پردازنده 4 نانومتری جدید از شرکت TSMC امسال ساخته خواهد شد

پردازنده 4 نانومتریطبق اعلام گزارش‌های رسیده از شرکت تایوانی TSMC، پردازنده 4 نانومتری جدید در دست ساخت قرار گرفته و تا پایان سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که طرح یک پردازنده ۳ نانومتری برای سال ۲۰۲۲ نیز در میان گزارش آنالیزورها و همچنین کارمندان این کمپانی دیده می‌شود.

به نقل از Phone Arena، کمپانی تایوانی TSMC یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های ساخت چیپ و پردازنده است که با شرکت‌ها و برندهای معروفی مانند اپل، AMD و مدیاتک همکاری دارد. برای مثال این کمپانی که بهترین چیپ‌ها را در رقابت با کوالکام طراحی و عرضه می‌کند، سال گذشته ساخت پردازنده فوق قدرتمند A14 Bionic برای اپل را بر عهده داشته و امسال نیز مدل A15 را برای گوشی‌های آیفون 13 آماده‌سازی می‌کند.

با این وجود تا به حال کوچک‌ترین چیپ پردازنده ساخته شده تنها ۵ نانومتر بوده که شامل اسنپدراگون 888 و A14 می‌شود. کوچک‌تر بودن و در عین حال داشتن ترانزیستورهای بیشتر در فضای مربع مانند چیپ، باعث سرعت بالاتر و در عین حال کم مصرف بودن آن در استفاده از برق باتری خواهد شد. به همین دلیل نیز امسال TSMC به سراغ نوعی پردازنده 4 نانومتری رفته که هنوز شرکت صاحب آن مشخص نیست.

پردازنده 4 نانومتری TSMC متعلق به اپل نیست!

پردازنده 4 نانومتریدر واقع ممکن است در ابتدا فکر کنید که این پردازنده همان A15 Bionic خواهد بود که در سال ۲۰۲۱ در اختیار دارندگان گوشی‌های آیفون 13 قرار می‌گیرد‌. اما پیش از آنکه از این مورد مطمئن شوید، بد نیست بدانید که A15 بر پایه معماری ۵ نانومتری ساخته خواهد شد، همچنین لازم به ذکر است که دستگاه‌های آیفون 13 تا اوایل پائیز معرفی می‌شوند، اما پردازنده 4 نانومتری TSMC برای عرضه در اواخر سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده است.

به هر حال شاید این پردازنده متعلق به مدیاتک باشد که در رقابت با کوالکام و چیپ‌های اسنپدراگون قصد دارد تا یک پردازنده قوی را روانه بازار کند. همچنین درباره شرکت اپل، بد نیست بدانید که TSMC رسما اعلام کرده که ساخت پردازنده‌های ۳ نانومتری A16 Bionic برای پرچمداران سال ۲۰۲۲ اپل ساخته خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید