چیپ جدید ماهواره مدیاتک تحولی در اتصال گوشی به ماهواره

با نزدیک شدن به نمایشگاه MWC 2023 محصولاتی که قرار است در این نمایشگاه معرفی شوند کم کم ظاهر می‌شوند. مدیاتک از آن برندهایی است که در این نمایشگاه چند محصول را معرفی می‌کند. در میان این محصولات جدید تراشه‌های جدیدی وجود دارند که ارتباط دو طرفه ماهواره‌ای را در گوشی‌های هوشمند ممکن می‌کنند.

چیپ جدید مدیاتک

مدیاتک اعلام کرده است که در حال کار بر روی دو چیپ ست جدید است که امکان اتصال ماهواره ای را در گوشی های هوشمند و سایر دستگاه ها فراهم می کند.

یکی از تراشه‌ها از فناوری شبکه غیرزمینی (IoTNTN) استفاده می‌کند و دیگری تراشه جدید برای رادیو NTN است.

مدیاتک ادعا کرده اولین گوشی‌هایی که از این تراشه استفاده خواهند کرد موتورولا Defy 2 و CAT S75 برای سرویس پیام‌رسانی ماهواره‌ای دو طرفه خواهند بود.

IoTNTN از اتصالات با سرعت پایین داده استفاده می‌کند که برای اعمال ساده‌ای مانند پیام رسانی بهتر استفاده می‌شوند.

مدیاتک

این شرکت قصد دارد تراشه‌های NRNTN خود را زمانی عرضه کند که شبکه‌های ماهواره‌ای ظرفیت بیشتری برای اتصالات NRNTN در سال‌های آینده ایجاد کنند. این نوع اتصال سرعت داده بالاتری را ارائه می دهد و برای پشتیبانی از تماس های ویدیویی و سایر برنامه ها مناسب تر است.

اما مهم‌تر از آن، مدیاتک اشاره کرد که تراشه‌های آن بر اساس استاندارد باز 3GPP R17 NTN به جای یک راه حل اختصاصی است.

این تراشه ها محصولات مستقلی هستند که برای داشتن CPU مدیاتک نیازی به گوشی ندارند. در نتیجه، تراشه‌ها را می‌توان به هر تلفن دارای قابلیت 4G یا 5G اضافه کرد.

علاوه بر پشتیبانی از استاندارد باز، به نظر می رسد تراشه ها دارای چند ویژگی دیگر نیز باشند. این توانایی شامل امکان اتصال به صورت فلکی مدار استوایی ژئوسنکرون (GEO)، امکان دریافت خودکار پیام ها از ماهواره ها و مصرف کم انرژی برای صرفه جویی در مصرف باتری است.

نمایشگاه MWC 2023 در بارسلونا اسپانیا برگزار می شود که از 27 فوریه (۸ اسفند) آغاز و در 2 مارس (۱۱ اسفند) به پایان می‌رسد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید