سامسونگ کاربران را در عکاسی از ماه با قابلیت «زوم فضایی» فریب داده

تحقیقات یکی از کاربران ردیت در مورد «Space Zoom (زوم فضایی)» در گوشی‌های هوشمند پرچمدار سامسونگ نشان می‌دهد عکس‌های گرفته شده از ماه با این ویژگی بیش از هر چیز دیگری تنها یک شاهکار هوش مصنوعی هستند.

گوشی‌های پرچمدار سری گلکسی سامسونگ، از جمله گلکسی اس ۲۳ اولترا، از قابلیت زوم بسیار بالایی برای دوربین‌های پشتی خود برخوردار هستند. این گوشی با زوم ۱۰۰ برابری خود که با کمک زوم ۳ و ۱۰ برابری دوربین‌های تله فوتو و فناوری AI Super Resolution سامسونگ در زوم دیجیتال ایجاد شده، می‌تواند از مناظر و اجسام بسیار دور هم عکس بگیرد.

این زوم را به اصطلاح زوم فضایی می‌نامند که به طور بالقوه امکان عکاسی از ماه را به کاربران می‌دهد و بسیاری از افراد با این گوشی این کار را انجام می‌دهند. با این حال، ممکن است سطح بالای جزئیات در عکاسی از ماه فقط به دلیل حقه‌های نرم‌افزاری باشد.

کاربر “u/ibreakphotos” در پست روز جمعه خود در ساب ردیت اندروید، ادعا کرده که تصاویر ثبت شده از ماه با قابلیت Space Zoom سامسونگ جعلی هستند و برای اثبات این ادعا نیز مدرکی را ارائه کرده است. او در این پست بلند ادعای خود را به روشی نسبتاً قانع‌کننده بیان می‌کند.

این کاربر با اشاره به گزارش‌های قبلی مبنی بر واقعی بودن عکس‌های ثبت شده از ماه بوسیله اس ۲۰ اولترا و مدل‌های بعدی این سری، می‌گوید که هیچ‌کس تا قبل از پست او موفق به اثبات واقعی یا جعلی بودن این تصاویر نشده بود.

او این عکس‌ها را با دانلود یک تصویر با وضوح بالا از ماه تست کرد، سپس وضوح آن را به ۱۷۰ در ۱۷۰ پیکسل کاهش داد و پس از آن از افکت gaussian blur برای محو کردن جزئیات نهایی سطح ماه استفاده کرد.

او عکس ماه تار شده با وضوح پایین را به صورت تمام صفحه روی مانیتور خود قرار داد، و سپس به انتهای دیگر اتاق خود رفت و با زوم روی این ماه ادیت شده تصویری را از آن ثبت کرد. پس از گذشت مدتی و اتمام پردازش، تصویری از ماه توسط این گوشی هوشمند تولید شد، اما سطح آن جزئیات بسیار بیشتری را نسبت به ماه ادیت شده داشت.

سامسونگ

این کاربر معتقد است که سامسونگ «در حال استفاده از یک مدل هوش مصنوعی برای قرار دادن چاله‌ها و سایر جزئیات در مکان‌هایی است که فقط شامل به هم ریختگی‌های تار شده‌ هستند.» او در ادامه تاکید می‌کند که سیستم پردازش با وضوح فوق‌العاده از چندین تصویر برای بازیابی جزئیات از دست‌رفته استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد که نتیجه متفاوتی ثبت می‌شود.

به این صورت شما یک مدل هوش مصنوعی خاص دارید که روی مجموعه‌ای از تصاویر ماه آموزش داده شده تا ماه را تشخیص دهد و بافت‌هایی را روی آن ایجاد کند.

به گفته او، «زمانی که اکسپوژرهای متعدد و داده‌های متفاوت از هر فریم جسمی به جز ماه دریافت می‌شود، این نوع از پردازش هنگام بزرگ‌نمایی آن انجام نمی‌شود، زیرا این هوش مصنوعی تنها مخصوص ماه است.»

احتمال می‌رود از آنجایی که ماه به طور جزر و مدی به زمین قفل شده، «بسیار آسان است که گوشی خود را بر روی تصاویر دیگری از ماه آموزش دهید و زمانی که چیزی شبیه به ماه تشخیص داده شود، هوش مصنوعی بافت‌های روی سطح آن را ایجاد می‌کند». «بیشتر کارها را هوش مصنوعی انجام می‌دهد، نه اپتیک.»

سامسونگ با اشاره به تلاش‌های ناموفق قبلی خود برای افزایش کیفیت Space Zoom، به کاربران اطمینان داده که این ویژگی از حداکثر ۲۰ عکس استفاده می‌کند و سپس آنها را به عنوان یک ترکیب واحد با هوش مصنوعی پردازش می‌کند. این هوش مصنوعی محتوای صحنه ثبت شده را شناسایی می‌کند و سپس «فرآیند افزایش جزئیات» را روی سوژه انجام می‌دهد.

در تحقیقات قبلی در سال ۲۰۲۱، ایجاد یک پوشش یا پردازش هوش مصنوعی بر روی یک حبه سیر با پس‌زمینه سیاه یا یک توپ تنیس روی میز نتوانست گوشی هوشمند پرچمدار سامسونگ را فریب دهد. اما آزمایش سال ۲۰۲۳ با استفاده از تصویری با وضوح ۱۷۰ در ۱۷۰ پیکسل از ماه واقعی احتمالاً به پردازنده هوش مصنوعی آنقدر جزئیات اولیه داده که تصور می‌کند تصویری از یک ماه واقعی ثبت شده است.

آزمایش جدید از هیچ نوع شارپنینگ چند فریمی استفاده نمی‌کند، زیرا تصویری از یک ماه با وضوح پایین برای هر فریم ثبت شده است.

باید دید که آیا این آزمایش جدید باعث بررسی دقیق‌تر استفاده از هوش مصنوعی در عکاسی می‌شود یا خیر، اما این مفهوم چیزی است که در کل صنعت موبایل به کار گرفته شده است. حتی اپل نیز برای بهبود کیفیت تصاویر دوربین‌های خود به عکاسی محاسباتی (computational photography) تکیه کرده است.

عموم مردم ممکن است استفاده از تکنیک‌های پردازش هوش مصنوعی بر روی تصاویر دوربین‌های گوشی‌های هوشمند را به‌طور کلی چیز خوبی بدانند، اما موارد عجیب این چنینی احتمالاً برای افرادی که به عکاسی به عنوان یک هنر اهمیت می‌دهند، قابل قبول نباشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید