سامسونگ سال آینده دست به ساخت چیپ سه نانومتری خواهد زد!

چیپ سه نانومتریطبق اعلام رسمی Samsung Foundry، به نظر می‌رسد که ساخت چیپ سه نانومتری توسط این شرکت از سال ۲۰۲۲ شروع شده و داخل گوشی‌های هوشمند قرار خواهد گرفت.

به نقل از Phone Arena، امروزه شرکت Samsung Foundry بعد از TSMC به عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌های حوزه تکنولوژی و ساخت چیپ‌های مختص به گوشی‌های هوشمند شناخته می‌شود. با این وجود هنگامی که صحبت از رقابت بر سر چیپ‌های آینده این شرکت‌ها باشد، موضوع فوق‌العاده جذاب خواهد شد. چراکه در حال حاضر شاید بهترین شرکتی که قصد ساخت چیپ 4 نانومتری را داشته و احتمالا آن را توسط گوشی شیائومی می 12 به جهان معرفی خواهد کرد، کوالکام نام دارد که روی پردازنده پرچمدار بعدی خود به نام Snapdragon 895 کار می‌کند.

این در حالی است که TSMC امسال شاید قوی‌ترین چیپ خود را A15 Bionic بداند که توسط فناوری پنج نانومتری ساخته شده و احتمالا در مقابل اسنپدراگون 895 که یک نانونتر کوچک‌تر است تسلیم شود. اما رقابت اصلی بین این سه شرکت، از سال ۲۰۲۲ جدی‌تر پیگیری خواهد شد؛ چراکه در آن زمان، همه آن‌ها قصد ساخت چیپ‌های ۳ نانومتری را داشته و از طرفی سامسونگ اعلام کرده است که حتی بعد از آن یک نسخه پلاس با نام پروژه GAP را هم در دست ساخت قرار خواهد داد که در اوایل سال ۲۰۲۳ عرضه خواهد شد.

چیپ سه نانومتری سامسونگ ۳۵ درصد قوی‌تر از نمونه قبلی است

چیپ سه نانومتریدر قوی‌ترین چیپ حال حاضر شرکت سامسونگ، از فناوری 7LPP استفاده شده اما طبق اعلام رسمی که در سال ۲۰۱۹ توسط سامسونگ درباره چیپ سه نانومتری این شرکت ارائه شده بود، به نظر می‌رسد که قرار است تا پردازنده‌های جدید از نمونه‌های 5LPP و 4LPP استفاده کنند که بر پایه ترانزیستورهای قبلی FinFET سوار می‌شود. لازم به ذکر است که این فناوری جدید باعث می‌شود تا ۳۵ درصد قدرت اجرایی بیشتر نسبت به نسخه قبلی و همچنین ۵۰ درصد مصرف شارژ کمتر توسط دستگاه را حاصل کند که یک تغییر فوق‌العاده بزرگ برای آینده این چیپ‌ها خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید