رویترز: TSMC ممکن است ریخته‌گری پیشرفته 3 نانومتری خود را به جای اروپا در ایالات متحده بسازد

TSMC

ساخت کارخانه‌های نیمه هادی بیشتر در میان کمبود تراشه جهانی خبر خوبی به نظر می‌رسد. با این حال، این موضوع یک فرآیند بسیار گران قیمت است که سال‌ها به طول می‌انجامد. در گزارشی از رویترز برنامه‌های TSMC برای ساخت کارخانه‌های بیشتر مشخص شده‌است.

سال گذشته این شرکت از سرمایه گذاری ۱۰-۱۲ میلیارد دلاری برای ساخت یک کارخانه تراشه‌سازی در فونیکس، آریزونا خبر داد. این تراشه با فرآیند ۵ نانومتری ۲۰۰۰۰ ویفر ۱۲ اینچ در ماه تولید خواهد کرد. اکنون مدیر شرکت در حال بررسی کارخانه ریخته‌گری پیشرفته 3 نانومتری است که هزینه آن ۲۳-۲۵ میلیون دلار خواهد بود.

در ابتد، TSMC در حال جستجو برای یافتن کارخانه پیشرفته خود در اروپا بود اما طبق این گزارش، تمرکز خود را به ساخت کارخانه در Phoenix، کنار کارخانه اول تغییر داده‌است. توسعه این سایت طی ۱۰-۱۵ سال آینده ادامه خواهدداشت، از جمله ساختن ریخته گری ۲ نانومتر در آینده از جمله برنامه‌های این کارخانه خواهد بود.

رویترز: TSMC ممکن است ریخته‌گری پیشرفته 3 نانومتری خود را به جای اروپا در ایالات متحده بسازد - gsmarena 001 6

اتحادیه اروپا تلاش کرده از سازنده تراشه تایوانی درخواست کند به این منطقه بیاید، اما درگیری داخلی وجود دارد. سازندگان اتومبیل، خواهان گره‌های نیمه هادی قدیمی هستند زیرا  در اتومبیل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حال حاضر کمبود آن وجود دارد. گروهی دیگر از این گره‌ها نیز برای گوشی‌های هوشمند و تراشه‌های رایانه‌ای است و هیچ شرکت اتحادیه اروپایی تولید کننده آنها نیست.

TSMC به دنبال یارانه از دولت ایالات متحده خواهد بود و همچنین اینتل و سامسونگ نیز خواهان این امر هستند زیرا هر شرکت خواهان بخشی از ۵۰ میلیارد دلار بودجه است که رئیس جمهور بایدن به دنبال انتقال آن به صنعت است. اینتل و سامسونگ نیز در حال ساخت کارخانه های جدید خواهند بود. در مورد اروپا، شرکت تایوانی ممکن است کارخانه ای مبتنی بر فناوری قدیمی ایجاد کند که متناسب با صنعت خودروسازی اتحادیه اروپا باشد اما در حال حاضر هیچ برنامه رسمی برای این کار وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید