زنده کردن ماموت‌ها تا سال ۲۰۲۷ توسط استارتاپ CRISPR ممکن خواهد شد؟!

زنده کردن ماموت‌ها شنیده‌اید که استارتاپ‌هایی در حال ساخت تراشه‌های رایانه‌ای، هواپیماهای بدون سرنشین تحویل دهنده و شبکه‌های اجتماعی هستند، اما نظرتان راجع به زنده کردن ماموت‌ها چیست؟ یکی از این استارتاپ‌ها به نام Colossal یک هدف بسیار متفاوت دارد: زنده کردن ماموت‌ها تا سال ۲۰۲۷ با استفاده از CRISPR، یک فناوری انقلابی در ویرایش ژن. با گیگ تک همراه باشید.

برنامه این نیست که ماموت‌های پشمالو واقعی را دقیقا دوباره بسازیم، بلکه باید ویژگی‌های ژنتیکی مانند گوش‌های کوچک و چربی بدن بیشتر را برای پسر عموی آنها یعنی فیل‌ها به ارمغان بیاوریم و ترکیبی ایجاد کنیم که می‌تواند کیفیت زندگی بهتری ایجاد کند. بنیانگذاران Colossal عبارتند از Ben Lamm، مدیر اجرای که پیش از این ۵ شرکت را تاسیس کرده بود و George Church، استاد دانشکده پزشکی هاروارد با تخصص عمیق بر CRISPR.

لام گفت: ستاره شمالی واقعی ما یک بازسازی موفق از زنده کردن ماموت‌ها است، اما همچنین تبدیل مجدد موفقیت آمیز آن به گله‌های متقابل در قطب شمال نیز خواهد بود. در حال حاضر بر داشتن اولین نوزادان ماموت در چهار تا شش سال آینده تمرکز کرده‌ایم.

این یک تصویر جالب از یک ضرورت فراگیر دنیای فناوری است: فقط پول نگیرید، به کره زمین نیز کمک کنید. ماموریت تسلا برق رسانی به حمل و نقل برای از بین بردن سوخت‌های فسیلی است که به زمین آسیب می‌رسانند. Bolt Threads می‌خواهد چرم را با معادل فیبر قارچی جایگزین کند که برای محیط زیست راحت‌تر از کشاورزی حیوانات است. کلوسال امیدوار است که کار آنها توجه به مشکلات تنوع زیستی را جلب کرده و در نهایت به رفع آنها کمک کند.

کلوسال تاکنون ۱۵ میلیون دلار به رهبری شرکت سرمایه گذاری Tulco جمع آوری کرده است. ۱۹ کارمند این استارتاپ در دفتر مرکزی آن در دالاس و در دفاتر در بوستون و آستین، تگزاس روی زنده کردن ماموت‌ها کار می‌کنند و از بودجه خود برای استخدام بیشتر استفاده می‌کند.

رحم‌های مصنوعی و سایر فناوری‌های اسپین آف

Wonder Wild Woolly Mammoth

چرچ گفت که او انتظار دارد نتایج بیوتکنولوژی و ژنتیک این شرکت از راه برسد. وی گفت: خط لوله تکنیک‌های مهندسی ژنوم در مقیاس بزرگ می‌تواند برای بسیاری از برنامه‌های دیگر فراتر از انقراض مورد استفاده قرار گیرد و بنابراین برای تجاری شدن بسیار امیدوار کننده است.

یکی از فناوریهای تجاری سازی شده مهندسی ژنوم چند پلکس است، تکنیکی که  با ایجاد تغییرات متعدد در DNA به طور همزمان به ویرایش ژنتیک سرعت بخشید. کلوسال همچنین امیدوار است که بتواند رحم‌های مصنوعی را برای رشد جنین ماموت و زنده کردن ماموت‌ها توسعه دهد. تنها رشد ۱۰ ماموت پشمالو با مادران فیل جانشین، برای رسیدن به گله‌های وسیعی که شرکت تصور می‌کند، کافی است.

اساس کار Colossal CRISPR است. این فناوری از روشی که باکتری‌ها برای شناسایی ویروس‌های مهاجم و خرد کردن DNA آنها اقتباس کرده‌اند، استفاده می‌کند. این روش اکنون پایه اصلی مهندسی ژنتیک است و از همان روزهای اولیه CRISPR درگیر این امر بوده است.

گردشگری به سبک پارک ژوراسیک با زنده کردن ماموت‌ها در راه است؟

Can We Reproduce The Woolly Mammoth? – Blog of the APA

فروش یا صدور مجوز فناوری spinoff یک روش تا حدودی غیر مستقیم برای اداره یک تجارت است. گزینه مستقیم‌تر فروش بلیط به گردشگران است. انسان‌ها در حال حاضر پول زیادی را برای دیدن جانوران جذاب غول‌پیکر مانند شیر، فیل و زرافه در سافاری آفریقایی می‌پردازند ممکن است برای زنده کردن ماموت‌ها هم همینطور باشد؟ دیدن موجودی که ۱۰ هزار سال است از بین رفته می‌تواند بر هیجان بیفزاید.

اما این برنامه Colossal نیست. لام گفت: تمرکز ما بر حفظ و حفاظت از تنوع زیستی در حال حاضر است، نه قرار دادن آنها در باغ وحش. با زنده کردن ماموت‌ها پشمی، کلوسال می‌تواند میراث ژنتیکی فیل‌های آسیایی را که اکنون در خطر انقراض هستند، حفظ کند.

یکی دیگر از گونه‌های نامزد که کلوسال می‌خواهد دوباره ایجاد کند، کرگدن پشمی است که نسبت به کرگدن سوماتران در خطر انقراض است.

اگرچه Colossal قصد ایجاد یک مقصد گردشگری را ندارد، اما یک سایت بازسازی ماموت پشمی را در ذهن دارد که به طرز وحشتناکی نزدیک به ایده پارک ژوراسیک است: پارک پلیستوسن. این منطقه در حدود ۶۰ مایل مربع در شمال روسیه قرار دارد و نامگذاری آن براساس دوره زمین شناسی است که با آخرین عصر یخبندان به پایان رسیده است، جایی که محققان سرگئی و نیکیتا زیموف در حال تلاش برای آزمایش نظریه‌های خود در مورد اثرات زیست محیطی و بازسازی اقلیمی هستند.

یکی از ایده‌های زیموف این است که ماموت‌های پشمی برف را زیر پا می‌گذارند و درختان را سرنگون می‌کنند. این موضوع، به نوبه خود، علفزارهایی را که بیشتر تابش‌های گرم کننده خورشید را منعکس می‌کنند، بازیابی می‌کند و برف و جنگل‌های عایق را از بین می‌برد تا زمین بیشتر سرد شود. و این بدان معنا است که زمین به جای انتشار ذخایر فعلی دی اکسید کربن و گازهای گلخانه‌ای متان، یخ زده باقی می‌ماند. دانشمندان محاسبه می‌کنند که حدود ۲۳۰ میلیارد تا ۳۰۰ میلیارد تن کربن می‌تواند از یخ زدایی تا سال ۲۳۰۰ منفجر شود، که شرایط آب و هوایی و دیگر مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی را تشدید می‌کند.

آیا جلوگیری از انقراض گونه‌ها ایده خوبی است؟

The last woolly mammoths on Earth had disastrous DNA | Live Science
جاذبه‌ای برای ایده انقراض وجود دارد. انسان‌ها کره زمین را به طرز چشمگیری تغییر داده‌اند و سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که در نتیجه ۱ میلیون گونه را در معرض انقراض قرار داده‌اند.

کلوسال امیدوار است که کار آنها توجه بیشتری را به سقوط تنوع زیستی جلب کند و همچنین قصد دارد توصیفات ژنتیکی مفصلی از بسیاری از گونه‌های در معرض خطر ایجاد کند. بنابراین اگر این گونه منقرض شود، ما دستور العمل آن را داریم. اما آیا این واقعا بهترین استفاده از منابع ما برای کمک به کره زمین است؟ برخی محققان نظری خلاف این را دارند.

گروهی از زیست شناسان در مقاله‌ای که در Nature Ecology & Evolution منتشر شده استدلال کردند که احیای گونه‌ها می‌تواند مزایایی داشته باشد، اما پول بهتر است صرف تلاش برای محافظت از گونه‌های موجود شود. محققان می‌نویسند: فداکاری‌های احتمالی در حفاظت از گونه‌های موجود باید در تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در انقراض یا تمرکز تلاش‌ها بر روی گونه‌های موجود بسیار مهم باشد.

اما این پول دولتی نیست که کلوسال در مورد آن صحبت می‌کند و لم استدلال می‌کند که کار راه اندازی او مکمل سایر تلاش‌های حفاظتی است. او استدلال می‌کند که استارتاپ‌ها می‌توانند سریع‌تر از کارهای تأمین شده توسط دولت حرکت کنند.

در دنیایی که تحت عناوین اصلی بحران آب و هوا قرار دارد، یک استارتاپ که با تمرکز بر بهبود اکوسیستم درآمد کسب می‌کند جذابیت خاصی دارد. یکی از سرمایه گذاران، Zack Lynch از Jazz Venture Partners ، از نرم افزار، سخت افزار و پیشرفت‌های بیوتکنولوژی که انتظار دارد Colossal ایجاد کند، هیجان زده است.

در عین حال، این پیشرفت‌های زنده کردن ماموت‌ها به حل مسائلی مانند تخریب زمین، از دست دادن گرده افشانی حیوانات و سایر روندهای تنوع زیستی منفی کمک می‌کند. با توجه به مشکلات زیست محیطی، می‌توانید ببینید چرا سرمایه گذار علاقه‌مند به این موضوع است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید