معاون اجرایی Spotify تایید کرد که کیفیت HiFi برای استریم در راه است

در فوریه ۲۰۲۱، Spotify اعلام کرد که یک پلن اشتراک با قابلیت استریم lossless و کیفیت HiFi (بازدهی صوتی بالا) راه‌اندازی خواهد کرد. lossless به حالتی گفته می‌شود که فشرده‌سازی اطلاعات بدون از دست رفتن کیفیت انجام شود. این پلن جدید قرار بود اواخر همان سال در دسترس کاربران قرار گیرد. اما حالا در مارس ۲۰۲۳ قرار داریم و همچنان خبری از Spotify Hifi نیست و نباید به این زودی‌ها منتظر آن باشیم. چه اتفاقی برای آن افتاده است؟ خب، پس از بیش از دو سال انتظار، این شرکت بالاخره سکوت خود را در این مورد شکست. گوستاو سودرستروم، معاون اجرایی Spotify، اخیراً گفت که پلن استریم HiFi همچنان در راه است اما به دلیل تغییر تقاضای این صنعت ارائه آن به تاخیر افتاده است.

سودرستروم در مصاحبه ای با The Verge در اوایل این هفته گفت: «ما آن را معرفی کردیم، اما پس از آن تقاضای این صنعت به دلایل مختلفی تغییر کرد. ما قرار است این کار را انجام دهیم، اما آن را به گونه‌ای انجام خواهیم داد که برای خودمان و شنوندگان ما منطقی باشد. رفتار صنعت موسیقی تغییر کرد و ما مجبور شدیم خود را وفق دهیم.» معاون اجرایی Spotify در مورد چگونگی تغییر رفتار صنعت و اینکه دقیقاً چه چیزی باعث این تاخیر شده است توضیحی نداد. اما او می‌گوید که این شرکت هنوز در حال ارزیابی ساختار هزینه‌ها است. او گفت: «ما می‌خواهیم این کار را به گونه‌ای انجام دهیم که از منظر هزینه‌ها نیز برای ما قابل قبول باشد.»

Spotify

صحبت‌های سودرستروم نشان می‌دهد که ارائه رایگان استریم lossless توسط اپل و آمازون بر پلن‌های پولی Spotify HiFi تأثیر گذاشته است. این شرکت قصد داشت با موسیقی lossless یک پلن استریم گران‌تر نسبت به پلن‌های فعلی خود معرفی کند. اما اپل و آمازون این برنامه‌ها را خراب کرده‌اند. Spotify اکنون ممکن است در حال تغییر استراتژی‌های خود برای کسب درآمد از HiFi، بدون از دست دادن مشتریان و جلوگیری از مهاجرت آنها به Apple Music یا Amazon Music باشد. با این حال، بعید است که Spotify این قابلیت را به صورت رایگان ارائه دهد. شاید پلن استریم lossless این پلتفرم با مزیت‌های جانبی مانند spatial audio ،Dolby Atmos، کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها همراه باشد.

Spotify هنوز زمان دقیقی را برای راه‌اندازی استریم HiFi مشخص نکرده است

Spotify با بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان بزرگترین سرویس استریم موسیقی محسوب می‌شود که بیش از ۲۰۵ میلیون از این کاربران اشتراک Premium را خریداری کرده‌اند. اینکه هنوز این سرویس از موسیقی‌های lossless پشتیبانی نمی‌کند عجیب است. طبق گزارش‌ها، این شرکت تاکنون تمام پیش‌نیازهای لازم برای استریم HiFi را فراهم کرده است. Spotify کل کاتالوگ موسیقی‌های خود را با کیفیت lossless از نو ثبت کرده و همچنین تا حد زیادی کارهای فنی این ویژگی را تکمیل کرده است.

در واقع، بیش از یک سال است که کیفیت پخش lossless در اختیار برخی از کارمندان Spotify قرار گرفته است. با این حال، این غول استریم عمداً از عرضه این ویژگی برای عموم خودداری می‌کند. سودرستروم گفت که Sopify HiFi بالاخره از راه می‌رسد اما او حتی یک جدول زمانی تقریبی از زمان راه‌اندازی آن را نیز به اشتراک نمی‌گذارد. امیدواریم که این شرکت بیش از این کاربران خود را برای قابلیت استریم lossless منتظر نگه ندارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید