کمبود کنسول پلی استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس تا پایان ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت

با توجه به گزارش‌های Bloomberg، کمبود تراشه جهانی مورد استفاده کنسول پلی استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس می‌تواند همچنان باعث کمبود این دو کنسول تا پایان سال جاری شود. همچنین در این گزارش‌ها ذکر شده است که شرکت سونی و مایکروسافت قصد دارند عرضه کنسول‌های خود را مانند زمان کریسمس افزایش دهند، اما کمبود این پردازنده مانع از انجام چنین کاری می‌شود.

این گزارش‌ها ادعا می‌کنند که صنعت بازی و سایر دیگر خریداران ممکن است همچنان تحت تاثیر این کمبود‌ها قرار بگیرند ویل برایت، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد Drop گزارش داده است که شرکت‌هایی بزرگی مانند اپل و هواوی در حال انجام یک مسابقه برای تهیه تراشه هستند.

کنترلر کنسول پلی استیشن ۵

کمبود کنسول پلی استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس از ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ تا به امروز به یک مسئله بسیار مهم تبدیل شده و همانطور که در بالا اشاره کردیم علت آن هم کمبود تراشه جهانی است. این تراشه به علت همه‌گیری ویروس کرونا بسیار کم‌تر از گذشته عرضه می‌شود و بر تولید و عرضه بسیاری از شرکت‌های سازنده گجت در جهان تاثیر گذاشته است. این دو کنسول از تراشه‌های سفارشی تولید شده توسط AMD استفاده می‌کنند و کمبود آن باعث شده که کنسول‌های کم‌تری تولید و عرضه شوند.

در سال گذشته سازنده این پردازنده‌ها یعنی AMD، گزارش داد که همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده است تا توانایی تولید انبوه را نداشته باشد و نتواند تقاضای شرکت‌های سونی و مایکروسافت را تامین کند. دکتر لیزا اعتراف کرد که این کمبود تراشه تا سه ماه آخر سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت و همین موضوع باعث کاهش عرضه کنسول‌های نسل نهمی شده است. درآمد حاصل از تراشه‌های سفارشی کنسول ۱.۲۸ میلیارد است اما با توجه به محدود بودن خط تولید این تراشه‌ها، انتظار می‌رود که این درآمد در سال ۲۰۲۱ بسیار کم‌تر از سال گذشته باشد.

کنسول پلی استیشن ۵

ویروس همه گیر کرونا باعث شده تا ضررهای بسیار سنگینی به شرکت‌های سازنده گجت وارد شود و یک نمونه بارز آن را، کمبود کنسول‌های پلی استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس است. در نتیجه کمبود این کنسول‌ها باعث افزایش بیش از حد قیمت آن‌ها شده است.

در حال حاضر تهیه کنسول پلی استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس به دلیل کمبود تراشه جهانی و قیمت بسیار بالای این گجت‌ها بسیار است. مایکروسافت به تازگی گزارش داده است که کمبود کنسول‌های نسل نهم خود تا تاریخ ۳۱ ماه مارس ادامه خواهد داشت. پس از این گزارش، شرکت سونی دوباره رکودشکنی کنسول پلی استیشن ۵ را به رخ کشید.

همچنین امکان خرید آنلاین کنسول پلی استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس توانسته است تا حدودی ضرر‌های این دو شرکت را جبران کند. وجود چنین مشکلی بسیار به سود خرده‌فروشان بوده و آن‌ها با احتکار کردن کنسول‌ها و فروختن آن‌ها با قیمتی تقریبا دو برابر قیمت اعلام شده توسط شرکت سازنده، این کنسول‌ها را به فروش می‌رسانند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید