رقابت تکنولوژی AR؛ اپل یا متا؟ کدام یک برنده است؟

تکنولوژی AR

بسیاری از ما در مورد گوشی‌های هوشمند جدید عرضه‌شده مانند گلکسی اس 22 و آیفون 14 آینده هیجان‌زده هستیم، اما با نگاهی بیشتر به آینده تکنولوژی AR خواهیم دید که بسیار به عمل نزدیک است و به طور بالقوه دنیای ما را تغییر می‌دهد.

تکنولوژی AR چیست؟ در یک کلام باید گفت واقعیت افزوده. به گفته بسیاری از متخصصان حوزه تکنولوژی، برندهای گوشی‌های هوشمند مورد علاقه شما و به طور کلی برندهای فناوری، در حال حاضر یا روی آن کار می‌کنند و در مورد آن علنی حرف می‌زنند، یا به طور نسبتا مخفیانه روی آن کار می‌کنند. در هر صورت، اکثر آنها، اگر نه همه آنها، روی تکنولوژی بالقوه بزرگ بعدی سرمایه گذاری می‌کنند.

در ماه های گذشته چندین بار عینک AR اپل سوژه رسانه‌ها بود. به‌عنوان علاقه‌مندان به گوشی‌های هوشمند، در حال حاضر هیجان‌انگیزترین بخش این فناوری آن‌هایی است که باید منتظرش باشیم. به‌ویژه با توجه به سخنان امیدوارکننده تیم کوک، مدیر عامل اپل در مورد تکنولوژی AR و تعداد زیادی پتنت دستگاه‌های Apple AR که ما شاهد آن بوده‌ایم.

اما البته، این فقط اپل نیست که روی دستگاه های پوشیدنی با تکنولوژی AR کار می‌کند. غول دیگری از یک شرکت که اخیراً نام خود را از فیس بوک به متا تغییر داده نیز در حال کار بر روی چیزی است که آن را Project Nazare می‌نامد. این همان چیزی است که امروز با آن آشنا خواهیم شد.

حتی اگر احساس می‌کنید در حال حاضر به VR (واقعیت مجازی) و واقعیت افزوده اهمیتی نمی‌دهید، اما علاقه‌مندید که فناوری مصرف‌کننده به کجا می‌رود مطمئنا یادگیری در مورد Project Nazare برای شما جالب خواهد بود.

عینک متا با تکنولوژی AR

Is Meta (Facebook) going to beat Apple in a future tech race? A look at Project Nazare

پروژه Meta’s Nazare یا همان چیزی که مطمئنا بسیاری آن را می‌نامند، عینک AR فیس‌بوک، اساسا هولوگرام‌های کاربری را با دنیای واقعی مخلوط می‌کند، که تقریبا معنای اصطلاح واقعیت افزوده را نیز دارد. چه هنگام پختن غذا در آشپزخانه خود با ویدیوهای یوتیوب تعامل داشته باشید، چه خودتان در یک رویداد ورزشی به عنوان هولوگرام شرکت کنید، چه با دوستانی که نیمی از دنیا دورتر با شما ملاقات می‌کنند، گفتگو کنید، همه مربوط به تکنولوژی AR است.

Apparently this is how Meta envisions the AR future, you visiting a festival as a hologram (Better than not visiting at all, right?) - Is Meta (Facebook) going to beat Apple in a future tech race? A look at Project Nazare
ظاهرا متا آینده AR را اینگونه تصور می‌کند، شما از یک جشنواره به عنوان هولوگرام بازدید می‌کنید (بهتر از این است که اصلا بازدید نکنید، درست است؟)

آنچه تکنولوژی AR متا قصد دارد به ارمغان بیاورد، بسیار شبیه به آنچه عینک‌های واقعیت افزوده اپل نیز ارائه می‌کنند است، اما به روشی کاملاً جدید است. ارتباط با دوستان و به طور کلی استفاده از اینترنت دیگر هرگز مثل قبل نخواهد بود، آن هم زمانی که این شرکت‌های غول پیکر شروع به عرضه عینک‌های پیشرفته واقعیت افزوده خود کنند. همانطور که تیم کوک زمانی در مورد AR گفت تکنولوژی AR اتفاق خواهد افتاد، این اتفاق خواهد افتاد. به شکلی بزرگ اتفاق می‌افتد و وقتی این اتفاق بیفتد، تعجب خواهیم کرد که چگونه بدون آن زندگی می‌کردیم.

جالب اینجاست که متا به روشی کاملا جدید، کامنت‌های زیر ویدیو مربوط به این تکنولوژی را غیرفعال کرده است تا از انتقاد یا هرگونه متن منفی بالقوه به این پروژه جلوگیری کند. زیرا، به خصوص در نگاه اول، AR که از متا (فیس بوک) می‌آید ممکن است ایده مورد علاقه همه نباشد.

آیا عینک Meta AR در بازار از عینک AR اپل پیشی خواهد گرفت؟

Apple AR glasses concept by Martin Hajek - Is Meta (Facebook) going to beat Apple in a future tech race? A look at Project Nazare

بنابراین، دقیقاً چه زمانی می‌توانید یک جفت عینک (ضخیم و سنگین) مملو از فناوری به چشم بزنید و تقریبا با دیدن و تعامل با هولوگرام‌ها، ترکیب شده با دنیای واقعی‌تان، زندگی در فیلم‌های Bladerunner را شروع کنید؟

اپل در مورد عینک با  تکنولوژی AR خود بسیار ساکت بوده است، اما ما بر اساس صحبت‌های تیم کوک مدیر عامل و پتنت‌های منتشر شده شرکت کوپرتینویی می‌دانیم که حداقل پنج سال است که روی AR کار می‌کند. این احتمال وجود دارد که عینک AR اپل در سال جاری میلادی رونمایی شود.

دیجی‌تایمز گزارشی از اواخر سال ۲۰۲۱ منتشر کرد که از این نظریه حمایت می‌کرد و می‌گوید که اولین هدست AR اپل مرحله دوم آزمایش نمونه اولیه را تکمیل کرده است و در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ منتشر خواهد شد. با پیش بینی‌هایی در گذشته، تاریخ عرضه مشابه عینک AR اپل را در ماه های آینده پیشنهاد کرده است.

در مورد عینک‌های AR متا، این عینک‌ها ممکن است حتی در حال توسعه بیشتر باشند و به بازار بیایند، یا حداقل به‌عنوان یک نمونه اولیه تقریبا کامل و حتی زودتر رونمایی شوند. حمایت از این تئوری این واقعیت را نمایان می‌کند که متا در واقع خیلی زودتر از اپل در زمینه واقعیت مجازی پوشیدنی و واقعیت مجازی شروع به کار کرده است.

مدت‌ها قبل از اینکه فیسبوک تحت نام جدید متا تغییر نام دهد، این شرکت در سال ۲۰۱۴ کمپانی Oculus را خریداری کرد.  Oculus یک شرکت افسانه‌ای VR است! تا حد زیادی به لطف آن و هدست‌های واقعیت مجازی آن، VR اکنون به یک فرمت سرگرمی خانگی بسیار محبوب تبدیل شده است.

Meta demonstrating how its AR solution will let people connect and play together even when physically apart - Is Meta (Facebook) going to beat Apple in a future tech race? A look at Project Nazare

همچنین شایان ذکر است که آخرین هدست واقعیت مجازی مناسب و مستقل از این شرکت مجهز به اندروید است. در واقع قادر به ارائه یک تجربه واقعیت افزوده است! حتی با توجه به اینکه این دستگاه حتی برای انجام واقعیت افزوده، فقط به بازی‌های VR، متکی است.

اکنون، با توجه به اینکه متا در مواجهه با دارایی Oculus خود، حدود ۱۰ سال تجربه در VR دارد، در حالی که اپل احتمالا حدود ۵ سال است که روی تکنولوژی AR کار می کند، منطقی است که انتظار داشته باشیم فیس بوک اپل را تا حد زیادی شکست دهد.

در هر صورت، ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که سال ۲۰۲۲ بسیار هیجان‌انگیز باشد، یعنی آغاز چیزی جدید، عصر جدیدی از تکنولوژی AR مصرف‌کننده که به آرامی اما مطمئنا جایگزین گوشی‌های هوشمند ما خواهد شد. درست همانطور که گوشی‌های هوشمند به آرامی جایگزین تلفن‌ها، ماشین حساب، پخش کننده‌های MP3، تلویزیون‌ها و حتی کامپیوترهای بسیاری از مردم شدند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید