صوت در سیاره مریخ دو سرعت متفاوت دارد!

صوت در سیاره مریخ دو سرعت متفاوت دارد! - Perseverance

سیاره پیما استقامت از زمان فرود در مریخ با استفاده از میکروفن‌های خود صدای سیاره سرخ را ضبط کرده است. حالا اصوات ضبط شده توسط این کاوشگر به دانشمندان نشان داده که صوت با دو سرعت متفاوت روی مریخ حرکت می‌کند که هردو از سرعت صوت در زمین پایین‌تر است.

پژوهشگران در مطالعه‌ای که اخیرا در مجله Nature منتشر شده، اعلام کرده‌اند که جو رقیق کربن دی‌اکسید سیاره سرخ باعث می‌شود صدا آهسته‌تر حرکت کند. سرعت حرکت صوت معمولا در زمین ۱۲۳۴ کیلومتر بر ساعت است. اما دانشمندان دریافته‌اند که سرعت حرکت صداهای بم ۸۶۴ کیلومتر بر ساعت و صداهای زیر ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

Opportunity Inside 'Endurance Crater' (Simulated) – NASA Mars Exploration

این یعنی اگر یک روز به سیاره سرخ سفر کردید، صداهای زیر را زودتر از صداهای بم خواهید شنید. «سیلوستر مائوریس»، محقق ارشد این مقاله می‌گوید: «در زمین، صداهای مختلف یک ارکستر، چه زیر باشد و چه بم، به‌صورت همزمان به گوش شما می‌رسد. اما اگر در این سیاره کمی با صحنه فاصله داشته باشید، تاخیر زیادی در دریافت صدا خواهید داشت.»

صداها در مریخ مسافت کمتری طی می‌کنند

مریخ

جو رقیق سیاره سرخ باعث می‌شود صدا قادر به طی مسافت کمتری باشد. در زمین، اصوات در فاصله ۶۵ متری محو می‌شوند، اما این فاصله در مریخ فقط ۴ متر است. با این حساب حرف زدن با دیگران در این سیاره کار بسیار سختی خواهد بود، چون اگر فاصله به ۵ متر برسد، صدای شما به گوش طرف مقابل نخواهد رسید. گفتنی است که جو مریخ ۱۷۰  بار رقیق‌تر از جو زمین است.

Opportunity : le rover martien de la Nasa ne répond plus (pour l'instant) -  Numerama

دانشمندان می‌گویند صداها در مریخ توسط گوش انسان قابل شنیدن‌ هستند اما خیلی نرم‌تر از زمین به نظر می‌رسند. مائوریس اظهار دارد: «در یک مقطع زمانی چنان سکوتی برپا شده بود که تصور کردیم میکروفن خراب شده است.» این اخترفیزیکدان دانشگاه «تولوز» فرانسه می‌گوید جدا از طوفان‌ها، سایر منابع صوتی روی سیاره سرخ نادر محسوب می‌شوند. مریخ‌نورد استقامت حالا در دهانه «جزرو» به دنبال علائم حیات باستانی در سیاره سرخ می‌گردد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید