مودم جدید اگزینوس ۵۳۰۰ سامسونگ سریعتر و کم‌مصرف‌تر است

سامسونگ نسل جدید مودم 5G خود را با نام اگزینوس ۵۳۰۰ رونمایی کرده است. معمولاً جدیدترین مودم‌های موبایلی این شرکت کره‌ای در جدیدترین پردازنده‌های اگزینوس عرضه می‌شوند، اما از آنجایی که این شرکت پردازنده اگزینوس پرچمدار خود را در سال ۲۰۲۳ عرضه نکرد، انتظار می‌رود Exynos Modem 5300 در نسل بعدی چیپست گوگل تنسور که می‌تواند بخش پردازش پیکسل ۸ و پیکسل ۸ پرو را تامین کند، استفاده شود.

Exynos Modem 5300 5G با استفاده از فرآیند ۴ نانومتری EUV توسط Samsung Foundry ساخته شده است که نسبت به فرآیند ساخت ۷ نانومتری EUV مودم Exynos 5123 پیشرفت چشمگیری داشته است. این امر باعث می‌شود که Exynos Modem 5300 نسبت به مودم‌های نسل قبل خود از مصرف انرژی بسیار کمتری برخوردار باشد. این تراشه ارتباطات دوربرد جدید با پشتیبانی از فناوری FR2 ،FR1 و EN-DC (E-UTRAN New Radio – Dual Connectivity) حداکثر سرعت دانلود تا 10 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد. حداکثر سرعت آپلود آن تا ۳/۸۷ گیگابیت بر ثانیه است. البته این تراشه از شبکه‌های mmWave و زیر ۶ گیگاهرتز 5G در هر دو حالت SA (Standalone) و NSA (Non-Standalone) نیز پشتیبانی می‌کند.

اگزینوس ۵۳۰۰ که با استفاده از فرآیند ۴ نانومتری ساخته شده است، با استاندارد 5G NR Release 16 3GPP سازگار است

اگزینوس ۵۳۰۰

این تراشه با استاندارد 5G NR Release 16 3GPP سازگار است که هدف آن سرعت بخشیدن به شبکه‌های 5G و کارآمدتر کردن آنها است. در حالت LTE، تراشه Exynos Modem 5300 از حداکثر سرعت دانلود تا ۳ گیگابیت در ثانیه و حداکثر سرعت آپلود تا ۴۲۲ مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. می‌توان این تراشه را از طریق اتصال PCIe به چیپست‌ گوشی‌های هوشمند متصل کرد.

Exynos Modem 5300 که توسط بازوی System LSI سامسونگ طراحی شده، روی کاغذ شبیه مودم اسنپدراگون X70 کوالکام به نظر می‌رسد. این مودم کوالکام نیز می‌تواند سرعت دانلود تا ۱۰ گیگابیت در ثانیه و سرعت آپلود تا ۳/۵ گیگابیت در ثانیه را در شبکه‌های 5G سازگار ارائه دهد. با این حال، سامسونگ تاکنون در مورد اینکه آیا مودم 5G جدیدش از ویژگی Dual-SIM Dual-Active پشتیبانی می‌کند یا خیر چیزی نگفته است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید