عوامل اصلی داغ شدن گوشی + راه‌حل خنک کردن گوشی

عوامل اصلی داغ شدن گوشی + راه‌حل خنک کردن گوشیاگر گوشی اندرویدی شما داغ یا بیش از حد گرم می‌شود، دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشد. در مرحله‌ی اول باید ببینیم چه چیزی باعث داغ شدن گوشی ما شده است و چگونه باید مشکل را برطرف کنیم و از داغ شدن بیش از حد تلفن در آینده جلوگیری کنیم و بعد از آن گوشی خود را با یک ابزار امنیتی قدرتمند خنک کنیم.

این مقاله شامل:

 • علت داغ شدن گوشی چیست؟  چگونه گوشی خود را خنک کنیم؟
 • علت داغ شدن بیش از حد گوشی چیست؟ چگونه از داغ شدن بیش از حد گوشی جلوگیری کنیم؟
 • منشأ اصلی گرما کجا است؟
 • داغ شدن گوشی در مقابل گرم شدن گوشی: تفاوت چیست؟
 • وجود مشکلات جدی + آنتی ویروس

علت داغ شدن گوشی چیست؟

عوامل اصلی داغ شدن گوشی + راه‌حل خنک کردن گوشی - avoid direct sunlightتلفن‌ها اغلب به دلیل استفاده بیش از حد یا داشتن برنامه‌های فعال زیاد داغ می‌شوند. تلفن شما همچنین ممکن است به دلیل بدافزار، نرم افزار ناهنجار یا قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بیش از حد داغ شود. طبیعی است که گوشی‌ها کمی گرم شوند اما گرمای پایدار می‌تواند نشانه‌ای از مشکل عمیقی باشد.

ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بفهمید چرا گوشی شما بیش از حد داغ شده است. اغلب، تلفن شما فقط به این دلیل داغ می‌شود که باتری برای پردازش وظایف به شدت کار می‌کند و اگر احساس می‌کنید گرما از پشت تلفن شما می‌آید، احتمالا از باتری است.

گوشی‌های هوشمند مدرن از باتری‌های لیتیوم یون قدرتمندی استفاده می‌کنند که با تولید برق، گرما را آزاد می‌کنند و به همین دلیل است که یک مقدار گرما طبیعی است، به خصوص زمانی که از تلفن خود برای مدت طولانی استفاده می‌کنید.

چرا گوشی هنگام شارژ داغ می‌شود؟

داغ شدن گوشی در طول اتصال به شارژر طبیعی است اما اگر گوشی شما در هنگام شارژ بیش از حد گرم می‌شود، احتمالاً به این دلیل است که کابل شارژ فرسوده شده است و یا پورت شارژ یا باتری شما خراب شده است.

برای آزمایش این قطعات، تلفن خود را با کابل شارژ یا پورت شارژ متفاوتی شارژ کنید و یا از شارژر بی‌سیم استفاده کنید، حتی می‌توانید شارژر خود را به پریز دیگری وصل کنید.

عوامل اصلی داغ شدن گوشی + راه‌حل خنک کردن گوشی - avoid overheating

 • داغ شدن گوشی اندرویدی

برخی از دلایل رایج داغ شدن بیش از حد تلفن مانند بدافزارها، برنامه‌های اضافه و فرآیندهای پس‌زمینه در دستگاه‌های اندرویدی رایج‌ هستند. اگر دستگاه اندرویدی یا باتری شما مرتباً بیش از حد داغ می‌شود، ادامه‌ی مطالب را دنبال کنید تا یاد بگیرید چگونه حرارت را کم کنید.

 • داغ شدن گوشی آیفون

از آنجایی که آیفون‌ها، ویروس‌ها را دریافت نمی‌کنند و اپل به برنامه‌های غیرمجاز در اپ استور اجازه ورود نمی‌دهد، ممکن است فکر کنید دستگاه‌های iOS کمتر در معرض مشکلات رایج تلفن‌ها مانند داغ شدن بیش از حد هستند اما این لزوما صحیح نیست. اگر به این فکر می‌کنید که چگونه می‌توانید از داغ شدن بیش از حد آیفون خود به سرعت جلوگیری کنید، ما به شما کمک می‌کنیم آن را بفهمید.

چگونه گوشی خود را خنک کنیم؟

برای خنک کردن تلفنی که بیش از حد گرم می‌شود، ابتدا قاب را بردارید تا گرمای محبوس‌شده آزاد شود. سپس، حالت هواپیما را برای چند دقیقه روشن کنید تا ویژگی‌های تخلیه باتری مانند بلوتوث که ممکن است در پس‌زمینه فعال باشند غیرفعال شود. در مرحله بعد، تلفن خود را به مکانی خنک‌تر و به دور از نور آفتاب منتقل کنید.

تلفن همراه شما در دمای بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد (۳۲ تا ۹۵ درجه فارنهایت) بهترین عملکرد را دارد و قرار گرفتن در معرض دمای شدید خارج از آن محدوده می‌تواند بر عملکرد و سخت افزار تلفن شما تأثیر بگذارد؛ بنابراین بهتر است آن را جلوی یک فن قرار دهید تا خنک شود.

در اینجا چند کار دیگر وجود دارد که می‌توانید برای کمک به خنک شدن تلفن خود انجام دهید:

 • مصرف انرژی کمتر؛ به طور معمول دلیل داغ شدن و خراب شدن باتری گوشی این است که مدتی از آن استفاده کرده‌اید و برای حفظ دما و عمر باتری به طور منظم به گوشی خود استراحت دهید.
 • نرم‌افزار Junk Cleaner نصب کنید؛ فایل‌های ناخواسته، عملی اضافی برای پردازنده و باتری گوشی شما به همراه می‌آورند. یک برنامه تعمیر و نگهداری اختصاصی، مانند AVG Cleaner برای اندروید، پاک کردن فایل‌های غیر ضروری، شناسایی برنامه‌های کند کننده و حذف نرم‌ افزارهای bloatware را برای بهبود عملکرد گوشی و افزایش عمر باتری آن را آسان می‌کند.
 • کاهش روشنایی صفحه؛ نگه داشتن صفحه‌نمایش در سطح روشنایی کمتر، فشار روی باتری تلفن و چشمان شما را کاهش می‌دهد.
 • تلفن خود را به طور مجدد راه‌اندازی کنید؛ راه‌اندازی مجدد تلفن می‌تواند به جلوگیری از گرمای بیش از حد ناشی از اشکالات جزئی نرم افزار کمک کند.
 • برنامه‌های بلااستفاده را کاملاً ببندید؛ هرچه تعداد برنامه‌های بیشتری را به طور همزمان باز کنید، تلفن شما سخت‌تر کار می‌کند. در نتیجه پس از پایان استفاده از برنامه‌ها، آن‌ها را ببندید.
 • رفتن به حالت صرفه‌جویی در باتری؛ حالت صرفه‌جویی در باتری گوشی اندرویدی، خدمات موقعیت مکانی و داده‌های پس‌زمینه را غیرفعال می‌کند و مصرف انرژی را برای افزایش عمر باتری (و احتمالاً خنک کردن گوشی شما) محدود می‌کند.
 • جلوگیری از اجرای برنامه‌ها در پس‌زمینه؛ فعالیت در پس‌زمینه باتری شما را خالی می‌کند و باعث می‌شود تلفنتان سخت‌تر کار کند. برنامه‌ها را به منظور جلوگیری از استفاده از داده‌های پس‌زمینه برای استراحت دادن به تلفن خود متوقف کنید.
 • حذف بدافزار؛ نرم افزارهای مخرب می‌توانند به سرعت دستگاه شما را بیش از حد داغ کنند. بدافزارها را در گوشی خود اسکن و حذف کنید تا عملکرد آن را بهبود ببخشید و دمای گوشی خود را کاهش دهید.
 • به فرد متخصص مراجعه کنید‌؛ اگر همه این نکات را امتحان کرده‌اید اما تلفن شما همچنان داغ می‌شود، ممکن است نیاز به تعویض باتری داشته باشید. گوشی خود را به یک تعمیرگاه معتبر ببرید و ببینید آیا آن‌ها می‌توانند به تشخیص مشکل کمک کنند یا در صورت لزوم، خرید یک باتری جدید را به شما پیشنهاد می‌دهند.

علت داغ شدن بیش از حد گوشی چیست؟

عوامل اصلی داغ شدن گوشی + راه‌حل خنک کردن گوشی - avoid overheating of your vivo phoneدلایل زیادی برای داغ شدن گوشی‌ها وجود دارد. دمای تلفن شما هر زمان که برای مدت طولانی از آن استفاده می‌کنید، برنامه‌های پرمصرف را اجرا می‌کنید یا از بسیاری از برنامه‌ها به طور همزمان استفاده می‌کنید، افزایش می‌یابد. کمی گرما طبیعی است اما دمای بالای تلفن همراه می‌تواند ناشی از مشکلات بزرگ‌تری باشد.

گرم شدن بیش از حد تلفن معمولاً در این شرایط اتفاق می‌افتد:

 • بازی برای مدت زمان طولانی؛ گستردگی زیاد بازی‌های موبایلی موجود یکی از بهترین دلایل برای خرید گوشی هوشمند است اما برنامه‌های بازی با شدت بالا علاوه بر واحد پردازش گرافیکی (GPU) از هسته‌های پردازش مرکزی تلفن شما استفاده می‌کنند که می‌تواند به سرعت تلفن شما را گرم کند.
 • پخش جریانی؛ ساعت‌ها تماشای یوتیوب یا نتفلیکس عاملی برای کار بیش از حد پردازنده گوشی شماست. پخش جریانی محتوا یا تماشای تلویزیون به صورت آنلاین به این معنی است که تلفن شما باید داده‌های ویدیویی را بارگیری کند و نمایشگر را برای مدت طولانی فعال و روشن نگه دارد.
 • بهینه نبودن تنظیمات گوشی؛ اگر روشنایی صفحه‌نمایش شما همیشه به حداکثر می‌رسد و یا از تصاویر پس‌زمینه متحرک و ویجت استفاده می‌کنید، پس زمینه ثابت را امتحان کنید و اجازه دهید تلفن شما به طور خودکار روشنایی صفحه را مطابق با محیط شما تنظیم کند. این کار باعث کاهش بار مصرف CPU و پایین نگه داشتن دمای گوشی شما می‌شود.
 • برنامه‌های قدیمی؛ اگر برنامه‌ای باگ یا مشکل دیگری داشته باشد، با استفاده بیش از حد از پردازنده دستگاه شما ممکن است باعث افزایش دمای گوشی شود. برنامه‌ها و سیستم عامل خود را به‌روز نگه دارید زیرا به‌روز‌رسانی‌ها اغلب شامل رفع اشکالات مهمی هستند و پس از اعمال به‌روزرسانی، گوشی شما باید عملکرد بهتری داشته باشد و کمتر گرم شود.
 • به‌روزرسانی نرم افزار؛ ممکن است تلفن در حین یا بلافاصله پس از به‌روزرسانی بیش از حد گرم شود. این ممکن است به این دلیل باشد که یک اشکال در سیستم‌ عامل وجود داشته که نیاز به رفع آن از طریق به‌روزرسانی داشته که می‌تواند برای لحظه‌ای نیاز به افزایش قدرت داشته باشد اما نباید باعث ایجاد گرمای بیش از حد در مدت طولانی شود.
 • عوامل محیطی؛ قرار دادن تلفن در بیرون در معرض نور خورشید یا در ماشین در یک روز گرم می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد آن شود. این کار همچنین از عملکرد صحیح صفحه‌نمایش لمسی جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود باتری سریع‌تر تخلیه شود (بیش از حد سرد شدن هم می‌تواند نتایج مشابهی داشته باشد). علاوه بر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما، نفوذ آب نیز می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد گوشی شود.

چگونه از داغ شدن بیش از حد گوشی خود جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از دمای بالای گوشی آسان است. عادات اولیه مراقبت از تلفن ذکرشده در اینجا می‌تواند به افزایش طول عمر تلفن شما و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آن کمک کند. در اینجا نحوه جلوگیری از داغ شدن بیش از حد تلفن آورده شده است.

عوامل اصلی داغ شدن گوشی + راه‌حل خنک کردن گوشی - eed53c99c4cdbfba8980298af974d5d1

 • گوشی خود را به درستی شارژ کنید؛ از یک شارژر قابل اعتماد تولیدشده توسط سازنده گوشی خود یا برند معتبر دیگری استفاده کنید و گوشی خود را بر روی سطح صاف و محکمی شارژ کنید. شارژ کردن تلفن روی مبل یا تخت از تخلیه گرمای آن در هنگام شارژ جلوگیری می‌کند.

شاید شنیده باشید که شارژ در شب برای باتری گوشی هوشمند شما مضر است، اما این واقعیت ندارد. گوشی‌های هوشمند محافظ‌هایی برای جلوگیری از شارژ بیش از حد دارند، بنابراین خوب است گوشی خود را شب هنگام بر روی یک سطح سخت و نه زیر بالش شارژ کنید.

 • برنامه‌های خود را به‌روز کنید؛ اگر متوجه شدید که تلفنتان بدون دلیل روشن می‌شود، برنامه‌های نصب‌شده‌ی اخیر را بررسی کنید. باگ برنامه‌ها می‌توانند باعث گرم شدن بیش از حد شوند و به‌روزرسانی برنامه‌ها معمولاً این نوع مشکل را برطرف می‌کند.

اگر نه، برنامه را حذف نصب کنید تا ببینید دلیل داغ شدن بیش از حد گوشی شماست یا خیر. سپس مطمئن شوید که برنامه‌ها را از فروشگاه برنامه شخص ثالث نصب نکرده‌اید. همچنین سیستم عامل گوشی خود را برای عملکرد بهینه و امنیت دستگاه به‌روز نگه دارید.

 • از نور مستقیم خورشید خودداری کنید؛ چه بیرون از خانه زیر نور خورشید باشید یا گوشی خود را نزدیک پنجره شارژ کنید، در همه حال آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. آن را در سایه نگه دارید یا در کیف خود بگذارید یا آن را به جایی که هوا در حال گردش است منتقل کنید.
 • از آنتی ویروس استفاده کنید؛ نرم افزارهای جاسوسی موبایلی که اندروید و انواع دیگر بدافزارها را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند باعث شوند تلفن شما اضافه کار کند و باعث داغ شدن بیش از حد آن شود. بدافزار موبایل را حذف کنید تا از داغ شدن بیش از حد گوشی خود جلوگیری کنید.

بدافزار موبایل همچنین می‌تواند اطلاعات حساس شما را فاش کند، جزئیات بانکی شما را بدزدد، موقعیت فیزیکی شما را ردیابی و باتری شما را تخلیه کند. همچنین باج افزار موبایل می‌تواند فایل‌های مهم یا حتی کل دستگاه شما را رمزگذاری کند.

آنتی ویروس AVG را برای اندروید نصب کنید تا از گوشی خود در برابر بدافزارها و برنامه‌های جاسوسی که مسئول افزایش دمای گوشی هستند محافظت کنید.


منشأ اصلی گرما کجا است؟

وقتی تلفن خیلی داغ می‌شود، گرما معمولاً از باتری، پردازنده یا صفحه‌نمایش می‌آید. این اجزا همگی گرما تولید می‌کنند: مواد شیمیایی درون باتری گوشی شما الکتریسیته ایجاد می‌کند، پردازنده اطلاعات را با سرعت رعد و برق منتقل می‌کند و صفحه‌نمایش گوشی شما نور ساطع می‌کند.

پس چگونه می‌توانید علت داغ شدن گوشی خود را مشخص کنید؟ می‌توانید حدس بزنید که چرا تلفن اندرویدی شما بر اساس جایی که گرما از آن می‌آید گرم می‌شود.

 • پشت گوشی؛ اگر پشت تلفن شما داغ می‌شود، ممکن است منشأ گرما از باتری گوشی باشد. اکثر تلفن‌های همراه مدرن از باتری‌های لیتیوم یونی (Li-ion) استفاده می‌کنند که علیرغم اندازه‌شان، عملکرد قدرتمندی دارند.

باتری‌های لیتیوم یونی عموماً ایمن هستند اما ممکن است نقص‌هایی رخ دهد. یک باتری داغ نیز ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد، به خصوص اگر قدیمی باشد. باتری‌ها به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهند.

 • پایین گوشی؛ بررسی کنید که آیا در هنگام شارژ کردن، قسمت پایین گوشی داغ است یا خیر- اگر چنین است، ممکن است مشکل از شارژر باشد؛ مطمئن‌ترین شارژر، شارژر سازنده گوشی شما است. شارژرهای شخص ثالث نیز خوب هستند تا زمانی که توسط یک ارائه‌دهنده معتبر ساخته شده باشند.
 • بالای باتری، توسط بلندگو یا صفحه‌نمایش؛ اگر منشأ گرمای اضافی تلفن شما از ناحیه باتری یا شارژر نیست، افزایش دما ممکن است در نتیجه کار زیاد پردازنده یا عوامل خارجی مانند نور مستقیم خورشید اتفاق بیفتد.

داغ شدن در مقابل گرم شدن: تفاوت چیست؟

دمای داخلی یک گوشی می‌تواند ۳۶-۴۳ درجه سانتیگراد (۹۶.۸-۱٠۹.۴ درجه فارنهایت) باشد و همچنان نرمال در نظر گرفته شود. اگر دمای گوشی شما بالاتر از ۴۴ درجه سانتیگراد است، خیلی گرم است. در ادامه نحوه تشخیص دمای تلفن خود آورده شده است.

در گوشی‌های اندرویدی، مانند مدل‌های سامسونگ یا ال‌جی، برنامه بسیار خوب AIDA64 اطلاعات زیادی درباره سخت‌ افزار و نرم‌ افزار دستگاه از جمله گزارش دمای گوشی، در اختیار شما قرار می‌دهد و همچنین اگر نگران گرم شدن بیش از حد رایانه خود هستید، می‌توانید دمای CPU خود را بررسی و نظارت کنید.

از آنجایی که مقداری از گرمای تلفن طبیعی است، بهتر است گرمای بیش از حد گوشی را بر اساس اینکه چند بار متوجه داغ شدن گوشی خود می‌شوید یا اینکه دما از نظر فیزیکی آزاردهنده است، تعیین کنید. تلفن شما نباید چندین بار در روز یا بدون دلیل واضح داغ شود.


وجود مشکلات جدی + آنتی ویروس

توضیحات ساده زیادی برای داغ شدن تلفن همراه شما وجود دارد اما این بدان معنا نیست که همیشه راه‌حل آسانی وجود دارد. گرمای بیش از حد مزمن تلفن می‌تواند نشانه آلوده شدن آن به بدافزار باشد که به شدت بر امنیت و عملکرد کلی تلفن شما تأثیر می‌گذارد.

بدافزارها اغلب مقدار زیادی از رم و قدرت CPU را مصرف می‌کنند که باعث افزایش دمای تلفن می‌شود. تلفن‌های اندرویدی حتی می‌توانند باج‌ افزار دریافت کنند، فایل‌ها یا کل دستگاه‌ها را قفل کنند و این تنها نوع بدافزار نیست.

با ظهور بیت کوین، هکرها علاقه زیادی به کریپتوجک پیدا کردند که مستلزم ربودن دستگاه‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال است. در سال ۲۰۱۷، یک نوع بدافزار تروجان به نام Loapi با پنهان کردن خود به عنوان یک برنامه آنتی ویروس جعلی در فروشگاه Google Play، تلفن‌های اندرویدی را آلوده کرد.

بدافزار Loapi توسط هکرها برای استخراج مخفیانه ارز دیجیتال Monero مورد استفاده قرار گرفت. این امر قدرت محاسباتی پردازنده را به حداکثر رساند و باعث داغ شدن بیش از حد دستگاه شد و تنها دو روز پس از آلوده شدن اولیه باتری گوشی به طرز محسوسی برآمده شد.

یک cryptominer اندروید در سال ۲۰۱۹ به طور خودکار از طریق SSH (پروتکل شبکه رمزنگاری امن) پخش شد و در نهایت قربانیان را در بیش از ۲۰ کشور تحت تأثیر قرار داد. همچنین تعداد فزاینده‌ای از برنامه‌های جعلی اندروید وجود دارد که دستگاه‌ها را با CoinHive، نوع دیگری از بدافزار استخراج Monero، آلوده می‌کنند. mining script که در داخل فایل‌های HTML در پوشه داده‌های یک برنامه پنهان است، با باز شدن برنامه فعال می‌شود و در پس‌زمینه به کار خود ادامه می‌دهد.

حذف بدافزار از تلفن شما برای سلامت و عملکرد مداوم تلفن و خنک نگه داشتن آن ضروری است. تعدادی از برنامه‌های مخرب فوق‌الذکر در فروشگاه Google Play یافت شده است و با توجه به داغ شدن بیش از حد تلفن می‌تواند به شما کمک کند تا بدافزار ناشی از دانلود به ظاهر بی‌خطر را شناسایی کنید.

از آنجایی که گوشی‌های اندرویدی نسبت به آیفون‌ها در برابر بدافزار آسیب‌پذیرتر هستند، یک آنتی ویروس موبایل قابل اعتماد مانند آنتی ویروس رایگان AVG برای اندروید ما ضروری است. این بهترین راه برای جلوگیری از آسیب رساندن بدافزار به دستگاه شما است و از شما در برابر برنامه‌های ناامن، تماس‌گیرندگان ناخواسته، سرقت و موارد دیگر محافظت می‌کند.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید