فضانوردان ناسا از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازگشتند

سفر فضایی ناسا

«مارک ونده‌های» فضانورد ناسا پس از این که رکورد طولانی‌ترین حضور یک آمریکایی در ماموریت فضایی را شکست، با موفقیت از ایستگاه فضایی بین المللی به زمین بازگشت.

وندهای برای ناسا چه ماموریتی انجام داد؟

ونده‌های برای مدت ۳۵۵ روز در ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشت. رکورد قبلی مربوط به «اسکات کلی» در سال ۲۰۱۶ بود که تنها ۱۵ روز کمتر در ایستگاه مانده بود. مارک ونده‌های در کنار دو فضانورد روسی، «پیوتر دوبروف» و «آنتون شکاپلروف» از طریق فضاپیمای روسی سایوز به زمین بازگشتند. البته مدت زمان حضور دوبروف هم مشابه ونده‌های ۳۵۵ روز بود.

۳ فضانورد حدود ۴ ساعت پس از جدا شدن از ایستگاه فضایی بین‌المللی در ساعت ۱۵:۵۸ روز چهارشنبه به وقت ایران در منطقه‌ای دور‌افتاده در جزقازغان شهری در مرکز قزاقستان فرود آمدند. در نهایت ونده‌های به همراه دو فضانورد دیگر از کپسول سایوز به هلیکوپتر منتقل شدند تا اولین قدم خود را روی زمین بگذارند.

فضانوردان ناسا از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازگشتند - Mark Vande Hei 1 w1200

زمانی که از ونده‌های پرسیده شده که اولین کاری که دوست دارد روی زمین انجام دهد چیست، او جواب داده برای حدود یک سال، به کار ۲۴ ساعته و در تمام روزهای هفته مشغول بوده است. حالا مایل است بدون توجه به وضعیت آب و هوا بیرون بزند.

زمانی که ونده‌های در آوریل ۲۰۲۱ از سوی ناسا به فضا رفت، انتظار داشت که برای مدت ۶ ماه در فضا باشد. این مدت،‌ زمانی معمول برای حضور در ایستگاه فضایی بین المللی است اما تغییرات در فرایند تعویض خدمه موجب شد ونده‌های و دوبروف به مدت حدود یک سال در ایستگاه باقی بمانند.

ماموریت ونده‌های برای ناسا اطلاعات فراوانی را برای دانشمندان به همراه داشت. این اطلاعات می‌تواند به دانشمندان در زمینه تاثیر حضور در فضا بر بدن انسان و نیز قدرت تفکر کمک کند و در نهایت برای ماموریت‌های حضور طولانی مدت انسان در ماموریت ماه یا مریخ ناسا کاربرد داشته باشد.

فضانوردان ناسا از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازگشتند - NASA Astronaut Mark Vande Hei Studies Cotton Genetics scaled 1

البته باید اشاره کنیم که رکورد حضور طولانی ونده‌های تنها به فضانوردان آمریکایی ناسا محدود می‌شود. پیش از این «والری پولیاکوف»، فضانورد روسی رکورد ۴۳۷ روز حضور در فضا در ایستگاه بین‌المللی میر را در میانه دهه ۹۰ میلادی به نام خود ثبت کرده بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید