عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج

عکاسی با گوشی

هنگام عکاسی با گوشی، باید در نظر داشته باشید که دوربین گوشی شما با دوربین‌های عکاسی تفاوت دارد. بنابراین چند نکته وجود دارد که توجه به آنها می‌تواند بسیار مفید باشد. با توجه به این نکات می‌توانید عکس‌های خود را چند پله متمایزتر و جذاب‌تر کنید تا جایی که مخاطب نتواند بفهمد که با گوشی موبایل عکاسی کرده‌اید.

مهارت‌هایی که برای گرفتن یک عکس عالی نیاز است؛ عموما ثابت باقی می‌ماند. به همین دلیل است که برای عکاسان ابزار گوناگون، تاثیر آشکاری بر کارهایشان نخواهد داشت. دانستن چگونگی صحنه‌آرایی، کار با نور و درک عمق میدان، مهارت‌های مهم در عکاسی هستند؛ فارغ از ابزاری که در دست دارید! اما گاهی، به دلیل محدودیت‌هایی که برخی تجهیزات مانند گوشی‌های هوشمند دارند؛ نکات خاصی را باید در نظر داشته باشید تا عکاسی با تلفن همراه خود را چشم‌نواز کنید.

1. زمان خود را درست صرف کنید

امروزه دوربین‌های تلفن همراه بسیار کارآمد شده‌اند و عموم کاربران را از تهیه دوربین‌های حرفه‌ای بی‌نیاز کرده‌اند. این گجت‌های دوست داشتنی که در جیب شما قرار می‌گیرند و مشکل حمل و نقل هم ندارند؛ با سرعت بالایی عکاسی می‌کنند. دیگر نیاز نیست برای عکاسی از یک صحنه با این دوربین‌ها زمان زیادی را صرف کنید. یک لمس ساده شما را به هدف می‌رساند.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - Shoot iPhone Food Photography Like A Pro Thumbnail

حال که می‌توانید در زمان کمتری عکس خود را ثبت کنید؛ وقت بیشتری برای بررسی صحنه صرف کنید. از ترکیب‌بندی خود اطمینان پیدا کنید؛ زیرا شاید قابل تکرار نباشد! مطمئن شوید ترکیبی که قرار است ثبت کنید؛ همان چیزی است که در ذهن شماست و داستان‌تان را روایت می‌کند. سوژه‌های اصلی و فرعی را به‌خوبی در آن جا دهید و به کمک بازی با نور، سخن خود را بیان کنید.

2. اصول ترکیب را اعمال کنید

ترکیب‌بندی در عکاسی اصول و قوانینی دارد که رعایت آنها، زیبایی تصاویر شما را افزایش می‌دهد. البته که می‌توان قوانین را شکست یا اصولی نوینی به راه انداخت. اما بهتر است اگر در ابتدای راه هستید یا هنوز تسلط کافی بر ترکیب‌بندی ندارید؛ قوانین را رعایت کنید. شکستن قوانین باید عمدی باشد تا مخاطب متوجه بی‌قانونی شود. نه اینکه از ناآگاهی و به صورت تصادفی این اتفاق روی دهد.

پیشنهاد می‌شود برای درک بهتر مطالبی این نوشتار، مبانی کلی عکاسی را در اینجا بخوانید. در ترکیب‌بندی، از مهمترین مبانی می‌توان به قانون یک سوم اشاره کرد که با استفاده از آن می‌توانید تصاویر زیبایی ثبت کنید. اما این قانون برای دوربین‌های عکاسی است نه دوربین تلفن همرا شما! در عکاسی با موبایل، رعایت این قانون نتیجه مطلوبی برایتان نخواهد داشت. چرا؟ زیرا لنز تلفن همراه به شما چنین اجازه‌ای نمی‌دهد!

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - Rule of thirds 2

چه دوربین تلفن همراه شما تک لنز باشد یا چندین سنسور و لنز داشته باشد؛ همواره لنز اصلی که سنسور اصلی نیز روی آن سوار شده، لنز واید است. لنز واید فاصله کانونی کوتاهی دارد برای اینکه بتوانید زاویه دید بیشتری داشته باشید. اما این زاویه دید بیشتر سبب می‌شود که تصویر شما قدری از حالت طبیعی خارج شود. در گوشه‌های تصویر کمی کشیدگی به بیرون خواهید داشت که در اصطلاح عکاسی به آن Distrotion یا اعوجاج و دگرشکلی گفته می‌شود.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - Researchers Develop New Anti Face Distortion Method for Wide Angle Lenses SLR Lounge

از آنجایی‌که هوش مصنوعی به‌کار رفته در تلفن‌های همراه تا حدودی این دگرشکلی ناشی از ثبت تصاویر با لنز واید را خنثی می‌کند؛ ممکن است کاربران تازه‌کار و کسانی که تاکنون با دوربین حرفه‌ای عکاسی نکرده‌اند؛ متوجه آن نشوند. اما کافی است از لنز واید به اولتراواید بروید تا کاملا این مفهوم را درک کنید.

بنابراین اصلا منطقی نیست هنگامی که برای ثبت تصاویر چنین محدودیتی داریم؛ از قانون یک سوم به طور کامل پیروی کنیم. تنها برای جایابی درست و دقیق افق در عکاسی با گوشی به کمک این کادر بسنده خواهیم کرد.

برای اینکه بتوانید افق را به درستی در کادر خود قرار دهید؛ گزینه شبکه را در تنظیمات دوربین تلفن همراه خود فعال کنید. حال باید با توجه به اینکه سوژه شما در کدام بخش کادر قرار دارد؛ افق را جایابی کنید. اگر می‌خواهید از درختان عکاسی کنید؛ افق باید خط اول از بالا باشد. اگر می‌خواهید از آسمانی زیبا عکاسی کنید (یا عنصری در آسمان) افق را روی خط دوم از بالا قرار دهید.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - 23884445437 8d3cb698e0 b

در نوشتاری که پیشتر معرفی شد؛ در بخش ترکیب‌بندی از نقاط طلایی نام برده شد. در عکاسی از سوژه‌ها نقاط طلایی خیلی مهم است؛ اما هنگام عکاسی با گوشی و به دلیل مشکلی که بیان شد؛ استفاده از نقاط طلایی قدری دشوار خواهد بود. بهتر است سوژه را در مرکز کادر قرار دهید و پس از عکاسی و هنگام ویرایش، عکس را ببرید و سوژه را روی یکی از نقاط طلایی بگذارید.

3. با پاهای خود زوم کنید

قابلیت زوم در دوربین تلفن‌های همراه دیجیتال است نه اپتیکال! اگر تفاوت این دو را نمی‌دانید کافیست نگاهی به ساختار لنز دوربین تلفن همراه و دوربین‌های حرفه‌ای اندازید. آیا هنگام زوم با دوربین تلفن همراه حرکتی در لنز آن مشاهده می‌کنید؟ قطعا خیر! اما در دوربین‌های حرفه‌ای هنگام زوم،‌ لنز به بیرون حرکت می‌کند. تلفن همراه برای زوم کردن، تصویر را برش می‌دهد؛ کاری که پس از ثبت آن هم می‌توانید انجام دهید و اتفاقا نتیجه بسیار بهتری خواهید گرفت.

بهترین راه برای زوم کردن با دوربین هنگام عکاسی با گوشی، استفاده از پاهای مبارک شماست. بدان معناست که باید به سوژه خود نزدیک شوید. خاطراتان باشد که در حال عکاسی هستید و برای ثبت نتایج بهتر تا می‌توانید باید تکاپو داشته باشید.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - hybrid zoom comp

نزدیک شدن به سوژه در هر حالتی صادق است. چه سوژه منظره باشد، چه یک ساختمان، چه حیوان خانگی، می‌توانید با نزدیک شدن به آن تصاویر بهتری ثبت کنید. برای درک بهتر این تفاوت، می‌توانید یک تمرین عالی انجام دهید. سوژه‌های کوچک را پیدا کنید و از همان فاصله همیشگی زوم کنید و عکس بگیرید. سپس چند قدم به آن نزدیک شوید و دوباره عکاسی کنید. بدون شک تفاوت در کیفیت را متوجه خواهید شد.

همچنین می‌توانید لنزهای زوم که برای عکاسی با گوشی ساخته شده‌اند استفاده کنید. اما کمی گران خواهد بود. استفاده از لنزهای ارزان نیز به دلیل متریال نامرغوب، کیفیت عکس شما را کاهش خواهد داد. بنابراین اگر قصد تهیه یک لنز خارجی را دارید؛ حتما از برندهای معروف و مطمئن خریداری کنید.

4. استفاده از فلاش را شدیدا محدود کنید

استفاده از فلاش دوربین هنگام عکاسی با گوشی به همان اندازه نتایج نامطلوبی دارد که استفاده از فلاش دوربین عکاسی دارد. نوری که از فلاش می‌آید شدید است و سایه‌های خشن ایجاد می‌کند. این نور رنگ تصاویر شما را نیز تغییر می‌دهد و بازتاب این نور از سطح سوژه‌های براق، فاجعه به تمام معناست! تنها زمانی از فلاش استفاده کنید که راه دیگری نداشته باشید.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - flash external vs pop up flash

کاربرد اصلی و مهم فلاش روی دوربین‌های عکاسی و تلفن‌های همراه، استفاده از آن به عنوان نور پر کننده است. هنگامی که در روز و زیر آفتاب عکس می‌گیرید؛ نور شدید خورشید سبب ایجاد قسمت‌های بسیار روشن و سایه‌های بسیار تیره می‌شود. در این حالت می‌توانید با استفاده از فلاش، قدری از شدت نور خورشید را خنثی کنید. در غیر این‌صورت به نور طبیعی اجازه دهید تصاویر شما را به بهترین حالت ممکن ثبت کند.

امروزه بسیاری از دوربین‌های تلفن‌های همراه، گزینه‌ای به نام حالت شب دارند. این حالت با باز نگه‌داشتن دیافراگم لنز، زمان بیشتری به سنسور دوربین تلفن همراه شما نور می‌رساند. بنابراین تصویر بهتری را در اختیارتان قرار خواهد داد. این گزینه بهترین انتخاب برای زمانی است که نور محیط به اندازه کافی نیست.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - how to use night mode iphone 11 iphone 11 pro lead

5. از سایر برنامه های دوربین استفاده کنید

برنامه استاندارد دوربین گوشی شما عالی است، اما این تنها راه برای عکس گرفتن از تلفن شما نیست. تعداد بی‌شماری اپلیکیشن دوربین وجود دارد که می‌توانند عکس‌های شما را ثبت کنند، بهبود بخشند یا به آن‌ها جلوه‌های ویژه اضافه کنند.

بسیاری از این برنامه‌ها رایگان هستن و می‌توانید با استفاده از آنها نتایج فانتزی و جذابی بگیرید. همیشه که نباید عکس‌ها واقع‌گرایانه باشد! گاهی باید با ایجاد کمی تغییر، احساسات را در تصاویر خود منعکس کنید. تعدادی از برنامه‌های خوب برای عکاسی با گوشی عبارتند از Gudak Cam، Focos، Camera+، Manual، Camera ZOOM FX و Camera 360. اگر توانستید نصب کنید و به ماجراجویی بپردازید.

با هر برنامه، تنظیمات جدیدی را برای عکاسی با گوشی تجربه خواهید کرد. آنها را آزمایش کنید تا یاد بگیرید چگونه از هر برنامه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. برخی از برنامه ها به شما اجازه می دهند ISO، دیافراگم، سرعت شاتر یا موارد دیگر را تغییر دهید. این تنظیمات عکس‌هایی با استانداردی مشابه دوربین‌های DSLR ثبت می‌کند.

6. HDR به اندازه کافی

محدوده دینامیکی بالا (HDR) باید به درستی استفاده شود. این گزینه از یک سو به شما کمک می‌کند نوردهی متعادلی در عکس‌هایتان داشته باشید؛ از دیگر سو استفاده نابه‌جا از آن می‌تواند سبب ایجاد نقاط بسیار روشن و سایه‌های خشن شود. البته بستگی به سبک عکاسی شما و داستانی که می‌خواهید روایت کنید دارد که تا چه مقدار از این گزینه استفاده کنید. شاید در برخی سبک‌ها کنتراست بالا بسیار مناسب نیز باشد!

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - a8f3f7bc 31b4 42ca ae3a 60c601e9ce5b

در مجموع هنگام استفاده از این توانایی برای عکاسی با گوشی باید تعادل را رعایت کرد تا نیجه مطلوب و چشم‌نواز شود. برای مثال، HDR مناسب می‌تواند بخش‌هایی از تصویر که در اثر نور خورشید از بین می‌رود (مانند ابرها در آسمان) متعادل کند. این داینامیک رنج بالا جزو توانایی‌های اندکی است که توصیه می‌شود در حالت خودکار قرار دهید تا در طولانی مدت کار با آن را فرابگیرید.

7. استفاده زیاد از فیلترها ممنوع

فیلترها، تنظیمات ویرایش از پیش ذخیره شده‌ای بودند که با اعمال آنها روی هر عکسی، نور، رنگ، کنتراست، وضوح، نویز و مواردی پایه‌ای تصویر متناسب با نوع فیلتر تغییر می‌کرد. گرچه اینستاگرام استفاده از این فیلترها را گسترش داد؛ اما امروزه برنامه‌های فراوانی هستند که می‌توانید فیلترهای زیبایی را درون آنها بیابید. حتی ویرایشگر خود تلفن‌های همراه نیز این توانایی را دارند.

در استفاده از فیلترها در عکاسی با گوشی یک نکته را در نظر داشته باشید؛ اینکه این فیلترها هریک برای سبکی خاص و داستان خاصی طراحی شده‌است. استفاده از فیلتر سیاه و سفید هنگام عکاسی از یک منظره پر از رنگ و شادابی چه معنایی دارد؟ بنابراین بهتر است به فراخور زمان و سبک و داستان‌تان فیلتر را انتخاب کنید.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - ios 10 lets you edit crop add filters live photos your

فیلتر درست کردن برای عکاسی با گوشی، می‌تواند شما را از دیگران متمایز کند. برای این‌کار بهتر است مراحل ویرایش خود را درون برنامه‌ای مانند لایت‌روم ذخیره کنید و از آن برای ویرایش تصاویر خود بهره ببرید. در این حال همانند عکاسان حرفه‌ای، سبکی خاص برای خودتان ایجاد کرده‌اید که به کمک آن از دیگران بازشناسایی می‌شوید.

8. ویرایش را یاد بگیرید

همیشه شرایط عکاسی با گوشی ایده‌آل نیست و نتایج هم همواره عالی نخواهند بود. افزون‌بر این باید تصاویری که زیبا هستند را به کمک ویرایش زیباتر کرد یا به سبک شخصی خودتان تبدیل کنید. بنابراین بهتر است ویرایش را یاد بگیرید. بهترین آموزگار در این زمینه تجربه است. آزمون و خطا به شما کمک می‌کند تا سرانجام به همان چیزی برسید که دلتان می‌خواهد. اما اگر بتوانید در دوره‌های آنلاین ویرایش شرکت کنید یا در یوتیوب آموزش‌های لازم را ببینید؛ تصاویر شما معرکه خواهد شد!

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - 957d9892 3b91 4d6f 81f5 4a40fb8e4ad0

ویرایش عکس‌ها بعد از عکاسی با گوشی به شما امکان ایجاد تغییراتی ظریف می‌دهد و کنترل فیلترها را برایتان ساده‌تر خواهد کرد.

برنامه VSCO گزینه‌ای عالی برای ویرایش عکس‌های شما به صورت رایگان است. Snapseed نیز برنامه دیگری است که امکانات مناسبی دارد. در این برنامه‌ها می‌توانید نور و رنگ را کم و زیاد کنید؛ کنتراست را متعادل نگه‌دارید؛ وضوح تصاویر را افزایش دهید و تنظیمات دیگری که بسیار کارآمد است. فراموش نکنید که محصول نهایی شما باید عکسی ویرایش شده باشد!

9. لنز خود را تمیز نگه دارید

امروزه تلفن‌های همراه یار و یاور ما در هر زمان و مکانی است. هنگامی که صبح از خواب برمی‌خیزیم؛ نخستین کاری که می‌کنیم چک کردن تلفن همراهمان است. قرار دادن آنها روی سطوح گوناگون، در جیب، کیف یا حتی دست گرفتن؛ سبب کثیف شدنشان می‌شود. لنزها نیز از بخش‌هایی هستند که بسیار مستعد جرم گرفتن هستند. این جرم گرفتن سرانجام کیفیت کلی تصاویر شما را پایین خواهد آورد. بنابراین، همواره لنز تلفن همراه خود را تمیز نگه دارید.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - MVIMG 20201007 115607 1

کثیفی لنز‌ها اگرچه قابل مشاهده هستند؛ اما گاهی ممکن است با چشم غیر مسلح دیده نشوند. برای اطمینان از تمیزی لنزها، یک پارچه میکروفایبر که برای تمیز کردن عینک از آن استفاده می‌شود؛ به همراه داشته باشید و با آن لنز را تمیز کنید. این پارچه را در صورت امکان همراه خود داشته باشید تا هربار که خواستید عکاسی کنید؛ پیش از عکس گرفتن از آن برای تمیز کردن لنز خود استفاده کنید. تمیز کردن لنز شما را در رسیدن به نتیجه بهتر یاری خواهد کرد.

10. گوشی خود را ارتقا دهید

هوش مصنوعی به‌کار رفته در تلفن‌های همراه برای عکاسی با گوشی و البته به‌روز رسانی‌هایی که برای آنها منتشر می‌شود؛ از مهمترین عوامل در کیفیت تصاویر هستند. هنگام عکاسی با گوشی، افزون بر سنسور و لنز، هوش مصنوعی است که صحنه را تشخیص می‌دهد و نواقص را برطرف می‌کند. دامنه پویایی نیز توسط هوش مصنوعی تعیین می‌شود. بنابراین اگر هدف شما عکاسی با موبایل است؛ بهتر است از سخت‌افزار به‌روز استفاده کنید.

تلفن‌های همراه جدید در زمینه عکاسی با گوشی پیشرفت‌های فراوانی را تجربه کرده‌اند. از جمله می‌توان به عکاسی با فرمت خام اشاره کرد که دراین حالت اطلاعات بیشتری هنگام ویرایش خواهید داشت. گزینه‌های جانبی مانند حالت شب، پرتره، نوردهی طولانی (Long Exposur) فیلتر‌های دقیق‌تر و مواردی از این دست را با به‌روز کردن تلفن همراه خود به دست می‌آورید. شاید خرید تلفن جدید هزینه‌بر باشد؛ اما اگر توانایی خرید را دارید حتما این‌کار را انجام دهید.

از جمله مواردی که به‌روز کردن تلفن همراه برای عکاسی با گوشی شما خواهد داشت؛ لرزش‌گیر است. داشتن لرزش‌گیر خوب و باکیفیت، بزرگترین نعمت هنگام عکاسی و فیلمبرداری است. اگر توانایی خرید تلفن همراهی را دارید که دوربین آن لرزش‌گیر دارد که چه بهتر، در غیر این‌صورت از گیمبال‌های لرزش‌گیر مانند اوسمو یا ژیان استفاده کنید. زیرا پس از مدتی به فیلم‌برداری نیز علاقه‌مند خواهید شد.

عکاسی با گوشی و 10 ترفند ساده برای ثبت بهترین نتایج - 12174524 iphone camera photography tips cover 2000x1125 1

بیشترین بهره را از عکاسی با گوشی خود ببرید

نکاتی که تا اینجا برای عکاسی با گوشی بیان شد؛ برای به‌دست آوردن تجربه‌ای خوب هنگام عکاسی با گوشی بود. اگر به عکاسی علاقه دارید؛ این نکات می‌تواند تفاوت آشکاری در تصاویر شما ایجاد کند. تنها کافی است با تمرین و پشتکار آنها را ملکه ذهن خود کنید. همچنین برای داشتن درکی بهتر از عکاسی، می‌توانید به نوشتاری که در اینجا قرار دارد مراحعه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید