ورود فناوری‌های سه بعدی دوربین ارزان به گوشی‌های هوشمند

ورود فناوری‌های سه بعدی دوربین ارزان به گوشی های هوشمند

به گزارش وب سایت Digital Trends، محققان دانشگاه استنفورد روی فناوری‌های سه بعدی جدیدی در بخش دوربین گوشی هوشمند فعالیت دارند که تحول بزرگی محسوب می‌شود. عملی که موجب ورود فناوری‌های سه بعدی ارزان به دوربین گوشی‌های هوشمند خواهد شد.

این فناوری با تغییراتی که روی آنها اعمال می‌شود، حسگرهای تصویر را قادر می‌سازد تا فاصله بین اشیاء را با استفاده از نور اندازه گیری کرده که امکان تصویربرداری سه بعدی را در گوشی‌های هوشمند رقم می‌زند. انجام این کار مستلزم استفاده از حسگر lidar است که مخفف “تشخیص نور و محدوده یا همان light detection and ranging” می‌شود.

lidar در فناوری‌های سه بعدی نور لیزری را پرتاب می‌کند و این امر مدت زمانی طول می‌کشد تا از یک سوژه بازگشته و به گوشی برسد. می‌توان از آن برای اندازه‌گیری سرعت حرکت یک شی، دور بودن یک شی، نزدیک‌تر یا دورتر شدن و غیره استفاده می‌شود. Lidar را پیشتر در iPhone 13 Pro و iPhone 13 Pro Max برای بهبود فوکوس در نور کم و برای حالت شب شاهد بودیم.

فناوری‌های سه بعدی دوربین ارزان در راه هستند

ورود فناوری‌های سه بعدی دوربین ارزان به گوشی های هوشمند

نسخه لیدار که محققان استنفورد استفاده می‌کند، ارزان‌تر از نسخه استفاده شده توسط اپل است که می‌تواند امکان استفاده از این سیستم را در تعداد بیشتری از گوشی‌ها فراهم کند. محققان استنفورد به دنبال ایجاد لیدار با وضوح مگاپیکسلی هستند که در حال حاضر موجود نیست. وضوح بیشتر به لیدار اجازه می‌دهد تا اهداف را در برد بیشتری شناسایی کند. اوکان آتالار، کاندیدای دکترای مهندسی برق دانشگاه استنفورد، در این رابطه مقاله‌ای به رشته تحریر درآورد.

آتالار می‌گوید: دوربین‌های فناوری‌های سه بعدی موجود به پیکسل‌های تخصصی نیاز دارند، که در فرمت‌های بزرگ به سختی می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد و به دلیل تجهیزات الکترونیکی پیچیده‌ای که برای ثبت تصاویر سه بعدی در پیکسل‌ها لازم است، فاکتورهای پرکننده کوچک‌تری دارند. رویکرد ما حسگرهای دو بعدی استاندارد و بسیار پیشرفته را به حسگرهای سه‌بعدی تبدیل می‌کند. با ساختن آنها از پایه مخالفیم.

در واقع Lidar می‌تواند به تعیین عمق عکس کمک کند. ترکیب با چندین عکس گرفته شده توسط دوربینی که از اطراف یک سوژه در چندین زاویه عکس می‌گیرد، می‌توان یک مدل سه بعدی ایجاد کرد.

Uplift Labs تصاویر سه بعدی را برای بهبود فرم و تکنیک ورزشکاران تجزیه و تحلیل می‌کند. مدیرعامل آن، سوکماسا کابایاما، معتقد است که دوربین‌هایی که این محققان استفاده می‌کنند، دوربین‌های سه بعدی نیستند. با این حال، او خاطرنشان می‌کند که «دوربین‌های تلفن‌های هوشمند این قدرت را دارند که داده‌های با ارزش را ثبت کنند و تصاویر سه بعدی را با استفاده از ویدیو و سایر برنامه‌ها تولید کنند». ورزش یکی از مواردی است که تصویربرداری و تحلیل سه بعدی می‌تواند برای گوشی های هوشمند بسیار بزرگ باشد.

Depth-Sensing Cameras Will Soon Turn Every Smartphone into a High-Quality 3D  Scanner - 3DPrint.com | The Voice of 3D Printing / Additive Manufacturing

کابایاما اضافه کرد که چه شما یک معتاد کراس فیت باشید، چه گلف باز آخر هفته یا از علاقه مندان مشتاق به پلوتن، خطر آسیب فیزیکی وجود دارد و برای بسیاری از آنها یک مشکل دائمی است. ورزشکاران حرفه‌ای به فناوری سه بعدی دسترسی دارند که به عنوان راهی برای به حداقل رساندن عملکرد باشد. صدمات شاید در کار باشند اما بیشتر ما ورزشکاران روزمره این کار را نمی‌کنیم.

به طور کلی باید فناوری‌های سه بعدی ارزان قیمت را بزودی در گوشی‌های هوشمند شاهد باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید