اولین تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3، به زودی برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شد

تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3، به زودی برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شدتا روزهای گذشته همه بحث‌ها درباره اسنپدراگون ۸ نسل ۱ جدید بود، اما امروز کوالکام روی تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3 تمرکز کرده است.

کوالکام برای لپ‌تاپ‌های Windows-on-ARM، به دو تراشه جدید، یکی پرچم‌دار (تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3) و دیگری (تراشه6 نانومتری Snapdragon 7c+ Gen 3) برای دستگاه‌های مقرون به صرفه که از اتصال 5G پشتیبانی می‌کنند، نیاز دارند.

مشخصات تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3

اولین تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3، به زودی برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شد - gsmarena 001 ۲ 1تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3 یک محصول رده بالا است. کوالکام جزئیات سخت افزاری را مخفی نگه می‌دارد، بنابراین ما نمی‌دانیم چه هسته‌های CPU در این محصول استفاده خواهد شد. ما می‌دانیم که این یک چیپست ۵ نانومتری است (اولین چیپست ۵ نانومتری در جهان برای دستگاه‌های ویندوزی)، در حالی که سابقا از قطعات ۷ نانومتری 8cx اصلی و Gen 2 در لپ‌تاپ‌ها به‌کار می‌رفته است.

این شرکت همچنین فاش کرد که تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3 جدید ۸۵ درصد افزایش عملکرد چند هسته‌ای را در مقایسه با نسل قبلی خود به همراه ۶۰ درصد افزایش عملکرد GPU ارائه می‌کند. همچنین NPU ارتقا یافته است و اکنون بیش از (TOPS) ۲۹ را ارائه می‌دهد، سه برابر آنچه تراشه قبلی می‌توانست مدیریت کند.

اولین تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3، به زودی برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شد - gsmarena 002 ۱ 1همه این‌ها با کاهش مصرف برق همراه است، کوالکام می‌گوید که می‌توان از آن در طراحی‌های بدون فن استفاده کرد.(تراشه‌های قبلی نیز می‌توانستند، اما برای مشخص شدن این مورد باید هر دو تراشه در عملکرد پایدار با هم رقابت کنند).

این شرکت همچنین به عمر باتری تراشه‌ی چند روزه خود می‌بالد، اما مشخصاً این وابسته به نوع لپ‌تاپ است و به تنهایی نمی‌توان ثابت کرد.

در طراحی تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3 از فناوری‌های تراشه‌های گوشی‌های هوشمند، از جمله مودم‌های پیشرفته، به‌کار رفته است.

کوالکام در مورد اتصال 5G پیکربندی‌های مختلفی را به OEM لپ‌تاپ ارائه داده که برجسته‌ترین این پیکربندی‌ها، مودم X65 است که می‌تواند تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه سرعت دانلود را افزایش دهد، نسخه قدیمی مودم X55، مدلی با سرعت متوسط ۷.۵ گیگابیت بر ثانیه است، سپس مودم X62 وجود دارد که سرعت ۴.۴ گیگابیت بر ثانیه با اتصال محلی Wi-Fi 6 و آخرین Wi-Fi 6E ارائه می‌دهد.

اولین تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3، به زودی برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شد - gsmarena 003 ۲ویژگی‌های دیگری مانند لغو پژواک شتاب‌دهی شده با هوش مصنوعی و سرکوب نویز وجود دارد، این جایی است که NPU بی‌نظیر وارد عمل می‌شود. همچنین، این تراشه از چندین دوربین پشتیبانی می‌کند، به عنوان مثال، می‌تواند دوربین‌های جلو و عقب را به طور همزمان برای ارائه آنلاین در دفتر یا مدرسه به اشتراک بگذارد. از این نسل می‌توان در خانه در جهت کار و مطالعه و به صورت سیار در خارج از خانه استفاده کرد.

اولین تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3، به زودی برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شد - gsmarena 004 ۲

مشخصات تراشه 6 نانومتری Snapdragon 7c+ Gen 3

تراشه Snapdragon 7c+ Gen 3 برای لپ‌تاپ‌های ویندوزی مقرون‌به‌صرفه طراحی شده است. این پردازنده بر روی یک فرآیند ۶ نانومتری ساخته شده است (تراشه 7c Gen 2 یک تراشه ۸ نانومتری بود) و پیشرفت‌های عمده‌ای در عملکرد نسبت به نسل قبلی خود، یعنی۶۰٪ CPU و ۷۰٪ GPU سریع‌تر ارائه می‌دهد.

کوالکام مقایسه مستقیمی بین تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3 و تراشه 6 نانومتری Snapdragon 7c+ Gen 3 انجام نداده است. NPU ۶.۵ TOPS قدرت محاسباتی AI را ارائه می‌دهد که پیشرفت جزئی نسبت به (TOPS) ۵ دارد

اتصال بی‌سیم نیز افزایش چشمگیری داشته است، اکنون از اتصال 5G پشتیبانی می‌کند. با مودم X53 خود می‌تواند سرعت دانلود تا ۳.۷ گیگابیت بر ثانیه را افزایش دهد. این دستگاه از Wi-Fi 6E و همچنین با سرعت ۲.۹ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

اولین تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3، به زودی برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شد - gsmarena 006تراشه Snapdragon 7c Gen 2 فقط از اتصال 4G را پشتیبانی می‌کند. چون کوالکام فکر می‌کرد که ارائه اتصال سریع و مدرن حتی برای لپ‌تاپ‌های سطح ابتدایی مهم است، به مودم با اتصال 5G روی آورد. البته این دو تراشه جدید از پیشرفت‌هایی در زمینه صوتی و ویژگی‌های امنیتی اسنپدراگون نیز بهره می‌برند.

اولین تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3، به زودی برای لپ‌تاپ‌ها عرضه خواهد شد - gsmarena 005 2

طبق گفته کوالکام، اولین لپ‌تاپ‌های ویندوز ۱۱ تراشه 5 نانومتری Snapdragon 8cx Gen 3 و تراشه 6 نانومتری Snapdragon 7c+ Gen 3 در نیمه اول سال ۲۰۲۲ عرضه خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید