شرکت سگا به دنبال زنده نگه داشتن کنسول‌های بازی کوچک

شرکت سگا به دنبال زنده نگه داشتن کنسول‌های کوچک

برای چند سال می‌شد که کنسول‌های بازی یکپارچه با سیستم‌عامل کوچک یک معامله بزرگ بود. نینتندو با NES مینیاتوری خود این روند را آغاز کرد و دیری نپایید که شرکت‌ سگا و برخی دیگر از جمله پلی‌استیشن وارد شدند. البته ایده کنسول‌های plug-and-play کاملاً جدید نبود، اما با ترکیبی از انتخاب بازی عالی و سخت‌افزار با کیفیت بالا، نینتندو مفهوم را از خرید ارزان قیمت به کالای کلکسیونی پرطرفدار ارتقا داد. مانند همه حالت‌ها، به نظر می‌رسد که هیجان روی کنسول‌های کوچک تا حد زیادی کاهش یافته و در حال حاضر تنها شرکت سگا فعالیتی دارد. این شرکت دو دستگاه جدید را برای زنده نگه داشتن این روند عرضه کرده است. هر دو کمی بیشتر از نمونه‌های قبلی خود هستند، اما همچنین نشان می‌دهند که چرا این دستگاه‌های پلاستیکی کوچک می‌توانند بسیار سرگرم کننده باشند.

ابتدا Genesis Mini 2 را داریم که همانطور از نامش پیداست دنباله مستقیم Genesis Mini سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شود. این بار کنسول براساس نسل دوم جنسیس بازطراحی شده که تا حدودی شیک‌تر است. طراحی،   با یک گیم پد شش دکمه در دستگاه همراه می‌شود. مانند نسخه اصلی، این یک دستگاه ترکیبی و پخش ساده است: کابل HDMI را وصل می‌کنید، برق را وصل کنید و آماده کار است. به اینترنت وصل نمی‌شود و تنظیمات با سر و صدا همراه است.

تفاوت بزرگ با دستگاه جدید در انتخاب بازی است. Genesis Mini اصلی دارای ۴۰ بازی بود و آنها بیشتر بازدیدها را پوشش می‌دادند. این بدان معناست که تعداد زیادی Sonic the Hedgehog، Streets of Rage، و دیگر آثار کلاسیک مانند Comix Zone و Virtua Fighter 2 وجود دارد. در بیشتر موارد، آنها از انواع نسخه‌هایی بودند که در مجموعه‌های دیگر شرکت سگا پیدا می‌کردید. Genesis Mini 2 در این میان نه تنها تعداد بازی‌های بیشتری دارد که در مجموع ۶۰ بازی را شامل شده، بلکه تنوع بیشتری هم دربرمی‌گیرد.

این به بدان دلیل است که، علاوه بر یک دسته کامل از بازی‌های جنسیس، این دستگاه همچنین شامل ۱۲ عنوان سی‌دی سگا و تعداد انگشت شماری عنوان جایزه‌دار است. اینها شامل بازی‌هایی می‌شود که قبلاً در خارج از ژاپن منتشر نشده‌اند، مانند Super Locomotive و همچنین عناوینی که اصلاً منتشر نشده‌اند، مانند بازی اکشن Devi & Pii. این کمی شبیه این است که نینتندو Star Fox 2 منتشر نشده را برای جذاب کردن SNES Classic گنجانده است.

شرکت سگا به دنبال زنده نگه داشتن کنسول‌های کوچک

شرکت سگا و ارائه کنسول‌های نوستالوژیک

نتیجه ترکیبی از عناوین کلاسیک و نوستالوژیک بوده که تجربه لذت‌بخشی را رقم می‌زند. بازی‌های اصلی وجود دارند که به خوبی می‌توانند طرفداران را راضی کنند. Sonic CD، Streets of Rage 3، و Phantasy Star II همگی پس از گذشت چندین دهه از عرضه اولیه، عالی هستند. وقتی Phantasy Star را اجرا می‌کنید، می‌توانید حالت «آسان» را تجربه کنید. این عناوین شرکت سگا هر یک آثار بزرگی به حساب می‌آیند.

بسیاری از عناوین دیگر که گنجانده شده‌اند آنقدرها هم خوب نیستند اما هنوز هم جذابیت دارند. این امر به ویژه در مورد بسیاری از بازی‌های سی دی سگا که از تصاویری به سبک FMV استفاده می‌کنند مشخص است. در آن زمان، آنها بسیار لذت‌بخش بودند. یادم می‌آید به هر کسی که سی‌دی سگا و توانایی بازی Sewer Shark را داشت حسادت می‌کردیم. حالا که یکسری از آن را بازی کردیم، دیگر آنقدر حسود نیستم. بازی به طرز شرم آور بد است، گیم‌پلی بازی به نوعی هم ساده و هم گیج‌کننده به نظر رسیده و به طور کلی، دیگر بازی کردن آن چندان سرگرم کننده نیست.

 بازی شوتر سایبرپانک Night Striker دارای گرافیکی فوق‌العاده و پیچیده است، اما هنوز هم برای پرواز در اطراف منظره‌ی آینده‌نگر شهری، هیجان‌انگیز به نظر می‌رسدـ. ما به خصوص از عمارت آرام و متفکر Mansion of Hidden Souls لذت می‌بریم که کمی شبیه Myst است و فقط در خانه‌ای پر از ارواح که پروانه نیز هستند می‌گذرد. در حالی که Genesis Mini اصلی به ما چیزهایی داد که می‌دانستیم از قبل می‌خواهیم بازی کنیم، دنباله آن ما را با بازی‌های قدیمی‌تری آشنا می‌کند که هرگز فرصت بازی کردن را نداشتیم، که بخش بزرگی از جذابیت مجموعه بازی‌های یکپارچه‌سازی با سیستم‌عامل است. البته شرکت سگاه توانسته همگی را به درستی کنار هم قرار دهد.

شرکت سگا به دنبال زنده نگه داشتن کنسول‌های کوچک

 در مورد معرفی بازی‌های مبهم، Astro City Mini V را داریم. سال گذشته، سگا نسخه اصلی Astro City Mini را منتشر کرد که جشنی بود برای ریشه‌های آرکید این شرکت. این به معنای واقعی کلمه یک اثر آرکید کوچک بود که با یک جوی استیک عالی و شش دکمه نرم کامل شده بود. از نظر سخت افزاری، City Mini V تا حد زیادی مشابه نمونه اصلی است، اما با یک تفاوت بزرگ: صفحه نمایش LCD داخلی ۴.۶ اینچی عمودی است. به همین دلیل، دستگاه جدید فقط دارای بازی‌های آرکید با حالت عمودی است. این بدان معناست که در واقع عناوین کمتری در مقایسه با نسخه اصلی دارد، با وجود اینکه گران‌تر است. شرکت سگا سعی داشته آثار بزرگی ارائه دهد تا بتواند علاقمندان را نگه دارد.

این ممکن است مانند یک رگرسیون به نظر برسد و قطعا برای برخی از کاربران چنین خواهد بود. اما Astro City Mini V طوری طراحی شده که برای یک نوع خاص از طرفداران بازی‌های یکپارچه‌سازی با سیستم‌عامل جذاب باشد: افرادی که عاشق shmups هستند. این دستگاه اساساً یک لیست پخش تنظیم‌شده از عکس‌های عالی است که سبک‌ها و لحن‌های مختلف را در بر می‌گیرد. آنچه شرکت سگا را موفق کرده، انتخاب آثار جذاب بود.

Shmups اغلب می‌تواند بسیار شبیه به چشم آموزش ندیده به نظر برسد، با سفینه‌های فضایی پیکسلی که در میان دنیایی از گلوله‌های بی‌پایان و باس‌های عجیب و غریب پرواز می‌کنند. اما وجود تعداد زیادی از آنها در یک مکان مانند این، درک تفاوت‌های ظریف‌تری را که به تعریف این بازی‌ها کمک می‌کنند، بسیار آسان‌تر می‌کند. این به ویژه درست است زیرا آنها در اینجا بسیار بیشتر از یک بازی در دسترس هستند. در Astro City Mini V، اعتبار نامحدود و توانایی مکث و ذخیره در هر زمان دارید. اگر در حال حاضر وارد یک پارکینگ شوم، از راه رفتن به سمت کابینت باتسوگان که خیلی سریع بخش‌های زیادی را می خورد، به طرز باورنکردنی می‌ترسیدم.

ما متوجه کمی تاخیر در برخی بازی‌ها شدیم، که می‌تواند برای ژانری که در آن زمان‌بندی ثانیه‌ای کلیدی است، خسته‌کننده باشد، اما این نادر بوده است. همچنین باید توجه داشته باشیم که این فقط در مورد این موضوع نیست. همچنین یک بازی اکشن اسکرول جانبی عجیب و غریب به نام Cosmo Police Galivan و Wrestling War وجود دارد، جنگنده‌ای که دارای برخی از بزرگ‌ترین و دقیق‌ترین شخصیت‌های دو بعدی است که تا به حال شاهد بودیم. با این حال، در بیشتر موارد، Astro City Mini V یک ماشین shoot ’em up است، دستگاهی که به نظر می‌رسد با دقت طراحی و تنظیم شده است تا بازیکنان را در ژانر راهنمایی کند. با برنامه‌هایی که شرکت سگا در سر داشته موفق شده علاقمندان بسیاری را جلب کند.

هر دوی این دستگاه‌های سگا نسبت به مدل‌های قبلی خود جایگاه ویژه‌تری دارند. Astro City Mini V تقریباً به طور کامل بر روی یک ژانر متمرکز شده است، در حالی که شرکت سگا هشدار داده است که جنسیس Mini 2s کمتری نسبت به نسخه اصلی می‌سازد. اما این تمرکز خاص ممکن است آینده این کنسول‌ها باشد. هر دو شرکت سونی و نینتندو تا حد زیادی به ارائه بازی‌های یکپارچه‌سازی با سیستم‌عامل از طریق خدمات اشتراکی حرکت کرده‌اند، که میدان را برای سگا باز می‌کند، شرکتی که تاریخچه بسیار بیشتری برای بررسی مینی کنسول‌های نظری آینده دارد.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید