهد بود و به گفته تحلیلگر معتبر TF International مینگ-چینگ کو، ممکن است در اواسط سال آینده در مک بوک ایر رونمایی شود.

Will Apple equip the iPad Pro (2022) with the M2 chipset? - Apple's M2 chip could arrive next year, built using the 4nm process node

M1X و تراشه M2 هر دو می‌توانند به ۱۰ هسته CPU مجهز شوند. M1 دارای ۴ هسته با عملکرد بالا و ۴ هسته با مصرف انرژی بالا در مجموع ۸ هسته است. در مورد هسته‌های پردازنده گرافیکی، گمانه زنی شده است که پردازنده گرافیکی M1X مجهز به ۳۲ هسته خواهد بود. انتظار نمی‌رود که تراشه M2 به اندازه M1X هسته GPU داشته باشد.
ممکن است تراشه M2 سال آینده منتشر شود. این که آیا اپل از آن برای مدل احتمالی ۲۰۲۲ آیپد پرو استفاده می‌کند یا خیر، در حال حاضر مشخص نیست. تراشه M1 به تبلت‌های iPad Pro 2021 قدرت می‌بخشد و حداقل یک دلیل قوی برای کاربران دارد که چرا iPad Pro می‌تواند رایانه بعدی آنها باشد.
در ماه‌های قبل، این گمانه زنی وجود داشت که تراشه M2 قبلا شروع به تولید انبوه کرده و عرضه این تراشه در ماه جولای (تیر) آغاز می‌شود. در همان شایعه از اپل خواسته شد تا از M1 برای تغذیه مدل‌های آینده آیپد استفاده کند.
اپل در مورد مشخصات M1X و M2 لب‌های خود را بسته نگه داشته است و سری جدید آیفون 13 که تقریبا چهار هفته تا رونمایی فاصله دارد باید از A15 Bionic استفاده کند که توسط TSMC با استفاده از گره فرایند ۵ نانومتری تقویت شده، تولید می‌شود. باز هم، M2 می‌تواند اولین چیپست ۴ نانومتری باشد که در سال آینده بر روی یک دستگاه اپل استفاده می‌شود، در حالی که خط آیفون 14 باید دارای A16 Bionic باشد که با استفاده از گره پردازشی ۳ نانومتری تولید شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید