مک بوک پرو M2 اس اس دی کندتری نسبت به مدل M1 دارد

مک بوک پرو M2 اس اس دی کندتری نسبت به مدل M1 دارد

مک بوک پرو M2 اپل یک مدل 13 اینچی جدید است که سرانجام به فروشگاه‌ها و همچنین در دست مشتریان رسید. در حالی که مدل M2 در مقایسه با M1 بهبودهایی را در عملکرد به ارمغان می‌آورد، به نظر می‌رسد که در مورد سرعت ذخیره سازی اینطور نیست. آزمایش‌های انجام‌شده با مک بوک پرو جدید نشان می‌دهد که مدل پایه آن از SSD کندتر نسبت به مدل M1 برخوردار است.

همانطور که کانال‌های یوتیوب مانند Max Tech و Created Tech اشاره کردند، مدل پایه مک‌ بوک پرو جدید M2 که ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی دارد، در مقایسه با نسل قبلی مک‌بوک پرو 13 اینچی با M1، سرعت SSD پایین‌تری ارائه می‌دهد.

این تست‌ها با Blackmagic Disk Speed ​​Test انجام شد، که یک برنامه بنچمارک است و به کاربران امکان می‌دهد عملکرد را آزمایش کرده و سرعت انتقال هر حافظه داخلی یا خارجی را در Mac اندازه‌گیری کنند. با کمال تعجب، به جای ارائه نتایج بهتر نسبت به مدل قبلی خود، مک بوک پرو 256 گیگابایتی M2 از نظر سرعت ذخیره سازی بدتر شد.

مک بوک پرو M2 اس اس دی سریعی نسبت به مدل M1 ندارد

بنچمارک‌ها نشان می‌دهند که SSD در مدل پایه مک بوک پرو M2 بیش از 34 درصد کندتر از مدل M1 برای سرعت نوشتن داده است، در حالی که تفاوت در سرعت خواندن تا 50 درصد است.

در اینجا نتایج یکی از تست های بنچمارک انجام شده توسط کانال YouTube Max Tech آمده است:

  • M1 MacBook Pro: بیش از 2900 مگابایت بر ثانیه (سرعت خواندن) و 2215 مگابایت بر ثانیه (سرعت نوشتن)
  • M2 MacBook Pro: بیش از 1446 مگابایت بر ثانیه (سرعت خواندن) و 1463 مگابایت بر ثانیه (سرعت نوشتن)

با این حال، به نظر نمی‌رسد عملکرد پایین‌تر SSD روی مدل‌های گران‌تر مک بوک پرو M2 با حافظه داخلی بیشتر تأثیر بگذارد. یوتیوب Aaron Zollo از Zollotech نشان می‌دهد که مک بوک پرو 512 گیگابایتی M2 دارای سرعت SSD بسیار مشابه با مدل M1 است.

Created Tech قاب پایینی M2 MacBook Pro جدید با 256 گیگابایت فضای ذخیره سازی را برداشت تا نگاهی به اجزای داخلی آن بیندازید. به نظر می‌رسد که اپل واقعاً چیزی را در مورد SSD تغییر داده است.

مک بوک پرو M1 دارای دو تراشه NAND با ظرفیت 128 گیگابایتی در پک  256 گیگابایتی است. هنگامی که یک دستگاه دارای چندین تراشه NAND باشد، می‌تواند به طور موازی به سرعت‌های بالاتری دست یابد. با این حال، مک بوک پرو M2 دارای یک تراشه NAND با ظرفیت 256 گیگابایت است، بنابراین به همین دلیل بوده که نمی‌تواند به سرعت‎‌های SSD مشابه نسل قبلی مک بوک پرو 13 اینچی برسد.

مشخص نیست که چرا اپل SSD را در مدل پایه مک بوک پرو M2  تغییر داده است، یکی از دلایل احتمالی این است که شرکت در تلاش بوده تا با استفاده از یک تراشه NAND به جای دو تراشه، هزینه‌ها را کاهش دهد. متأسفانه، کاربران مک‌ بوک پرو M1 که در نظر دارند به مدل M2 با حافظه 256 گیگابایتی ارتقا پیدا کنند، با وجود پیشرفت‌های CPU و GPU، عملکرد SSD را از دست خواهند داد.

این کاهش عملکرد همچنین نگرانی‌هایی را در مورد اینکه اپل همین کار را با مک‌ بوک ایر سطح پایه M2 انجام دهد، که تا ماه آینده در فروشگاه‌ها در دسترس نخواهد بود، افزایش می‌دهد.

داشتن SSD کندتر زمان بارگذاری برنامه‌ها و انتقال فایل‌ها را افزایش می‌دهد. البته SSD در MacBook Pro جدید سطح پایه هنوز بسیار سریع است، اما کاهش سرعت 50 درصدی نسبت به مدل قبلی برای مصرف کنندگان غیرمنصفانه به نظر می‌رسد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید