پردازنده M1 مکس و M1 پرو با عملکردی قوی توسط اپل معرفی شدند

پردازنده M1 مکس و M1 پرو با عملکردی قوی توسط اپل معرفی شدنداپل طی رویداد Unleashed روز گذشته خود دو مدل پردازنده M1 مکس و M1 پرو سیلیکون خود را رونمایی کرد که نسبت به مدل پیشین پیشرفت چشمگیر پردازشی و گرافیکی دارند.

به گفته شرکت کوپرتینویی نسل جدید پردازنده‌های M1، تحت لیتوگرافی ۵ نانومتری به تولید می‌رسند و از میزان حافظه رم بیشتر پشتیبانی به عمل می‌آورند.

پردازنده M1 پرو قابلیت پشتیبانی تا ۳۲ گیگابایت رم را دارد و نسخه مکس نیز تا ۶۴ گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند. در چیپ M1 مکس گرافیک ۳۲ هسته‌ای به کار گرفته شده که از کدهای ProRes‌ پشتیبانی می‌کنند.

در ادامه هر دو مدل پردازنده جدید M1 اپل را معرفی خواهیم کرد.

پردازنده M1 پرو

در پردازنده M1 پرو شاهد ۱۰ هسته که ترکیبی از هشت هسته قدرتمند و ۲ هسته کم مصرف بوده، هستیم. این چیپ دارای معماری پایه مشابه M1 بوده اما بیش از ۷۰ درصد عملکرد پردازشی بهتر نسبت به مدل پیشین دارد.

تراشه گرافیکی این چیپ ۱۶ هسته‌ای است که ۲۰۴۸ واحد اجرایی در آن به کار گرفته شد. به طور کلی این چیپ ۳۳.۷ میلیارد ترانزیستور دارد که دو برابر ترانزیستورهای M1 است. تراشه از شبکه عصبی برخوردار بوده و می‌توان از تاندربولت 4 و دو نمایشگر خارجی پشتیبانی کند.

پردازنده M1 مکس و M1 پرو با عملکردی قوی توسط اپل معرفی شدندپردازنده M1 مکس

اپل در کنار نسخه پرو یک مدل قدرتمندتر به نام مکس هم معرفی کرد. اگرچه این چیپ همچنان ۱۰ هسته مرکب از هشت هسته قوی و دو هسته کم مصرف است، اما از حداکثر حافظه رم بیشتر با پهنای باند بالاتر و تعداد هسته گرافیکی بیشتر برخوردار است.

این پردازنده چهار برابر عملکرد گرافیکی بیشتر نسبت به M1 پرو داشته و می‌تواند تا ۶۴ گیگابایت رم را با پهنای باند ۴۰۰ گیگابایت برثانیه پشتیبانی کند.

تعداد ترانزیستورهای M1 مکس به ۵۷ میلیارد ترانزیستور می‌رسد و بزرگ‌ترین پردازنده سیلیکونی اپل است. با این چیپ می‌توان دستگاه را به 4 نمایشگر خارجی متصل کرد.

اپل می‌گوید دو چیپ M1 مکس و پرو هر دو ۱.۷ برابر عملکرد پردازشی به ازای وات بالاتر نسبت به M1 استاندارد دارند.

ناگفته نماند که مک بوک پرو ۱۴ اینچی جدید دارای پردازنده M1 پرو و نسخه ۱۶ اینچی دارای پردازنده M1 مکس است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید