قابلیت Focus در iOS 15 عملکرد این سیستم عامل را شدیدا افزایش خواهد داد

قابلیت Focusمدتی پیش در رویداد WWDC 2021 اپل بالاخره سیستم عامل iOS 15 معرفی شد، اما قابلیت Focus یکی از مهم‌‌ترین‌های آن بود که عملا باعث شد تا مسیر تازه‌ای در روند طراحی سیستم عامل جدید دستگاه‌های آیفون شکل بگیرد. با این حساب، کاربرد اصلی Focus چیست؟

به نقل از Phone Arena، سیستم عامل iOS 15 ویژگی‌های بسیار جالبی را به گوشی‌های آیفون اضافه می‌کند که رونمایی از تمامی قابلیت‌های آن، نیاز به چند ساعت رویداد رسمی داشت و ظاهرا راه تازه‌ای برای iOS در نظر دارد. با این وجود یکی از راه‌هایی که این سیستم عامل قرار است تا همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد، هدف گرفتن نحوه نمایش اعلان‌های گوشی با قابلیت Focus است.

در واقع با این ویژگی جدید، می‌توانید به سراغ دسته بندی کردن اعلان رفته و از میان حالت‌های مخالف یکی را انتخاب کنید. به نحوی که هر کدام از حالت‌های متفاوت آن می‌توانند دسته خاصی از اپلکیشن‌ها را در الویت قرار دهد که برای نمایش اعلان با الویت خاص نمایش داده خواهند شد.

کاربرد قابلیت Focus

قابلیت Focusبرای مثال شما می‌توانید هنگامی که سر کار هستید گزینه Work Mode را انتخاب کنید که یک پروفایل مخصوص زمانی است که شما در دفتر کار یا در حال کار روی پروژه خاصی هستید. با این حساب، دیگر اعلان‌های اپلکیشن‌هایی از جمله تلگرام، فیسبوک و اینستاگرام برای شما ارسال نخواهد شد. همچنین نوتیفیکشن‌های بی‌مورد از وبسایت‌ها و برنامه‌های مختلف که قصد دارند تا به شما نشان دهند برنده مدال طلا لیگ ملت‌های والیبال کدام کشور است نیز در داشبورد Notifications ظاهر نمی‌شود تا هیچ چیز تمرکز فرد را بر هم نزنند.

در واقع حتی اسم این قابلیت جدید هم مربوط به تمرکز و دقت کردن روی فعالیتی است که در حال انجام آن هستید. همچنین در نظر داشته باشید که انتخاب یک گزینه خودکار به گوشی شما کمک می‌کند تا بر اساس ساعات شبانه روز یا مکانی که در آن حضور دارید حالت خاصی را فعال کند. به علاوه، همه چیز در این حالت‌ها قابل تغییر است و برای مثال می‌توانید یک کاربر خاص را برای دریافت پیام‌ها به صورت استثنا در نظر گرفته و حتی در حالت Sleep Mode هم مسیج و تماس او را به صورت اعلان دریافت کنید.

همچنین طبق اعلام رسمی شرکت اپل، افراد می‌توانند از خود قابلیت Focus برای پیدا کردن بهترین حالت شخصی‌سازی شده کمک بگیرند! بدین شکل که آن را در حالت اتوماتیک تنظیم کرده و پس از گذشت چند ساعت یا یک روز، می‌بینید که اعلان‌های شما تنها مربوط به بخش‌ها و برنامه‌هایی هستند که بیشتر به آن‌ها سر زده و یا تنها از افرادی پیام دریافت می‌کنید که بیشتر با آن‌ها صحبت کرده‌اید. با این وجود اگر حالت اتوماتیک را غیر فعال نکنید، همین روند ادامه خواهد داشت. همچنین با فعال شدن یکی از حالت‌های قابلیت Focus در گوشی آیفون شما، هر دستگاه اپل دیگری از جمله اپل واچ و ایرپادز که به آن وصل شده باشد نیز از همان پروفایل پیروی کرده و در نمایش اعلان‌ها به صورت بهینه‌سازی شده عمل خواهد کرد.

ویژگی Focus نوعی Do Not Disturb پیشرفته است

قابلیت Focusاگر بخواهیم شرح وظایف قابلیت Focus را به زبان ساده توضیح دهیم، در واقع باید گفت که کار آن شباهت‌های بسیاری را با Do Not Disturb دارد که در اکثر (یا شاید هم همه) گوشی‌های هوشمند اندرویدی هم دیده می‌شود. با این وجود تفاوت Focus در قابل تنظیم بودن آن روی نمایش اعلان‌های خاص خواهد بود که به صورت پیشرفته و پویا تغییر پیدا می‌کنند.

به هر حال داشتن این قابلیت تنها چیزی نیست که به iOS 15 اضافه می‌شود، بلکه بسیاری از ویژگی‌های دیگر مانند Wallet، ارتقا بخش FaceTime و همچنین SharePlay وجود خواهند داشت تا مدتی برای کار کردن با سیستم عامل جدید آیفون خود مشغول پیدا کردن قابلیت‌های تازه باشید!

تاریخ انتشار سیستم عامل iOS 15 برای اوایل پاییز سال جاری در نظر گرفته شده و احتمالا با عرضه گوشی‌های آیفون 13 همراه خواهد بود.

مطلب قبلیمحصولات جدید اپل برای وسایل درمانی کاملا مضر هستند و بیماران را به خطر خواهند انداخت!
مطلب بعدیچرا موج گرمای ۲۰۲۱ بسیار زیاد و نگران کننده است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید