فضاپیمای Juno ناسا عمق لکه سرخ مشتری را آشکار کرد

فضاپیمای Juno ناسا عمق لکه سرخ مشتری را آشکار کرد - jnce 2020154 27c00042.0فضاپیمای Juno ناسا با ارسال اطلاعاتی ویژه به زمین این امکان را به دانشمندان داد که عمق لکه سرخ مشتری تخمین بزنند. در ادامه با گیگ‌تک همراه باشید تا شما را با ابعاد تازه‌ای از این پدیده جذاب کیهانی آشنا کنیم.

لکه سرخ مشتری چه ماهیتی دارد؟

لکه سرخ مشتری در واقع یک طوفان عظیم در غول گازی مشتری است که قرن‌هاست در بزرگترین سیاره منظومه شمسی می‌تازد. Juno با چندین بار عبور از روی این طوفان به دانشمندان کمک کرد که ین واقعیت را تایید کنند که لکه سرخ تنها در سطح مشتری حضور ندارد، بلکه چند صد مایل عمق دارد.

ما مدت‌هاست که می‌دانیم لکه سرخ مشتری چقدر عظیم است. قطر طوفان حدود ۱۰۰۰۰ مایل یا بیش از ۱۶۰۰۰ کیلومتر است. مفهوم این ارقام این است که سیاره ما می‌تواند درون این طوفان وحشی به دام بیفتد. با تمام این تفاسیر دانشمندان تاکنون درباره عمق لکه سرخ مشتری اطلاعات دقیقی نداشتند. در واقع آنها نمی‌دانستند که این یک رویداد سطحی است یا اینکه در عمق سیاره نیز ادامه دارد.

فضاپیمای Juno ناسا عمق لکه سرخ مشتری را آشکار کرد - jupiter new hubble view above pole

فضاپیمای Juno و پاسخ برخی پرسش‌ها

حال به لطف اطلاعات ارسالی فضاپیمای Juno ناسا دانشمندان به نظریه محکم‌تری درباره ابعاد این لکه رسیده‌اند. بر اساس مطالبی که نشریه Science منتشر کرده است، محققین عمق لکه سرخ مشتری را بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر(۱۸۶ تا ۳۱۰ مایل) برآورد کرده‌اند. این حد از عمق در مقابل ابعاد عرضی این پدیده ناچیز به نظر می‌رسد اما باز هم می‌تواند آن را به یک طوفان وحشتناک بدل کند. Yohai Kaspi از محققان فضاپیمای Juno در موسسه علوم Weizmann به theverge گفت:

این داده‌ها نشان می‌دهد که این یک طوفان عظیم است. اگر این طوفان در زمین تشکیل شود ارتفاع آن تا ایستگاه فضایی امتداد خواهد داشت. پس این یک هیولاست!

تا این دهه، بهترین راه ما برای مطالعه هر چیزی در مشتری این بود که از دور به آن بنگریم. دانشمندان طبق روال گذشته از تلسکوپ فضایی هابل ناسا در مدار زمین یا سایر تلسکوپ‌های زمینی برای مطالعه لکه قرمز بزرگ استفاده می‌کردند. این ابزارها به تخمین کاهش عرض طوفان کمک کردند، اما دانشمندان فقط می‌توانستند درباره ساختار کلی لکه سرخ مشتری اظهار نظر کنند. Marzia Parisi، دانشمند تحقیقاتی تیم علمی Juno در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می‌گوید:

برخی از محققان حدس می زدند که قرار است این طوفان بسیار بسیار کم عمق باشد، در واقع صحبت بر سر عمق ده‌ها کیلومتری آن بود. و برخی دیگر از آنها تصور می‌کردند که به لحاظ تئوری، می‌تواند به عمق هسته مشتری هم برسد!

لکه سرخ مشتری

پرتاب این فضاپیما در سال ۲۰۱۱ به این منظور بود که Juno بیش از هر فضاپیمایی که تا کنون به مشتری نزدیک شده بود به این سیاره نزدیک شود. پس از ۵ سال سفر در اعماق فضا، این فضاپیما به یک مدار وسیع در اطراف غول گازی رسید. این مدار هر ۵۳ روز یکبار Juno را در فاصله‌ای نزدیک به مشتری قرار می‌داد. در طی این عبورهای با فاصله نزدیک، Juno اکثریت داده‌های خود را در مورد مشتری و آنچه ممکن است درون غول گازی باقی مانده باشد، جمع‌آوری کرد.

شاید هیجان‌انگیزترین بخش ماموریت Juno این باشد که این فضاپیما اولین باری بود که از روی قطب‌های مشتری عبور کرد(مناطقی روی این سیاره که قبل از شروع ماموریت هرگز توسط بشر دیده نشده بودند) اما در سال ۲۰۱۹، Juno یک تغییر مسیر کوچک انجام داد. دانشمندان مسیر سفینه را تغییر دادند تا دو بار از روی لکه سرخ مشتری عبور کند تا درک بهتری از آنچه در زیر طوفان در حال رخ دادن است، داشته باشند.

فضاپیمای Juno ناسا عمق لکه سرخ مشتری را آشکار کرد - pia13746 43

عمق لکه سرخ مشتری چقدر است؟

در طی این گذرها، Juno میدان گرانشی لکه را اندازه گیری کرد تا دریابد که طوفان چقدر عمیق است. لکه سرخ آنقدر بزرگ است که فضاپیمای Juno می‌تواند اغتشاشات کوچک گرانش ناشی از طوفان را احساس کند. در نهایت، سیگنال گرانش نشان داد که طوفان  بیشتر از عمق ۵۰۰ کیلومتری گسترش نیافته است. سپس دانشمندان این اطلاعات را با اندازه‌گیری‌های مایکروویو قبلی که توسط Juno در سال ۲۰۱۷ انجام شده بود ترکیب کردند، که نشان داد طوفان حداقل تا ۳۰۰ کیلومتر عمق دارد. این اندازه‌گیری‌ها حداکثر و حداقل بسیار مناسبی را برای عمق طوفان ارائه می‌دهند.

این ارقام بهترین اندازه‌گیری‌هایی هستند که تاکنون از ساختار لکه سرخ بزرگ به دست آورده‌ایم. اما آنها  برخی سوالات تازه‌ای را در ذهن ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال این طوفان واقعا عمیق است، اما نه به عمق برخی از جریان‌های جت‌استریم اطراف که تا ۱۸۰۰ مایل یا ۳۰۰۰ کیلومتر در سیاره عمق دارند. Juno به تعیین دقیق این اندازه‌گیری‌ها کمک کرد و دانشمندان مطمئن نیستند که چرا در مشتری اختلاف عمقی تا این حد وجود دارد. Parisi می‌گوید:

تعجب آور است که این طوفان به این اندازه عمیق است و اما همچنین تعجب آور است که به عمق جت استریم‌ها نمی‌رسد. بنابراین اتفاقی در ۵۰۰ کیلومتری در حال رخ دادن است که اساساً از عمیق‌تر شدن طوفان بزرگ جلوگیری می‌کند.

فضاپیمای Juno ناسا عمق لکه سرخ مشتری را آشکار کرد - a7b5050d 76e0 4483 99f4 902930c1ee1c

 

مشتری هنوز هم مرموز است

تمام آنچه گفتیم نشان می‌دهد که هنوز راه زیادی برای شناخت پدیده‌های جوی در مشتری پیش‌‌ رو داریم، اما به لطف Juno، دانشمندان تصویر بسیار دقیق‌تری از این سیاره و معروف‌ترین طوفان آن به دست آورده‌اند. Kaspi در این‌‌باره می‌گوید:

ما در گذشته تصویری ۲ بعدی از این سیاره در اختیار داشتیم و تنها از بیرون به آن می‌نگریستیم و اما اکنون یک تصویر ۳ بعدی در اختیار داریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید