ایمن بودن تلگرام چقدر حقیقت دارد؟

ایمن بودن تلگرام

ایمن بودن تلگرام خیلی افراد را به استفاده از این برنامه تشویق می‌کند. برخی فکر می‌کنند این برنامه جایگزین امن‌تر واتس اپ یا مسنجر است و به همین دلیل شهرت فزاینده ای به دست آورده است. بیشتر افراد فکر می‌کنند ایمن بودن تلگرام همتراز با اپلیکیشن سیگنال است، اگرچه تلگرام شاید بیشتر شناخته شده باشد. با این حال، شهرت تلگرام برای ارائه هر سطحی از امنیت سایبری اضافی ممکن است بیش از حد اغراق آمیز باشد. واقعیتی که توسط بنیانگذار سیگنال، موکسی مارلین اسپایک، در این هفته تاکید شده است.

مارلین اسپایک با انتقاد از این تصور که تلگرام هر پیامی را با رمزگذاری end-to-end encryption ارائه می‌دهد، انتقادات زیادی را در مورد یکی از بزرگترین رقبای شرکتش عنوان کرد. پیام‌هایی که از طریق تلگرام ارسال می‌شوند به شکل اصلی یا متن ساده، بدون هیچ گونه رمزگذاری برای محافظت از داده‌های شخصی کاربر، به‌صورت مشترک در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند.

ایمن بودن تلگرام چقدر حقیقت دارد؟ - Telegram

وی در ادامه گفت که در این زمینه حتی مسنجر فیسبوک و واتس اپ نیز حریم خصوصی بیشتری نسبت به تلگرام ارائه می‌دهند. هر دوی این برنامه‌ها که توسط شرکتی که اکنون با نام متا تغییر نام داده اجرا می‌شوند، حداقل رمزگذاری سرتاسری را برای همه پیام‌های متنی ارسال شده از طریق پلتفرم‌هایشان ارائه می‌کنند.

تلگرام تمام داده‌هایی را که تا به حال از طریق برنامه ارسال شده در فضای ابری خود ذخیره می‌کند، در قالبی کاملاً آشکار: متون، رسانه‌های مشترک، مخاطبین، همه چیز اساسا یک بازی رایگان برای هر کسی است که علاقه دارد نگاه کند. البته این موضوع عدم ایمن بودن تلگرام تا حدی غرض ورزانه است زیرا شما در تلگرام قابلیت ایجاد گفتگوهای رمزگذاری شده را نیز دارید و این موضوع به انتخاب کاربر بستگی دارد.

البته احتمالا در اینجا انتظار می‌رود این قابلیت روی همه گفتگوها در دسترس باشد. این واقعیتی است که حتی با استانداردهای فیس بوک که به دلیل عدم توجه به حریم خصوصی شخصی آنلاین شناخته شده است، غیرقابل قبول تلقی می‌شود. حتی مسنجر حداقل پروتکل رمزگذاری end-to-end encryption را برای داده‌های ذخیره شده در سرورهای خود ارائه می‌دهد. با این حال، هر کسی که به سرویس‌های تلگرام دسترسی داشته باشد، به طور مستقیم به کل پایگاه داده داده‌های محافظت نشده کاربران دسترسی دارد.

Telegram Has Several Critical Vulnerabilities, Need to Fix the Problem:  Study - Today in Bermuda

همانطور که Winfuture (کسی که برای اولین بار در این مورد گزارش داد) می گوید، برنامه تلگرام اساسا یک پنجره باز به سمت سرورها است که تمام تاریخچه‌ای را که تا به حال روی پلتفرم بوده ذخیره می‌کند و همه چیز را برای کاربر خصوصی به همان اندازه برای اپراتورهای سرور قابل مشاهده می‌کند. طرف دیگر، نیاز به صفر تلاش اضافی برای دسترسی مستقیم دارد و همین ایمن بودن تلگرام را زیر سوال می‌برد.

نکته اینجاست که اگر کسی مانند هکر یا حتی مرجعی که شما را در مظان اتهام قرار داده است، علاقه ای به جاسوسی از پیام‌های شخصی شما در تلگرام داشته باشد، به راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد. Moxie Marlinspike نیز اولین کسی نیست که شهرت و روش‌های عملکرد ایمن بودن تلگرام را به هر طریقی آشکار می‌کند.

با این حال باید منتظر بمانیم و ببینیم ادعای مدیر این شرکت در مورد عدم ایمن بودن تلگرام چیست؟ قطعا جواب‌های قانع کننده‌ای خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید